December e. k. zal te Utrecht in het gebouw van kunsten en wetenschappen eene constitu- eerende vergadering gehouden worden, waar de zaak* haar beslag moet krijgen. De circulaire, waarbij eenige coryfeën der partij hunne mede standers tot die vergadering oproepen, is een curieus document dat wel aan de vergetelheid mag worden onttrokken. De oorzaak en grond slag der ontworpen beweging worden er breed en ruim in opgevat. Het zijn niets minder dan praatjes, die gedurende den laatsten verkiezings strijd liepen. Er werden stemmen voor een can- didaat gewonnen met het valsche voorgeven dat diens broeder de bedoelde man was, er werd geschermd met eene militiewet, er werden naam- looze geschriften verspreid. Daarom is het noo- dig dat alle vrienden der waarheid zich ver eenigen. Men zoude meenen dat het doel nu moest zijn om deze afkeurenswaardige verschijn selen tegen te gaan. Maar neen het doel is geheel wat andersden invloed der radicalen te bestrijden, die de historische ontwikkeling van den Nederlandschen staat loochenen, die de nationaliteit slechts zoolang willen handha ven als dit met materieele belangen overeen stemt, en die de grondwet slechts beschouwen als een mijlpaal voor de republiek. Risum iene- atisvoor een zoo gemakkelijk te bereiken doel behoefde waarlijk niet zulk eene krachts inspanning te geschieden. Het zal aan de acht bare ontwerpers der kiesvereeniging, die de maatschappij en de geest van het Nederland- sche volk meer van het hooren zeggen, of liever lezen der reactionaire dagbladen, dan uit eigen ervaring toonen te kennen, het moeilijkst vallen om den vijand op te sporen, dien zij zoo gaarne willen bestrijden. Het schouwspel is vermakelijk, de keurbende der reactie stormt den Spaanschen ridder onder een vervaarlijk krijgsgeschreeuw na; zal zij zich spoedig overtuigen, dat de reuzen, wie hun aanval geldt, slechts windmo lens zijn //Zoo het nog noodig ware dan bewijst deze uiting van de hoofden der reactie opnieuw, hoezeer haar streven eiken gezonden grondslag mist. Eene poging om samenwerking van alle krachten in den lande te verkrijgen om zulk een oorzaak opgezet, om met zulk een doel aanbevolenIs er iets meer noodig om alle verstandigen te overtuigen dat er van deze mannen voor de stoffelijke en zedelijke ontwik keling van ons volk niets is te hopen Onte vreden over de staatkundige en wetenschappe lijke voorrechten die 1848 ons schonk, en toch zelf niet in staat om ze te ontkennen, willen zij liever een hopeloozen strijd voortzetten, dan trouwhartig aan de ontwikkeling en bevestiging onzer nationale instellingen mede te werken. Tot dien strijd worden nu weder alle krachten ingespannendoor vereeniging van heterogeene bestanddeelen zou het hun wellicht mogelijk zijn hier of daar in den verkiezingsstrijd een voordeel te behalen. Maar allen die niet naar den tijd van voor 1848 terug willen gaan, zul len met bedaarden zin te krachtiger en met te meer gerustheid aau de ontwikkeling onzer libe rale staatsinstellingen blijven medewerken, naar mate de doelloosheid van het reactionaire stre ven hun door de mannen die het drijven, in stukken als deze circulaire duidelijker wordt aangetoond. Daarom hebben wij hare verschij ning met vreugde begroet." Een telegram uit Batavia dd. 12 November meldt, dat de expeditie op Bali is afgeloopen. Volgens loopende geruchten, zoo schrijft de N. li. C., is de opening van den nieuwen wa terweg naar zee met grooten tegenspoed ge paard gegaan. Men verzekert dat de geul van het kanaal, in plaats van door de zee verwijd te worden, door het water dichtgewoeld en geheel verzand is. Uit Noordwijk aan Zee wordt dd. 2 December geschreven: Veel is er reeds gezegd van de haringvisscherij. Zoo buitengewoon groot is de vangst, dat de oudsten in jaren er zich geen tweede voorbeeld van herinneren. Het is daarom te verwonderen, dat de haring nog zoo hoog in prijs en de afzet zoo verbazend druk is, ook vooral hier, daar de rookers niet alleen de geheele vangst koopen, die vroeger door de Katwijkers veel opgekocht werd, maar zelfs meer dan ééns zooveel van dat dorp gaan halen, om aan hunne menigvuldige aanvragen te kunnen voldoen, waardoor aan de werkende klasse ont zettend veel bezigheid wordt verschaft. Werd onze vloot met eenige visschersvaartuigen ver meerderd, het resultaat zou niet onvoordeelig zijn zoo voor de visschers als voor allen, die er bij betrokken zijn. Voor het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland werd gisteren behandeld de zaak tegen C. Van der Spek, oud 49 jaren, van be roep tuiniersknecht, geboren en laatst woon achtig te 's-Hage, naar de openbare terechtzit ting verwezen ter zake van op den I7den Augustus 11., des avonds omstreeks zeven uren, moedwillig den persoon van L. J. Van der Kley zoodanig met een mes in de rechterzijde van den buik te hebben gestoken en verwond, dat deze op den 21sten Augustus daaraanvolgende des morgens ongeveer te drie uren ten gevolge van die verwonding is overleden. De akte van besch. behelst o. a. omtrent het gebeurde en de omstandigheden, die daaraan voorafgingendat de agent van politie 1ste kl. C. H. V. den I7den Augustus omstreeks 7 uren naar huis gaande, den verslagene, wonende in het Westeinde, 50 pas voor zich uit zag loopen, roepende: //Dat is mijn dood", en dat hij bij zijne tehuiskomst van zijn zoon verno men hebbende, dat Van der Kley door zijn knecht, beschuldigde gestoken zou zijn, dezen heeft aangehouden en op hem gesaisisseerd het mes ten processe voorhanden, hetwelk de besch. onder zijne overbrenging uit den zak van de broek, die hij aan had, voor den dag haalde en vertoonde, zeggende //Daar heb ik hem mede gestoken." Dat dientengevolge de commissaris van politie Beukman zich terstond, vergezeld van een inspecteur van politie, naar de woning van den verwonde heeft begeven, dien zij aantrof fen liggende op den grond op een paar kussens, en die, des gevraagd, had verklaarddat hij de vorige week den besch. uit zijn dienst had ontslagen; dat hij dien avond omstreeks 7 uren in den stal was gekomen, alwaar hij had ont dekt, dat eene deur van het varkenshok afge trokken was, en de varkens door de schuur rondliepen, hetgeen hij vermoedde dat de besch. had gedaan, om hem te plagendat hij daar over aan dezen, die geheel alleen was, zijn onge noegen heeft te kennen gegeven, welke hem, toen hij zich boog om emmers, door hem gebruikt ten einde de varkens te voederen, op te nemen, was aangevallen en met een mes een steek in de zijde had toegebracht, waarop hij ijlings de vlucht had genomen en naar huis was geloopen. De besch. daarentegen verklaarde in afwijking daaromtrentdat hij in de afgeloopen week door Van der Kley, alwaar hij als knecht werkzaam is, weggezonden was en zijn verdiend geld niet kunnende krijgen, hierover woordentwist was ontstaan, en de verslagene hem zelfs had mis handeld en uitgescholden voor //dief, brand stichter en smeerlap"; dat de overledene op den 17den Aug. jl., omstreeks des avonds 7 uren is gekomen in den stal, waarin hij zijne woning heeft, en hem besch. heeft verweten het losloopen der varkens veroorzaakt te heb ben, hem voor dief schold, hem vervolgens heeft aangevallen en "kijn das gegrepen, waarop hij besch. zich heeft verdedigd en in drift den over ledene heeft gestoken met een mes, dat hij in de hand had, door hem kort te voren gebezigd bij het eten van scharren; doch bepaald ont« kent V. d. K. van achteren gestoken te hebben, toen deze zich boog om emmers op te nemen, en zulks integendeel gebeurd is, toen deze hete in de das vast had, terwijl hij het mes tot vallig in de hand had, zonder het voorneme: om V. d. K. daarmede te steken of eenige be- leediging toe te brengen, zijnde er bij het voor gevallene niemand tegenwoordig geweest; da: hij overigens in den bewusten avond in ver schillende tapperijen sterken drank had gebruik en een weinig beschonken was. Twintig getui gen werden er gehoord, de beklaagde bleef vol houden dat hij geprovoceerd was. Het O. M., waargenomen door den adv.-gen Mr. C. tTh. Van Maanen, trachtte de onwaar digheid voor te dragen van des beschuldigde» verhaal en kwam ten slotte tot de conclusie dat de ten laste gelegde misdaad wettig e: overtuigend was bewezen, weshalve het requis. toir strekte tot schuldigverklaring aan moet willigen doodslag en veroordeeling tot tucht huisstraf voor den tijd van 520 jaren. De verdediger van den besch., Jhr. Mr. Bee- laerts van Blokland, stelde hierna voorop, da*, om eene zaak te beoordeelen, de kennis va: het karakter van de daarbij betrokken perse nen eene eerste vereischte was. Met een krach tig vertrouwen op de waarheid van die stellin: ging hij na, wie de besch. en de verslagen; waren, en liet daarbij een gunstig daglicht op eerstgenoemde en een ongunstig op den laatst; vallen, alles gestaafd door verklaringen en authen tieke stukken. Vervolgens gaf pleiter eene feitelijke uiteen zetting van het gebeurde en deed dit volger door een met redenen omkleed advies, dat he: bewijs voor moedwilligen doodslag niet voorhan den was, en alleen van moedwillige verwondin- sprake kon zijn, waarbij verschijnselen van een; andere oorzaak den doodelijken afloop ten ge volge hebben gehad. Hierbij doelde pleite: voornamelijk op het sonderen van de wond, kor: nadat de verwonding had plaats gevonden. Me: citaten van beroemde geneeskundigen beweerd: pleiter de mogelijkheid, dat het doordrioge. van de stilet (niet betwistende, dat het de plicht van de geneesheeren was, om deze operatie t- doen) eene wijziging in den toestand van dec overledene kon hebben teweeggebracht van een doodelijken afloop. Het hof zal uitspraak doen over 8 dagen. Eergisterenavond heeft de Rotterdam we der een aanval op een agent van politie plaat? gehad. De vijf daders zijn evenwel, nadat zij den agent op de straat hadden geworpen, op diens moordgeroep op de vlucht gegaan. Eet hunner scheen evenwel nadere kennis met deL agent te willen maken en kwam opnieuw op hem af; doch eer hij den agent bereiken kon, had deze een pistool op hem gelost, waardoor hij hoogstwaarschijnlijk geraakt is. De aanraD- der is daarop ook op den loop gegaan. Onder zoek wordt ingesteld. Te Alkmaar heeft het kiescollege der Hervormde gemeente een alphabetisch twaalfti geformeerd, waarop o. a. voorkomen: Jacob Eigeman, te Delfshaven; A. C. J. Van Maas dijk, te Katwijk-aan-Zee; L. J. Van Rkijn, te Wassenaar; D. Rijnders, te Hazerswoude; en P. Van Son, te Warmond. De manschappen van de rijdende artillerie, welke eenigen tijd te Delft bij de Pyrotech- nische school zijn gedetacheerd geweest, zijn naar hun garnizoen te Amersfoort teruggekeerd, om aldaar weder dienst te doen. De minister van binnenlandsche zaken heel' bepaald, dat de commissie, aan welke is opge dragen het examineeren van hen, die eene akte van bevoegdheid als apotheker, bedoeld in art 16 dier wet, wenschen te verkrijgen, eene zitting zal houden op Maandag 14 December en vol gende dagen te Leiden. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Waalre, J. Peels; tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-Bosch Dr.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2