een ander persoon (n°. 37 der werklieden), welke laatste op de brug met een flambouw gestati- onneerd stond, in de diepte mede. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, welk eene con sternatie ten gevolge van dit onheil heerschte. Intusschen was men echter onmiddellijk op mid delen van redding bedacht, en ondanks de heerschende duisternis mocht het gelukken, het drietal te redden. Naar men zegt, is de heer Van Kesteren eenigermate gewond. H. M. gaf haar diep leedwezen over het ge beurde te kennen en het getuigde van M. innige deelneming, toen de vorstin den wensch te kennen gaf, nog nadere bijzonderheden langs telegraphischen weg te ontvangen. Het provinciaal gerechtshof te Amster dam, voorzitter Mr. G. Schimmelpenninck, heeft Maandag in hooger beroep behandeld eene zaak tegen een löjarig meisje uit de gemeente Haar lemmermeer, door de arrondissements-rechtbank te Haarlem tot 3 jaren correctioneele gevan genisstraf veroordeeld ter zake van poging tot moedwilligen doodslag. Haar werd namelijk ten laste gelegd, dat zij een buurmeisje van 11 jaren in een 30 voet diepen put zou hebben gewor pen, na haar eerst te hebben willen verhinde ren, water daaruit te putten, hetgeen zij op last barer ouders doen moest. Het elfjarige kind werd ook op de terechtzitting van bet hof ge hoord en verklaarde, dat zij haar leven alleen gered heeft, door zich met eene hand vast te houden aan een plank bij den rand van den put, totdat op haar geschreeuw eene buurvrouw toeschoot en haar uit die positie verloste. Dit laatste werd door twee getuigen bevestigd, die intusschen omtrent sommige bijzonderheden eenigermate verschilden. De beklaagde ontkende, het kind in den put te hebben geworpen. De advocaat-generaal Jhr. Mr. C. H. Backer meende evenwel, op grond der afgelegde getui genissen, dat het bewijs van het feit geleverd was en dat tevens het voornemen om te doo- den bewezen werd door verschillende omstan digheden, zoowel in het feit zelf gelegen als door uitdrukkingen vóór en na het plegen van het feit. Op grond van een paar informaliteiten requireerde hij intusschen, dat het hof het von nis van den eersten rechter zou vernietigen, doch opnieuw recht doende de beklaagde aan hetzelfde misdrijf schuldig verklaren en tot de- delfde straf veroordeelen. De verdediger, Mr. Ph. A. Haas, bestreed zoowel de mogelijkheid, dat het kind in de door getuigen aangegeven houding boven den put zou hebben gehangen, als het voldoende dier getuigenissen op grond van onderlinge tegenstrijdigheden. Hij achtte voorts de beschuldiging ongerijmd, vermits, zijns inziens, ten aanzien van het bewijs van het voornemen om te dooden, bij een kind niet op dezelfde wijze mocht worden geredeneerd uit praatjes bedreiging als bij een vol wassen persoon. Hij concludeerde dus tot vrij spraak. De heer B. P. G. Van Diggelen, hoofd ingenieur der 1ste ld. voor de provinciën Gro ningen en Drenthe, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd, terwijl hij Zaterdag 11. bij de Statenzijl de aldaar nieuw gebouwde zeesluis opnam, om haar van den aannemer voor het rijk te aanvaarden, plotse ling aangetast door een zoo hevigen aanval van beroerte, dat hij bijkans onmiddellijk het be wustzijn verloor en reeds in den vroegen mor gen van den 23sten dezer bezweek. De overledene was den 31sten Januari 1815 te Middelburg geboren. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht tot officier van gez. 2de kl. (naar ouderdom van rang) de officieren van gez. 3de kl. J. P. Van den Berg en C. Hipping, beiden van gemeld personeel; aan Mr. J. M. Brooshooft eervol ontslag ver leend als plaatsv. kantonr. te Sliedrecht, en aan Mr. J. T. Van Coeverden, met ingang van 1 Januari 1S69, als kantonr. te Doetinchem, onder dankbetuiging voor zijne langdurige en trouwe diensten; vergund aan J. F. Farensbacb, te Amsterdam, bet aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van Pius IX, en aan E. Bogers, te Alem c. a., het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Virtuti," hun door den paus geschonken. In de zitting van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, die gisterenavond gehouden is, is mededeeling gedaan, van een groot aantal Ko ninklijke boodschappen, besluiten, enz. Wijders zijn van de Tweede Kamer ingeko men verschillende door haar aangenomen wets ontwerpen. De afdeelingen zijn opnieuw samengesteld, waarna de vergadering is gescheiden. De afdeelingen hebben reeds heden eeu aanvang gemaakt met het onderzoek der ver schillende, aan hare overwegingen onderworpen, wetsvoordrachten. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 40°, des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 36°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 34°, Wind: N. O., te 8 uren 36°, 's namiddags te 12 uren 35°, te 4 uren 35°. BUITENLAND. Dtjitsciiland. In de zitting der Pruisische kamer van afgevaardigden op gisteren, waarin over de noodzakelijkheid eener betere kanalisatie in de moerassige districten werd gehandeld, werd ook gewag gemaakt van de met de Nederlandsche regeering aangeknoopte onderhandelingen be treflende een naar Nederland voerend hoofd kanaal en werd de wensch uitgesproken, dat de Nederlandsche regeering bereid zal worden bevonden, dit plan welwillend te ondersteunen. Oostenrijk. In de zitting der delegatiën heeft de commissaris der regeering op eene in terpellatie geantwoord dat zij, ten gevolge van hare vriendschappelijke gezindheid jegens Eu- menië, den doorvoer door het land van wape nen naar de Donau-Vorstendommen niet tegen is gegaan; doch de toerustingen in Euraenië komen niet overeen met het Parijsche tractaat van 1S56, zoodat alle mogendheden hierop de aandacht vestigen. Tot dusverre heeft de regee ring evenwel buitengewone maatregelen overbo dig geacht. De aartsbisschop Hainald gaf vervolgens te kennen, dat hij de politiek der regeering ten aanzien van Home afkeurt. De heer Czen- gery verklaarde onder algemeenen bijval, dat- de buitenlandsche staatkunde der regeering zijne goedkeuring wegdroeg. Frankrijk. De //Patrie" gelooft te weten, dat de zitting van het wetgevend lichaam den 4den Januari zal geopend worden. Uit Augerville wordt per telegraaf ge meld, dat de ziekte van Berryer niet toe neemt. Engeland. Gisterenmorgen te 9 uren heeft eene verschrikkelijke ontploffing in eene kolen mijn te Scowcroft, bij Wigan, plaats gehad. Men geloofd dat op het oogenblik der ontplof fing er zich 350 arbeiders in de mijn bevonden. Vijftig lijken zijn reeds opgehaald. Berichten uit Bombay dd. 7 November melden: 60,000 personen zijn te Guzerat uit de districten aangekomen, wegens hongersnood en gebrek aan water. De veldtocht tegen Huzara is geëindigd. Volgens bericht uit Jokohama heeft de Ja- pansche regeering verklaard, dat de koopvaardij schepen alleen op eigen risico te Neagata kunnen komen. In China neemt de manie tegen de zendelin gen toe. Te Shanghao bestaat veel verbittering tegen de katoen-spinners-ondernemingen. Te Adelaide heeft het kabinet de nederlaag geleden, terwijl drie pogingen tot eene nieuwe samenstelling daarvan zijn mislukt. Spanje. De //Imparcial" wijst op het bestaan van zekere agitatie, waartoe men in 't geheim werkzaam is en welke het blad toeschrijft aan de republikeinsche propoganda Het maant de voorstanders van de democratische monarchie aan, om hunne werkeloosheid vaarwel te zeggen en van hunne zijde eene beweging aan die der republikeinsche over te stellen. De //Gaeeta" deelt eene circulaire mede van den minister van justitie aan de procureurs generaal, waarbij hij hun aanbeveelt, om alle aanslagen tegen de eigendomsrechten streng te vervolgen. In eene andere circulaire wordt aao do presidenten der gerechtshoven last gegeven, om tijdig genoeg de vrederechters te benoemen, opdat deze met 1 Januari a. s. in functie kun nen treden. Denemarken. De inschrijvingen voor de lee ning nemen thans zeer toe. Er is reeds voor 257 millioen realen ingeschreven. De minister van oorlog heeft een verlof van drie maanden gekregen tot herstel zijner gezondheid. De minister van marine neemt diens portefeuille ad interim waar. Eumenie. De //France" meldt dat opuieuv wapenen en ammunitie in Wallachije ingevoerd zijn. Een Amerikaansch schip met wapenen en 132 kwintalen buskruit, komende van Odessa, is iu den nacht van 15 dezer te Galatz aange komen en heeft daar zijne lading gelost. De //France" leidt daaruit af, dat men de hiertegen strijdende betuigingeii vau het Huraenische gou vernement niet genoeg kan wantrouwen. INGEZONDEN. Men weet ook in dit blad is het bericht medegedeeld dat de heer Alberdingk Thijm zich bij de Amsterdamsehe schoolcommissie beklaagd heeft over zeker boekje van den geachten en als schrijver algemeen bekenden onderwijzer Au- driessen, dat op de scholen aldaar gebruikt wordt Daarin wordt vermeld dat een monnik of pries ter den aanslag van Balthasar Gerard had goed gekeurd. De heer Alb. Thijm beweerde, dat volgens de leer zijner kerk een geestelijke niet dwalen kan, en dus ook zulk een misdrijf niet had kunnen goedkeuren. Hij verlangde diens volgens dat het boekje van de scholen geweerd zou worden. Naar wij thans vernemen heeft de school commissie hierop afwijzend beschikt, waarop de heer Alb. Thijm zich tot den Minister van Bin- nenl. Zaken heeft gewend. Er valt wel niet aan te twijfelen of de eisch van den heer Alb. Tbijm zal ook door den Mi nister niet ontvankelijk worden verklaard. Wanneer dit werkelijk gebleken zal zijn, zal de heer Alb. Thijm zich tot de Tweede Kamer wenden. Gesteld dat de Tweede Kamer eens goed vond wat wel niemand zal aannemen, zelfs de heer Alb. Tbijm niet te besluiten, dat het boekje van den heer Andriessen voortaan niet meer op de lagere scholen gebruikt of als prijs gegeven of zelfs aanbevolen zal mogen worden, wat zou daarmede dan door den eischer gewon nen zijn? Niets. Want wat er in het boekske geschreven staat, wordt zeker door bijna alle onderwijzers op de scholen verteld, zoo vaak er gesproken wordt over den moord aan Willem I gepleegd. En het is zeker dat over dit feit, even als over de geheele geschiedenis van onzen op stand tegen Spanje, tegenwoordig met bijzondere uitvoerigheid wordt gesproken, sedert de heer Alb. Tbijm en de abt Brouwers hebben goedge vonden de uagedachtenis van Willem I te sma den in geschriften, waarin de gebeurtenissen op zettelijk in een valsch licht worden gesteld. De heer Alb. Thijm richte dus zijn verzoek anders in en vrage aan de Tweede Kamer, dat zij openlijk verklaren zal: De moordenaar kan

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2