N°. 2696. Maandag 23 November. BINNENLAND. LEIDSCH ma; DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 9.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 21 November. Naar wij vernemen, zal niet alleen in de Hoog- landsche kerk, maar ook in de kerk der Re- monstrantsch-Gereformeerde Gemeente alhier, op Zondag den 22sten dezer de honderdste ver jaardag van de geboorte van Schleiërmacher, [den op godsdienstig christelijk gebied zoo ver dienstelijken man, dankbaar worden herdacht. Gedurende deze week zijn dagelyks in het kerkhuis alhier opgenomen van 138 tot 150 volwassen personen en van 69 tot 89 kinderen. Het Handelsblad meldt, dat onze landge- jnoot, de heer Pierre Tétar van Elven, thans te IParijs, veel lof heeft ingeoogst voor een schil- [derstuk, dat hij volgens opdracht van H. M. keizerin van Frankrijk vervaardigd heeft, fvoorstellende het bezoek van den keizer van Rusland en den koning van Pruisen aan het jFransche hof, gedurende de wereldtentoonstel ling. De vervaardiging van een dergelijk stuk dien kunstenaar ook door den keizer van Rusland voor het museum te Petersburg opge dragen. De ambtenaren ter provinciale griffie van [Friesland hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, waarin met [liet oog op bet voorloopig verslag over Hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1869, blij kens hetwelk men zich in de afdeelingen der Tweede Kamer met zooveel nadruk verklaarde [tegen de miskenning, die aan de provinciale [ambtenaren bij voortduring ten deel valt, het hertrouwen wordt gekoesterd, dat, zoo de "re geering niet alsnog eene voordracht tot ver- Jhooging hunner jaarwedden wil doen, het ini- Itiatief daartoe door de Kamer zal worden ge- De Fransche regeering heeft den staat over- van de tabaks-productie en consumtie gedurende het laatste jaar. Azië leverde 155 pillioen ffi, Europa 141 millioen, Amerika 124 [duizend, Afrika 12 millioen, en Australië j&OO.OOO In Frankrijk werd in óen jaar ver bruikt aan snuiftabak 7,799,471 ffi, aan rook tabak 18,440,919 S, aan kauwtabak 756,025 pet verbruik van sigaren was: stuks van 20 [centimes 28,000 van 15 centimes 63,000 fan 10 centimes 178,000 en van 5 centimes f,734,5 8 5 ft. Gisteren is te 's-Hage de vergadering [geopend van de algemeene synodale commissie, samengesteld uit de heerenDs. Junius, [president; Ds. H. Steenbergen, vice-president; 9r. Reitsma, Mr. J. A. Jolles, Ds. J. F. Wet- JW| Ds. C. Hooyer, Ds. Bolleman v. d. Veen, Obreen. Praeadviseerend lid, de heer Diest ILorgionsecretaris en adviseerend lid, Ds. S. F. |^an Hasselt. Eergisterenavond ongeveer te halftwaalf ontmoette een agent van politie, in de Scheeps timmermanslaan te Rotterdam, nabij zijne woning 5 a 6 personen, uiterlijk sjouwerlieden. Een dier personen, die toeschoot met het ken nelijk doel, om den agent aan te grijpen en daarbij riep: //daar heb je zoo'n (volgt een scheldwoord)", werd door den agent met een pistoolschot ontvangen, waarna de aanranders ijlings de vlucht namen. Gisterenochtend te 9 uren is het lste eskadron huzaren van Rotterdam naar den Haag teruggekeerd. Door het kiescollege der Ned. Herv. ge meente te 's-Bosch is beroepen de heer Dr. J. Van Loenen, te Hardegarijp. De N. Brab. en 's-Hertogenbossche Cou rant meldt het volgende: Dinsdag 11. zijn de kleine equipementstukken voor de manschappen van het leger, die tot heden toe bij vergunning geleverd werden, publiek en bij inschrijving bij ieder regiment of korps aanbesteed. Die aan besteding heeft de ondenkbaarste lage prijzen opgeleverd. Zoo is bij een regiment ingeschre ven voor een linnen raanshemd 74 cents. Uit Elburg wordt 3d. 14 Nov. geschre ven Jl. Maandag-avond, te 8 uren, ontstond er brand in de schuur achter het woonhuis //Altona", bewoond door den heer Greve, bur gemeester der gemeente Doornspijck. Door spoedig aangebrachte hulp, werd men de vlam men in zoover meester, dat zij zich bepaalden tot de verwoesting van de schuur. In den nacht van Donderdag op Vrijdag daaropvolgende, is de groote boerderij van den landbouwer Spronk, lid en wethouder derzelfde gemeente, geheel in de asch gelegd. De ernstige vermoedens van kwaad opzet vinden vooral hun grond in het feit, dat er reeds sedert eeni- gen tijd bij sommigen ontevredenheid heerschte over een besluit van den gemeenteraad tot verkoop van een stuk heidegrond. De burgemeester moet daarenboven eenige dagen geleden een naamloos briefje hebben ont vangen, waarin de gemeenteraad gewaarschuwd werd voor de gevolgen, als hij genoemd besluit niet introk. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op "Woensdag den 25sten Novem ber aanstaande niet plaats hebben. (Daar in het begin der volgende week de beraadslagin gen in de Tweede Kamer aanvangen over de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1869, zoo zullen verschillende ministers in de eerste weken geene openbare audientiën verleenen). Z. M. de Koning is gisterenavond van het Loo in de residentie teruggekeerd. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden het onder zoek over verschillende wetsontwerpen voort gezet. terdag 's morgens te 5 uren 26°, Wind: Z. O., te 8 uren 29°, 's namiddags te 12 uren 34°, te 4 uren 33°. BUITENLAND. Pruisen. Het Huis van afgevaardigden heeft bij eerste lezing met schier algemeene stemmen aangenomen het voorstel betreffende de vrij heid van spreken, waarbij wordt bepaald, dat geen lid van den landdag wegens zijne uitge brachte stem of gegeven adviezen bij de uit oefening van zijn ambt gerechtelijk of discipli nair vervolgd of buiten de vergadering, waar van hij deel uitmaakt, ter verantwoording ge roepen kan worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de ï'egeering er mede instemde, om den vrede te bewaren, maar nogtaus zware bedenking had. Italië. De uitbarsting van den Vesuvius, die voor eenigen tijd met kracht is aangevangen, houdt met onvermoeide heftigheid aau. De lava stroom is 20 el breed en 10 a 12 el diep. Een kastanje-bosch bij den Tosso-Vetrana is in brand geraakt. De verwoesting van bouwland en van verscheiden huizen en pachthoeven is ontzet tend. Het dorp San Giorgio is door de gloeiende lava overstroomd en de bevolking heeft zich met moeite voor het naderend gevaar in tijds De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 36°, des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 30°. Za- De eenige troost is, dat professor Palmieri heeft verklaard, dat na deze uitbarsting de Vesuvius waarschijnlijk zich weder voor langen tijd zal rustig houden. Spanje. De regeering heeft benoemd tot ge zanten te Rome, den heer Posadate Florence, Espana; te Berlijn, Montemar; te Weenen, Rances; te 's-Hage, De Bias; te Brussel, As- querinoen te Kopenhagen, Alarcon. Te Madrid heeft Woensdag eene vergade ring plaats gehad van invloedrijke bankiers al daar. Er is eene commissie benoemd om de in schrijvingen voor de leening te bevorderen. Staande de zitting werd voor vijftig millioen realen ingeschreven. Griekenland. Binnenkort zal te Athene een belangrijk werk verschijnen de catalogus van de verzameling Ionische munten door den rijken vorst Murusi aan de universiteit geschonken. Er bevinden zich daaronder meer dan 150 on uitgegeven stukken, die door Kunz in Venetië zijn ontworpen. Amerika. Volgens berichten van de zijde der insurgenten houden de opstandelingen, 10,000 goed georganiseerde manschappen sterk, het oostelijk gedeelte van Cuba bezet. Het krankzinnigengesticht te Cleveland is den 19den November afgebrand. Zes menschen zijn daarbij omgekomen. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 20 November 1868 zijn veroordeeld

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1