muziek: meer nabij komt. Tot 1820 volgde met ongeloofelijke snelheid het eene meesterstuk het andere op; daarna begint die vruchtbaarheid, die waarlijk aan het wonderbare grenst, eenigs- zins te verminderen. In 1823 verliet hij voor het eerst Italië; eenigszins gebelgd over het weinige succes van de //Semiramide" ging hij een engagement te Londen aan, waar hij zeer ge vierd werd en de dames uit de hoogste krin gen elkander de eer van zijne lessen betwistten. Na vijf maanden daar vertoefd te hebben, werd hij muziekdirecteur aan het Theatre-Italien te Parijs, waar hij gedurende vijf jaren nog ver scheidene opera's schreef. Maar het meesterstuk dat zijn roem ten toppunt zou voeren, de //Guil- laume Teil", verscheen eerst in 1829. //Ik wilde de Franschen eens toonen, dat ik ook wat van muziek begrijp," zegt hij bij gelegenheid dat hij verhaalt hoe hij over deze opera langer dan gewoonlijk gewerkt haden inderdaad wordt zij door de kenners ook als het schoonste van Bos- sini's werken beschouwd. In den beginne echter vond de Guillaume Teil weinig bijval en men zegt dat na de eerste opvoering Bossini zijn pen woedend wegwierp met het voornemen haar niet weer op te vatten. In 1842 verscheen intusschen nog zijn //Stabat Mater", dat de muzi kale wereld opnieuw in beweging bracht. De revolutie van 1S30 deed den grooten meester zijne betrekking verliezen en hij woonde tot 183(3 in een nederig verblijf boven het Theatre-Italien. Hier ontving hij onder anderen het bezoek van den ex-keizer van Brazilië don Pedro. Men verhaalt ook dat zijne vrienden, de Hïï. Bothschild en Aguado, hem, tot vergoe ding van zijn verlies, in hunne zaken namen. In 1836 vestigde hij zich te Bologna, waar hij zich een prachtig paleis van zijne spaarpennin gen had gekocht; hij verliet deze plaats echter in '48 en ging te Florence wonen. In Mei 1855 keerde hij in lijdenden toestand naar Parijs te rug, waar men hem later een aanzienlijk stuk grond in het Bois de Boulogne afstond, om eene villa te laten bouwen, waar hij sedert met zijne tweede vrouw woonde, onder het genot van den omgang met eenige uitgezochte vrienden. Er loopt te Maastricht een gerucht, hetwelk de ingezetenen zeer verontrust. Er zou namelijk gevaar bestaan voor het instorten der schoone brug over de Maas. Beeds in de maand Augustus 11. heeft de hoofdingenieur van den waterstaat, de heer J. Kruyff, het college van burg. en weth. opmerkzaam gemaakt, dat zich op een afstand van 20 a 25 Ned. ellen stroom- alwaarts van den laatsten pijler der brug, naar de zijde van Wijk, een kuil gevormd heeft, die, volgens gedane peilingen, eene diepte van ruim 11 Ned. ellen beneden den gewonen waterstand op eene breedte van 35 ellen zoude hebben. De stads-ingemeur, in wiens handen de zaak ge steld was, zou echter in zijn rapport hebben verklaard, dat er vooralsnog geen gevaar voor de brug bestond. Men verneemt, dat burg. en weth. zich tot de regeering hebben gewend ter bekoming der groote menigte hardsteen, welke de afbraak van den kruittoren te Wijk zal op leveren, om daarmede den kuil te dempen. Uit den Alblasserwaard wordt ge schreven: Sedert eenige weken worden in de wei- en hooilanden ongemeen veel muizen en ratten waargenomen. Te gelijk echter zijn de natuurlijke vijanden Yan die dieren, de wezels en bunsings, in grooter aantal verschenen en voeren daartegen een waren verdelgingsoorlog. Merkwaardig evenwel is het, dat een andere vijand van de muizen en ratten in dezen tijd wordt waargenomen. De egel namelijk, die se dert eenigen tijd zich niet meer vertoonde, is opnieuw verschenen, om aan de vervolging van bovengenoemd ongedierte deel te nemen. Yelen beschouwen de tegenwoordigheid van den egel, ons inlandach stekelvarken, als een gevolg van het zachte weder, terwijl anderen het voor eene aankondiging, vooreerst althans, van weinig koude en vorst aanzien. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag den 20sten dezer niet plaats hebben. De scheepsklerken J. C. Yan Beyn en S. J. A. Deyll worden met den 21sten dezer geplaatst, eerstgenoemde op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en laatstgemelde op Zr. Ms. ramtorenschip //Prins Hendrik der Neder landen." Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester der gemeente Tegelen J. J. Beelen der gemeente Wijhe Mr. F. L. Bambonnet J. Jzn. Z. M. heeft ten laste van den staat pensioen verleend aan Jhr. Mr. G-. A. Melort, gewezen raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, van f 2253 'sjaars; aan H. S. Yan Hien, ge wezen kantonrechter te Boxmeer, van f 533 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Groes- beek, G. W. Koppel, candidaat-notaris te Nij megen; te Tilburg, J. F. J. Yan de Mortel, candidaat-notaris te Boxmeer; aan den voorma- ligen 2den luit. in Ned. dienst F. C. Bachiene van Hees, ten gevolge van zijn eervol ontslag wegens veertigjarigen dienst als majoor-titulair van de Luxemburgsche jagers, een jaarlijksch pensioen toegelegd van f 163, met ingang van den 29sten October 1S68. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn heden vergaderd geweest. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen den 26sten November aanst. De aanvoer van steurharing blijft te S c h e- veningen steeds zonder voorbeeld belangrijk, zoodat de prijzen dan ook bijzonder laag zijn. Eenige dagen geleden bracht een schuit de hoog aanzienlijke hoeveelheid van 180.000 stuks aan, doch besomde slechts f 700. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 41°, Wind: N., des avonds te 8 uren 41°, te 10 uren 41°. Donderdag 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 44°, te 4 uren 37°. BUITENLAND. Duitschland. De Beiersche landdag is tegen 7 December bijeengeroepen. De Pruisische gezant te Parijs, graaf Goltz, is met een verlof voor den tijd van drie maan den te Berlijn aangekomen. Zwitserland. Uit Bern wordt bericht, dat den 7den dezer op den St.-Gothard een ver schrikkelijke sneeuwstorm gewoed heeft, waarbij eenige menschen en veel vee het leven verlo ren. Een vrachtwagen, met 8 paarden bespannen, keerde van Hospiz naar Airoio terug een weg werker, eenige veehandelaars met 33 koeien en 2 paarden en Italiaansche arbeiders sloten zich bij den voerman aan, en de karavaan had reeds meer dan de helft van den weg afgelegd, toen een vreeselijke sneeuwstorm opstak en een dwarrelwind een huisvader, uit Lemino, met 2 paarden en 2 koeien in den afgrond slingerde. Het weder werd steeds stormachtiger, lawinen vielen links en rechts op den weg, het was onmogelijk iets te zien, en met de uiterste in- 1 spanning trachtte men een der schuren te be reiken, die van afstand tot afstand langs den weg op den St.-Gothard ter beschutting der reizigers gebouwd zijn. De storm bleef steeds woeden, de paarden waren dood moede, kon den niet meer voort en moesten aan een brug over een bergstroom achtergelaten worden nog acht koeien werden onder de lawinen begraven, en eenige voetstappen verder vond men he- lijk van een arm muzikant uit Piacenza, di» eveneens door het stormweder overvallen was Eindelijk bereikte men de schuur, en braci daar den nacht door; den volgenden morgei waren van de acht paarden nog vijf in levei de drie overigeD waren door den storm in diepte geslingerd. Frankrijk. De personen, wegens de gebeur tenissen op het kerkhof Montmartre en de io schrijving voor het gedenkteeken-Baudin, ver leden Zaterdag door de correctioneele rechtban'. tot verschillende straffen veroordeeld, hebber van dat vonnis geappelleerd. De berichten nopens den gezondheidstoe stand van den heer De Lamartine luiden hoogst treurig. De beroemde dichter is geheel kindsci geworden. Het //Journal de Paris" is in beslag ge nomen, met betrekking tot de zaak der inschn ving-Baud in. De //Moniteur" zegt, dat de heer Talley rand door keizer Alexander ontvangen is, di? zich geluk wenschte met den vredelievende geest en de wederkeerige welwillende gevoelen die de souvereinen van Europa persoonlijk be zielen. De czaar betoonde zich aangedaan over de sympathie, die Napoleon heeft aan den da gelegd, bij gelegenheid dat de grootvorst Alen schipbreuk heeft geleden en nog onlan. ter gelegenheid van het huwelijk van den her tog van Leuchtenberg. Gisterenmiddag is het stoffelijk overschot va baron Bothschild ter aarde besteld onder ee toevloed van nieuwsgierigen. Engeland. De uitslag der verkiezingen de City is als volgt: gekozen de liberale cao didaten Goschen met 6520, Crawford met 6255. Lawrence met 6215 en de conservatieve eau didaat Bell met 6130 stemmen. De conservatieven hebben bij de verkie zing de zege bevochten te Liverpool, Lynn en Southampton, de liberalen te Devonport, Eo cheater en Chelsea. Milner Gibson leed de nederlaag te Ashton Ook te Newport in Monmouthshire is een oproer uitgebroken ter gelegenheid van de ver kiezingen. De troepen hebben een uitval ge daan op het volkéen persoon is gedood ver scheidene lieden zijn gevaarlijk gekwetst. De orde is hersteld. Italië. De minister van oorlog heeft bij circulaire last gegeven tot het verleenen van onbepaald verlof aan de manschappen der lich ting van 1843 en tot de definitieve afdankiD der lichting van 1836. Het gouvernement heeft besloten de begra fenis van Bossini voor rekening van den staa te brengen en eene nationale inschrijving openen om ter zijner gedachtenis een monument te Santé Croce op te richten. Spanje. Er is een decreet uitgevaardigd tot organiseering van vrijwilligers. De inschrijvingen der leening bedragen 8,302,600 kronen. Uit de provinciën zijn berichten ontvan gen, betreffende nieuwe groote manifestation op Zondag. Deze zijn overal met geestdrift be groet. Bij het centraal kies-comité zijn een aantal verklaringen van adbaesie ingekomen De aanneming van de door dit comité gestelde grondslagen, en wel met eene groote meerder heid van de afgevaardigden naar de Cortes, zoo goed als verzekerd. In alle provinciën heersebt de meeste orde. De //Gaceta" deelt een decreet mede van den minister Figuerola, krachtens hetwelk aan de municipaliteit der hoofdstad het uitge strekt terrein van het gewezen patrimonium voor altoos wordt afgestaan. Het zal nu ver anderd worden in eene groote begraafplaats, terwijl eenige thans bestaande kerkhoven in bet belang der openbare gezondheid zullen worden afgeschaft. Busland. Uit Kroonstad wordt dd. 17 Novem-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2