beeldende kunsten ten krachtigste aan te trekken. Mejufvrouw Ytne Dijkstra, in Söjarigen ouderdom te Leeuwarden overleden, heeft baar vermogen, na aftrek van eenige legaten, aan de diaconie der Nederl. Hervormde gemeente aldaar vermaakt. Men wil weten dat deze in stelling door die beschikking f 80- a f 100.000 zal ten deel vallen. Den 28sten Februari 11., kommandeerde de lste luitenant van het 2de regiment huzaren, de heer Tliirion eene kolonne onbereden officie ren van het garnizoen te's- Hertogenbosch op den weg tusschen deze vesting en de gemeente Yught en had de onvoorzichtigheid, rijdende over bet voetpad naast den straatweg gelegen, den aannemer Lathouwers, die over dat voet pad zijn weg volgde, tegen het lijf te rijden, welke hierover in drift gerakende, den naam van den luitenant verlangde te weten, te ge- lijker tijd de teugels van het paard vastne- mende. In plaats van hieraan te voldoen, dreigde de luitenant hem onder grove uitdrukkingen met zijne karwats te zullen slaan en bracht op het niet loslaten der teugels ook werkelijk daarmede eenige slagen toe, waarna, zoo men zegL genoemde Lathouwers hem terugsloeg: van een en ander werd proces-verbaal opge maakt. Beide personen stonden den 16den April daarna voor de rechtbank aldaar, wegens weder- zijdsche mishandeling terecht. De verdediger van den heer Tliirion, Mr. Schlesinger conclu deerde, Da de instructie dezer zaak, dat de rechtbank zich zou onbevoegd verklaren om van de zaak kennis te nemen, waarop de rechtbank op grond van art. 14 van het crimineel wet boek voor het krijgsvolk hier te lande zich onbevoegd verklaarde om van de aanklacht te gen den luitenant kennis te nemen. Het openbaar ministerie kwam van dit vonnis in hooger be roep en het hof van Noord-Brabant bevestigde het vonnis van den eersten rechter. Daarna diende deze zaak voor den krijgsraad alleen en werd de heer Thirion, op grond dat hij tijdens het gepleegde was in de uitoefening van zijne functie, vrijgesproken. Van deze uit spraak werd hooger beroep ingesteld voor het hoog militair gerechtshof, welk rechterlijk col lege het vonnis van den krijgsraad vernietigde, den luitenant schuldig verklaarde aan moedwil lige mishandeling, gepleegd onder verzachtende omstandigheden en hem te dier zake veroordeeld tot acht dagen kamerarrest, ter vervanging eener geldboete, benevens de kosten van het proces in beide instantiën. Deze sententie werd verleden week door den krijgsraad aldaar met open deuren uitgesproken. Z. M. heeft aan C. J. J. Loder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het coll. van reg. over het huis van arrest te Win schoten en voorts benoemd tot lid van gemeld college Mr. I. Offerhaus, kantonr. aldaar; tot lid der comm. van adm. over het burg. en mil. huis van verzekering te Maastricht A. Schrij- nemeekers, lid van het burg. armbest. enz. aldaar; tot lid der comm. van adm. over de gevang, te Groningen I. Baart de la Faille Jr.. med. chir. en art. obst. doctor aldaarbij het wapen der inf., tot kapit. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. A. J. F. Rochell, thans voor den tijd van vijf jaren ged. bij het leger in O.-I.bij het lste reg.tot kapit. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. P. A. Janssen, van het korps; bij den generalen staf: tot maj., den kapit. lste kl. J. M. Van der Star, van dien staf. Z. M. heeft den lsten luit. C. S. Binia van Nauta, van het 8ste reg. inf., op verzoek op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers den kapit. C. F. E. De Jacquier de Lompret, van het lste reg. inf.de maj. J. Schuurman en J. V. D. Dittlinger, beiden van den generalen staf, op hun verzoek, op non activiteit gesteld, eerstgenoemde voor den tijd van éen jaar en laatstgeraelde in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; in zijnen rang overgeplaatst bij den gen. staf den kapit. J. H. Kromhout, van het korps ing., min. en sappeurs, gedet. bij het dep. van oorlog aan den O.-I. ambt. M. A. Posno, gewezen 3den commies bij de dir. der burg. openbare werken in Ned. Indië, laatstelijk op wachtgeld, thans met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aan spraak heeft. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 53°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 53", te 10 uren 53°. Woensdag 's morgens te 5 uren 53°, te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren 56°, te 4 uren 50°, N. W. KOLONIËN BATAVIA, 27 September. Aan het Algemeen Overzicht van het Nieuw Bat. Handelsblad is het volgende ontleend .- Het belangrijkste nieuws betreft ce Balische expeditie. Onze hoop dat het vertoon van eene sterkere troepenmacht voldoende zoude zijn om de uitlevering der muitelingen te verkrijgen, schijnt niet bevestigd te worden. Dadelijk na het vertrek der expeditie ont ving men te Soerabaya eene tijding, welke niet geschikt was om gerustheid in te boezemen. Men meende de schepen, welke de troepen overvoer den, aan den grond te hebben zien zitten. Wij weten niet, of dit verhaal een canard is geweest, doch zoo veel is zeker, dat de zaak zich hoog stens tot een kort oponthoud moet hebben be paald, waut later werd het bericht van de be houden aankomst op Bali ontvangen, waar ook de resident van Banjoewangie met Zr. Ms. stoomschip //Coehoorn" was aangekomen. Nadat men te BoeleleDg was gedebarkeerd zonder eenige moeilijkheid, vertrok men van daarnaar Teboenkoes, met achterlating van den //Cycloop" met 300 mariniers te Boeleleng. Ook hier landde men ongehinderd, en spoedig kwam een 200-tal Balineezen vergiffenis vragen, welke verleend werd, onder voorwaarde dat de hoofden van den opstand zouden worden uitgeleverd. De vijand verbrandde zelf eenige kampongs. Men rukte op naar Bandjar, terwijl de controleur met 1000 Balinezen den hoofdweg bezette. Volgens latere berichten was Bandjar weerspannig, en had de eerste ontmoeting bij gelegenheid eener ver kenning van eene afdeeling infanterie en artil lerie het tragisch resultaat, dat de luitenant van eerstgenoemd wapen, J. C. B. Stegman, met 14 Europeanen sneuvelde en 3 Europeesche en 1 inlandsch fuselier gekwetst werden, ter wijl een ander inlandsch fuselier werd vermist. Tegenover dit verlies staat, dat ook aan de zijde der Balinezen veel dooden vielen, en dat een der hoofden van den opstand, Hi Kamas- san, in onze handen viel. Men verneemt, dat reeds van Soerabaya artillerie ter versterking werd gezonden, en dat van hier wellicht het 11de bataljon zal vertrekken met nog twee houwitsers en twee mortieren. Bij eene der compagnies van dit bataljon zijn vijftig man gewapend met het te Meester-Cornelis uitge vonden en vervaardigde Kühn-geweer, eene soort van achterlader, die de laatste uitvindingen schijnt voorbij te streven. Ook in het gouvernement van Celebes had den wederom krijgsverrichtingen plaats. Kraëng Bonto-Bonto waagde het uit zijn schuilhoek te voorschijQ te komen en van zijne aanwezigheid in Labakkan door een aanval op onze verster king te Pankadjené te doen blijken, welke echter met groot verlies werd afgeslagen. Men zegt dat hij zelf aan den enkel gewond werd, eo i dat een zijner zonen sneuvelde. i De aankomst van onmiddellijk van Maca9ss: gezonden troepen bewoog de opstandelingen, I om zich weder naar het gebergte terug te trek ken, zoodat de order tot het vertrek van meet I dere troepen van de hoofdplaats ingetrokke: J werd. De regeering heeft eindelijk besloten, aan Dr Van Dissel, die tien maanden geleden uitzijn; t i betrekking van tweeden stadsgeneesheer te 3» marang op eene later ongegrond bevonden beachu'. diging ontslagen werd, recht te doen wedervaren door hem in zijne betrekking te herstellen. D. billijkheid vordert, dat hem bovendien het in. middels onthouden traktement worde uitge keerd. Door den gouverneur-generaal van Neder! Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen ge nomen Benoemd: Tot 2den stadsgen. te Samaran. Dr. J. A. Van Dissel, laatstelijk die betrekkio: bekleed hebbende; tot pres. der weeskamer t Batavia de secr. dier kamer W. W. Van Ber; kei Biktot ass.-res. van Blora de ambt. o; wacbtg. F. II. Boers; tot assist.-res. van Koe ningan de ass.-res. van Ambarawa, Jhr. Mr E. A. J. D. Dibbets; tot ass.-res. van Ambaraw; de ass.-res. van Koeningan A. J. L. De Witt; van Haeinstede; tot ass.-res van Kraksaat Probolingo, de secr. der res. Pasoeroean A. I Van der Ven; tot offic. van just, bij den raai van just, te Padang de subst.-offic. van jus: bij den raad van just, te Samarang Mr. J. R Bergsma. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. as; den kapit. der inf. L. A. Van den Berg. B LI 1 T E N L A N' D. Oostenrijk. De //Presse" verneemt, dat he: Weener kabinet eene circulaire heeft gericht as; de vertegenwoordigers van Oostenrijk in he buitenland, tot rectificeering van de mededef lingen der dagbladen, over de redevoering va; Von Beust, in de commissie voor de defensie In deze circulaire wordt betoogd, dat de mede deelingen van Von Beust voor een deel onjuist opgevat zijn. De //Neue Freie Presse" verneemt, da'. Engeland in overleg met de andere kabinetten, die in betrekking tot de Oostersche quaestieo; hetzelfde standpunt staan, te Konstantinope een formeelen stap heeft gedaan, om, nadai het gevaar geconstateerd zal zijn, dat uit dei toestand in de Donau-vorstendommen voort komt, de Porte te bewegen, om overeenkomst; artikel 22 van het Parijsche verdrag het initia tief te nemen, ten einde van de zijde der ga- randeerende mogendheden ernstige vertoogeu uit te lokken. Spanje. De //Gaceta" bevat een besluit vai den minister van marine, waarbij aan de ma trozen en zeesoldaten, die van 18 tot 29 Sep tember jl. in active dienst zijn geweest, een; vermindering van diensttijd van twee jaren, ei aan de onder-officieren onderscheidene beloo ningen toegekend worden. De officieren hebben voor alle gunstbewijzen ter zake van hunnf deelneming aan de revolutie bedankt. Amerika. Berichten uit Rio-Janeiro vermel den het volgendeLopez behoudt nog altijd zijne positie op de hoogten van Vileta. Braziliaansche strijdkrachten zijn in de nabijheie van Vileta. Men onderstelt, dat Lopez zicb naar het inwendige van het land zal terug trekken, zonder een veldslag aan te nemen Lopez tracht vriendschapsbetrekkingen met En geland aan te knoopen en heeft eene Engelscba kanonneerboot in de rivier toegelaten. Men gelooft dat Lopez de bemiddeling van Enge land tusschen de oorlogvoerenden zal aannemen De //City of Baltimore" is uit New-V°ra

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2