zich zelve mag genoemd worden den weg daarin te vinden. De heer Vroom steltzichdoorde uitgave van het bovenaangehaalde werk voor, licht te verspreiden over dezen tak der belastingwetge ving. Men vindt daarin eerst het artikel der wet opgenomen in den oorspronkelijken tekst, met de officieele vertaling, daaronder volgen de la tere wetten en besluiten tot wijziging of ver duidelijking dier artikelen. Onder dien tekst worden, in den vorm van aanteekeniDgen, de belangrijkste beslissingen van het bestuur en van de rechterlijke colleges medegedeeld. De korte, doch zaakrijke wijze van bewerking, de duidelijkheid der aanteekeningen, de nette uit voering en de goedkoope prijs van het werk (circa ƒ6) doen ons het aanbevelen aan de amb tenaren der registratie, de beoefenaren van het notarisambt, de leden der rechterlijke macht, de secretarissen van gemeentebesturen, en aan allen die geroepen worden de bepalingen der registratiewet te kennen." Met het Engelsche stoomschip //Laucefeld" is de bekende Nederlandsche reizigster mej. Alexine Tinne van Malta, met een gevolg van ongeveer twintig personen, deels christenen deels Muzel- manuen, te Tripolis aangekomen, van waar zij opnieuw eene reis naar de binnenlanden van Afrika zal ondernemen. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn, na afgelegd vergelijkend examen, de volgende adspiranten tot surnume rair benoemd, namelijkJ. Post van der Burg, van Schiedam, te Zwolle; J. P. L. H. H. P. Canselaar, van 's-Gravenhage, te EnschedéK. P. Crcygton, van Breda, te Tilburg; J. R. K. De Jong, van Nijmegen, te Leeuwarden J. E. Do Kok, van Nieuwvliet, te Maastricht; W. Van der Linden, Van Nijmegen, te VenloJ. C. Reijer, van IJzendijke, te Goes. Voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland stond gisteren terecht Jan Van der Meer, oud 43 jaren, boerenknecht, geboren te Wilnis, wonende te Haarlemmermeer. Uit de zeer uitvoerige acte der beschuldiging blijkt, dat hem worden te laste gelegd twee moedwillige brandstichtingen, waardoor gevaar van menschenleven te voorzien was, in den nacht van 4 Mei en op 13 Mei jl. gepleegd in eigen dommen van Willem Clay, landbouwer te Haar lemmermeer, bij wien hij als knecht in dienst was, alsmede een diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak, welke na of tijdens den eersten brand zou gepleegd zijn. De beschuldigde ontkent echter alle schuld aan het hem te laste gelegde. 18 getuigen worden in deze gehoord. De behandeling der zaak wordt heden nog voortgezet. Naar men verneemt, heeft zich te Dirks- land voor de in Utrecht te houden tentoon stelling eene plaatselijke commissie gevormd, bestaande uit de heeren P. Zaaijer (burgemeester), voorzitter en secretaris, D. Van Weel Cz. en J. Zaaijer Pz., leden. Ook te Vianen heeft zich eene dergelijke commissie geconstitueerdzij be staat uit de heeren J. K. J. Alers (burgemeester), voorzitter en secretaris, W. Rooseboom en Johs. Mijnlieff Az., leden. Door de kiesvereeniging //Zalt-Bommel," te Zalt-Bommel, is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de luitenant-generaal W. J. Knoop. Te Gorkum is Jhr. Mr. J. Van Loon, te Amsterdam, door de anti-revolutionnaire partij tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal op Zaterdag den 5den dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschikking van den gisten November jl. vastgesteld de lijst der stations voor de be ambten van den waterstaat, voor den buitenge wonen dienst en de correspondentie langs de dijken, gedurende ijsgang en hoog opperwater op de rivieren, in den winter van 1868 op 1869, en daarbij o. a. bepaald, dat zullen worden gestationneerd te Vreeswijk, Gorkmu of elders J. A. Beijerinck, inspecteur C. J. Kool, sur numerair; A. J. Van den Berg, buitengew. op zichter; Vianen, J. Kluit, adspir.-ingenieurJ. G. Lugten, opzichterAmeide, M. C. Lugten, buitengew. opzichter; Schoonhoven, J. Van der Vecht, ingenieur; C. Hoogwinkel, buitengew. opzichter; Krimpen, C. Spoon Az., opzichter; Gorkum, J. F. Augier, hoofdingenieur; L. H. J. J. Mazel, en F. W. H. Van Opstall, inge nieurs; F. C. Braak, opzichter; J. Zemel Jr., buitengew. opzichter; Hardinxveld, A. A. Van Munster, surnumerair; Asperen, H. L. C. H. Sarolea, opzichter; Sliedrecht, C. Van der Vlies; Dordrecht, G. F. Beumer, buitengew. opzichter, en Papendrecht, C. A. Van der Straaten, op zichter. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden Mr. E. G. P. Gertsen, thans rijks adv. te Limburg. Z. M. heeft aan den heer F. A. W. Miquel dir. van 's rijks herbarium te Leiden en hoog leeraar in de wis* en natuurkundige faculteit der hoogeschool te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk ge schonken. Z. M. heeft aan den heer L. O. Wolf van Naerssen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies der posterijen van de 3de klasse. Z. M. heeft bij hef wapen der inf. benoemd: tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. J. H. Burghgraef, van het wapen, thans tijdelijk gedetacheerd bij de landmacht in W.-Indiëbij het 3de reg. tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. F. H. A. Rijnders, van het re giment grenadiers en jagers. Z. M. heeft den heer A. Volz erkend en toegelaten als consul van Beieren te Batavia. In de Eerste Kamer is heden Hoofdstuk I der Indische begrooting (Uitgaven in Nederland) met algemeene stemmen aangenomen. De mi nister van koloniën verwees bij de discuss iën naar de ontwikkeling zijner denkbeelden in de andere Kamer. De discussie is verdaagd tot morgen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 36°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 34°. Woensdag 's morgens te 5 uren 32°, te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 40°, te 4 uren 40°. BUITENLAND. Belgie. Het centrale comité der //Fédération des Écoles" heeft bekend gemaakt, dat het derde internationale studenten-congres den 20sten December en de drie volgende dagen te Gent zal worden gehouden. Op die //universiteits- assises", gelijk de oproepings-circulaire zegt, zal o. a. aan de orde gesteld worden het vraagstuk van het onderwijs kl zijne betrekking tot het maatschappelijk vraagstuk. //Het congres (zegt het comité) zal bet onderwijs zoowel uit het staathuishoudkundig als uit het staatkundig en het godsdienstig oogpunt beschouwen. Het zal nagaan, welk het doel van het onderwijs zijn moet; aan welke voorwaarden bet moet voldoen om dat doel te bereiken; door wie en hoe het moet worden gegeven, en welke maatschappe lijke vorm voor eene goede organisatie van het onderwijs gevorderd wordt." Duitschland. In de zitting der Pruisische kamer van afgevaardigden was gisteren een voorstel van den heer Windhorst aan de orde, strekkende om de rechters, welke niet op de lijst der benoembaarheid tot raadsheer voorko men, onbevoegd te verklaren tot plaatsvervan gende raadsheeren. De minister van justitie be streed dit artikel op allerhevigste wijze. Hij zeide o. a.Gij kunt met uw voorstel alleen bereiken, dat er geld gespaard wordt, anderc niets; ik heb geen liberale neigingen en flikfloo; ook niet de partijen. Als het noodig is, zal ik plaatsvervangers benoemen en vacatiegelden voo: hen in rekening brengen. Komt er dan eet conflict, dan is de regeering, die het niet heef; gezocht, gedwongen het aan te nemen. Ik za! voortaan ook den koning slechts raadsheerei ter benoeming voordragen, die geen mandaa! als afgevaardigde aannemen (sensatie). Nadai vervolgens nog lievige debatten waren gevoerd, werd het voorstel van den heer Windhore: aangenomen. De //Norddeutsche Allgemeine Zeitung weerspreekt het gerucht, dat de wijziging vat het ministerie in Rumenië toe te schrijven ii aan den invloed van Pruisen, dat Oostenrijk et Frankrijk wenschte te believen; ook verklaar! het blad voor onwaar, dat koning Wilhelm een eigenhandig schrijven aan den vorst van Ru menië zou hebben gericht. Vorst Karei zeg! het blad koos zich een ander ministerie, o ogen schijn lijk om alle verdenkingen te voor komen. Pruisen staat tegenover Rumenië in geene andere positie dan de andere mogend heden. Fhankbijk. Onlangs heeft de Académie dei Inscriptions et Belles Lettres te Parijs, onder voorzitterschap van den heer Leon Renier, hare jaarlijksche algemeene vergadering gehoudeD Onder de uitgereikte prijzen behooren een vai 2000 fr. aan den heer Albert Dumont, te Athene voor eene studie over de lijkmalen, die men op u antieke zuilen vindt afgebeeldde lste prijs Gobert, aan den heer Léon Gautier, voor zijne Epopées fra^aiseseen prijs in de penning kunde, ingesteld door den beer Allier de Hou teroche, aan den heer De Promis, conservateur der gedenkpenningen te Turijn. Door den se cretaris der Academie, den heer Guigniaut, is eene lofrede uitgesproken op het in December 1867 te Rome, in militairen dienst van den paus, overleden lid, den hertog De Luynes. Engeland. Nu de uitslag der verkiezingen zoo goed als bekend is, kan het van eenig be lang zijn om den toestand der partijen te be schouwen op den dag na den veldslag. De libe rale partij heeft eene schitterende overwinning behaald. Voor de ontbinding van het parlement hadden de liberalen eene nominale meerderheic van zestig stemmen. De helft van deze meer derheid behoorde echter tot dat conciliante ge deelte der liberale partij, dat door voor zeku amendement op Gladstones reform-bill te stem men, de oorzaak was van het optreden van het ministerie-Disraeli. Slechts twee dezer zooge naamde adullamiten zijn herkozen. Al de anderec zijn vervangen door liberalen, die beloofd heb ben hunne partij getrouw te zullen blijven. Id plaats van deze onbestemde meerderheid tad zestig, heeft Gladstone nu eene vast aaneenge sloten en goed gedisciplineerde meerderheid van meer dan honderd. De Iersche kerkquaestie heeft grooten invloed uitgeoefend bij de verkiezingen. Zij heeft de liberale partij met geestdrift ver vuld, als de partij, die voor rechtvaardigheid en politieke eerlijkheid streedzij heeft de con servatieven bezield, omdat zij geloofden voor hunne altaren en heiligdommen te strijden. Dit heeft in de graafschappen, waar geestelijkheid en landjonkers grooten invloed hebben, de con servatieven op de meeste punten doen zegepra-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2