N°. 2682. Vrijdag BINNENGA N D A°. 1868. 6 November. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0-10- LEIDEN, 5 November. Hedenmorgen te 11 uren deed een klein troepje Zigeuners, onder behoorlijk geleide van de politie, haren doortocht door de stad. Rustig gezeten op vier wagens reden deze kinderen der oatuur door Leidens straten slordig en vuil, met kleeren vol scheuren, maakten zij vooral met het stadhuis, dat toonbeeld van Hollandsche keurig heid en zindelijkheid, eene scherpe tegenstelling. Men kon het hun aanzien, dat hun wagen hun huis was, en zij geen ander tehuis kennen, want de vrouwen met hare romantische schoonheid die zelve de wagens bestuurden, lieten zich door het Leidsche publiek aankijken, zonder zichin het minst daarom te bekreunen. Zij hebben zich thans buiten de Hoogewoerdspoort gelegerd, waar een tal van menschen heengaat om de yJapanneezen" te zien. Gisterenavond te 8 uren deed een klein troepje Leidenaars, niet zonder toezicht der politie, een tocht door de stad. Schreeu wende en tierende maakten zij zich aan enkele baldadigheden schuldig. Zij stelden zich een poosje voor de Teekenschool en hadden de on gemotiveerde gedachte, dat de jongens van de Teekenschool hier ook een oproeitje wilden maken. Deze dachten er echter niet aan, en gin gen zeer rustig naar huis. De politie ontbood nog eenige militairen, doch hunne hulp was orerbodig, zij vond alleen nog vele nieuws gierigen op straat. Naar men verneemt, is bij het departement Tan binnenlandsche zaken reeds een voorloopig ontwerp opgemaakt tot wijziging der tabel re gelende de verdeeling des rijks in kiesdistricten. Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland hebben besloten, aan burgemeester en wethou ders der gemeenten in deze provincie mede te deelen, dat de minister van binnenlandsche "ken het, blijkens missive van den 28sten Mei 1863, noodzakelijk acht, dat Hoofdstuk X van het jaarlijks uit te brengen verslag van den toestand der gemeenten in verband worde ge bracht met de gewijzigde tabellen voor het ver slag over de verrichtingen aangaande het arm bestuur, die zijn toegezonden bij besluit van den 7den April jl., terwijl voorts in elk verslag eene beknopte beschouwing moet worden ge geven van den toestand van de behoeftige klasse, 'Q het laatst afgeloopen jaar, vergeleken met dien van het vorige jaar of van vroegere jaren, met opgave der redenen van voor- of achter- uitgang en van de middelen, zoo gewone als buitengewone, tot leniging en vermindering der armoede, inzonderheid door onderwijs en werkverschaffing, en eindelijk dat over datzelfde J°ar in het verslag moeten worden opgenomen de opgaven der instellingen ter voorkoming "n armoede door of vanwege de gemeente beheerd, als banken van leening, hulpbanken, 'paarbanken, spaarkassen enz. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Heden viert Ds. C. Sepp, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, de gedachtenis zijner 25jarige evangeliebediening, waarvan hij een groot deel alhier werkzaam was. Van ver schillende zijden ontving hij bewijzen van be langstelling. Moge de ijverige leeraar, die in zijDen kring algemeen bemind en geacht is, nog vele jaren voor zijne gemeente gespaard blijven Wij vernemen dat er alhier een telegram is ont vangen dat de stoomboot //Sumatra", bestemd voor de waarneming der zonsverduistering, die naar de mededeelingen, eergisteren door ons ge plaatst, te Batavia met eenige ongerustheid werd terugverwacht, werkelijk aldaar is aange komen. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Amsterdam, in de plaats van den heer Mr. C. Fock, zijn ingekomen 1173 biljetten, van onwaarde 3. Geldig 1170 stemmen. Daarvan zijn uitgebracht op de heeren J. Bois- sevain 615 en P. Smidt van Gelder 555 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Z. M. heeft bewilliging verleend op het bij het verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der akte, houdende wijziging van art. 4 der statuten der naamlooze vennootschap: //de Am- sterdamsche Kanaalmaatschappij", gevestigd te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot insp. der reg. en dom. 1ste kl. L. J. Van Toulon van der Koog, thans 2de kl.; 2de kl. M. A. J. Losgert, thans 3de kl.; 3de kl. J. A. Molhuijsen, thans ontv. der reg. en dom. te Oss; aan den heer G. A. N. Faber van Riemsdijk eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adj.-comm. bij het dep. van financiën, behoudens aanspraak op wachtgeld. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 52°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 48', te 10 uren 45°. Donderdag 's morgens te 5 uren 44°, te 8 uren 46°, 's namiddags te 12 uren 48°, te 4 uren 44°. BUITENLAND. Pbtjisen. De koning heeft gisteren de Land dag geopend met eene rede, waarin hij aan vangt met de mededeeling dat verschillende ongunstige omstandigheden hebben samenge werkt, om het aanwenden van buitengewone middelen, tot dekking der uitgaven, noodzakelijk te maken. De voortdurende stilstand van het verkeer, de gevolgen van een ongunstigen oogst in vorige jaren, de verlaging der inkomende rechten en de afschaffing van andere posten van ontvang hebben de ontvangsten belangrijk minder doen zijn dan vroegere jaren. Zonder de bestaande instellingen in hare be ginselen te schokken erkent de regeering even wel dat, met het oog op de uitgebreidheid der M' f P" PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15 monarchie, verscheidene takken van openbaar bestuur langzamerhand aan de zorg van pro vinciale en gemeentelijke besturen moeten over gedragen worden. De organisatie van zelfstan dige besturen moet voorbereid worden. Aan de ontwikkeling der volksscholen wijdt de regeering onvermoeid hare zorgen. Wets ontwerpen, met betrekking op de schoollokalen en de traktementen der onderwijzers zullen aangeboden worden. //Het strekt mij tot geruststelling," zoo gaat de koning voort, //dat voor eene herhaling van den nood, welke in het vorige jaar iu een ge deelte van de provincie Pruisen heeft geheerscht, dank zij de met uwe toestemming genomen maatregelen, den opofferenden ijver van over heden en vereenigingen en den meer gunstigen stand van den oogst van dit jaar in al de pro vinciën, in den aanstaanden winter niet te duch ten is. //De betrekkingen mijner regeering tot de buitenlandsche mogendheden zijn, naar alle zijden, van bevredigenden en vriendschappelijken aard. De gebeurtenissen op het westelijk schiereiland van Europa kunnen bij ons geene andere gevoelens opwekken dan den wensch en het vertrouwen, dat het aan de Spaansche natie gelukken zal, in de onafhankelijke inrichting barer omstandigheden een waarborg te vinden voor hare welvaart en hare macht. //Eene verblijdende overeenstemming in toe nemende beschaving en menschelijkheid heeft het internationale congres geleverd, hetwelk zeer onlangs te Genève de taak heeft volbracht om de vroeger vastgestelde grondslagen voor de behandeling en verpleging van gekwetsten in den oorlog te voltooien en op de marine van toepassing te maken. Wij mogen hopen, dat het oogenblik nog ver is, waarop deze be palingen aangewend zouden moeten worden. De gezindheid der Souvereinen en de behoefte naar vrede van de volken geven grond tot het vertrouwen, dat de voortschrijdende ontwikke ling van het algemeen welzijn niet alleen geene stoffelijke storing zal ondergaan, maar ook be vrijd zal worden van die stremmingen en ver lammingen, welke baar, door ongegronde vrees en door de aanblazing daarvan door de vijan den van den vrede en van de openbare orde, slechts al te dikwijls worden berokkend. Moge de Landdag, doordrongen van dat vertrouwen, zijnen vreedzamen arbeid aanvangen Spanje. De //Gaceta" bevat een decreet waarbij Raman Terrano is benoemd tot direc teur der Nationale schuld. Er is een decreet uitgevaardigd krachtens hetwelk de voorraad granen, die zich in do provincie Leon bevindt, onder de arme werk lieden zal worden verdeeld. Bij decreet is de invoer vrijgesteld van alle voorwerpen bestemd voor de openbare werken van algemeen nut in de Antilles en de Philip- pijnsche eilanden. Italië. Maandag-avond heeft een honderd tal jongelieden getracht opnieuw eene demon stratie in het leven te roepen. Toen de militaire

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1