N°. 2707. Zaterdag A0. 1868. 5 December. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12" Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15 LEIDEN, 4 December. De telegraaf breDgt ons het bericht dat het Engelsche ministerie zijn "ontslag heeft verkre gen. De uitslag der verkiezingen is van dien aard geweest, dat Disraëli, zeker zijnde van een aanstaande nederlaag, de opening van het nieuwe parlement zelfs niet heeft willen afwach ten, maar reeds vooraf zijne demissie heeft ge vraagd. Ook dit conservatieve ministerie, op getreden in Juni 1866, is alzoo gevallen! Het ministerie-Disraëli, opgetreden ten gevolge van de afstemming van Gladstones reform-bill, heeft in de twee jaren die het bestaan beeft een weinig zielverheffend schouwspel opgeleverd alle beginselen waaraan het zijn ontstaan te danken had, heeft het successievelijk over boord geworpen, en geroepen om een reform-bill voor te dragen, die meer gematigd zou zijn dan die van Gladstone, heeft het èn reeds bij de voor dracht der wet, maar vooral door zijne goed keuring te schenken aan tallooze amendementen, ten slotte een kieswet tot stand gebracht, zoo radicaal, dat de meest geavanceerden niets anders hadden kunnen wenschen. Doch de ergste fout van het thans afgetreden ministerie lag in de wijze waarop het de Iersche quaestie behandelde. Ierland is voor Engeland wat voor ons land Indië is: de toestand eischt dringend verbeteringmaar in Ierland is daarbij geen tijd te verliezen: afschuwelijk is de wijze waarop zich in de laatste jaren de haat der Iersche bevolking tegen de Engelsche heeft ge toond; slaat niet spoedig eene krachtige regee ring de handen aan het werk, dan dreigt de oproerige geest, die in Ierland bestaat, tot ge- heelen afval van Engeland over te gaan. "Wat deed nu het ministerie-Disraëli in deze quaestie Als de struisvogel die, bij het naderen van den vijand, den kop onder zijn vleugels verbergt, en op dien grond de vijanden meent te ontgaan, sloot dit ministerie ook zijne oogen voor den waren toestand in Ierlander bestond geene Iersche quaestie, zoo beweerde Disraëlien nog dezen zomer verklaarde hij, dat de rust aldaar niets te wenschen overliet, weinige dagen voor dat herhaalde aanslagen slechts al te duidelijk bewezen, tot welke gruwelen de Iersche be volking nog altijd in staat is. Een der voorname punten, die in Ierland om verandering vragen, is de quaestie der kerk. De Ieren zijn voor het grootste gedeelte Ka tholiek deProtestantsche kerk, Engelands staats kerk, wordt echter op groote schaal onderhou den door de tienden die de Ieren opbrengen de Iersche bevolking moet dus haar geld beta len voor een kerk, waartoe slechts weinigen in Ierland behooren. Dit te veranderen is het doel der liberale partij in Engeland, aan wier hoofd Gladstone staat. Deze partij heeft de zege bij de verkiezingen behaald, en Gladstone is dan ook, gelijk de telegraaf meldt, bij de ko ningin ontboden. Moge het hem gegeven zijn, om door het aanbrengen van gepaste hervormingen Ierlands grieven te herstellen, en een einde te maken aan den treurigen toestand aldaar! Naar wij vernemen, hebben reeds verscheidene ingezetenen alhier een adres onderteekend, waarin zij aan den gemeenteraad hunne adhaesie, aan de plannen ter oprichting van een gebouw op de Ruïne, te kennen geven. Dit adres wordt besloten met de volgende zinsneden //Niet om ons bijzonder genoegen te verhoogen, maar in het publiek belang der ge meente en barer ingezetenen verzoeken wij dus uwe medewerking om dit doel te bereiken. "Wat de adressanten van de gemeente vragen is, onzes inziens, veel minder dan wat zij op zich nemen aan de gemeente te verschaffen. De eventueele kosten, die, trouwens, voor een groot deel we der door deze ingezetenen zouden gedragen wor den welke zich voor het tot stand komen dezer onderneming interesseeren, zouden slechts tij delijk wezen en wegen niet op tegen de blijvende voordeelen welke er voor de burgerij uit zouden voortvloeien. En dat deze volkomen bereid is de risico dor gemeentelijke borgstelling te wa gen, omdat zij zelfs aan eene tijdelijke tege moetkoming aan deze onderneming de voorkeur geeft boven het doen mislukken van een zoo gewenscht plan, zal u blijken uit deze adhaesie, welke van onze groote belangstelling getuigt, en naar wij hopen voor u eene beweegreden te meer zijn zal om uwe medewerking aan het doen tot stand komen er van te verleenen." Wij hopen dat allen, die met ons het geluk ken van het plan wenschelijk achten, hiervan door de onderteekening van dit adres zullen doen blijken (Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit adres aan de huizen der ingezetenen ter teekening worden rondgezonden). De Gids voor December bevat onder den naam van Oostersch Atheïsme eene studie van Mr. P. A. S. Van Limburg Brouwer over de Indi sche Sankhya-leer eene beschrijving van de wer ken aan den Mont-Cenis-tunnel door Dr. E. J. Kiekleen belangrijk artikel van Prof. J. T. Buijs, getiteld: Dubbelzinnige politiek, over de onderwijs-quaestie en de brochure van Dr. A. Piersoneen vervolg op de studiën over Enge land van den heer T. Van Westrheene Wz., en op het artikel over de perspectief van den heer C. C. Huijsmans. Ten slotte deelt Prof. F. A. W. Miquel in dit nommer de zeer gun stige resultaten mede van de kina-cultuur op Java. De Tijdspiegel voor December bevat een ar tikel van Mr. H. Van Loghem getiteldVer anderde beschouwing der wereldgeschiedenis, een politiek overzicht van M. Levané en een critiek van Piersons brochure door den heer J. P. De Keyser; een vervolg op de schetsen uit het leven van Vermeulen Krieger door W. A. Van Rees, en eene novelle van mevr. Van Westrheene; voorts eenige critieken. De Wetenschappelijke bladen bevatten drie artikelen: over de Cormenin, uit de Revue mo derne, over de Incas uit de Westminster Re- view, en over prins Hendrik den Zeevaarder uit de Edinburgh Review. Namens 2297 rijks-kommiezen is door eene commissie uit hun midden een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, houdende verzoek, dat de Kamer bij de regee ring er op aandring© dat onderzocht worde, in hoeverre de bijdragen uit het burgerlijk pensi oenfonds evenredig zijn aan de behoeften en tevens de weduwen en weezen der ambtenaren in het fonds kunnen deelen. Adressanten ge ven te kennen, dat hun des noods zelfs eene verhooging der doorloopende korting wensche lijk voorkomt, indien daardoor aan hunne we duwen de helft verzekerd wordt van het pen sioen, aan den ambtenaar toegekend. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelrecht op de dagbladen enz. heeft die afschaffing op zich zelf bij een groot aantal leden bijval of toejuiching ondervonden. Verscheidene anderen gaven de noodzakelijkheid dier afschaf fing niet toe. De algeheele afschaffing van het advertentie-zegel vond mede voldoenden bijval. De equivalenten evenwel ondervonden bij de groote meerderheid ernstige tegenspraak op ver schillende gronden. Meer algemeen werd het denkbeeld in al de afdeelingen geopperd, om als equivalent te nemen eene rechtstreeksche verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Met drie gulden verhooging per vat, dus eene opvoering tot f53was het verlies, voor de schatkist uit de afschaffing van het zegelrecht voortspruitende, geheel gevonden, en bij de op voering tot 60 zou tevens de geheele accijns op bet geslacht kunnen vervallen. Men gaf een en ander den minister in overweging. De directie der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft, om te voorzien in de bezwaren, die de dienst op de lijn in het noor den aanbiedt, aan de regeering eene nieuwe dienstregeling ter goedkeuring aangeboden, waarbij door het vermeerderen der treinen op marktdagen en het loopen van een goederentrein en van een personentrein elke aanmerking op ongeregelde aankomst der treinen zal ophouden. Bij die nieuwe regeling zullen o. a. tusschen Groningen en Leeuwarden vier treinen daags loopen en wel twee gemengde, een goederen- en een personentrein, ea bovendien des Vrijdags een veetrein. Uit 's-Hage schrijft men aan de Midd. Cou rant //In de laatste weken werd er eenige leven digheid bespeurd onder de aanvoerders der re actionaire beweging. Thans weet men waarop hunne samenkomsten en raadplegingen uitliepen. Er zal eene groote reactionaire kiesvereeniging worden opgericht, die over het geheele rijk hare vertakkingen moet verspreiden en wier taak zal zijn, om de verkiezingen van Juni a. 8. in den geest der reactie te doen uitvallen. Op 15

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1