X°. 2683. Zaterdag 186* 7 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van ,.6 regels f 075. |edere rege| mMrfon> van Zon- en Feestdagenuitgegeven. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15 PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf o.OO. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. OFFICIEELE BERICHTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN, In aanmerking nemende de rustverstorende jewegingen die op de beide avonden van giste ren en eergisteren hebben plaats gehad Gezien de artt. 184, 186 en 187 der wet van !8 Junij 1851 Staatsblad n°. 85); Bepaalt Elke vereeniging op de openbare straat, van les avonds ZES tot des morgens ZES uren, an meer dan Vijf personen, wordt als verho len zamenscholing beschouwd. Dit voorschrift treedt in werking onmiddellijk na zijne afkondiging. Leyden, den 6den November 1868. De Burgemeester van Leyden, v. d. BRANDELER. Tot mijn leedwezen is de rust onzer stad in Ie laatste dagen verstoord geworden, die, hoe- fel aanvankelijk slechts van minder beduidenis, >p den avond van gisteren meerdere uitbreiding leeft bekomen. Overtuigd van de goede gezindheid der bur- ;erij, roep ik bij deze hare medewerking in om uij bij de maatregelen, die, ter handhaving der orde en rust onzer stad, door mij genomen fforden, krachtig te ondersteunen en zich zoo min mogelijk, door nieuwsgierigheid gedreven, op de openbare straat op te houden. Het maken van gerucht en het zingen langs de straten wordt uitdrukkelijk verboden. Leyden, den 6den November 1868. De Burgemeester van Leyden, v. d. BRANDELER. Lelden, 6 November. Gisterenavond is de rust in onze stad ver stoord geworden, en de tusschenkomst van mili tairen is noodig geweest om die te hersteHen. Men heeft een begin gemaakt met op baldadige wijze de eigendommen der burgers te vernielen. En waarom Omdat men werkelijk grieven tegen dezen of genen heeft? Wij gelooven het niet. Maar al ware dit het geval, meent men dan dat herstel dier grieven op deze wijze te verkrijgen is Baldadigheden als gisterenavond hebben plaats gehad, leiden tot niets en brengen slechts schade teweeg. Het is een middel, dat ieder eerlijk mensch moet verafschuwen. Laten Leidens burgers toonen, dat zij zich rustig weten te houden, en zich niet door enkele rustverstoorders laten meeslepen om deel te nemen &an doellooze demonstratiën, vol gevaar voor hen zei ven 1 Laten zij vooral de voorschriften van onzen bur gemeester behartigen. Laat een ieder er een eer in stellen om thans hem te steunen bij het handhaven van orde en rust Dat men vooral in deze dagen niet, door nieuwsgierigheid gedreven, de pogingen van enkelen, om de rust te verstoren, in de hand werke Ieder ga deze avonden rustig naar zijn huis! Hij bedenke de rampzalige gevolgen, die rust verstoring thans zou kunnen hebben. Ll i N N E i\T LAND. LEIDEN, 6 November. De ongeregeldheden, die Woensdag-avond nog van zeer geringe beteekenis waren, hebben gisterenavond een meer dreigend aanzien ver kregen. Eenige kleine troepen volks die zich later bij elkaar aansloten trokken weder zingende en schreeuwende de stad door en wierpen van verscheiden huizen de glazen in. De militaire macht is daarop verschenen, en het mocht haar spoedig gelukken de oproermakers uiteen te jagen. Er zijn eenige personen gearresteerd. Aan de ouders van de leerlingen op de Teeken- school is gisteren de volgende circulaire gezonden: De Voorzitter van het Genootschap //Mathesis Scientiarum Genitrix," maakt aan de ouders der leerlingen bekend dat de scholen tot nadere kennisgeving zullen gesloten zijn. Deze maatregel wordt alleen genomen, //omdat bet schijnt dat men de leerlingen, in de onge regeldheden van de laatste avonden zoekt te betrekken." Volgens een schrijven uit Havre dd. 3 Nov., hebben aan de tentoonstelling aldaar deelge nomen 41 Nederlanders. Éen hunner werd tot lid van de jury be noemd, namelijk de ]?eer A. Hoogendijk Jr., te Vlaardingen. Twee bekwamen eene gouden medaille de HH. Wijnand Fockink en Erven Lucas Bols, te Amsterdam. Aan zeven werd eene zilveren medaille toe gekend, zijnde de heeren P. G. C. Hajenius, J. en G. De Ruyter, wed. H. C. Feynt en Zoon, J. H. Nieuwenhuys Jr. en Co. en de Konink lijke Nederl. Beijersch Bier-Brouwerij, allen te Amsterdamwijders Eran9ois Pollen te Sche- veningen en de stoomweverij //Java" te Almelo. Negen bekwamen eene bronzen medaille, namelijk de heeren Holst en Kooy, te Amster dam N. De Reus, te Dordrecht; Gebr. Van den Bogaard, te Gennep; A. Driessen, Nieuwen huys en C°., H. Van Rossen, allen te Rotter dam J. C. Zaalberg en Zoon, voor zeemans- duffel en scheeps- of kooidekens, te LeidenDe Heus en Zoon, te Utrecht en Surie en Kou- wenhoven, te Rotterdam. Aan Gebr. S. en M. Grootes, te Westzaan, viel eene eervolle vermelding te beurt wegens ingezonden chocolade en blauwsel; en aan C. Balguerie, te Rotterdam, een eerediploma in de mededinging voor reederijen. Aan een particulieren brief, geschreven aan boord van een der oorlogschepen voor Bali, dd. 21 September 11., is het volgende ontleend //Den 3den dezer vertrokken wij van Batavia naar Soerabaya, namen aldaar kolen, water en voor 6 maanden victualie in. Het eskader werd geformeerd uit de //Bromo", kommandantschip, de //Amsterdam", de //Cycloop" en de //Coe- hoorn", 9 kruisbooten en het particuliere schip //Maria". 1200 man infanterie met eenige artil lerie waren ingescheept. Te Bali Boeleleng wer den den 15den de troepen, benevens het marine bat. aan land gezet, om den vijand op te zoeken, doch deze was opgetrokken naar Teboeugkos. Den ISden werden de troepen weer ingescheept. Het marine-bat. bleef echter daar met de //Cy cloop". De overige schepen gingen naar Te- boengkos, waar de troepen weer werden geland, de scheepsbatterijen geladen en gericht. //Den avond vóór het embarkeeren stak de vijand, zoover wij zien konden, alles in brand en vermoordde de ons bevriende bewoners, die hem in handen vielen. Zoodra de troepen aan land kwamen, moesten allereerst hutten worden opgeslagen. Terwijl men daarmee bezig was, kwam een 300 man sterke verkenningshoop op dagen, die echter geheel werd gevangen geno men de leider werd aan boord van de //Am sterdam" gebracht. De kolonne-kommandant, majoor Heemskerk, stelde den 8 oproerigen prin sen een ultimatum, zich binnen 24 uren over te geven. Het antwoord was Die ons wil hebben, moet ons komen halen. Zij kwamen niet. Zon dag 20 September, des morgens te 11 uren, rukte de kolonne op. Te 1 uur werd zij door den vijand aangevallen in het open veld. Te 3 uren was het gevecht beslist. De vijand ruimde het veld met een verlies van ongeveer 1500 ge sneuvelden. Wij maakten geen enkele gevangene. Ons verlies bestond uit 15 dooden (den 2den luit. Stegman, 2 sergeanten, 11 Europeesch en 1 inlandsch militair) en 3 gekwetsten. De onzen keerden naar het bivouak terug, om rust te nemen. De gesneuvelden zijn hedenochtend plech tig begraven. De vijand heeft enkel tot wapen zijne vergiftige lansen. Weinig kogels zijn er verschoten. De bajonet heeft het meest gewerkt. De //Amsterdam" vernielt op het oogenblik eenige dorpen. De //Cycloop" komt van avond hier met het marine-bataljon. Dan zal er mor gen gezamenlijk worden geageerd. De marine heeft te Soerabaya de geweren voor achterladers verwisselddie zullen dan morgen hunne deug delijkheid kunnen doen blijken. //Wij verwachten nog, zegt men, 6000 Ma- durasche hulptroepen. Gisteren telden wij nog geen 4000 man, en de vijand werd geschat op 30,000. Het kan nog wel een poosje duren eer de expeditie is afgeloopen. Het land is berg achtig en biedt den vijand overal schuilplaats, en wij zullen wel niet mogen heengaan, vóór dat wij de 8 opperhoofden hebben. Onze inland-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1