Verloren WINKELS VERWERIJ Ei DRUKKERIJ, HOUTVEHKOOPIJNG, Chemische Zijden-, Wollen- en Gemengde Stoffen- AROMATISCH MODWANTER tot behoud en zui vering der tanden is een beproefd middel te gen kiespijn, scheurbuik en smartelijk tand- vleesch, a flacon 90 cents. Dr. ROMERSHAUSENS OOGWATER tot behoud, IDIATON zeker middel tegen kiespijn. Het fleschje 45 cents. HAARBALSEM, EAO DE COLOGNE PHILOCOME. WORMPATRONEN (gr. Ill santonin) tot ver drijving der wormen bij kinderen en volwas senen a stuks 6 cents. STAALWIJN wordt met het beste gevolg ge bruikt tegen bleekzucht, gebrek aan eetlust, geeuwhonger, zenuwachtige hoofdpijn, en vooral bij beginnende longtering, per flacon UNIVERSEEL ZUIVERINGS-ZOUT voor alle iy- len. In Lancashire ia hunne overwinning de grootste geweest, want dit graafschap heeft bijna enkel Tories verkozen. De meerderheid was echter klein, want voor de liberalen wer den aldaar in het geheel 104,228 stemmen uit gebracht en voor de conservatieven 104,402. De Engelsche steden hebben zich met eene groote meerderheid voor de liberalen verklaard, dat wil zeggende steden hebben 208 liberalen en 92 conservatieven verkozen. Die met meer dan 100,000 inwoners hebben 43 liberalen en 8 con servatieven verkozen; de steden met eene bevol king tus8chen de 60,000 en 100,000 hebben 16 liberalen en 10 conservatieven verkozende steden met eene bevolking tusschen 60,000 en 20,000 hebben 69 liberalen en 22 conservatieven ver kozen de steden met eene bevolking onder de 20,000 hebben 69 liberalen en 50 conservatieven naar het parlement afgevaardigd. Schotland heeft zich op nog nadrukkelijker wijze verklaard. In dit land is de Presbyteriaanscbe godsdienst de heerscbende, en brengt het gevaar, hetwelk de Iersche Episcopaalsche kerk loopt, derhalve de gemoederen niet in beweging. De Schotsche steden nu, hebben 25 liberalen en geen enkelen Tory verkozen de Schotsche graafschappen heb ben 22 liberalen en 9 conservatieven afgevaar digd. Ierlands voorbeeld bewijst minder. Echter werden hier 61 liberalen en slechts 38 conser vatieven verkozen. Spanje. Het gouvernement heeft zeer strenge bevelen aan de prefecten gezonden, ten einde de orde te handhaven. De //Gaceta" bevat eene circulaire van den heer Sagasta, waarin gezegd wordt, dat de re- i geering besloten heeft om de zaak der revolutie en te gelijker tijd het krediet des lands, de toe komst der vrijheid en de waardigheid van Spanje te redden, en om alle hinderpalen, die dit pa triottisch doel in den weg staan uit den weg jte ruimen; zij beveelt den burgerlijken gouver neurs aan om op hunne hoede te zijn tegen reactionnaire manoeuvres waarvan het doel is wanorde te stichten, en om de vredesgezinde vereenigingen in bescherming te nemen en de orde overal en tot eiken prijs te handhaven. Zij eindigt met een beroep te doen op de va derlandsliefde van alle goed gezinde burgers. De inschrijvingen voor de leening bedragen 33,706,800 realen. Italië. In de kamer van afgevaardigden is met 168 tegen 84 stemmen aangenomen het ontwerp van wet, waarbij verklaard wordt, dat allen, die op Italiaansch grondgebied wonen, burgers van het koninkrijk Italië zijn. Aïïstealie. In Nieuw-Zeeland neemt de op stand toe. Ameeika. Door den president Oneil is te i Philadelphia voor 27 December eene conventie van Fenians bijeengeroepen. Men zegt dat de meeste steden tusschen Principe en Santiago zich in handen der op standelingen bevinden. Talrijke familiën vluchten naar Jamaica. De Amerikaansche anti-slavernij- raaatschappijen ondersteunen de insurgenten. Eene epidemische ziekte woedt in het kamp Sder geallieerden. Er sterven dagelijks ongeveer 120 soldaten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De voorzitter verzocht, bij het aan de orde stellen van Hoofdstuk VII C (Herv. Eeredienst) °m niet meer in algemeene beschouwingen te treden over de beginselen, zoo breedvoerig gis teren besproken, maar zich meer te bepalen tot de opmerkingen over den inhoud der be grooting. Trekken wij het debat dat daarop plaats vond samen, dan waren er nog eenige 'eden die niet konden nalaten een met rede nen omkleed beklag uit te brengen over de opheffing van het kort te voren ingestelde de partement voor den herv. eeredienst. En toen de heer Hoffmann in een en ander den toeleg van de regeering bespeurde om het Ned. volk tot anti-christenen te maken, merkte de voor zitter op dat die uitdrukking te ver ging en de spr. zich daarin moest matigen en toen ver volgens de heer Saaijmans te ver ging in zijne beschouwingen waarover de Kamer gisteren de algemeene beraadslagingen had gesloten, werd hij tot tweemaal door den president tot de orde geroepen om van zijn onderwerp af te stappen en daar dit vruchteloos bleef meende de voorzitter het lid te moeten waarschuwen dat hem het woord zou ontnomen worden, waarvan het gevolg was dat de spr. van zijne spreek beurt afstand deed. Dit gaf den heer Van "Was- senaer Catwyck aanleiding om zijn langdurig betoog over het wenschelijke om de banden van do kerk en den staat uiet los te scheuren maar los te maken, en over het beheer der kerkelijke goederen in te leiden met de opmerkiag dat dit bij den rand af van den presidialen hamer zou zijn, waartegen de voorzitter geen bezwaar had zoo dit in allen geval binnen de grenzen van den hamer bleef. Deze min of meer incidenteele discussie werd voorafgegaan en onderbroken door een grondig debat, waarbij de heer Wes- terhoff aandrong op wettelijke regeling der pre- dikants-pensioenen, de heer Van Blom het flo- reenstelsel behandelde en de heer Fransen van de Putte eenige nadere inlichtingen vroeg ten aanzien van de handelwijze der regeering bij de aanstelling van predikanten voor Protestant- sche kerken in Nederlandsch Indië. De heer Moens, heeft vervolgens nadat de heer J. K. Van Goltstein de vraag tot de reg. bad gericht om den termijn bij art. 11 van het Kon. besluit van 9 Feb. 1866 te verlengen en de stem had gemotiveerd die hij tegen de be grooting zou uitbrengen, met tal van argu menten den heer Van Wassenaer Catwyck be streden, maar ook de regeering op het hart gedrukt, dat wat er ook gedaan worde ten op zichte van de kerkgenootschappen toch in 's he mels naam alle banden zouden vernietigd worden waardoor de kerk aan den staat is verbonden, zoodat niets anders overbleef dan de finantieele quaestie. Daarna behandelde hij met een enkel woord eenige afzonderlijke zaken. De minister van financiën beantwoordde nu de verschillende sprekers. Hieraan zij ontleend dat de regeling van de kerkelijke pensioenen bij de wet nog niet veel aanbeveling verdiende maar even als de rechten of verplichtingen der floreenen in Friesland door de regeering in overweging zoude worden genomen om te zien of aan de bezwaren te gemoet zou zijn te ko men dat het niet op den weg der regeering lag om de handelwijze van het vorige kabinet te volgen bij de aanstelling van predikanten in Ned. Indië: deze regeering zon geen onderzoek naar de rich ting van die predikanten doen ten einde in Indië eene andere richting op kerkelijk gebied te doen vertegenwoordigen; dat op de andere algemeene bedenkingen tegen het beheer van de herv. kerk, de regeering zich wel zal wach ten beslissingen te nemen in de groote kerke lijke geschillen van den dag, maar dat zij in tegendeel zich de wenken zal ten nutte maken om de scheiding van kerk en staat zoo volkomen te volbrengen, dat moeilijk daarop zou terug te komen zijn en dat op het verwijt dat de regeering het Ned. volk anti-christenen maken wil, zij bet stilzwijgen bewaarde omdat de voorzitter het karakter dier woorden door zijne tusschen- komst in het ware daglicht had gesteld. Nu volgden verschillende re- en duplieken en ten slotte werd het geheele Hoofdstuk VIIb, zonder discussie over de onderafdeelingen met 49 togen 13 stemmen aangenomen. De algemeene beraadslagingen over het Vde Hoofdstuk zijn aangevangen. ADVERTENTIEN. Dingsdag-avond een Gouden MEDAILLON in den vorm van een boekje waarin 1 mannen- en 2 vrouwenportretten. De vinder wordt ver zocht het tegen eene belooning van Vijf Gulden terug te bezorgen bij den Heer BRUGGE- MANN, Breestraat. Brouwersgracht, hoek Kelzcr- gracht, te AMSTERDAM, zij steeds der respective cliëntelle beleefdelijk aanbevolen. Prijscouranten zijn op franco aan vrage te ontbieden. Van staatsie- en ledikant gordijnen en zijden japonnen worden eerst stalen ter beoordeeling geverwd of gedrukt. De Dauies IVaterproof-Mantels, welke bij ADKIAAN SCHAKEL, Heiligenweg, Amsterdam, verkocht worden, zijn van ■prima kwaliteitkeurig bewerkt en elegant model. (Dezelve worden ter bezigtiging ver zonden). versterking en herstel van het gezigt, in groote flacons a f I.en in kleine a 30 cents. Deze voor het versterken en tegen het uit vallen der haren, algemeen beminde Balsem, maakt haar zacht en verwijdert de schilfers. Hij is verkrijgbaar in groote flacons a 90 en in kleine a 45 cents. f i.-i ders aan maagpijn, maagkramp, braaklust, slechte spijsvertering enz., in kilo a 60 in 54 kilo a 33 en in H,b kilo pakjes 18 cents, te: Leyden bij N. K. Swemer; te Amsterdam bij M. Cleban C°,J te 'sHage bij G. J. R. v. d. Gaag; te Haarlem bij J. P. Kart- liaus. Brochures over het gebruik enz. gratis. in het Lokhorster Duinonder Hillegom, op Dings- dag 8 December 1868, 's morgens 10 ure, ten over staan van den Notaris SCHELTUS, van zwaar EIKEN, BERKEN en POPULIEREN-HAK HOUT, en eene groote partij zware WILGEN, bijzonder geschikt voor paalhout eu pooten,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3