N°. 2690. Maandag A0. 1868. 16 November. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf o.OO. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.124 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 LEIDEN, 14 November. Met belangstelling hebben wij kennis geno men van een adres, dat bij den gemeenteraad alhier ingediend is door eenige onzer ingezetenen, die het plan hebben, om een gebouw voor tentoonstellingen, muziekuitvoeringen en bijeen komsten van allerlei aard op te richten. Zij wenden zich tot den Raad met het verzoek om over een deel der Ruïne voor dat doel te mogen beschikken, en tevens vragen zij dat de ge meente zich borg stelle voor de betaling der rente van het te negotieeren kapitaal a f 125,000, met eene jaarlijksche aflossing a f 2000, tegen het recht van kostelooze natrekking van het gebouw, en den daarbij behoorenden aanleg na verloop van 62 en een half jaar. Bij dat adres is gevoegd eene lijst van hen> die zich bereid hebben verklaard om lid te wor den der in het gebouw te vestigen sociëteit Har monie. Reeds ongeveer 400 personen hebben hunne ondersteuning toegezegd. In het adres wordt gewezen op het groote gebrek aan een groot locaal voor tentoonstel lingen, aan een plaats, waar een groot deel der burgerij nu en dan muziek, tegen matigen toe gangsprijs, zou kunnen hooren. En voorzeker, gaan wij na wat onze stad in dezen mist, ver- geleben bij andere steden van ons land, wier bevolking nog ruim zoo groot niet is; bedenken wij hoe in de laatste jaren in die steden de ruime localen worden gebruikt om ook dat deel der burgerij een uitspanning te doen deelen, die vroeger voor hen ontoegankelijk was dan zijn wij overtuigd, dat dit plan bij alle wei- denkenden steun zal vinden. En de Raad, die door zijn besluit over het al of niet gelukken van dit plan zal moeten beslissen, zal, naar wij verwachten, het gevraagde niet weigeren, te meer daar de geheele zaak zeer waarschijnlijk tonder eenig geldelijk offer van de gemeente zal tot stand gebracht worden. Gisteren is in de Moriaansteeg alhier een kindje van ruim een jaar in een stoel zittende, terwijl de moeder gedurende een halfuur af wezig was, verbrand, zoodanig (verbrand), dat het hedennacht aan de brandwonden is overleden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 135 tot 153 volwassen personen en van 68 tot 84 kinderen. De totale uitslag van het najaars-examen 1868 voor de vakken van het lager en meer uitgebreid onderwijs in het geheele rijk is *18 volgt: Voor de vakken van het lager onderwijs. Hoofdonderwijzersgeëxamineerd 204, toegelaten '8 en afgewezen 126; hoofdonderwijzeressen: geéiam. 35, toegel. 23, afgew. 12; huisonder wijzeressen geëxamin. 10, toegel. 9, afgew. 1 hulponderwijzers: geëxam. 396, toegel. 208, af gew. 188; hulponderwijzeressen: geëxam. 131, toegel. 73, afgew. 58. Meer uitgebreid on derwijs. Fransch, onderwijzersgeëxam. 116, toegel. 38, afgew. 78; onderwijzeressengeëxam. 102, toegel. 72, afgew. 30; Engelsch, onderwij zers: geëxam. 30, toegel. 12, afgew. 18; onder wijzeressen: geëxam. 54, toegel. 41, afgew. 13; Hoogduitsch, onderwijzers: geëxam. 38, toegel. 19, afgew. 19; onderwijzeressen: geëxam. 26, toegel. 23, afgew. 3; onderwijzers in wiskunde: geëxam. 128, toegel. 71, afgew. 57; teekenen: geëxam. 27, toegel. 10, afgew. 17; landbouw kunde, geëxam. 3, toegel. 2, afgew. 1gymnas tiek: geëxam. 19, toegel. 10, afgew. 9; onder wijzeressen in handwerkengeëxam. 76, toegel. 66, afgew. 10. Het vorige jaar hadden zich aangegeven voor acten van hoofdonderwijzer 194, hoofdonderwij zeres 28, hulponderwijzer 443, hulponderwijzeres 114, waarvan 93, 18, 215 en 82 werden toege laten. Terwijl dit jaar de afloop gunstiger was voor hulponderwijzers, was die ongunstiger voorhoofd- onderwijzers en hulponderwijzeressen, en voor hoofdonderwijzeressen bijna volkomen gelijk. Onder de zeedieren, die thans in het aqua rium van den acclimatatietuin te Parijs te zien zijn, is een der merkwaardigste de hippocampus of het zeepaard, dat zijn naam ontleent aan zijne gelijkenis van zijn kop met dien van een paard. De lichaamsbouw van dit diertje is zeer buitengewoon, vooral omdat hij in strijd is met eene der wetten der natuur. Zoo, bij voorbeeld, wordt een der plichten van de moeder, het zogen, door het mannetje vervuld. Het wijfje brengt voort en legt de eieren, maar het man netje ontvangt ze en broeit ze uit, en geeft aan de jongen eerst de vrijheid als zij in hun eigen voeding voorzien kunnen. De natuur heeft aan het mannetje, om die functie te verrichten, een zak gegeven voor den buik, waarin de eieren worden gelegd en uitgebroeid. Die zak, stevig, vast en vleezig, wanneer hij de eieren ontvangt, is slap, dun en van vet ontdaan, wanneer de jongen den leeftijd bereikt hebben, dat zij de wereld kunnen intreden. Die uitdrijving heeft ook op eigen aardige wijze plaats, die bij geen ander dier wordt aangetroffen. Het zeepaard heeft het ver mogen om zich, wanneer bet vermoeid is van het zwemmen, met zijn staart vast te hechten aan eenig vast voorwerp, hetzij steen of hout. Als nu de jongen groot genoeg zijn om in vrijheid te kunnen leven, maakt het zich vast, met den buik gekeerd naar den steendoor eene groote krachtsinspanning keert het zich dan onderst boven en zijn zak tegen den steen drukkende, wrijft het zoolang, totdat het er in geslaagd is zijne talrijke jongen kwijt te raken. Donderdag-avond omstreeks kwartier over negenen heeft er eene gasontploffing plaats ge had in een huis op de Pijpenmarkt te Am sterdam, op het oogenblik dat een jufvrouw met licht de kamer binnentrad, die daarbij dan ook brandwonden heeft bekomen, terwijl het plafond, de meabelen en ramen dier kamer zijn vernield. Er was des namiddags door werk lieden van de Amsterdamsche gasfabriek op die kamer gewerkt. Ofschoon door den geweldigen slag alle huizen in den omtrek dreunden, zijn de gevolgen niet zeer beduidend geweest en was de hulp der spoedig aangerukte brandweer gelukkig overbodig. Uit Schoonhoven schrijft InSTTTrarrtlq N. Rott. Courant Als eene voor velen onver klaarbare bijzonderheid kan gemeld worden, dat in de vorige week bij JKroon, te Nieuwpoort, eene koe geslacht werd, afkomstig van A. Hoo- genboezem alhier, toen men voor de leb ont dekte niet minder dan 7 spijkers, 1 draadnagel 2 Belgische centen, 1 duit, 1 halve cent, 1 dubbeltje, 1 knoop, 1 kop van een spijker en 1 naald. Het dier was altijd schijnbaar gezond, maar sedert lang zocht men te vergeefs naar de oorzaak, waardoor de groei belet werd. Nu bleek bij nader onderzoek, dat een der nieren ruim vijfmaal zoo groot als de anderen en bijna geheel verteerd was. Z. M. de Koning heeft, als bijzonder be wijs van belangstelling in de zaak, eene bijdrage van f 300 geschonken voor de in het volgend jaar te Utrecht te houden internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huis houding en het bedrijf van den handwerkman, terwijl reeds verscheidene personen van hunne sympathie voor deze onderneming hebben doen blijken door het schenken van medailjes en het inteekenen op het waarborgfonds. Gisterenochtend ontstond te Rozenburg een felle brand in het bovengedeelte der wo ning van den landbouwer Simon Barendregt, welke zich spoedig aan het rieten dak, alsmede aan het hooi en ongedorschte graan, dat ge deeltelijk binnen geborgen was, mededeelde, zoodat er aan blussching der woning niet ge dacht kon wordende nieuwe spuit der ge meente heeft bijzondere goede diensten bewezen. Eenige kippen en de hond zijn in de vlammen omgekomen. Naar men verneemt, was alles tegen brandschade verzekerd. Uit Terschelling wordt aan de Am sterdamsche Courant geschreven, dat de nieuwe onderneming op do //Lutine", waartoe de in schrijving is geschied ten kantore der heeren Ter Meulen en Boeken, te Amsterdam, met den meesten ijver wordt voortgezet. Sedert het vo rige jaar heeft men zich beziggehouden met het vervaardigen van verscheidene groote werktui gen, welke bij het bergen der gezonken lading van het gezonken schip zullen moeten dienen, en daartoe op de ten vorigen jare aangekochte sleepraderstoomboot //the Antagonist" geplaatst zijn. Onder deze werktuigen is een hydrauli sche kettingwinder, die 20,000 kilo winden kan en eene electrische lamp, van nieuwe vinding, waarmede men het onderzeesche terrein bij nacht zal kunnen verlichten en verkennen. Met deze werktuigen zijn proeven genomen en wel geslaagd, zooals ook geschied is met het door middel van electriciteit doen springen van bus kruit, waardoor men zich voorstelt, zwaar wrak-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1