DE VROUW IR 'T WIT. ZOMERZORG. SCHOUWBURG TE LEIDEN. Zutfen en Doetinchem naar de Pruisische gren en, in de richting van Halderen, Empel of Em merik dat de concessie voor de lijn van Neuzen augs Sluiskil, Axel en Hulst naar de Belgische rrenzen, in de richting van St.-Nicolaas, vroe ger verleend aan Th. Lancelot, den lOden Juni 1SG8 is overgegaan op Th. Janssens c. s. te Jt.-Nicolaas. Het gedeelte van Neuzen tot Sluis kil, in aansluiting met den spoorweg van Sluis kil naar Gent, zal weldra voltooid zijn; dat de concessie voor de lijn van Breda over Ginne- ken, Bavel en Chaam naar Baarle-Nassau, met SI Dec. 186S en die voor de lijn van 's-Hage laDgs Alphen en "Woerden naar Utrecht met een zijtak van Leiden naar Alphen en van Am- sterdam langs Alphen naar Botterdam, op 1 Mei 1869 moet worden aanvaard. De tweede categorie wijst aan dat conces- riën zijn aangevraagd voor de volgende lijnen ran Hasselt over Maaseijk en Susteren naar de Pruisische grenzen in de richting van Heins- jergen, door Mr. A. A. Bohling. De plans ter beoordeeling van die aanvraag worden nader ngewachtvoor nagenoeg dezelfde lijn als boven, door K. H. Gough en J. J. Le Berque. Aan de uitnoodiging tot indiening van plans is nog liet voldaanBuurtspoorweg van Tilburg naar Langstraat, door Mr. J. Van Heusden c. s. De plans zijn in onderzoek, evenals voor eene lijn van Zwolle naar Almelo, door N. Pruimers c. s. ën eene van Nijmegen naar Zalt-Bommel, door Toomque c. s. Deze laatste aanvrage is gedaan ronder verzoek om subsidie; van Woensdrecht Daar de Belgische grenzen in de richting van Antwerpen, door A. J. Adan, A. Mertens en L. Lebenn; C. J. M. De Wolf, J. Urbain, en C. J. Daverveldt. Aan de uitnoodiging tot in. ïendiüg van plans is nog door geen der aan vragers voldaan van Schiedam langs Vlaardingen en Maassluis naar den Hoek van Holland, door P. P. H. Mouton. De voorwaarden van con- :essie zijn den aanvrager medegedeeldvan Box tel over Gennep naar Kleef en van Gennep naar Wezel, door W. H. Van Meukeren en Mr. J. H. Verater. Afgewezen wegens belangen der militaire verdediging. Verbindingsweg van het station te Venlo naar de Maas, door de Keulen- Mindensche spoorweg-maatschappij en Bergisch- Markische spoorweg-maatschappij. Aangehouden in verband met het plan voor de inrichting van ren gemeenschappelijk station te Venlo. Buurt spoorweg van Vught naar Tilb urg, op den berm van den rijksstraatweg, door D. J. M. P. Mul der c. s., wegens tegen het plan bestaande be waren afwijzend beschikt; van Amsterdam door 3e Haarlemmermeer langs Alphen, Gouda en Dordrecht, door Paul C. Van Vlissingen en AI. De Bruijn c. s. Voorloopige aanvraag van Dordrecht over Nijmegen naar Arnhem, door J P. Bredius. Toezegging van concessie gege ven tot 1°. December 1866, van Breda naar Antwerpen en van Baarle-Nassau naar Eind hoven, door J. Bennert en Chauchet. Plans in onderzoek: van Nijmegen naar Arnhem, door de directie der Nijmeegsche spoorweg-maat- =ebappij. Aangehouden: wordt ƒ3,000,000 sub sidie verlangd; van Geldermalsem naar Eist of Daar Arnhem, door B. B. P. Hasselman c. s. Aangehouden. Wordt verlangd overbrugging van den Bijn te Arnhem voor rekening van den 8taat; van Nijmegen naar Arnhem door E. Van den Ouwelant, aangehouden. De derde categorie behelst dat den 13den feb. 1868 vervallen verklaard is de concessie verleend aan Swaan en Van Heijningen voor een haven te Scheveningen, met spoorwegver binding, en den 6den Mei 1868, die voor een 'lln van Amsterdam langs Alpben naarBotter- cam aangevraagd door J. J. v. d. Maaden. Deze echter opnieuw verleend aan J. H. Grein, te Amsterdam (zie verleende concessie hierboven). Zitting van heden. Voortzetting der behandeling van Hoofdstuk II (Uitgaven in Nederl. Indië) Yan de begroo- fog voor Nederl. Indië, dienstjaar 1869. Vde fcf ^ièelmg (Departement van Onderwijs, Eeredienat en Nijverheid). Discussie werd gevoerd bij de onderafdeelingen 64 (Geneesk. dienst). De minister van kolo niën zou eenige wenken en opmerkingen van den heer Van de Putte te dien opzichte be langstellend nagaan. 66 (Nijverheid in het algemeen). De heer Van Sijpensteijn drong aan op behoorlijk toe zicht bij het ijkwezen, omdat groot misbruik wordt gemaakt van valsch gewicht, waaruit na deel voor het gouvernement kan voortspruiten bij den inkoop van koffie. De minister van ko loniën vertrouwde, in verband met de invoe ring van het metrieke stelsel op Java, dat die moeilijkheden zonden overwonnen worden. De heer Nierstrasz besprak de Samarangscbe baven-quaestie en juichte vervolgens in den minister toe, dat hij //zonder schroom" gebruik wenscbte te maken van de aan het gouverne ment toekomende heerediensten bij de openbare werken. Omtrent dit laatste ontstond eene langdurige en belangrijke discussie, waaraan zich alras be sprekingen en interpretatiën van de qnaestie der heerediensten vastknoopten. Terwijl de hee- ren Geertsema en Van de Putte de strekking verdedigden van de geschorste ordonnantie van 15 Eebruari 1866 en betoogden dat het //zonder schroom" gebruik maken van onbeloonde heere diensten niet in overeenstemming was met art. 57 reg. regelement en het algemeen belang, was het de minister van koloniën die betoogde dat aan de woorden //zonder schroom" blijk baar eene beteekenis werd gehecht die zij niet bestemd waren uit te drukken. De zin was dat deze belasting in arbeid even zeer behoort te worden geïnd als elke andere, om geen voedsel te geven aan het in geslopen wanbegrip, alsof het verdienstelijk ware haar voor afgeschaft te houden ook waar de wet het tegendeel voorschreef. Inzonderheid had de minister wanneer van die persoonlijke diensten zonder schroom" behoort gebruik te worden gemaakt, het oog op de irrigatie- werken. De heeren Bocbussen en Koorders onder steunden ten sterkste dit stelsel van den minis ter, die, nadat nog verschillende leden het woord voerden, in den loop van zijne laatste redevoe ring over deze zaak verklaarde, dat het in te dienen wetsvoorstel omtrent de heerediensten zou strekken tot verduidelijking van de macht Yan den gouv.-generaal in zake de heerediensten. Na de pauze die hierop volgde werd door den heer Storm van 's Gravesande, namens de commissie belast met het onderzoek der stukken door den min. van kol. overgelegd omtrent de toekenning van vrijen overtocht aan den heer Huet, verslag uitgebracht. De conclusie strekte om de stukken voor kennisgeving aan te nemen. Ylde afdeel. (Dep. van Burg. Openb. werken). 75 (Materieel 5,500,000). Vele leden be toogden de wenschelijkheid tot splitsing van die onderafdeeling. Vooralsnog kon de minister aan dit verlangen niet voldoen. Vilde afdeeling (Depart, van Oorlog). Algemeene beschouwingen. De heer De Boo van Alderwerelt opperde het denkbeeld om het Indisch leger niet langer onder het dep. van kol. te doen ressorteeren, maar over te brengen onder beheer van het dep. van oorlog. Dit acht hij op dit oogenblik niet noodig, nn een minister aan het roer is die volkomen op de hoogte is van de militaire inrichting op Java, maar voor de toekomst. Vervolgens maakte hij bemerkingen over het stelsel van defensie op Java en de sterkte van de Indische krijgsmacht. Algemeene beschouwingen werden nog ge houden door de heeren Nierstrasz, Storm en Bocbussen, die den heer De Boo bestreden. De heer Voorthuysen sprak over de gezondheid van het leger. Morgen voortzetting en alsdan is de mi nister aan bet woord. ADVERTENTIEN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Vrouwe MINETTE KOCH yan Zuijlen. Leiden, 7 Nov. 1868. Eenige kennisgeving. Bevallen van eene Dochter J. BIJKE, geb. Hamabeb. Leiden, den 10 Nov. 1868. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden betuigen wij dank. H. H. B. VOS. MABIE VOS Schaap. Leiden, 10 November 1868. De ondergeteekenden betuigen hun welmee- nenden dank voor de bewijzen van deelneming bij het overlijden van hunnen geachten Vader en Behuwdvader ondervonden. Dr. W. WEEBEBS. J. "WEEBEBS Coebebgh. Leiden, 10 Nov. 1868. Maatschappij voor Toonkunst tc Leiden. Allen die iets te vorderen hebben over bet dienstjaar 1867/68 worden verzocht hunne re keningen in te zenden voor 15 November e. k. zullende na dien datum geene betalingen meer geschieden. G. A. KEIMEKINGEB, Penningmeester. (Steenschüub). GRDOXJË op Vrijdag 13 November 186§, door liet Hoogduitsch Kwartel-Gezelschap onder directie van den Heer PFZ.Ü.GI1VG, uit Rotterdam. Met uitvoering van het reeds bekend gemaakte programma. Entree -19 Cents. Kinderen 25 cents. Aanvang 7 ure precies. De Tooneelisten van den Amsterdamschen Stads schouwburg, onder directie vanBOOBOL, TJASINK PETEBS, zullen de eer hebben te vertoonen, Op Maandag 16 November 1868: Drama in 3 Afdeelingen, of 6 Tafereelen, door Chablotte Bikch-Pfeiffee, met vrije ge bruikmaking van den Boman van Wilkie Collins, uit het Hoogduitsch ver taald door C. J. Boobol. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaateen Loges 1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre 1.00. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag 14 No vember en op den speeldag van 101 uur. Verkooping in de Stads-Bauh van Lcening TE LEVUEi^i, op Dingsdag den 17den November i868, des voormiddags ten 10 ure precies, van Verstane pandenzoo van Juweelen, Goud, Zilver en Horologiën, als van Wollen-, Linnen- en andere, zoo gemaakte als ongemaakte Goederen, beleend in de maand Julij 1867.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3