S°. 2685. Dinsdag A°. 10 November LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 4-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.126 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 9 November. De rust is, dank zij de maatregelen, die door het bestuur genomen zijn, niet verder verstoord geworden. Hoewel er nog hedenavond eenige patrouilles door de stad zullen gaan, zal dit echter niet in die mate plaats hebben, als de vorige avonden geschiedde. Het ingesteld onderzoek heeft reeds tot de arrestatie van enkelen geleid en wordt voort gezet. Het bericht voorkomende in andere bladen, dat een Zigeunerkind het slachtoffer van de balddadigheid der Leidsche jeugd is geworden, kunnen wij bepaald tegenspreken. Niets van dien aard is er geschied. Het Utrechtsch Dagblad meldt, dat de wel bekende heer Marfori onder dagteekening van den 2den dezer een brief aan den heer A. Buijs te Utrecht heeft geschreven, waarin hij hem, uamens de ex-koningin van Spanje, te kennen geeft, dat zijne meesteres //met de levendigste belangstelling" een brief, alsmede een protest gelezen heeft, door den heer Buijs aan haar en aan sommige binnen- en buitenlandsche bladen opgezonden, in welk protest de heer B. niet te velde trekt tegen de verdrijving der koningin, maar de vrouw en moeder in bescherming neemt tegen datgene, wat in zijn oog niets dan vuile lastertaal is. Aan 't slot van den brief des hee- ren Marfori wordt den heer Buijs vanwege de koningin nog oprechtelij k dank betuigd //des sentiments nobles et gónéreux qu'elle lui a in spires dans les circonstances actuelles." Aan een particulieren brief van de Kust van Guinea ontleent de Arnh. Courant het vol gende Sedert mijn schrijven van 2 Sept. is niets veranderd. Het is rustig, maar eene stilte, die een storm voorafgaat. De hoofden der Fantij- nen zijn te Mankassim vergaderd en overleggen een nieuwen aanval op Elmina. Zij hebben fetiche gedronken, om die plaats ten onder te brengen, en hebben daartoe een aantal gewe ren en buskruit aangekocht. Met den handel ziet het er treurig uit. Oude schuld wordt niet afgedaan, en het geld of het goud bewaart men voor het aankoopen van le vensmiddelen, die een ongehoord hoogen prijs hebben bereikt. Er heerscht uit dien hoofde groot gebrek, en dit zal dagelijks toenemen, want er is geen korrel koren verbouwd, en als de Fantijnen andermaal Elmina insluiten, zal de stad zich van honger moeten overgeven. Men vraagt hierwat is er gedaan na Mei, om tot den vrede te komen Is er, na het af breken der onderhandelingen, //wel eene enkele poging" toe aangewend? Men antwoordt met de woorden van Gramberg in zijne Afrikaansche j Schetsen //Men zat in het fort en at en dronk, enz." Het oorlogstoomvaartuig //de Amstel" is van de kust vertrokken, maar op Elmina is een groot schip met steenkolen geankerd, en men zegt dat er drie oorlogschepen zullen volgen, om de zaken ten einde te brengen. Dat is fiksch, de Elmina's denken, dat het een antwoord is op een verzoek om hulp, aan den koning van Holland door hen gezonden. Ieder wenscht maar dat er een einde aan den tegenwoordigen toestand komt. De wegen zijn nog steeds onvei lig, en voortdurend worden raenschen om hals gebracht. Nu het oorlogschip is vertrokken, zal de zee ook weder niet veilig zijn. Van de Ashantijnen hoort men niets; het ware te wenschen dat ons dezen eene heilzame afleiding bezorgden. Aan de Midd. Courant wordt het volgende uit den Haag geschreven: //"VVat gij, voor zoo ver ik weet, nog nergens hebt kunnen lezen, is de verzekering dat de Arnhemsche Courant zich vergist als zij meent dat in de tien weken, die na het alhier gehouden letterkundig con gres verloopen zijn, nog niets gedaan is ter verwezenlijking van het voorstel, door dat con gres onder levendige toejuiching vernomen, om een gedenkteeken op te richten op de groeve van Mr. Jakob Van Lennep. Reeds den 13den October jl. ontving de regelings-commissie van het congres v«5or hare ontbinding, de mededee- ling dat de commissie van uitvoering der be sluiten van het Xde congres eenige heeren te Amsterdam had uitgenoodigd zich tot commissie voor dat doel te vereenigen, en dat op dien zelfden dag door die heeren hunne eerste bij eenkomst werd gehouden. Sedert heeft, naar ik verneem, de commissie voor het Van Lenneps gedenkteeken zich geconstitueerd. Zij bestaat uit de heeren Jhr. J. P. Six, voorzitter, A. J. De Buil, secretaris, Mr. J. H. Burlage, pen ningmeester, J. A. Alberdingk Tbijm, L. M Beets van Heemstede, H. Binger, Mr. A. Brug mans, W. J. Hofdijk, Ch. Rochussen en W Marten Westerman. //Het schijnt, in overeenstemming met de stellige begeerte van Van Lennep, die zich te gen alle openbare demonstration na zijnen dood, moet hebben verklaard, het plan te zijn om het gedenkteeken op het graf te Oosterbeek te doen verrijzen, zonder oproepingen en aansporingen tot inschrijving voor bijdragenuitsluitend uit die, welke der commissie, welker bestaan en doel nu reeds bekend is, van zelf zullen toe vloeien. Gij zult indertijd gelezen hebben dat de voorstellers, de heeren Nijhoff, Sijthoff en Thieme, elk f 100 beschikbaar stelden voor het monument. Uit het batig slot der ontvangsten en uitgaven van het Xde congres is voorloopig ook f 100 toegezegd. //Want ja, de rekening vaD het congres heeft een batig slot opgeleverd, zooals in genoemde vergadering uit de rekening en verantwoording van den peningmeester bleek. Een goede/-600; waarvan echter een subsidie voor het uitgeven der Handelingen enz. moet worden afgetrokken. Eu dat na de sombere voorspellingen en de heftige tegenwerking van zekere zijde!" De kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te 's-Gravenhage heeft in een afzonderlijk geschrift een woord tot de gemeente gericht bij de herstelling van Dr. J. C. Zaalberg Pz. in zijn kerkelijk ambt. Het komt hierop neder //Wij verklaren dus, Dr. J. C. Zaalberg Pz. volgens den wil der synode, echter niet dan onder krachtig protest onzerzijds, te dulden, als aan de gemeente opgedwongen in al de betrekkingen, waarin hij als predikant tot haar staat." Door de ouderlingen is in de vergade ring van don kerkeraad verklaard //Dat zij zich tegenover Dr. Zaalberg ontheven achten van de verplichting, welke zij bij hun optreden als zoodanig hebben op zich genomen." Achter dit geschrift is gevoegd eene verklaring van dia kenen, hierop nederkomende//Zij stellen zich dus voor, in de bijeenkomsten, door Ds. Zaal berg geleid, op te treden, maar uitsluitend voor de inzameling van giften voor de armen, en slechts gedurende den tijd, daartoe gevor derd." Naar wij vernemen, zoo schrijft de Arnh. Courant, moet bij het departement van finan ciën een plan in bewerking zijn, tot wijziging der bijdragen van de ambtenaren aan het bur gerlijk pensioenfonds. Naar aanleiding van den gunstigen stand van het fonds, zou het voor nemen bestaan om aanvankelijk de doorloopende korting niet meer van de contribueerende amb tenaren te vorderen. De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft zich dezer dagen, in navol ging van andere kamers, bij adres gewend tot den minister van financiën, met verzoek dat worde ingevoerd een uniform port van 5 cents voor eiken, brief binnenslands, met verhooging van port voor ongefrankeerde brieven. Behalve dat zij daarbij tevens aandringt op meer waar borg voor verzendingen van geldswaarde en op een verminderd tarief voor brieven met sommen boven de 1000 en voor postwissels, wijst zij op nog andere wenschelijko verbeteringen in ons postwezen. Op dien grond verzoekt zij, de bestaande postwet aan eene geheele herziening te onderwerpen. Ten gevolge van het voorloopig rechter lijk onderzoek, met betrekking tot de te Rot terdam plaats gehad hebbende ongeregeld heden, heeft de arrondissements-rechtbank rechtsingang verleend tegen Jacob De Vletter en ruim 40 andere personen. Vrijdag den 13den dezer zal het schiet- concours der Utrechtsche Studenten-Ver- eeniging plaats hebben. Verschillende autoritei ten, zooals Zr. Ms. commissaris graaf Schimmel- penninck, de commissaris des Konings der provincie, de heer Van Doorn, en meer anderen worden daarbij verwacht. Uit Enschedé wordt geschreven: Voor eenigen tijd werd hier het voornemen opgevat, in den loop van den winter eenige volksbijeen-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1