A°. 1868.V 27 Novembei'. BINNENLAND. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.124 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meern 0.15 LEIDEN, 26 November. De Economist voor November geeft een ver dijkend overzicht van eenige spoorweg-exploi- itiën in 1866. De gezamenlijke lengte van de spoorwegen in ïrschillende landen, het kapitaal van aanleg, et aantal locomotieven, rijtuigen en wagens, 2t aantal vervoerde reizigers en goederen, Dk de ontvangsten en uitgaven worden hierin jrgeleken. Zoo was de lengte der geëxploi- lerde spoorwegen op Nederlandsch gebied in 366 770 kilometers tegen 489 in 1865. Terwijl i België voor elke 2%, in Groot-Brittanje Dor elke 3, en in Duitscbland voor elke 4 ilometers een locomotief was, was in Neder- Bnd éen locomotief voor elke 5 kilometers. In jlk van de drie jaren 1864, 1865 en 1866 was jet aantal vervoerde reizigers per kilometer eëiploiteerdo lengte het grootst op den Hol- jndschen ijzeren spoorweg, daarna op den Luik- .aastrichtschen, de Belgische staatsspoorwegen, e spoorwegen in Groot-Brittanje en Ierland enz. erwijl in Frankrijk in 1866 dit cijfer gemid- ld 6160 bedroeg, in Duitscbland 5458, in root-Brittanje en Ierland 12310, bedroeg het Foor den Holl. ijzeren spoorweg gemiddeld in lat jaar 18990. Het aantal vervoerde goederen was daarentegen, na den Ned. centraalspoorweg, bij den Holl. ijzeren spoorweg het geringst. Het gemiddeld bedrag van het tarief van bet reizigersvervoer was in 1866 in Frankrijk per kilometer 5% centimes, in België (voor de invoering van het verlaagde tarief) 6% centimes en voor Nederland 7% centimes. Gedurende het jaar 1866 zijn op geen der ederlandsche spoorwegen reizigers omgekomen, loch zijn een 9tal reizigers gewond, waarvan éen ernstig; de laatste ten gevolge van eene otsing van twee treinen op den Hollandscben jzeren spoorweg. Op de spoorwegen behoo rde tot het Duitsehe //Eisenbahn Yerein" fijn 9 reizigers gedood en 47 reizigers gewond. Op den Belgischen staatsspoorweg is éen rei- ger gedood en zijn 15 reizigers gewond. hi Groot-Brittanje en Ierland zijn gedood 31 i gewond 547 reizigers. jVan het personeel van beambten en bedien- «a werden in Nederland 13 gedood en 3 ge- oad. In Duitscbland 252 gedood en 444 ge- Dnd. Op den staatsspoorweg in België 42 trsonen gedood en 67 gewond. In Groot- rittanje en Ierland bedroeg het aantal doo- a van deze cathegorie 100 en het aantal Konden 81. I"an personen, geen reiziger of spoorwegbe- fbte zijnde, werden in Nederland drie gedood 1 éen gewond. In Duitscbland 197 gedood 1 59 gewond. Op den Belgischen staats- 'oorweg 23 gedood en 19 gewond. In Groot- rittanje en Ierland 84 gedood en 6 gewond. Opmerking verdient, dat in de drie laatste f^a het aantal slachtoffers in Groot-Brittanje Ierland belangrijk is verminderd, daarente- 211 in Duitschland, doch vooral op de Belgi sche staatsspoorwegen zeer is toegenomendie vermeerdering betreft in beide landen echter alleen het spoorwegpersoneel en de personen, geen reizigers of beambte zijnde; voor de veiligheid van het reizend publiek mag men dus aannemen, dat steeds naar behooren wordt gezorgd. De afdeeling natuurkunde der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal Zaterdag den 28sten November e. k. eene gewone vergade ring houden. De heer H. Schlegel zal eenige bijdragen leveren tot de geschiedenis der Dodo's en andere uitgestorven vogels van Mauritius. De heer A. Heynsius zal spreken over de phy- siologie van het bloed. De eerste opera-voorstelling van het seizoen had gisterenavond een zeer talrijk publiek naar de komedie gelokt. Er zijn er wellicht, die zich voorstelden een muzikaal kunstgenot te smaken deze zijn teleurgesteldmaar zij die er met het bescheidene doel heengingen, om zich te amusee ren, hebben alles wat daartoe vereischt wordt ge vonden. De tekst van de opera F ra Diavolo is onderhoudend, origineel en rijk aan komische tafe- reelenwaarbij men de muziek een zeer aange naam accompagnement zou kunnen noemen: zij is voor ieder gemakkelijk te bevatten, vrij alge meen bekend en vol afwisseling. Wat anders een opera zou bederven, hinderde bij deze op voering dan ook minderde ensemble stukken lieten nog al wat te wenschen over, maar het geheel werd vlug, gemakkelijk afgespeeld spel en zang droegen de blijken van losheid en ongedwon genheid. Een groot voordeel, dat, waar de krach ten van een gezelschap te kort schieten, voor meer ernstige opera's, veel vergoedt, en ons dan ook doet hopen, dat de bescheidene wenschen Yan het publiek ons ook nog vele zulke bescheidene voorstellingen, liever dan al te pompeuse, als Favorite of Huguenots, zullen verschaften! De heer Mélingue voldeed ons weder zeer goed, en ook de twee bandieten verdienen eene eervolle vermeldingzij waren hunne rollen volmaakt meester. De stem van Mm. Lestrade en hare gemakkelijkheid en zekerheid bij wat zij zingt, zijn bewonderenswaardig; zij bracht dan ook het publiek in verrukking. Ook haar spel liet niets te wenschen over. De tenor was in enkele hooge tonen zeer goednu en dan scheen het echter als bevond hij zich op een gevaarlijk terrein. Ook de heer Bach zong vrij goed. De jury der onlangs te Havre gehouden in ternationale tentoonstelling heeft aan de firma P. G. C. Hajenius te Amsterdam toegekend de gouden medaille en de zilveren ingetrokken. Door een ingezetene van Yelp werd eene mand met honden op het staatsspoorweg-station aldaar bezorgd, om per spoorweg naar Amsterdam te worden vervoerd; de beambten der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen namen hier toe de mand aan en gaven daarvoor, na beta ling der gevorderde vracht, een refu of biljet van rechtstreeks vervoer naar Amsterdam aan den verzender afde mand werd per staatsspoor weg naar Arnhem en verder per Rijnspoorweg naar Amsterdam vervoerd, doch hier werd de afgifte, tegen overgave van het ontvangen re9u, door de beambten van den Rijnspoorweg aan den verzender, die de reis had medegemaakt, geweigerd, tenzij tegen betaling van nog ƒ2.40 vracht voor eiken hond, aan welke vordering de afzender niet voldeed. De afzender sprak daarop de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen in rechten aan tot teruggave van de mand met honden in goe den staat en tot vergoeding der schade, hem door bovengemelde wederrechtelijke handeling toegebracht. De arrondissements-rechtbank te Arnhem wees deze vordering toe, en het pro vinciaal gerechtshof in Gelderland heeft het von nis der rechtbank bij arrest van 27 Mei jl., Weekblad van het recht N°. 3046, bekrachtigd, met verwerping der bewering, vanwege de ex ploitatie-maatschappij aangevoerd, dat de inge stelde vordering niet zoude zijn //ex contractu", naar aanleiding van art. 1303 van bet burgerlijk wetboek, maar //ex quasi delicto", naar aanlei ding van art. 1401 van dat wetboek, en mits dien ten onrechte tegen haar zou zijn ingesteld in plaats van tegen de Nederlandsche Rijn spoorweg-maatschappij, door wie de onrechtmatige daad, de weigering van afgifte der mand met honden, zou zijn gepleegd. Stöompost Aan het jongste verslag van den gouverneur der kolonie Suriname over den toestand der kolonie ontleenen wij het volgende: Op het einde van 1867 bevonden zich in de kolonie Suriname 978 Chineesche immigranten, 279 Barbadianen en 59 Madeirianen. Yan Januari 1853 tot ultimo December 1S67 zijn in Suriname 2675 immigranten aangevoerd. Het aantal huwelijken over de geheel© be volking van Suriname bedroeg in 1867 204. Gedurende 1867 zijn 58 personen van het staatstoezicht ontheven geworden, en wel 34 mannen, 16 vrouwen, 5 jongens en 3 meisjes. Yan de mannen waren 2 als hulponderwijzers werkzaam op in de buitendistricten gevestigde scholen der Moravische broeders. In 1S67 beliep het bedrag der van de vrij- gemaakten en immigranten ontvangen belasting ƒ42,334.50. Ondanks eenige gunstige verschijnselen, is de toestand der kolonie in 1867 niet vooruitgegaan. De landbouw lijdt. Handel en scheepvaart ge voelen den druk van de mindere welvaart waarin zij in de laatste jaren verkeert, en de kolonie is nog steeds kwijnende, hetgeen hieraan moet worden geweten, dat schier geene werkkrachten worden aangevoerd ter vervulling van die welke zich in de kolonie bevinden en geheel onvoldoende zijn. De vooruitzichten van Suri name zijn afhankelijk van eene krachtige, ruime immigratie. Intusschen bestaan er redenen van erkentelijkheid, dat de kolonie, ondanks den hevigen schok der emancipatie en alhoewel de

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1