Stadgenooten 'T WAS IAAR BEI LOODS, oorstel aan de directe teekenden, om het ont- erp in te trekken. Nadat nog de grondslagen elegd waren voor eene nadere vereeniging, beidde men, in de overtuiging den avond nut- ■z doorgebragt te hebben. AY"ij mogen hier het berigt bijvoegen, dat, aar wij vernemen, na deze voordragt eene oüferentie plaats gehad heeft tusschen een der irecteuren van het uitkeerings- en kansfonds n den heer Dobbe, waarin deze laatste de uit nodiging, om heeren directeuren van raad te ienen, bereidwillig op zich genomen heeft, voor oover hij zich daartoe in staat gevoelt en zijne ezigheden dit toelaten. Met genoegen kondigen wij het Casino aan, at Woensdag 2 Dec. a. s. in de Stads-Gehoor- &al zal gegeven worden door het gezelschap 'ermaak door Toonkunst. Ofschoon wij het programma niet kuunen lededeelen, verheugt het ous toch te kunnen iggen, dat dit gezelschap zeer is vooruit ge- aan, zoowel in orchest als in leden-aantal, ank zij den ijver van het bestuur. Voor dit Casino hebben de leden het regt 3D introductie, tegen eene geringe bijdrage, aardoor aan velen met hunne dames een enotvolle avond wordt bereid, die dan ook iet ongebruikt mag voorbij gegaan worden, te leer, daar na den afloop van de uitvoering een al gegeven wordt. Vermaak door T oonkunst heeft onze adgenooten steeds genoegen gegeven; en nu ok zullen twee onzer ingezetenen eene solo- irtij vervullen. Bovendien heeft deze vereeni ng haar orchest altijd opengesteld voor jonge- eden, die van de Muziekschool kwamen, ten ede zich verder te oefenen en zoodoende unne studie voort te zetten. Zij, die nu als rtisten uit onze stad bekend zijn, hebben den althans hunne eerste vorming door het irehest, in Vermaak door Toonkunst gevonden. Dit gezelschap verdient dus aanbeveling en Ddersteuning, daar het krachtig meewerkt tü de beoefening en uitbreiding van goede jhest-muziek en zoodoende den burgermanen jn huisgezin veel genot verschaft. Wij ertrouwen dan ook dat de Gehoorzaal op iea avond druk bezet zal zijn. HANDEL. Rotterdam, 30 Nov. Haver 20 ets., Paar- enboonen 10 ets., Erwten 25 ets. en Kanarie- lad f 1 per mud lager; overige artikelen onv. De aanbiedingen van Meekrap waren heden uim: er werden enkele partijtjes tot iets lagere rijzen verkocht. TOONEELNIEUWS. Rotterdam. Woensdag 2 December 1868: Martha", oder //Der Markt zu Richmond", lusik von Flotow. Aanvang te halfacht. Zaterdag geene voorstelling. 's-Hage. Donderdag 3 December 1868: 3 rem. actes de //Guillaume Teil". Musique de ossini. Aanvang kwartier voor zevenen. GEiMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- op Donderdag 3 December 1868, 's na middags te twee uren. I Onderwerpen1°. Benoeming van twee leden de Commissie voor de bewaring van voor open, van waarde of belangrijk voor de oud- eidkunde en de geschiedenis der kunst. 2°. Stem- ring over de voordragt der Commissie van Fabri- 3ge betreflende het verzoek van Ph. van derHey- en, waaromtrent in de laatste vergadering de temmen hebben gestaakt. 3°. Suppletoir kohier aD de plaatselijke directe belasting, dienst 1868. Suppletoire begrooting, dienst 1868. 5°. Be- rooting voor de dienst van den jare 1869, het Roomsch-Catholijk wees- en oudelie- denhuis; 6°. Voordragt betreflende het adres van den Kerkeraad der Nederduitsch Her vormde gemeente, in zake het Minnehuis. 7°. Adres van P. en J. Steenhauer, tot het maken van een keldergat in de stoep voor hun pak huis, Mandenmakersteeg, wijk IV, n°. 110. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is de algemeene beraadslaging over het IVde Hoofdstuk B (Dep. voor den R. K. Eeredienst). De heer Van Voorthuijsen zette zijne mee ning uiteen dat het afzonderlijk beheer der beide departementen van eeredienst niet in strijd was met de grondwet en rangschikte zich onder de voorstanders van dien staat van zaken. De heer Van Delden bestreed bij een uit voerig betoog de afzonderlijke departementen van eeredienst. Hij zou nu berusten in het be houd der afzonderlijke administratiën, omdat de minister van financiën uitdrukkelijk heeft verklaard dat dit behoud de overgang was tot een lateren toestand. Daarna ontwikkelde hij zijne grieven tegen de uitbreiding der subsidiën aan kerkgenootschappen bij deze begrooting uitgetrokken. De heer Van Nispen betreurde de opheffing van het dep. voor de zaken van den R. K. eeredienst. Tusschen het R. K. kerkgenootschap en den staat bestaan punten van aanraking die de zorg van een afzonderlijken minister ten volle ver dienden. De heer Van der Maesen de Sombreff be tuigde zijne ingenomenheid met de instelling van de afzonderlijke administratiën en hoopte dat die regeling zou worden behouden. De heer Rochussen laakte de Kon. besluiten waarbij de opheffing der departementen van eerediensten was bevolen en wees op den pijn lijken indruk, daardoor in den lande verwekt. De heer Van der Does de Willebois be toogde dat de godsdienst eene macht in de maatschappij was en bijgevolg ook de kerk, die daarom in het staatsbestuur vertegenwoor digers moest hebben. Op het voortdurend be houd der afzonderlijke administratiën bij gebreke van afzonderlijke departementen bleef hij daarom aandringen. De heer De Bosch Kemper vereenigde zich in alle deelen met het betoog van den heer Van Delden. Nadat nog de heer Borret verklaard tegen had dit hoofdstuk te zullen stemmen, wanneer de mi nister van Justitie bleef overhellen tot de rich ting van den minister van financiënen de heer Jonckbloet betoogd had dat scheiding van kerk en staat in de negentiende eeuw moest plaats hebben, lichtte de minister van justitie zijne memorie van antwoord nader toe, in dien zin dat de tegenwoordige toestand is een overgangs toestand om tot eene scheiding tusschen kerk en staat te geraken. Wel verre dat de hooge geestelijkheid van het Kath. kerkgenootschap zich hiertegen zou verzetten, legde de minister een schrijven van kerkvoogden ter tafel waar uit bleek, dat zij volkomen voldaan waren, in dien de afzonderlijke administratie behouden bleef. Nadat enkele leden nog het woord hadden ge voerd, sprak de heer Thorbecke zijne goedkeuring uit over hetgeen deze regeering reeds voor de schei ding van kerk en staat had gedaan. Het ver- leenen van bijdragen moest alleen bepaald wor den naar de behoefte. De ministers van justitie en van financiën voerden daarop nog het woorden na nog vele langdurige discussiën over het behoud der afzon derlijke administratiën en de al of niet wen- 8chelijkbeid van het herstel van afzonderlijke ministeriën, werd het Hoofdstuk met 51 tegen 14 stemmen aangenomen. Morgen begrooting hervormde eeredienst, ADVERTENTIEN. Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, ons jongste zoontje, PETRUS LEONARDUS, drie jaren oud. Leiden, den 29 November 1868. P. L. RIJKE. J. RIJKE, geb. Hamaker. Een vriend maakte mij opmerkzaam op een misverstand dat kon plaats hebben. Ik heb vroeger geschreven: het Wees- en Oudelieden- huis op den Middenweg voorziet mede in de behoeften der Doopsgezinde en Remonstrant- sche gemeenten. Om alle misverstand en eiken verkeerden indruk weg te nemen, vroeg ik daarbijWanneer weezen of ouden van dagen van genoemde gemeenten in het Ev. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis worden opgenomen, dan worden de kosten door haar vergoedmaar nu toch hebben die gemeenten het voorregt, dat zij degenen, aan welken zij liefde betoo- nen, in haar midden houden; en zoo meen ik te mogen schrijven: het Wees- en Oudelieden huis op den Middenweg voorziet in de behoeften van drie gemeenten te dezer stede, en de vrij heid te mogen nemen dat gesticht vooral ook te mogen plaatsen onder de bescherming der Doopsgezinde en Remonstrantsche gemeente leden. Leiden, 1 December 1868. J. E. INCKEL. VrJ van zegel volgons Koninkl. besluit van 8 Juni 1868, No. G0. De COMMISSIE voor de verloting tot her stelling van de Remonstrantsche Kerk heeft de eer bij dezen te berichten, dat lijsten ter intee- kening voor loten aan de ingezetenen dezer stad zijn rondgezonden. Mochten er zijn aan wien deze lijsten niet werden aangeboden, dan zal het der Commissie aangenaam zijn indien zij van hunne belangstelling willen doen blijken door zich te richten tot een der ondergeteekenden bij wie steeds loten verkrijgbaar zijn. De Commissie mocht dezer dagen als prijs voor hare loterij eene prachtige marmeren pen dule van H. M. de Koningin ontvangen, terwijl haar zij vermeldt dit met dankzegging door vele belangstellenden keurige voorwerpen werden toegezonden. Zij die genegen mochten zijn nog iets bij te dragen worden beleefdelijk uitgenoodigd hunne prijzen spoedig aan de Com missie te doen toekomen. De verloting zal plaats hebben in de laatste helft van December, terwijl de dag nader zal worden aangekondigd, alsmede waar de prijzen gedurende eenige dagen ter bezichtiging zullen worden gesteld. Leiden, 1 December 1868. D. J. COCKUYT. A. J. VAN MANNEKUS. A. HAZEVELD. Vereeniging „HARMONIE". Buitengewone Voorstelling, met introductie, op DINSDAG 8 DECEMBER 1868 des avonds ten 7 ure, in het locaal der VereenigingHotel Rijnland, Beestenmarkt Ceene kroon voor den oudenzeeraan). Oorspronkelijk tooneelspel in 8 bedrijven met coupletten door A. Ruijsch. \a ufloop der voorstelling BAL. Entrée voor een Heer f 0.49. u eene Dame /"0.35. Toegangkaarten zijn te bekomen van Zater dag 5 tot en met Dinsdag 8 December aan het Hotel RijnlandBeestenmarkt, en bij het bestuur-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3