woord op de //Börsenzeitung", die zich beroepen heeft op de gezamenlijke drukpers en de open bare meening in Rusland, zegt het //Journal de St.-Pétersbourg" het volgende: Ruslands kracht gebiedt, dat het zich van de Slavonische stammen verwijderd houdt; het wenscht Bul garije niet te onderwerpen, noch Konstantino- pel, noch Galicië, noch Bohemenhet wenscht alleen eene vrije en ongehinderde ontwikkeling van zijne stamverwanten, en het betreurt de onderdrukking daarvan door Oostenrijk en Turkije. -- Uit goede bron wordt verzekerd, dat bet gerucht, op de Londenscbe beurs verspreid omtrent eene nieuwe Russische leening, geheel ongegrond is. Het blad //Moskowa", een Panslavistisch orgaan, is voor 6 weken geschorst wegens ver spreiding van een artikel, dat onvermijdelijk vijandschap, moest teweegbrengen tusschen de bevolking en verbittering moest veroorzaken tegen de regeering. Er heerscht te Odessa een paniek. De handelshuizen weigeren de kredietbiljetten van 50 roebels in betaling te nemen. De bank wordt overstelpt met aanvragen om inwisseling. De oorzaak is onbekend. INGEZONDEN. J. A. Van Ëyken, de beroemde orgelvirtuoos, de bij herhaling be kroonde componist, is den 24sten September 1.1. te Elberfeld op 45jarigen leeftijd ontslapen, na een langdurig en vaak smartelijk lijden, dat hem in de laatste twee jaren bijna geheel on geschikt maakte voor de praktische uitoefening van zijn vak. Verliest de kunst veel in hem, zijn gezin niet minder; eene weduwe en zes kinderen van 3—13 jaar, staren den trouwen echtgenoot en zoo goeden vader treurende na, die, door den aard van zijn werkkring en ton gevolge zijner langdurige ziekte, voor de toekomst der zijnen geen voldoende zorg heeft kunnen dragen. Iu Duitschland heeft zich eene commissie van degelijke mannen gevormd om Van Eyken's we duwe en kinderen hulpvaardig bijtestaan, en ook zijn vaderland zal niet achterblijven, ge tuigen de pogingen, die reeds in verschillende steden worden aangewend. De ondergeteekenden, sedert jaren met Van Eyken's vriendschap vereerd, hebben gemeend de taak te moeten aanvaarden om ook hier ter stede bijdragen intezamelen. Niet alleen toch Amersfoort waar hij geboren werd, niet alleen Amsterdam en Rotterdam waar hij als organist en onderwijzer werkzaam was, niet alleen Duitsch land dat hem sedert veertien jaren onder zijne inwoners telde, maar ook allen die waardeeren wat de talentvolle en brave man heeft gedaan tot bevordering der toonkunt en tot meerdere opluistering der uitwendige eeredienst, zullen hunne gaven willen offeren op het altaar der liefde en der dankbaarheid, opdat het zijner weduwe niet aan de middelen ontbreke om zijue kinderen tot flinke vertegenwoordigers van zijn naam te ontwikkelen. Moge onze verwachting niet worden teleur gesteld en ons de gelegenheid worden geschon ken van vele bijdragen in deze courant melding te maken. A. DE MARE. VAN DE PAVORD SMITS. Leyden, 5 November 1868. ACADEM1EN1EUVVS. Prof. E. Selenka aanvaardde heden het hoog leraarsambt bij de faculteit van wis-en natuur kunde aan de hoogeschool alhier, met eene Latijn- sche oratie, handelende over de geographische verspreiding der dieren. (De animalium distri- butione geographica). HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Kofüe. Zeer vast; nog hoogere prijzen wor den te gemoet gezien. Suiker. Ruwe. In zeer vaste stemming. Af gedaan werden circa 3000 krjs. zeilend tot ruim 1 boven de Septemberprijzen. Geraffineerd. De kooplust heeft zich niet ver meerderd; over 'b algemeen is de omzet be perkt. Tliee. Zeer vast op den coulanten afloop der Java-theeveiling op 4 dezer te Amsterdam. Rijst. Zeer stil, in gepeld was de omzet ge ring. Specerijen. Voor Noot N°. 1 en N°. 2 be stond veel vraag en werd voor N°. 1 91 ets. en N°. 2 82 ets. betaald en ziet men hoogere prijzen te gemoet. Vruchten, De twee ladingen nieuwe Kren ten zijn aan de markt, doch er is nog niets in gedaan. Men noteert thans nieuwe Zantische r ïi.75. Reekrap. Zeer vast doch door overdreven hooge vorderingen met minder handel. Indigo. Tot geheel onveranderde prijzen wer den 65 kisten Java afgedaan. Potasschen. Petersburger 12.75 a 13. Katoen. Met levendigen handel tot stijgende prijzen. Wol. Zonder handel. Tegen 17 dezer zijn 200 balen Kaapwol gedeeltelijk beschadigd in veiling aangeslagen. Tin. Afgedaan: 1600 bl. Banca 59.25. 3000 59. 400 Billiton 58.25. Hulden. Verkocht: 103 O.-I.j 149 61 "^a^° kÖ inschrijving. 110 6000 ex Acolus. Petroleum- Op iets lager afkomende be richten van Amerika ook hier iets lager afge geven en heden disponibel tot 25.25, 25.50 te koopen. Gearriveerd zijn 6660 vaten per Cor nelia en 3355 vaten per Argentina. Oliën. Raapolie cont. 33.75, 33.50, Mei /"35.50, Dec. f33.75, /"33.50. Lijnolie cont. 34.25, Mei 34, Dec. 33.25. Patentolie cont. 38, f 37.25, Mei 40, Sept. f 41. kranen. Voortdurend in flauwe stemming met weinig omzettingen. Meel. 1ste qual. f 17.25, 17.50; 2de qual. ƒ14, ƒ14.50; 3de qual. 11.50, 12.50Keizers- meel 23, 26. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De algemeene beschouwingen over de begroo ting van Nederlandsch Indië voor het dienstjaar 1809 zijn voortgezet. De heer Koorders leverde eene uitvoerige re pliek en critiek der rede van den minister van koloniën van gisteren. Tegenover diens programma stelde hij het zijne over, dat inhield handhaving van het cultuurstelsel, het gezag en aanzien van de Indische aristocratie eerbie diging van de rechten, belangen, zeden en ge woonten van de Indische bevolkinggeen om verwerping van het oude en goede onder de leus van vooruitgang, maar bescherming van de inlandsche maatschappij als een organisch ge heel tegen den ontbindenden invloed van het Europeesch element. De heer Pijnappel betreurde het incident in de zitting van gisteren, toen de minister den volksvertegenwoordiger den heer Van Sijpen- steijn wees op zijne ondergeschiktheid als amb tenaar. Voor het overige zou hij zijue stem voor de begrooting uitbrengen, hoewel hij meer licht verlangde en diensvolgens ook opheldering vroeg. De heer Van der Hucht wilde volgaarne den minister volgen op den door hem bedoelden weg van vooruitgang. Alleen verschilde hij van gevoelen met 's ministers interpretatie van het batig slot. Voorts hoopte hij, dat de minister spoedig een einde zou maken aan de malaise en onte vredenheid die onder alle standen op Java bestond, door spoedige indiening van de aangekondigde wetsontwerpen Daarna voerden het woord de heeren De Bosch Kemper, die de begrooting zou aannemen, Gefken en Rochussen, welke laatste den heer De Bosch Kemper beantwoodde, die z. i., wat zijne argumenten betroffen, eerder tegen dan voor de begrooting zou moeten stemmen. De heer Eransen Van de Putte wees er op, dat, als men de Indische begrooting te hoog vond,amendementen konden worden voorgesteld. En wat de koloniale politiek betrof, vond hij de uitvallen tegen de Indische Maatschappij niet gerechtvaardigd. De heer Van Sijpensteijn kwam in het breede terug op het incident tusschen hem en den mi nister voorgevallen. Vervolgens achtte hij zijne bezwaren door den minister niet opgelost. De heer "Van Nispen beoordeelde de O.-I. begrooting iu afkeurenden zin. De min. van koloniën beantwoordde den heer Van Sijpensteijn, en liet de wederzijds ge bruikte uitdrukkingen aan de appreciatie van de Kamer over. ADVERTENT1EN. Ons oudste Zoontje JAN EREDERIK, werd ons heden door den dood ontnomen. Hij bereikte den aanvalligen leeftijd van bijna zes jaren. J. E. KRIEGER. H. E. J. KRIEGER Schmitz. 5 November 1868. Vrjj van zegel volgens Eonlnkl. besluit van 8 Juni 1868, No. 56. De COMMISSIE voor de verloting tot her stelling van de Remonstrantsche Kerk heeft de eer bij dezen te berichten, dat lijsten ter intee- kening voor loten aan de ingezetenen dezer stad zijn rondgezonden. Mochten er zijn aan wien deze lijsten met werden aangeboden, dan zal het der Commissie aangenaam zijn indien zij van hunne belangstelling willen doen blijken door zich te richten tot een der ondergeteekenden, bij wie steeds loten verkrijgbaar zijn. De Commissie mocht dezer dagen als prijs voor hare loterij eene prachtige marmeren pen dule van H. M. de Koningin ontvangen, terwijl haar zij vermeldt dit met dankzegging door vele belangstellenden keurige voorwerpen werden toegezonden. Zij die genegen mochten zijn nog iets bij te dragen worden beleefdelijk uitgenoodigd hunne prijzen spoedig aan de Com missie te doen toekomeu. De verloting zal plaats hebben in de helft van December, terwijl de dag nader zal worden aangekondigd, alsmede waar de prijzen gedurende eeuige dagen ter bezichtiging zullen worden gesteld. Leiden, 6 November 1868. D. J. COCKUYT. A. J. VAN MANNEKUS. A. HAZEVELD. De Crediteuren van den Heer S. J. R. ATTAMA worden verzocht hunne rckeiiii» gen vóór 12 November a. s. in te zenden bij J. C. MEIJER, Hoogstraat N°. 4-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3