zal op aanstaanden Donderdag 3 December, en die van den minister van marine op aanstaanden Vrijdag den 4den dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der ge meente Hijsen H. J. Van Opstall; tot hoofd- ingen. van den waterstaat 1ste kl. den hoofd- ingen. 2de kl. J. F. Augier; tot hoofdingen. van den waterstaat 2de kl. den ingen. lste kl. J. F. "W". Conrad; tot ing. van den waterstaat lste kl. den ingen. 2de kl. Th. Bleckman; tot ingen. van den waterstaat 2de kl. den adspir.- ingen. B. O. Van Manen, en tot adsp.-ingen. van den waterstaat den surnum. J. W. Welcker. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan P. H. Dannenbargh, als burg. der gem. Ootmarsum. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan Dr. Gr. A. Venema, te Groningen, als schoolopz. in het 7de schooldistrict der prov. Groningen, die daarbij benoemd is tot schoolopz. in het 5de schooldistrict, ter vervanging van B. Brugsma, overledenterwijl voorts is benoemd tot schoolopz. in het 7de schooldistrict dier prov. Dr. M. Salverda, te Groningen. Z. M. heeft aan Mr. E. L. baron Van Har- denbroek van Lookhorst, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burg. der gem. Leus den en Stoutenburg, en tot burg. dier gem. benoemd G. J. baron Van Hardenbroek van Ammerstol. In de heden gehouden zitting der Eerste Kamer zijn de aan de orde gestelde wetsontwer pen (wijziging van Hoofdstuk VI en VIII der begrooting 1867, en van Hoofdstuk VIII der begrooting 1868onteigening en bekrachtigingen van onderhandschen verkoop) meest allen met algemeene stemmen aangenomen. Na eenige discussie is met 18 tegen 14 stemmen besloten ora reeds morgen te elf uren aan te vangen met de behandeling der Indische begrooting voor 1869. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 36°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 36°, te 10 uren 35'J. Dinsdag 's morgens te 5 uren 34°, te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 36°, te 4 uren 34°. KOLONIËN. BATAVIA, 21 October. Door don gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië zijn o. a. de volgende beschikkin gen genomen Benoemdtot 2den comm. bij het departement van binnenlandsch bestuur de op verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen controleur 3de kl. bij de land. ink. en cult. Dr. J. J. Van Limburg Brouwertot ontv. der ink. en uitg. recht., tev. hav., vis. en comm. der recherche Telok-Betong (res. Lampongsche districten), de commies bij de ambul. recherche te Grissee (res. Soerabaya) A. A. Voorneman; tot comm. bij de ambul. rech. te Grissee (res. Soerabaya) de ontv. der ink. en uitg. rechten, tevens havenm., visit, en comm. der rech. te Telok-Betong (res. Lamp, distr.), J. J. F. Swart; tot control. 2de kl. bij de land. ink. en cult, de ambt. ter besch. Mr. J. Lublink Weddik; tot seer, der weeska mer te Batavia de pres. der wees- en boedelk. te Soerabaya Ch. G. Burgemeestretot 2de comm. bij den ontv. der ink. en uitg. recht, te Batavia de ambul. ondercomm. lste kl. bij de contr. en rech. aldaar C. B. J. Lucas; tot hoofd- onderw. aan de openb. 2de lagere school te Soerabaya A. De Bruijn Mz., thans hoofdonderw. aan de openb. lste lagere school te Makassar (Celebes en onderh.); tot hoofdonderw. aan de openb. lste lagere school te Makassar (Celebes en onderh.) W. Van der Lee, thans hoofdon derw. aan de openbare 2de lagere school aid.; tot waarnemend hoofdonderw. aan de openb. 2de lagere school te Makassar (Celebes en on- derhoorigh.) G. Van Mill, laatst, onderwijzer aan de gouvern. lagere school te Bandjermassin (Z.- en O.-afdeel, van Borneo), thans op wachtgeld tot civiel gezagh. in de afdeel. Beloe (Timor) de posthouder op Botti (resid. Timor) E. F. Kleian; tot ass.-res. van Pamalang (Tagal) de controleur der lste kl. bij de landelijke ink. en cult. J. H. Hagen. Verleend: Een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den offic. van gez. 2de kl. A. Ledeboer; aan den lsten luit. der inf. F. H. W. Fontein; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den laten luit. der inf. E. W. D. Scbmulling. OntslagenOp verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapit. der inf. J. C. Hamakers. Benoemd: Tot adjud. bij het garniz.-bat. dei Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, de lste luit. D. Schafer, van dat korps. BevorderdBij het wapen der inf.: tot ma joors, de kapits. C. Beerens en C. C. P. Schee pens, respect, van het 8ste en lste bat.; bij het korps genie en sap., tot luit.-kol., onder-direct, in de tweede mil. afd. op Java, de majoor J. Schafer, onder-dir. in de eerste mil. afd. op Javatot majoor, onder-dir. in de eerste mil. afd. op Java, de kapt. C. G. Tromp; tot kapit. de lste luit. A. W. Nolthenius; tot lsten luit. de 2de luit. W. P. H. Van Oorschot. Goedgekeurd: Dat door den komm. van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned. Indië is hersteld in act. de kapit. van het wa pen der art. F. J. A. Van Zijll de Jong, onlangs van verlof uit Ned. teruggekeerd. BenoemdTot havenmeester te Banjoewangie de op verz. eerv. ontsl. luit. ter zee lste kl. bij de Kon. Ned. marine D. H. Buijs. BUITENLAND. Oostenbijk. In de zitting van het Hon- gaarsche lagerhuis zijn de wetsontwerpen over de gemengde huwelijken en de gelijkheid van rechten tusschen de verschillende consessiën aan genomen. Het gemeenschappelijk budget van financiën is in de beide delegatiën aange nomen. Italië. In de rede waarmede de heer Mari het praesidium der kamer heeft aanvaard, heeft hij gezegd, dat de voorname taak der kamer thans is om de administratieve hervormingen te onderzoeken. Hij laakte voorts de oninen- schelijkheid van het pauselijk gouvernement. Spanje. Toen de republikeinsche meeting Zondag voor het koninklijk paleis verscheen, zeide Castelarlaat ons zweren, dat nooit een koning dit paleis weer zal binnentreden! Toen de optocht teruggekomen was op de plaats van uitgaan, spraken Orense, Castelar en twee an deren de aanwezigen toe, en de kreet werd aangeheven Leve de republiek 1" Vervolgens ging de menigte in de beste orde uiteen. Naar men zegt, zal den 13den December opnieuw eene republikeinsche meeting plaats hebben, waaraan ook de deputatiën uit de provinciën zullen deelnemen. Er is een decreet verschenen tot vermin dering der tarieven voor telegrammen en waarbij de directeur der telegrafen gemachtigd wordt, om met de directiën der spoorwegen de mid delen te regelen, ten einde de telegraafdraden voor den openbaren dienst te benuttigen. Gbiekenland. De oppositie heeft bij de ver kiezing van een president der kamer twee can- didaten gesteld. Er is geene absolute meerder heid geweest, zoodat deze week opnieuw eene stemming zal gehouden worden. Amebika. Berichten uit Bio-Janeiro van den 8sten Nov. melden, dat de toestand op het tooneel des oorlogs onveranderd was. 8000 Brazilianen waren ten noorden van Chaco geland. Men zegt dat er 20,000 recruten worden verlangd. Volgens berichten uit Paraguay van 24 October bevonden de geallieerden zich voor Villeta. De Braziliaansche generaal Arzolo mar cheerde met 10,000 man door Chaco, om Lopez in den rug aan te vallen. Dépêches uit Para guay zeggen, dat het leger van Arzolo door Lopez in bedwang wordt gehouden. INGEZONDEN. Het volgende komt voor in de Goudsche Courant van 19 Nov. 1868 Verleden Woensdag-avond hielden in de so ciëteit Ons Genoegen" de alhier bestaande leden van het //Leydsche uitkeerings- en kans fonds" en andere genoodigden eene vergadering, waarin de heer Dobbe, arrondissements-ijker al hier, eene voordragt hield over levensverzeke ringen. De spreker begon met de opmerking, dat hier te lande zoo velen deelnemen in een begrafenisfonds, zonder zekerheid te hebben van na te laten, waarvoor zij verzekerd zijn, of ook zonder te onderzoeken of zij meer betalen dan de verzekering waard is. Vervolgens overgaande tot de beschouwing van de gronden van de leer der levensverzekeringen, toonde hij aan, dat alleen fondsen met vaste vooruitbepaalde en op de sterftetafels gegronde premiën duurzaam kun nen zijn. Van de verschillende berekeningen werd een voorbeeld gegeven niet om aan de uitkomsten der tarieven van eenige maatschap pijen te toetsen, maar alleen om eenigzins de wijze te leeren kennen, waarop de contributiën bepaald moeten worden. Inzonderheid wees spre ker op het nadeel van te lage contributiën, en toonde overtuigend aan, dat een onderling fonds zich niet stoorende aan de sterfte- wet maar geheel of gedeeltelijk steunende op een hoofdelijken omslag, onmogelijk duur zaam bestaan kan. Alleen dan, zeide spreker, kan een fonds duurzaam zijn, wanneer het onafhankelijk van tegenwoordige of toekomstige leden door de reeds ontvangen contributie al de uitkeeringen, waartoe het verpligt kan worden, tot haren afloop toe op tijd volkomen kan dekken. Hoofdelijke omslag kan alleen geduld worden bij fondsen met juiste tarieven, in tijden van buitengewone sterfte, omdat eene afwij king links van de sterftewet, door eene afwij king regts later weer hersteld wordt; maar hoofdelijke omslag als fondament is het aller slechtste, dat ooit bedacht kan worden, zoo als door den tegenwoordigen toestand van som mige begrafenisfondsen kan bevestigd worden. Daarna wees spr. er op, dat de hooge rege ring alleen die fondsen goedkeurt, die hunne tarieven naar de sterftetafel inrigten en daarbij alleen geleid worden door het belang der trek- kenden, het eenige doel, waarmee een fonds opgerigt wordt, en dat alzoo een koninklijk goedgekeurd fonds alle vertrouwen waardig is, terwijl een fonds, dat die goedkeuring niet mag verwerven, geen vertrouwen verdient. Vervol gens beschouwde hij meer bijzonder het Leyd sche uitkeerings- en kansfonds, als een begra fenisfonds met hoogere contributie dan voor het begrafenisgeld noodig is, en toonde aan, dat het hiervoor te veel betaalde voor sommige gelukkigen in den vorm van pensioen- of wedu- wengeld weder teregt kwam en dat, zoo men het alleen beschouwde zoo als het volgens zijn reglement zelf beschouwd moet worden, als loterij, dit kansfonds voor sommigen veel beter kansen aanbiedt dan onze staatsloterij Daarom kon hij sommigen de deelneming aan bevelen en spoorde hij de leden aan om hunne afkeuring te kennen te geven over het hun onlangs gezonden ontwerp-reglement, waarin de hoofdelijke omslag als steun opgenomen is- Uit de discussiën, die verder naar aanleiding van deze voordragt plaats hadden, bleek, dat spr. de aanwezigen overtuigd had, daar allen (uitgenomen een oud vriend van één der direc teuren en de correspondent, die daartoe niet uitgenoodigd werd) met spreker een gemotiveerd

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2