DON GUSMAN MORALES Avonturen EB ZIJNE ZUSTER. svaren opgevolgd, waaraan een Gemeenteraad aebonden is, die met vasthoudendheid een eigen- domsregt der Nederduitsche Hervormde ge meente wilde blijven betwisten dat nog in de lucht zweeft. Er moest dus wederzijds een offer worden gebragt daarin bestaande, dat de Raad op zich nam om het Minnehuis te zullen blijven onderhouden en de kerkeraad daarentegen zijne regten zooveel noodig en mogelijk liet varen op de Armenbakkerij. Zulk eene schikking kon niet tot stand komen zonder afwijking der Wet, a zonder het treffen van eene dading," en toch was die wettelijke vorm destijds eene on mogelijkheid. Daarom berustten de partijen in het geven en aannemen eener gelofte van den Raad en den Kerkeraad: Wij zullen het Min nehuis onderhouden. Is het voor den Raad van 1868 naar zijne schatting eene onmogelijkheid om dio gelofte, met de Gemeentewet en de Armenwet van 1854 (Staatsbl. N°. 100) in de hand, te houden, hij Tergete dan niet dat de overeenkomst anterieur is aan die Armenwet. Heeft hij gemoedelijk bezwaar om krachtens die Armenwet het sub sidie-stelsel ook aan de Godshuizen te blijven handhaven, ik eerbiedig dat streven als wettig en rationeel, maar hij verkrachte de gelofte niet van zijnen Voorgangermaar hij brenge dan liever de goederen der Ned. Herv. Gem. tot haren oorsprong terug. Hij vereenige het Huiszittenhuis weder met het Minnehuis en de Armenbakkerij, en de Kerkeraad zal zonder twijfel bereid gevonden worden om onverwijld roor de subsidie ad f 18000 'sjaars te bedanken en de stad daardoor te ontheffen van deze belang rijke som die jaarlijks door haar moet worden rerstrekt niet uit kracht van het subsidie stelsel maar uit kracht eener gelofte als wrange vrucht van eene al te groote vasthoudendheid van een regt in Sacra dat in 1847 was te verdedigen maar in 1868 onhoudbaar is. Z. te H. ACADEM1ENIEUWS. Leiden, 5 Nov. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. H. Van Dijk, geb. te Uden. met een acad. proefschrift getiteld //Over Bydrocele." 0FF1C1EELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 29sten October tot en met den 4den November 1868. Bevallen: C. F. Hendriksen, geb. Land zaat, Z. H. J. Smit, geb. Aniba, D, C. Van den Berg, geb. De Vrind, Z. E. Van Wesel, geb. Fontein, D. J. E. Denys, geb. Carton, D. J. J. Loekenbach, geb. Lory, 0. G. Wassenaar, geb. Van Oosten, D. M. T. Van Ulden, geb. Lips, Z. T. A. J. Hoelen, geb. Francken, Z. M. Vergunst, geb. Van Klaveren, D. M. Briejer. geb. Van der Spree, Z. L. Duk, geb. Ouwerkerk, Z. J. M. Blom, geb. Schmitz, D. W. J. C. Der Kinderen, geb. Muusers, Z. A. Doove, geb. Boogaarts, D. W. M. Van Iterson, geb. Blom, D. M. T. Duvverman, geb. Basten, D. A. E. Kriek, geb. Masurel, Z. L. H. A C. Schmier, geb. Van Bree, D. H. Ger- retsen, geb. Sipman, Z. C. A. Van der Schouw, geb. Maks, D. -- C. A. Stoute, geb. Knol, D. E. A. Burgemeister, geb. Van der Feen, D. C. Meerburg, geb. Van Beek, Z. Gehuwd: G. Wolters jm. 29 j. en E. Staal jd. 37 j. V. Fakkel jm. 29 j. en J. Be Haas jd. 28 j. A. Gregoor wedr. 49 j. A. J. De Vos wed. 52 j. J. Van der Linden jm. 25 j. en M. A. C. Warmond jd. 26 j. - B. F. Kriege jm. 33 j. enJ. Jongejan jd. 39 j. j. Kloek jm. 23 j. en H. Van Wouw jd. 22 j. J. Sasburg jm. 19 j. en C. A Roman jd. 19 j. P. Brieër wedr. 37 j. ea A. Zwart wed. 32 j. Overleden: J. Brugman 54 j. L. M. Van Beurden D. 1% j. C. J. Wijtenburg 54 j. H. Reinbardt Z. 3 m. C. J. Van Kooten Z. 4% m. M. W. Van der Linden D. 9% m. A. W. De Gunst D. 2 d. E. J. M. Buurman, geb. Schroder, 44 j. G. Bergman Wr. 71 j. M. J. Schretlen 54 j. E. Bink, wedr. J. Van der Reyden, 66 j. J. F. Martijn Wr. 55 j. J. Van Weeren 48 j. A. Biegstraten 21 j. H. De Jong D. ruim 3 m. P. Rijpstra Z. 22 j. J. AVar- ners D. 13 j. W. D. Hensen 2 j. en 9 m. RECHTSZAKEN. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden, op den 26sten Octo ber 1868 1 wegens het houden van varkens zonder consent. 1 het innemen van gemeentegrond zonder vergunning. 3 zonder last de straat te schrobben. 1 achter op een rijtuig te zijn ge klommen. 3 het rijden door de Donkersteeg in verkeerde richting. 1 het houden van kippen zonder toe stemming. 1 zich binnen de gemeenten metter woon te vestigen zonder de noodige aangiften. 1 koeien op de Beestenmarkt op een plaats te hebben vastgezet welke niet door den marktmeester was aan gewezen. 3 het werpen van vuilnis in het water. PROVINCIALE STATEN. Zuid-Holland. Zitting van Woensdag 4 November. In deze zitting zijn achtereenvolgens zonder dis cussie aangenomen de voorstellen van Ged. Sta ten, overeenkomstig het advies van de daartoe benoemde commissiën. Voorts zijn door de Staten behandeld voor stellen van Gedeputeerde Staten. 1°. Om aan het Genootschap ter bevordering van de koepokinenting te Rotterdam tot we deropzegging toe een subsidie van f 500 toe te kennen. Dat voorstel werd bestreden door den heer Hoogendijk en verdedigd door de heeren De la Bassecour Caan, Van Zuylen, Viruly en den voor zitter. Ten slotte werd het zonder stemming goedgekeurd. 2°. Tot vaststelling van het ontwerp-reglement voor de gemeenschappelijke belangen der boven- bemaling van de polders den Hoek en Schuwagt en Zuidbroek. Het voorgedragen ontwerp-reglement werd aangenomen met 28 tegen 26 stemmen. 3°. Tot vaststelling van 18 ontwerpen tot wijziging van bijzondere polder-reglementen, te weten voor den Driemanspolder enz. Deze ontwerpen werden met algemeene stem men op eene na, die van den heer Vaillant, aan genomen. Daarop heeft de heer Léon het voorstel, door hem gedaan, om niet te berusten in de ant woorden van den min. van binnenl. zaken be trekkelijk de bezoldigingen van de ambtenaren ter provinciale griffie, nader toegelicht. Hij heeft zijn voorstel echter in dien geest gewijzigd, dat er andermaal een adres aan den Koning zal worden aangeboden, met verzoek tot verhooging van het cijfer, op de staatsbegrooting voor de traktementen der ambtenaren ter provinciale griffie uitgetrokken, hetzij tot wijziging van de bepalingen der provinciale wet le dier zake, en I om voorts afschriften van dat adres aan de beide 1 Kamers der Staten-Generaal toe te zenden. Dat voorstel werd zonder discussie aange nomen. Daar er geene andere werkzaamheden meer te verrichten waren, heeft de heer commissaris des Konings, met toestemming der Staten, de najaars-vergadering der Staten in naam des Ko nings gesloten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De beraadslagingen over de begrooting van Ned. Indië voor 1869 zijn heden voortgezet. De heer Fransen Yan de Putte heeft in eene zeer breedvoerige redevoering de sprekers van gisteren beantwoord. Hij heeft de ongegrond heid van de meeste beschuldigingen dier spre kers, gisteren tegen den minister ingebracht, aangetoond en zijne denkbeelden ontwikkeld omtrent eene vaste bijdrage uit Indië. De heer De Casembroot, aan de welsprekend heid van den vorigen spr. hulde brengende, heeft nog enkele bijzondere punten besproken, maar werd telkens door den voorzitter in de rede gevallen. De minister van koloniën heeft na de pauze in eene breedvoerige redevoering .zijne denk beelden omtrent koloniale politiek ontvouwd. Zijn programma is: de weg van bedaarde ont wikkeling met groote zorg voor de financiën en eerbiediging der maatschappelijke toestanden geen geweld van wetten en geen geweld van willekeurige dwang-opleggingherziening van art. 56 reg. reglement en aanbieding van wets ontwerpen, alle de strekking hebbende om een toestand van vrijheid voor te bereiden. Ook moet de wetgevende macht voorstellen wat Indië aan Nederland direct verschuldigd is. De heer Yan Sijpesteijn, als ambtenaar-volks vertegenwoordiger door den minister vrij scherp beantwoord, heeft het woord gevraagd ter be spreking van een persoonlijk feit en zich van 't verwijt van gemis aan parlementairen zin trachten te zuiveren. De beer Rochussen heeft daarna onderschei dene punten besproken en openbare behandeling der koloniale zaken gegispt als oorzaak van ons verlies van Indië. De heer J. K. Yan Goltstein wederlegde de rede van den minister en zou tegen de begroo ting stemmen. Morgen voortzetting. AÜVEKTENT1EN. SCHOUWBURG TE LEIDEN. BUITENGEWONE VOORSTELLING door bet Tooneelgezelschap van den Rotterdam- schen Schouwburg onder directie van AL- BREGT en YAN OLLEFEN. Op Maandag 9 November 1868: yan Drama in 4 Afdeelingen en 10 Tafereelen, vrij bewerkt naar de Romans van Xavier de Montépin//Liefdesavonturen van een Danseres," en //Olivier," door J. M. Haspels. (Nooit vertoond}. Aanvang ten 7 ure precle9. Om de uitgebreidheid der Voorstelling geen Nas tuk. Prijzen der Plaatsen Loges 1.60. Baignoires f 1.20. Parterre f 1.00. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij f 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag 7 No. vember en op den speeldag van 101 uur.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3