B U I T E N L A N D. geest tot vermindering der operatiën werkzaam geweest. Op 1 April 11. waren door haar aan het hoofd agentschap te Batavia beperkende instructiën gezonden. Bedenkingen daartegen van het agent schap hebben aanleiding gegeven tot de overkomst per mail van een der Indische directeuren. Die bedenkingen hebben echter geen verandering kunnen brengen in de door de directie gestelde en door ons goedgekeurde beperkende voorwaar den. De bedoelde Indische directeur is daarom per mail van einde Augustus naar Batavia te ruggekeerd, met den bepaalden last tot voort durende en strenge opvolging der in het voorjaar gegeven instructiën, waarvan wij reeds aanvan kelijk de gunstige uitwerking hebben onder vonden. Terwijl men alzoo bezig was in de operatiën der bank, zoo in Indië als in Europa, gewenschte veranderingen te brengen, hebben overdreven geruchten omtrent geleden verliezen in de laatste twee maanden een miskrediet doen ontstaan, waarvan de gevolgen ook voor de meest soliede krediet-instelliugen steeds bedenkelijk zijn. Wij achten ons gelukkig, u te kunnen berichten, dat deze instelling dien schok heeft weerstaan zon der dat zelfs voor een oogenblik gevaar heeft bestaan, dat zij buiten stuat zou zijn, al hare verbintenissen jegens derden volkomen gestand te doen, en dat de laatstelijk uit Indië ont vangen brieven bij ons de overtuiging bevestigd hebben, dat er geen redelijke gronden aanwe zig zijn, om ook voor het vervolg eenig gevaar ten dien opzichte te vreezen." Nadat de commissarissen verder medegedeeld hebben, dat de HH Bauduin, Kup, Betzold en Hubrecht hun ontslag hebben gevraagd, de eerste reeds in Mei, de drie anderen den 29sten September, stellen zij voor om deze heeren een eervol ontslag te verleenen, en dit ontslag te doen ingaan, voor den heer Betzold op den 18den dezer, en voor den heeren Bauduin, Kup en Hubrecht op de lsten April e. k., of zoo veel vroeger als tot benoeming van hunne op volgers zal kunnen worden overgegaan. Van de alzoo verkregen tijdruimte zal ge bruik gemaakt worden om een plan van reorgani satie der bank te ontwerpen, met wijziging der statuten en invoering van aanzienlijke bezui nigingen. Aan een bijzonderen brief uit Elmina (Kust van Guinea) ontleent het Handelsblad het vol gende Met den toestand alhier gaat het niet voor uit waarop en wanneer het zal eindigen is den hemel bekend. De Fantijnen blijven voortdu rend zeer vijandig tegen de Elmineezen, en ik zie na den regentijd weder een geduchten aan val van eerstgenoemden te gemoethet is zeer treurig, en maakt het den Europeanen alles behalve benijdenswaardig. Het stoomschip //Am- stel" is dezer dagen naar Nederland terugge keerd, zoodat we nu weder zonder oorlogschip zijn, dat een zeer ongunstigen indruk bij de be volking teweegbrengt ten opzichte van de Hol- landsche machtsontwikkeling, in vergelijking van de Engelsche naburen. Men voorziet nog een zeer lang tijdsverloop, alvorens de rust en vrede weder zal zijn teruggekeerd, en naar men zegt, komt het Ashantijnsche leger ook in be weging, om den reeds lang voorgenomen oor- log tegen de Fantijnen te ondernemenals dat gebeurt, ziet men nog zeer belangrijke gebeur tenissen te gemoet. De //Schakel" ligt nog hier steenkolen te lossen. Tusschen de Wassa's en de Hollandsche bovenkust is het ook nog niet zuiver. De Commenda's erkennen nog altijd niet het hollandsche gezag, zoodat de weg van Elmina naar de bovenkust altijd nog afgesloten is. Woensdag had te Utrecht de aangekon digde studenten-scherpschutters-wedstrijd plaats, welke vereerd werd met de tegenwoordigheid van graaf Schimmelpenninck, commissaris des Konings bij den Weerbaarheidsbond, den heer Van Doorn, commissaris des Konings der provincie, den heer Schubart, president van den Weerbaarheidsbond, en verschillende afgevaar digden en corporatiën. De wedstrijd werd op geluisterd door de muziek der Utrechtsche schutterij, terwijl te 1 uur op het terrein van den wedstrijd //het fort de Bildt" een dejeuner en na den middag een diner in de stad plaats vond, waaraan door graaf Schimmelpenninck werd deelgenomen. De eerste prijs op 200 pas sen is behaald door den student Van Hoytema en op 100 passen door den student Pareau. Dinsdag-avond, zoo schrijft het H. Blad, kon meu de belangstellende toeschou wers in het Paleis voor Volksvlijt bij vele duizenden tellen, gekomen om getuigen te zijn van de kunstverrichtingen van miss Victoria. En met zekerheid mag worden gezegd, dat alle aanwezigen verbaasd hebben gestaan over het geen zij hebben gezien. Liep Blondin over een fermen kabel, miss Victoria bewandelt veel smaller pad, want het van ijzerdraad gevlochten koord, dat zij bezigt, is slechts dik genoeg om het voor den toeschouwer, die zich ruim 50 voet lager op den begauen grond bevindt, zicht baar te doen zijn. Over dergelijken draad wan delt en beweegt zich nu eens snel, dan weer langzaam miss Victoria met een vasten tred, met een aplomb, eene zekerheid, dat menig toe schouwer begint te gelooven, dat hetgeen hij ziet, toch eigenlijk zoo gevaarlijk niet is. Tot afwisseling gaat zij er met een kruiwagen over, of met een stoel, waarop zij zich neerzet sans fa9on, met eene gemakkelijkheid zonder weerga In een woord, wie zeer halsbrekend werk met bevalligheid, met veel gracie wil zien uit voeren, ga miss Victoria zien. En aan die kunstproducten schaadt daarenboven jeugdige vrouwelijke schoonheid niet Dat zij derhalve i is toegejuicht, telkenmale daverend is toegejuicht, nadat zij hare smalle baan had afgeloopen en dikwerf is teruggeroepen, behoeft ter nauwernood vermeld te worden. Men leest in de Winsch. Courant van Zaterdag: //Gisteren begaven zich eenige vis- 8chers te Finsterwold naar den Dollart, om daar hun beroep uit te oefenen. Onder hen bevonden zich ook twee grijsaards, J. Mulder en J. Koens, beiden tusschen de 70 en 80 jaren oud. Deze nu zagen in het slijk een kolossaal dier, dat zich bewoog. Zij brachten het met veel inspanning en moeite in hun boot, lieten het vervolgens op een wagen plaatsen en naar Fin sterwold overvoeren, waar het spoedig den geest gaf. Na het van slijk enz. ontdaan te hebben, bleek het een aal (door visschers schier-aal ge noemd) te zijn, welke bij eeüe nauwkeurige meting en weging 't volgende resultaat heeft opgeleverdLengte 7 voet of 2 elzwaarte 89.95 dikte in omtrek 75 duim. Men rekent den ouderdom op 145 jaar. Bewonderenswaar dig fraai en schoon is dit schepsel, dat te Win schoten ter bezichtiging zal worden gesteld." De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag den 14den No vember niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot referendaris bij het ministerie van binnenl. zaken J. M. P. Pabst, commies bij dat ministerie. Gisteren heeft de commissie uit het prov. gerechtshof in Zuid-Holland, belast met het afnemen van het candidaat-notaris-examen, ter beëindiging van hare halfjaarlijksche werkzaam heden, met goed gevolg geëxamineerd de heeren W. Kuypers en J. D. Meijer van Rotterdam, en D. Teyinck, te Schoonhoven. Uit den staat van den afloop der laatst gehouden najaars-examina voor de vakken van het lager onderwijs over het geheele rijk blijkt, dat er van de 204 geëxamineerden voor hoofd onderwijzer 78, van de 35 voor hoofdonderwij zeres 23, van de 396 voor hulponderwijzer 208, en van de 131 voor hulponderwijzeres 73 zijn toegelaten. De Thermometer van Fahrenheit teekende a! hierDonderdag de3 namiddags te 5 uren 40°,Wind: N. O., des avonds te 8 uren 40', te 10 urei 40°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 38', 0, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 ureu 45', Z. W., te 4 uren 41°. Luxemburg. Den lOden November is de ge wone zitting der wetgevende kamer door dei Prins-Stadhouder geopend. In de door hem ge houden aanspraak wijst Prins Hendrik op d: goede uitkomsten, die de vorige zitting heeft opgeleverd, en op de goede verstandhoudio? met de andere mogendheden. De indiening van verscheidene wetsontweipe; tot wijziging van bestaande, o. a. op de druk pers en het recht van vereeniging, wordt be loofd voorts ook een betrekkelijk de spoor?' gende loop van zaken, die de quaestio hk: omtrent in het afgeloopen jaar genomen heef. wordt door den prins betreurd. Belgie. Den lOden November is de zittic- der wetgevende kamer geopend geworden. Tc: gevolge van den toestand van den kroonpra! heeft die opening zonder koninklijke aansprak plaats gehad. Daarentegen is zij voorafgegas: van eene mis, tot inroeping van den goddell ken zegen over de parlementaire werkzaamb den; eene plechtigheid, die ditmaal voor 1- eerst in acht genomen is. De Senaat heeft, ik bijna eenparige stemmen, den prins De Lift opnieuw tot zijn voorzitter benoemd, en ve: volgens al de verdere leden van zijn burei herbenoemd. Alvorens tot nadere bijeenroep:: uiteen te gaan, heeft die kamer haren preside opgedragen om den koning hare deelneraiDg den toestaud van den kroonprins te gaan 1 tuigen en hem hare wenschen voor diens spa dig herstel over te brengen. De kamer vau t; tegenwoordigers heeft hare eerste zitting ged aan het onderzoek der geloofsbrieven van br nieuwe leden. Pruisen. In het Huis van afgevaardigd heeft de heer Löwe gisteren eene interp: latie tot de regeering gericht, of zij de us Rusland afgesloten cartel-conventie, welke d jaar afloopt, denkt te vernieuwen. De minis! van financiën weigerde om politieke redec: om thans reeds een ant woord te geven. De bei Löwe behoudt zich eene vernieuwde interp latie voor. Oostenrijk. Bij de voortzetting der disc-- siën in de tweede kamer over de legerorgs: satie is art. 10 met eenige wijziging aanger men. Op de art. 11 en 13 heeft de heer bauer een amendement voorgesteld, strekken, om de sterkte van het leger in oorlogstijd 600,000 man te bepalen en den diensttijd op t jaren. De heer Schindler stelde voor, de ster: van het leger in vredestijd op 200,000 man; brengen. De minister Berger wees in zijn at woord op de legerorgauisatie, die Hongarije Iü aangenomen, stelde die als een gewichtig beeld aan de overige gewesten der monas ter navolging voor, en zeide dat Oostennji in weerwil van het dualisme, met het aannek der thans aanhangige voordracht, door eendrac: sterk zal zijn. Hierna werden alle voorsteik der minderheid verworpen en de sterkte het leger, op den voet van oorlog, op 800,0- man, met tionjarigen dienst, met groote i"Êf derheid aangenomen. Het voorstel omtrent sterkte der armee op den voet van vrede verworpen. De paragraaf van art. 13, bepak0 dat de rijksraad in 10 jaren tijd geene ver:: dering zal kunnen brengen in het conting-- (waarvoor eene meerderheid van tweeden- werd vereischt) is met 123 tegen 40 stemfr aangenomen. Volgens de voorstellen der regeering

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2