VOLKSVOORLEZINGEN, DAMESONVERBETERLIJK HOUTVERKOOPING Engeland. Eene correspondentie uit Cuba voor komende in de n Herald" zegt, dat eene groote menigte opstandelingen zich bevindt in de na bijheid van Puerto Cabello, Principo en San tiago. Zij waren bezig met Mazanilla te bele geren en volgens sommige berichten, waren zij er in geslaagd de stad in te nemen. Spanje. Door het voorloopig gouvernement is een decreet uitgevaardigd, waarbij gewaar schuwd wordt om de kerkelijke monumenten die kunstwaarde hebben of waaraan historische herinneringen zijn verbonden niet te ver nielen. RumeïUe. Prins Karei heeft Giurgivo bezocht en is bij die gelegenheid gecomplimenteerd door den gouverneur van Bulgarije, die hem naar Rutschuk heeft begeleid, alwaar hem eene schit terende ontvangst is ten deel gevallen. Amebika. Er is te New-York bericht ont vangen dat het hooggerechtshof toestemming heeft verleend, om bij de beambten van de Erie spoorweg-maatschappij allen de verdere uitgifte van aandeelen, alsook de aanwending van het kapitaal der maatschappij tot speculatie en het verder uitgeven van aandeelen, gerechtelijk te verhinderen. Lersundi heeft bekend gemaakt dat de insur- rectioneele beweging op Cuba vermindert. Aiomos en andere steden in Sonora en Beneden-Californië hebben door wervelstormen groote vernielingen ondergaan. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. XII. 18 Nov. 1868. Mijnheer de Redacteur. Zeker hebt ge wel bij oude kroniekschrijvers, of anders bij hen die ze naschrijven, gelezen van den grooten schrik dien de nadering van kt duizendste jaar onzer jaartelling over ge- leel de christenheid verspreidde. Ieder geloofde lat de ondergang der wereld in dat jaar zou vallen, de profetiën van gewijde en ongewijde boeken kwamen daarin overeen, en iedereen haastte zich dat te doen wat zijn plicht hem icheen te gebieden, om toch maar op den dag vau 't laatste oordeel onschuldig bevonden te worden. Koningen deden afstand van hun troon, vijanden verzoenden zich met elkaar, onmete lijke rijkdommen vloeiden der kerk toe, gewei- dige pogingen werden gedaan om de versprei ding van 't christendom te bespoedigen, en dat alles geschiedde alleen omdat men zich ver beeldde dat de tijd gemeten was, die de wereld nog te leven had. Maar het jaar 1000 ging voorbij en de we reld bleef bestaan. Sedert dien tijd heeft zulk eene algemeen verspreide overtuiging van den naderenden ondergang des heelals zich niet meer voorgedaan. Hoogstens enkele monomanen of dappetheedrinkende juffers houden zich nog met dergelijke vreesaanjagende denkbeelden op, ea Goddankde leden onzer Tweede Kamer hebben in de laatste weken overtuigend bewe ren, dat men hun die qualiteiten niet kan toe dichten. Wat men ook van hen zegge, haast hebben ze niet. Maar waartoe zou die ook die nen? Er is immers nog tijd te over om de staatsbegrooting voor het winterreces te be handelen, en als men dan in Januari of Februari ^eer bij elkaar komt, dan heeft men weer twee maanden tot Paschen om de inmiddels opgeko men incidenten uit te pluizen, en dan komt de lente, die in het Haagsche Bosch zoo schoon 3. waar de nachtegaal zoo liefelijk kweelt, en Qan ia er tijd genoeg om aan de wetgeving te &aan denken. Wij leven niet meer in 999, maar in 1868. De wereld zal zoo spoedig niet onder gaan Wel is waar zou zoo'n monomaan als waar na ik zooeven sprak de periodieke verkiezing 1Q Juni 1869 den ondergang der halve parle mentaire wereld kunnen noemen, maar hij zou daarbij de goede geaardheid onzer Neder- landsche kiezers geheel buiten rekening laten. Sedert 1866 hebben die kiezers toch wel gele genheid genoeg gehad om te toonen of zij al dan niet van dat eeuwige discuteeren, haar kloven, en kibbelen houden, dank zij de HH. Heemskerk, Yan Zuylen en Schimmel- penninck, hebben zij in de laatste jaren twee maal vijfenzeventig kamerleden gekozen; indien dus de zaken niet spoediger afgehandeld worden dan vroeger, 't komt alleen daarvan, dat de Nederlanders evenmin haast hebben. Wat wil men dus meer? Alles is immers pour le mieux dans le meilleur des mondes, en de in September aftredende leden zullen wel grooten- deels herkozen worden, iets waarmede ik hun gelukwensch Yan verkiezingen gesproken, wij hebben er van de week ook eene gehad, namelijk die van eenige leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, 't Is gelukkig voor den heer Rochussen, oud-gouverneur-generaal van N. Indië, dat hij niet meer secretaris is van ge noemd lichaam. De samenstelling blijft steeds anti-behoudend, en ik zou het volstrekt niet vreemd vinden zoo geen van de opnieuw ge kozenen zich mocht verheugen in een soortge lijk certificat de bonne conduite als de heer Rochussen aan de Kamer van Koop handel van zijn tijd uitreikte. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat een secretaris in de meeste gevallen de eenige machthebbende persoon is in het lichaam waarbij hij fungeert; dikwijls is dat zeer onwaar, vooral als het lichaam zoo talrijk is als de Amsterdamsche Kamer van Koophandel; toch moet ik zeggen dat de opmerkingen van den heer Rochussen over het adres dier Kamer, aangaande het consignatie- stelsel, mij tot het eerste gevoelen doen over hellen. Althans de tegenwoordige Kamer van Koophandel schijnt niet minder van de Ro- chussiaansche te verschillen als de heer Rochus sen van de secretarissen die ik gekend heb. Evenwel, ik ben veel jonger dan de heer Ro chussen, en heb dus den geleidelijken overgang niet geheel kunnen gadeslaan. Nieuwtjes weet ik u niet te vertellen. Trouwens ge verwacht die niet van mij; daartoe dienen de groote couranten, de Amsterdamsche Cou rant, het Handelsblad en het Effectenblad, waar van ge alle berichten moogt gelooven, indien ge er lust in hebt. Een ding alleen wenschte ik wel dat ge niet geloofdet, zoo ge 't ergens vermeld vondt't is namelijk dat de Duitsche opera, die eens in de veertien dagen bij ons speelt, goed is. Zij is het waarlijk niet; behalve de prima donna, indien een Duitsche zangeres zoo mag heeten, en de tweede tenoor, is er geen enkele zanger bij, die zingen kan, en slechts weinigen die stem hebben. Het toppunt van ellende werd verleden Maandag in de //Templer und Jüdin" van Marschner bereikt. En toch is de schouwburg steeds eivol, en ik die u schrijf ben er geweest en denk er weer heen te gaan. De muziek namelijk, die de troep van den heer Saar uitvoert, is van de beste, en daar Amsterdam al sedert jaren geen Duitsche opera's gehoord en zich vooral in 't vorige jaar eenigs- zins zat gekeken heeft aan dat geniale meester werk la Duchesse de Gérolstein", is het geen wonder dat men gaarne weer eens Don Juan, Zauberflöte, Freischütz gaat hooren, al is de uitvoering slecht. Maar hoe lang zal het duren, eer wij weer eens een eigen Duitsche opera zullen bezitten? Moeten wij daarmee wachten totdat de nieuwe schouwburg klaar zal zijn, die het honderdjarige voorloopige gebouw op het Leidsche plein moet vervangen? Hebben wij niet het voorbeeld van J. Ed. De Vries voor oogen die gedurende vijftien jaar hier een opera exploiteerde, die soms uit stekend en altijd redelijk voldeed Maar het koor is uitgestorven of uiteengegaan, hoor ik zeggen, en ik beken dat met de treurige overblijfselen van het koor, die men overdag achter kruiwagens en 's avonds soms bij Yan Lier ontdekt, niet veel is uit te voeren. Maar wat nood! binnen een jaar kan men met be trekkelijk geringe kosten een goed geoefend koor bij elkaar krijgen, en Doch, Mijnheer de Redacteur, ik ben te haastig. Amsterdam gelooft ook niet aan een naderend einde der wereld. Q. N. ACADEMIENIEUVVS. Leiden, 20 Nov. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer L. W. C. Yan den Berg geb. te Haarlem, met een academisch proefschrift, getiteld: //De contractu Do ut Des Jure Mo- hammedano." T00NEELNIEUWS. Rotterdam. Op Zaterdag 21 November 1868: //Die Loreley, oper von Max Brüch. Aanvang te half acht. Na afloop dezer voorstelling zal er te half twaalf een extra trein vertrekken naar Schie dam, Delft en den Haag. ADVERTENTIEN. Den 18den November 1868 overleed te Maars- sen de WelEdele Heer JOHANNES ADRIA- NUS YAN ITERSON in den ouderdom van 66 jaren. Do Lessen in het Industrie-Collegle zul len aanvangen op Dingsdag den 24 November, de3 avonds te zeven uren. A. H. YAN DER BOON MESCH. De persoon die den 18 November een brief verzonden heeft aan eene Dame in den Haag, wordt dringend verzocht zich nader te verkla ren, daar men op eene ruime belooning en ge heimhouding kan rekenenbrieven onder het mottoSalut, poste restante in den Haag. BIJEENKOMST DER op MAANDAG 23 Nov., s avonds te 8 uren In de STAIlS-CEHOORZ.lAL, Beschrijving van gasfabrikatieaanschouwelijk gemaakt door platen en toegelicht door de HH. Dr. TEERLINK en J. J. REIJST. Bijdragen door de HH. J. D. BLANKEN en H. BURGERSDIJK. Ëflp" Doorloopende toegangkaarten zijn a 40 ets. verkrijgbaar bij den Baron YAN HEEMSTRA, op het Rapenburg, en des avonds aan het Lokaal. NB. De bijeenkomsten zullen dit jaar gehouden worden in de STADS-GEH00RZAAL, dus niet in het gebouw van liet Nut, zooals op de Toegangskaarten vermeld staat. is het door den Franschen Kapper THIBET te Parijs uitgevonden PAB'ILLiOï'i'KXI» X- PIEK. Het is buitengewoon taai, kau meer malen gebruikt worden en is daarbij buitenge woon goedkoop. 24 groote vellen, waaruit niet minder dan 576 groote driehoeken kunnen ge sneden worden, kosten slechts 25 cents. Bij 120 vel in ééns nemende betaalt men slechts Eén gulden. Ter voorkoming van namaaksel of bedrog is elk vel met ons stempel voorzien. Geld en Brieven of Postwissel franco, GEBROEDERS KOSTER, Papierhandelaars, Leliegracht, Am sterdam. op Rusthof, te Sassenheim, op Woensdag den 25sten November 1868, des voormiddags teu

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3