gen, beeft zich in de eerste plaats beijverd haar contingent aan de werkzaamheden te leveren en hare reeds verkregen statistische voortbreng selen in het licht te stellen. Nederland zal voorzeker ook op dit gebied de verwachting des vreeindelings niet te leur stellen. BIN NENLAND. LEIDEN, 24 November. De //Indépendance Beige" kondigt de ver schijning aan van een tijdschrift, dat ook voor ons land zeer belangrijk belooft te zijn. Het is een //Revue de droit international et de legislation co in paree", onder redactie van de HH. T. M. C. Asser, professor te Am sterdam, Rolin-Jacquemijns, advocaat te Gent, en Westlake, barrister at law te Londen. In de eerste plaats zal in deze Revue de wet geving en de jurisprudentie van de verschillende landen over onderwerpen uit het privaat-recht behandeld worden, en in de tweede plaats zal het internationale publiek-recht en ook de quaes- tiën, die door het verschil van wetgeving ont staan, hierin besproken worden. Yolgens het prospectus zullen jaarlijks 4 afleveringen dezer Revue verschijnen. De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft ter algemeene kennis gebracht, dat op den 30sten November eene keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht eene ver bintenis wenschen aan te gaan. Uit 's-Hage wordt aan de Groninger Courant gemeld, dat door de conservatieven in het district Gorkum, ter vervanging van wijlen Dr. Simons, de candidatuur van den gewezen minister Heems kerk zal worden ondersteund. De bekende Dr. Carl Yogt zal te Rotterdam een zestal lezingen houden. De eerste lezing (over de vroegste geschiedenis van het menschdom uit den vóorhistorischen tijd) zal in het Notaris huis, aan de Geldersche Kade aldaar, gehouden worden, op Donderdag den 26sten November, des avonds te 8 uren aanvangen en te halftien eindigen. De commissie door de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd tot onderzoek van het voorstel van den heer De Bosch Kemper, tot herziening van het regle ment van orde, bestaat uit de heeren Dullert, Yan Nispen van Sevenaer, Geertsema, Yan der Linden en Storm van 's Gravesande. Ingezetenen uit Amsterdam en Rotterdam, waarnemende de belangen van hen, die zich op het eiland Java met de cultuur en bewerking der thee onledig houdenen dit belangrijk pro duct hier te lande aanvoeren en ter markt bren gen, hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, houdende verzoek, dat het der Kamer moge behagen hare goedkeu ring niet te schenken aan het wetsontwerp tot verhooging van het inkomend recht op thee. In het Handelsblad van Yrijdag 13 Novem ber wordt een hoogst belangrijk artikel aange troffen. Het is eene beschouwing van de circu laire over de onderwijs-quaestie door de maat schappij //Tot nut van 't Algemeen" dezer dagen rondgezonden. Het Handelsblad zegt to recht, dat er geene maatschappij of vereeniging in ons land bestaat, die zoozeer de steun van de open bare lagere school is als die//Tot nut van 't Algemeen"; zij heeft als het ware haar helpen gronden, verbeteren, versterken en bevestigen en wel verre van hare taak voltooid te achten, slaat zij haar steeds nauwlettend gade en tracht haar te volmaken. Dat zij dus strijdvaardig staat, hare stem verheft, nu men hare eere en kroon aanvalt, is natuurlijk. Er kan dus op dit oogen- blik door alle hoogschatters der openbare school niet beter gedaan worden dan dat zij leden worden van bestaande departementen of nieuwe departementen stichten, waartoe slechts 8 leden noodig zijn. Hare leden zijn strijders en bepaalde voorstanders der on der wijs-wet, en iedere plaat selijke vereeniging een krachtig protest tegen hare wijziging, terwijl zij elkander kunnen steunen in den kamp voor eene der schoonste paarlen in Neerlands kroon. Men sla den raad van bet Handelsblad niet in den wind, maar worde lid der grootsche maatschappij, wier leden uit de goed ontwik kelde standen, die het leven en de kracht van den staat uitmaken, geleid door een wakker hoofdbestuur, gezamenlijk zullen blijven waken en, als het noodig is, krachtig strijden, om Ne derland datgene niet te laten ontnemen, waar door het eene waardige plaats kan blijven inne men onder de beschaafde natiën. Uit Hazerswoude wordt dd. 23 Novem ber geschrevenReeds sedert lang werd hier de wensch uitgesproken, dat het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente een orgel mocht bezitten. Nog altijd waren de pogingen, tot bereiking van dat doel in 't werk gesteld, mislukt, tot dat het aan het tegenwoordig kerkbestuur ge lukken mocht uitvoering aan zijne plannen te geven. Daardoor was dan ook de dag van gis teren een feestdag, want het nieuwe orgel zou worden ingewijd. De predikant sprak eene toe passelijke rede uit naar aanleiding van Psalm 33 vers 2 en 3. 's Avonds werd er een orgel concert gegeven, afgewisseld door de uitvoering van eenige meerstemmige zangstukken door de zangvereeniging van Hazerswoude. Het orgel, vervaardigd door de heeren Elaes en Brunjes te Amsterdam, voldeed ruimschoots aan aller verwachting, vooral ook door het kunstig spel van den heer Brons Middel, organist van de Groote Kerk te Gouda, die zoowel bij de gods dienstoefening als bij het concert, het schoone speeltuig in al zijne waarde deed uitkomen. Men verneemt dat op verlangen van Dr. J. C. Zaalberg Pz. het protest, door eenigen zijner vrienden tegen het beroep van Ds. Bryce te 's-Hage ingediend, is ingetrokken. Op 7 en 8 December a. s. zal te Rotter dam door de //Nederlandsche Maatschappij ter Ylas-Industrie" eene tentoonstelling van vlas worden gehouden. Dezer dagen is te Arnhem opgericht eene vereeniging, den naam voerende van //Yan Lennep," die zich ten doel stelt de vermeerde ring van kennis op het gebied van boekhandel en aanverwante vakken en beoefening der uiter lijke welsprekendheid. Z. M. heeft aan J. D. Zwarts en H. Meijer, resp. kamerd. en kelderm. in dienst van Z. K. H. prins Erederik der Nederlanden, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der gouden medaille, hun door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; aan G. Terburg te Beu gen, J. B. Consent te 's-Hertogenbosch, J. H. Lippes te Gaasterland en B. Staphorst te Noord- wijkerhout, tot het aannemen en dragen van het kruis //Eidei et Yirtuti", hun door den paus toe gekend aan Mr. A. H. Koning, op zijn verz., eerv. ontslag verleend als burgem. der gemeente Ylachtweddeaan H. Paudul, op zijn verz., als aman. bij de Kon. Biblbenoemd tot comm. vau politie te Zalt-Bommel AY. P. Knufman, thans inspect, van pol. te Arnhem; den heer J. C. Burlage, wiens diensttijd als dir. vanwege den handel bij het algemeen rijks-entrepot te Rotterdam met ultimo December aanstaande ein digt, opnieuw als zoodanig benoemd. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen, als aan A. "Wisse, postbode, ƒ63A. Yan Leeu wen, brievenbest., ƒ134 G. Deurwaarder, comm. 2de kl. bij 's rijks bel., 200W. J. Jansen, brie- veng., 226; A. J. Bakker, landm. bij het kad., ƒ227; A. Kiewit, comm. bij het dep. van fin. 984; G. Ebeling, wed. van H. Yan der Brugh, in leven vis. 2de kl. bij 's rijks bel., ƒ605S. F. F. Simoens, wed. van C. F. D. Dannoije, iu lev. ontv. van het buit. zegel, ƒ1422; C. J. De Beer, wed. van A. Ritte, in leven rijks ontv, 255; W. A. Yan der Meulen, wed. van J.C Houwing, in leven ontv. der dir. bel. en acc. 806; M. Tuys, wed. van C. Yan der Salm of Zalm, in leven boschwachter, 182M. Yan de: Meulen, wed. van H. Yan Lis, in leven ontv der dir. bel. en acc., 426 G. M. Borman, wed van L. Heek, in leven commies 1ste kl. bij 's rijks belast., 129; A. C. E. Yerschoor, wed. van N. "W Buddingh, in leven prov. bew. van het kad. in Gelderland, 790; en den lsten luit. W. Badon Ghyben, van het 8ste reg. inf., voor den tijd van een jaar op non-activiteit gesteld. Bij kon. besl. van 20 Nov. jl. is het arron disseraent Tiel, in betrekking tot het vak de- directe belastingen en van het kadaster, afge scheideu van de controle, gevestigd te Arnhem, en toegevoegd aan de controle voor de dir belastingen en het kadaster te Utrecht; en is benoemd tot controleur der dir. belastingen en van het kadaster te Utrecht, de heer J Yan der Yeen, thans adjunct-controleur t« Arnhem. Bij koninkl. besluit derz. dagt. is bevorder; tot landmeter van de 1ste kl. bij het kadaster de heer R. Yan Dijk, thans landmeter 2de kl De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 50°, Wind: Z. W., des avonds te S uren 46°, te 10 uren 44°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 43', te 8 uren 43°, 's namiddags te 12 uren 50', te 4 uren 46°. BUITENLAND. Duitschland. Aan alle 29 Duitsche univer siteiten waren gedurende het zomer-semestti 21,542 studenten en 2194 docenten. In het Pruisische Huis van afgevaardigde: is het herziene Rijnscheepvaart-verdrag goed gekeurd. Den Beierschen gezant bij de hoven van België en Nederland, vrijheer Yon Giese, is op zijn verzoek ontslag verleend. Frankrijk. Uit een door den heer Camill? Flammarion in //le Siècle" geplaatst verslag van de waarneming van den voorbijgang der planeet //Mercurius" over de zon verneemt men, daf dit hemelverschijnsel te Parijs van 's ochtend; 8 uren 45 m. af tot aan het einde toe onbe lemmerd is gade geslagen geworden. De planeet vertoonde een zuiver rond schijfje, aan welks polen, zelfs bij het bezigen van de meest ver- grootende kijkers, geene afplatting werd bespeurd Te 9 u. 10 m. 40 s. bevond zich dit schijfje aan den uitersten lichtrand der zonneschijf, waarin zich, ten gevolge daarvan, eene uitsnij ding, op eene door een kogel verwekte opening gelijkende, vertoonde. Die uitsnijding verdween, na van lieverlede den vorm van een halven cirkel aangenomen te hebben, te 9 u. 12 m- 50 s. geheel. Behalve eene afzonderlijke stip van gelijke grootte als de schijf van //Mercu rius", heeft de heer Flammarion nog drie ver schillende viekkengroepen op het benedenge deelte der zon waargenomen, van welke eene (die zich het dichtst bij het centrum bevond) gedurende de afteekening, welke de genoemde sterrenkundige daarvan maakte, .merkbaar van gedaante veranderd was. Te Anguulème is de heer Joubert, candi- daat der regeering, verkozen met 17,690 stem men; de tegen-candidaat verkreeg 13,52S stemmen- Spanje. De //Gaceta" meldt, dat het ontslag van den gouverneur der provincie Malaga aangenomen. Bij decreet van den minister Fi* guerola worden van 1 Januari 1869 afdödifle*

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2