ken, economischen en finantieelen ondergang zal ten gevolge hebben, gelijk door de tegenstanders wordt beweerd. De politiek der regeering beoogt den vrede en de vorming van een vrij Oosten rijk. De minister van binnenlandsche zaken Von Giskra heeft verklaard, dat de regeering alle omstandigheden rijpelijk overwoog en vast be sloten, haar plicht niet te verzuimen. De plaats vervangende minister-president Von Taaffe ver klaarde, dat de regeering zich door beweegredenen van politieke eerlijkheid genoopt zag, van deze quaestie eene ministerieele quaestie te maken. In de avondzitting zou het debat over de bijzondere artikelen aanvangen. De heer Von Beust heeft in de zitting van het Lagerhuis de beschuldiging wederlegd, dat hij zich in niet vredelievenden zin zou heb ben uitgelaten in de zitting der militaire com missie. De minister zeide, dat hij tot nu toe nimmer iets gedaan had, wat onrust zou kun nen hebben teweeggebracht. Hij betreurde het, dat het geschil met Hongarije nog altijd onopgelost was, dat in Europa een goeden in druk zou hebben gemaakt. Het ministerie was verplicht uit de wet op de weerbaarheid eene kabinets-quaestie te makende heer Von Beust echter hoopte, dat men het eens zou worden. Frankrijk. In het bulletin van den //Moni- teur" wordt gezegd, dat de troonrede van den koning van Pruisen een gunstigen indruk maakt, en overal beschouwd is geworden als een nieuw bewijs, hoe vredelievende denkbeelden op den voorgrond staan bij de onderlinge betrekkingen tusschen de groote mogendheden, en hoe de sou- vereinen en staatslieden van Europa alle gelegen heden aangrijpen om een streven te bevestigen, waarvan de verdere ontwikkeling de zaak van den vooruitgang moet bevorderen. In verband beschouwd met de taal, die in verschillende ka binetten van Europa vernomen is, neemt de troonrede van den koning van Pruisen hare plaats in te midden van de gedachten van een dracht en matiging, die meer en meer beginnen veld te winnen. Engeland. Aanstaanden Maandag nemen de verkiezingen een aanvang en de dagbladen be spreken niets anders, dan hetgeen op deze ver kiezingen betrekking heeft. Het eenige, hetwelk de aandacht verdient in den partijstrijd, zoo als die thans wordt gevoerd, is de ontzaglijke moeite, welke de Tories zich geven om te ver hinderen, dat de heer Gladstone, hetzij in Lan cashire, hetzij te Greenwich worde verkozen. Van de beschuldiging, dat bij den ondergang wenscht van de Protestantsche kerk en heult met den paus, wordt ruim gebruik gemaakt, omdat niets zoozeer de hartstochten in bewe ging brengt van het meest onontwikkelde en bekrompen gedeelte der kiezers. De aarts-bis schop Manning neemt de moeite om beschul digingen van dien aard, tegen Gladstone of tegen de Roomsch-Katholieke kerk ingebracht, voortdurend in de dagbladen te weerspreken. In geheel Engeland heerscht op het oogen- blik eene buitengewone koude, voor dezen tijd van het jaar. De thermometer is gedaald tot 28 graden Fahrenheit, en Dinsdag-ochtend waren al de vijvers in de Londensche parken met eene sterke ijskorst bedekt. In Birmingham begon het Maandag te tien uren des avonds te sneeu wen, en den volgenden morgen lag de sneeuw eenige duimen hoog op het land. De weerken ners voorspellen een strengen winter en de land bouwers hebben op hunnen voorraad zooveel voorzorgen genomen als hun mogelijk is. De //Feidenza" is te Brindisi aangekomen met berichten uit Bombay, loopende tot 24 Oc tober 11. De vrede met de volksstammen uit de hooglanden op de grenzen van Seinde is geslo ten. Thans opereeren de troepen tegen de onaf hankelijke rooverstammen. De berichten omtrent den katoenoogst zijn zeer gunstig. Ook de oogstberichten uit Assam luideD voldoende. p— De overeenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten tot regeling van de be staande geschillen is eergisteren geteekend. Bij j art. 4 is bepaald, dat de internationale com- i missie een vorst van eene bevriende mogend heid zal benoemen om als scheidsdrechter uit spraak te doen. Te Londen is eene meeting gehouden van houders van buitenlandsche fondsen onder voor zitterschap van het parlementslid den heer Go- schen. Er is een comité benoemd om stappen te doen tot het vormen van een bureau van uitvoering voor de bescherming van de belan gen der houders van buitenlandsche fondsen. Het denkbeeld vond algemeene ondersteuning. Eene proclamatie der koningin is gistèren- avond gepubliceerd, waarbij het parlement tegen 10 December wordt bijeengeroepen. Bij het departement van buitenlandsche zaken is een brief ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de gemengde commissie welke te Ca- raccas (Venezuela) zitting houdt en waarvan on langs gewag is gemaakt, niets te maken heeft met de vorderingen der schuldeischers. De gravin van Derwentwater heeft haar verblijf op den straatweg opgegeven. De recht bank had gelast, haar huis af te breken. Donderdag 11. hield de gravin het nog uit in de koude's avonds tusschen negen en tien uren werd haar een schildwachthuis gebracht in alle stilte, en daarin heeft zij tot vijf uren 's mor gens den nacht doorgebracht. Doch toen ook was zij door de koude getemd, en nam het haar aangeboden logies bij den heer Carr te Shorn-Cliffe aan. Vrijdag-middag ging zij naar haar advocaat, om de noodige zaken voor het appèl tegen het uitgesproken vonnis in orde te brengen. Overal vond zij sympathie bij het volk en werd zij toegejuicht. Zij is weder naar haar logies te Shorn-Cliffe teruggekeerd en schijnt dus haar verblijf van zes weken aan den open baren weg niet verder te willen verlengen. Spanje. De //Gaceta" bevat een besluit van den minister van justitie, tot groote verminde ring van straf voor alle categorieën van ver oordeelden. Vanwege het kiezerscomité te Madrid wordt een manifest uitgevaardigd, hetwelk reeds door tal rijke handteekeningen, waaronder ook van po litieke mannen, en wel voor drie vierde gedeelte uit de liberalen, voorzien is. De minister van onderwijs heeft last gege ven tot de heropening van scholen onder leiding van vrouwen, welke inrichtingen door sommige junta's of meer municiepaliteiten gesloten waren. De //Impartial" maakt een besluit onder datum van den 9den jl. bekend, waarbij mach tiging verleend wordt om een Protestantsche kerk te Madrid te bouwen. De //Gaceta" ver meldt het besluit niet. Rusland. Maandag te twee uren is aan het ministerie van oorlog de conferentie over de zaak der ontplofbare kogels bijeengekomen en heeft, na tot vier uren beraadslaagd te hebben, hare volgende zitting op den 13den a. s. ge steld en de redactie der protocollen opgedragen aan baron Jomini. Amerika. De zitting van het congres werd Dinsdag niet door een voldoend aantal leden bijgewoond, en het congres werd verdaagd. OFFICIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 5den tot en met den llden November 1868. Bevallen: T. E. Elshof, geb. Wanna, D. M. Reimeringer, geb. Zwaardemaker, Z. G. Nieuwenhuizen, geb. Van der Weyden, D. M. Van der Zwaan, geb. De Vos, Z. A. S. Stafleu, geb. Van Rosmalen, Z. M. Beurse, geb. Stikkelorum, D. J. E. R. Van Putten, geb. Doorneveld, Z. J. Van der Reek, geb. Schaft, D. M. Van den Heuvel, geb. Pan huizen, Z. G. De Bruin, geb. Van Kempen, D. C. Pennenburg, geb. Doesburg Lanooy, Z. A. Van Vliet, geb. Daene, D. A Smit, geb. Van Es, D. J. Duyverman, geb Van der Wielen, D. M. Van der Water, geb. Langebeek, Z. A. Bogaards, geb. Fran eken, Z. J. Cornelisse, geb. Koremau, Z. - C. J. Ciere, geb. Gerard, Z. J. Hof kes, geb Mieremet, Z. G. M. Nijkamp, geb. Va: der Mark, Z. C. E. Levedag, geb. Stallinga, J). C. M. Van der Post, geb. Marijt, D. - A. J. Delfos den Doren, geb. Peelen, Z. - H. E. Van Buuren, geb. Delfos, Z. I) Zandwijk, geb. Van Zwieten, D. A. Van Heusden, geb. Van Rossum, Z. J. S. Dl Croix, geb. Van den Berg, D. C. Gros, geb Van Zelm, Z. G. F. Boogers, geb. De Munnik, Z. G. M. E. Planje, geb. De Jong, Z. W. G. Koch, geb. Van Zuijlen, D. - A. M. E. Taverne, geb. Berré, D. D. Hen sepeter, geb. Nieuwenhuis, Z. J. Van de: Reyden, geb. Van der Heyden, D. J. Rijke, geb. Hamaker, D. Gehuwd: C. Henze wedr. en M. Fas3eu: jd. A. Nieuwenhuizen jm. en H. G. J. Van den Brink jd. G. Meerleveld jm. on J. C. Wijsman jd. D. Blansjaar jm. en J. Koo- len jd. J. Geenjaar jm. en A. M. Groene- veldt jd. P. Uljee jm. en A. Woudenberg jd. J. B. Jonas jm. en M. C. Roelants jo Overleden: C. Van den Wijngaard 25 j. - J. Jansen 31 j. M. Beurse, geb. Rookes, 71 j. M. I. Baat9, geb. Wijting, 67 j. I. F. Krieger Z. 5 j. en 9 m. M. G. C. Corts, wed. A. Japikse, 49 j. I. Van Leeuwen 91 j. A. Verlint 43 j. I. F. Van der Blij Z. 10 m. E. G. F. Wollweber Z. 5 m. - P. Van den Berg Z. 4 j. en 7 m. P. J Stikkelorum Z. 32 j. en 11 ra. I. Van der Reyden Z. 1 m. en 10 d. L. De Vrind D. 13 d. N. M. Van der Zwaan Z. 4 d. - I. I. Coert Z. 17 j. C. Chaudron, wed. I, N. Wilckens, 54 j. P. Ranselaar 71 j. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In het regeerings-antwoord over het Depart, van justitie verklaart de minister, dat hij af schaffing van alle wetten en verordeningen van vreemden oorsprong bij algemeenen maatregel onuitvoerlijk acht. De wenschelijkheid eener herziening der vreeru delingenwet van 13 Augustus 1849 (Staatsblad n°. 39) op sommige punten, en van eene alge meene politiewet, wordt door hem niet ont kend. Het eindverslag van de staatscommissie voor de herziening der wetgeving op de eigendom* overdracht van onroerende goederen, het hypo theekstelsel en het notariaat kan eerlang wor den te gemoet gezien. De noodzakelijkheid van aanvulling der be palingen van het burgerlijk wetboek omtrent het aannemen van (veranderde of nieuwe) ge slachtsnamen is den minister tot nu toe niet gebleken. Herziening van ons handelsrecht, ten einde dit in overeenstemming te brengen met de tegen woordige eischen van het handelsverkeer, is een doel, dat hij zich, even als zijn ambtsvoorgan ger, voor oogen blijft stellen. Eene eerste po ging tot bereiking van dat doel was het in de vorige zitting ingediende ontwerp van wet om trent de makelaardij. Het ontwerp zal binneD kort weder worden ingediend. Het vraagstuk van den lijfsdwang in burger lijke en handelszaken is in de laatste jaren veel besproken, doch hierover schijnt nog niet het laatste woord te zijn gezegd. Het is den minister ernst met de invoering der nieuwe rechterlijke inrichting in haar ge heel, zoodra de daartoe noodige maatregelen op wetgevend gebied zullen zijn in het leven ge roepen. De minister heeft besloten, binnen kort de ontwerpen van wet tot vaststelling van een

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2