N°. 2699. Donderdag A°. 1868^u: 26 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden f o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. I PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 25 November. Bij de gisteren gehouden verkiezing van vijf lieden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn de vijf aftredende leden: de heeren J. I. Van Wensen, Mr. P. Du Rieu, P. I. IDe Fremery, B. F. Krantz en A. C. Leem bruggen herkozen, respectievelijk met 32, 31, 30, 29 en 28 stemmen. Er waren uitgebracht 33 stemmen. Door de heeren Heydenrijck, Pijnappel en [Yiruly Ver brugge, leden van de Tweede Kamer, lis bij amendement op Boofdstuk III der thans (behandelde staatsbegrootiug voor 1869 voorge- Isteld, eene som van f 44,757.84 uit te ^trekken, tegemoetkoming wegens schade, geleden ten [gevolge van den oorlogstoestand in Japan in Dit cijfer is ontleend aan het rapport [der staatscommissie, met welks conclusie, gelijk men weet, noch de raad van state noch de re- [geering zich heeft kunnen vereenigen. In de zitting van den gemeenteraad te Delft cp Dinsdag 10 November 186S (zie Verslag n°. L5) werd de rekening van het St.-Jorisgast- auis over 1867 behandeld. Nadat een lid eenige ppmerkingen dienaangaande gemaakt had, en de voorzitter, de heer Van Kuijk, hem beant woord had, zeide de heer V.: //Nog een enkel woord ter beantwoording van den heer H. Ik opmerken. De voorzitter: //Het doet mij leed den heer [Vermeulen niet te kunnen laten voortgaan, daar hij geacht wordt bij deze discussie over de re kening niet tegenwoordig te zijn." De rekening werd daarop in stemming ge bracht; twee heeren, waaronder de heer V., onthielden zich van stemming. Hoewel het ods niet bekend is om welke re- Ben (waarschijnlijk was de heer V. regent van dat gasthuis) den heer V. het woord werd ont nomen, zoo is het toch zeker dat de burge meester hier niet in overeenstemming met de tfet handelde. Geen artikel van de Gemeentewet §eefc den voorzitter een dergelijk recht en bij de behandeling van art. 46 dier wet is uitdruk- |elijk aan alle leden van den raad het recht kend om deel te nemen aan de beraad- Ihgingen. Alleen het mede stemmen is in lommige gevallen verboden. De Belgische minister van binnenlandsche frken heeft eene missive gericht aan het //con- fcildeperfectionnement del'enseignement moyen" aanleiding van de wijze, waarop tegen woordig op de Athenaeën de Grieksche taal fordt gedoceerd. De minister begint met te constateeren, dat pelfs de beste leerlingen dezer scholen, na vol brachte studiën, geen Grieksch prozaschrijver, bat staan een dichter met gemak kunnen lezen. Xenophon verstaan zij niet zonder lexicon, pet gevolg hiervan is, dat zij na vijf jaren |iet3 van deze studie overhouden, dan de her innering aan vele vervelende uren, en eenige gemakkelijkheid in het begrijpen van de nieu were woorden die aan het Grieksch ontleend zijneen Grieksch boek lezen daarvan komt niets, omdat zij dit nooit goed hebben kunnen doen. De minister stelt daarop de vraag, wat in dezen moet gedaan worden. Twee wegen staan volgens hem openöf de grondige studie der Grieksche taal alleen te vorderen van hen, die bij hunne latere studiën die taal noodzakelijk zullen noodig hebben, en voor de anderen de uren daaraan thans besteed, aan andere studiën te wijden, öf de Grieksche taal zoo te onder wijzen, dat de leerlingen meerdere vruchten daarvan kunnen genieten. De minister beslist niet welke weg de beste is, maar wijst vervolgens op iets, wat ook bij het onderwijs der nieuwere talen gemist wordt, dat namelijk de leerlingen te veel met taalstudie worden lastig gevallen en te weinig met de letterkunde bekend worden. Het is voorzeker niet ondienstig dat over die quaestie, omtrent het onderwijs in het Grieksch, ook hier te lande al is het niet van staats wege worde nagedacht. Of is de beschrijving, die de minister van binnenlandsche zaken geeft van de vruchten, die dit onderwijs in België draagt, onderscheiden van hetgeen bij ons hierom trent wordt waargenomen? Wij gelooven het niet. De brei-raachine van Lamp wordt als een der meest geniale uitvindingen van den te- genwoordigen tijd geprezen. Door eene bijzon dere inrichting is het mogelijk grof of fijn te breien, evenals men bij de verbeterde naai-ma- chine, door een steek-steller, van nummers voor zien, groote of kleine steken kan maken. In Weenen is deze machine reeds in gebruik ge komen, en werd eene groote machinale breierij opgericht. Eene eenigszins geoefende arbeidster kan met deze machine in 10 uren 17 paar kleine, of 14 paar groote kinderkousen, of 10 paar kousen voor volwassenen breien. In de Italiaansche bladen vindt men gewag gemaakt van twee ontkomingen van veroor deelden uit strafgestichten. Te Avezzano zijn in den nacht van 4 op 5 November veer tien gevangenen ontsnapt, van welke twaalf roovers van beroep warendeze zijn nog niet achterhaald, maar wel de twee anderen, een moordenaar en een valsche munter. Te Lucca is een beruchte dief door een gat in de deur zijner cel ontvlucht, 't welk hij, naar verzekerd wordt, enkel met hulp van eene stalen pen daarin had gemaakt. Deze stoute uitbreker is nu reeds voor de derde maal ontkomen, maar telkens zijn de karabiniers hem op het spoor gekomen. Men heeft voor eenige dagen te 's-Hage eene talrijke vlucht ijsvogels uit het noorden naar het zuidwesten zien vertrekken, waaruit men eene aanstaande hevige vorst voorspelt. Woensdag 18 Nov. is door den slachter J. Yan Meeningen te Schiedam, een varken geslacht, dat 342 Ned. ponden woog. Het dier was gemest op de bouwhoeve van den heer Ge vers Deynoot te Loosduinen. Te Rotterdam gaat een adres aan bur gemeester en wethouders ter teekening rond bij //leden der vereeniging, die zich in het belang der orde ter beschikking heeft gesteld van het gemeentebestuur." De adressanten geven daarin den wrensch te kennen, dat aan hunne vereeni ging niet de naam van //rustbewaarders", maar die van //de Rotterdamsche eerewacht" zal wor- den gegeven. De eerste benaming achten zij, daar zij den nacht van den 31sten October in herinnering brengt, storend, en, als alles rustig is, wat schelklinkend te zijn. Maandag werd te Amsterdam de aan gekondigde buitengewone vergadering van aan deelhouders in de Amsterdamsche kanaal-maat schappij gehouden, waarop door het bestuur verslag werd gedaan van den uitslag der in schrijving voor de leening en voorts aan de orde gesteld de vroeger ter visie gelegd zijnde voor stellen tot statuten-wijziging. Het bleek uit de presentielijst, dat 756 stemmen werden uitge bracht. Door den heer Mr. W. K. Van der Breggen werd opgave gevraagd van het aantal aandeelen op naam en hoeveel aandeelen in blanco ten kantore der directie waren gedeponeerdop welke vraag het bestuur het antwoord schuldig bleef. Dit laatste door den heer Yan der Breg gen geconstateerd zijnde, werden achtereenvol gens de verschillende wijzigingen goedgekeurd, behalve de wijziging, op art. 38 voorgesteld, daartoe strekkende, dat voortaan een gemach tigde niet meer dan twintig stemmen als zoo danig zou mogen uitbrengen, zoodat het bestaande artikel behouden blijft. Vermits over geene andere onderwerpen op deze vergadering kon worden besloten, was te 8 uren de vergadering geëindigd. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat Woensdag 18 Nov. te Monnikendam bij eene publieke verkooping van landerijen, onder meer, verkocht is ruim zeven bunders buitenland voor f6972 of circa 1000 per bun der, terwijl voor ongeveer 28 jaren dat buiten land in denzelfden polder slechts f 18 per bun der opbracht. Op de laatst gehouden kermis te Pur- m er end zijn twee meisjes uit Zaandam, die zich als dienstmeisjes in eene kermistent hadden ver huurd, tegen haren wil door den houder van die tent gemetamorphoseerd in getijgerde da mes, door haar beiden over het geheele lichaam te bestippen met nitrum argenti. Den volgen den dag werden zij aan het publiek voorgesteld als de dames met de tijgerhuid. Daar een van haar de tijgervlekken verloren had, wilde de houder der tent haar in eene negerin herschep pen, waaraan zij zich evenwel nog tijdig door de vlucht wist te onttrekken. De justitie be moeit zich met de zaak. Opmerkelijk is het, nu reeds vele wilde zwanen en arenden te Texel te zien. De land-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1