2679. Dinsdag A*. 1868. 3 November. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15 DE AFSCHAFFING YAN DE ZEGEL BELASTING. II. Er moet bewezen worden, dat de zegelbelas ting niet verderfelijk op de ontwikkeling der journalistiek werkten dat heeft het Haagsche Dagblad trachten te doen. Maar wat heeft het nu bewezen Dat in 1866 veel meer vellen van dag- en weekbladen werden gezegeld dan in 1850, dat in 1866 het aantal geabonneerden op dagbladen veel grooter was dan in 1850, dat het aantal dag- en weekbladen in 1868 grooter is dan in 1850, en dat het aantal bladen bij in 1868, in verhouding tot het zielental, slechts zeer weinig verschilt van dat der bladen ia 1865, in Engeland uitgegeven. Dat de algemeene vooruitgang, niettegen staande de zegelbelasting, ook hier op de dag bladen niet zonder invloed is geweest, is waar lijk niet te bevreemden. Maar heeft die voor uitgang gelijken tred gehouden met dien in andere landen, waar de journalistiek in de laatste [20 jaren zich zoo ontzettend heeft uitgebreid, dank zij de versnelde middelen van communicatie en dank zij de steeds levendiger gevoelde be hoefte, om alle publieke zaken ook publiek te behandelen Het Haagsche Dagblad antwoordt hier toe stemmend en heeft het is niet slecht gevon den eene vergelijking gemaakt tusschen het aantal bladen, dat hier en dat in Engeland uitkomt, en nu den volgenden regel van drieën gemaaktNederland heeft zooveel inwoners, En geland zooveel; het aantal dagbladen is hier zoo groot, hoe groot zou dan het aantal in En geland moeten zijn? En nn is het cijfer, dat 't vond, bijna gelijk aan het aantal dagbladen, dat in Engeland uitkomt. Wij spraken eenmaal van het misbruik, dat van de statistiek gemaakt wordt. Wij hebben er hier een tredend bewijs van. Schijnbaar be- teekent het wat, dat hier, niettegenstaande de zegelbelasting, in verhouding evenveel bladen uitkomen als in Engeland. Doch in waarheid beteekenen deze cijfers niets hoegenaamd, en beffijzen zij buitendien niet dat, waar het juist op aankomt. Gesteld het ware de grief tegen de zegelbe- laating (wij nemen dit voor een oogenblik aan), dat hier te weinig bladen uitkomen: dan zou oen toch^ook op den omvang dier bladen moe- tea letten, wanneer deze grief ten minste iets tateekende. En nu wordt een statistiek geleverd waarbij bijv. de Times en het Leidsch Dagblad, waarbij bladen die zesmalen, en bladen die 1-, 2-, 3-maal in de week verschijnen, volkomen gelijk gesteld worden Ons blaadje wordt gelijk gesteld met een blad 10-, 20-maal zoo groot, dat mo gelijk 1000-maal meer abonné's heeft dan wij hebben Daarbij blijkt de redactie van het Dag blad volkomen vreemd te zijn aan het groote onderscheid tusschen Engeland en Nederland, wat betreft de kleine steden en het platteland. In Engeland komen alleen in enkele groote steden dagbladen uit, in ons land is er bijna geene stad die niet éen of meer bladen heeftTal van kleine blaadjes, twee-, driemaal 's weeks, verschijnen hier, aan plaatselijke belangen ge wijd; iets wat in Engeland niet bekend is. Verge lijken wij dus het aantal bladen dat in beide landen uitkomt, en vinden wij voor beide landen een betrekkelijk gelijk cijfer, dan kunnen wij er ons alleen over verwonderen en wij zien er een bewijs in van het drukkende van de zegel belasting dat, niettegenstaande de ongelijk heid van toestanden, toch hier het aantal bladen in verhouding niet grooter is dan in Enge land Maar wij zeidengesteld het ware de grief tegen de zegelbelasting, üat hier te weinig bla den uitkomen; het moge nu zijn dat die grief wel eens genoemd is wij herinneren het ons niet maar in allen gevalle was dit geen hoofd grief: de hoofdgrief is, dat de dagbladen duur en dikwijls slecht zijn. Of er wat meer x>f wat minder couranten uitkomen, dat gaat ons min der aan; er zullen zeker eenigen door.de af schaffing ten ondergaan, de groote bladen zullen meer algemeen verspreid worden, maar daaren tegen zal de behoefte aan locale blaadjes wel steeds blijven bestaan. De groote bladen die over het geheele land verspreid worden, zullen echter zeer zeker con currentie naast zich zien optreden, en daardoor beter en goedkooper moeten worden. De tegenstander der afschaffing spreekt ook dit tegen, en met eene redeneering, zoo sophis- tisch, dat wij niet begrijpen kunnen hoe men den moed heeft die aan zijne lezers op te dis- schen, geeft het de volgende argumentatieThans heeft het Dagblad een budget van 114.000 waarvan aan zegelrecht betaald wordt 40.000; blijft over een budget van 74.000: wordt de zegelbelasting afgeschaft, dan zal de helft dier ƒ40.000 strekkon tot vermindering van den abonnementsprijs, de andere zal aangewend wor den tot verbetering van het blad. Welnu, zoo is de redeneering, terwijl thans iemand, die met het Dagblad wil concurreeren, een bedrijfs-kapitaal van ƒ74.000 noodig heeft benevens zooveel voor zegelrecht, als hij aan gratis-nummers wil gebruiken, zal, na de af schaffing, die zelfde persoon bij die 74.000 nog de ƒ20.000 noodig hebben, die wij voor de ver betering van het blad, zullen aanwenden Is deze redevoering werkelijk ernstig bedoeld Dan blijkt er uit, hoe men, na eene lOjarige studie nog omtrent de elementen eener quaestie onkundig kan zijn. De concurrentie met een bestaand blad is niet zoo moeilijk, omdat men de som voor de exploitatie benoodigd niet kan krijgen, maar omdat de zegelbelasting het aan tal lezers der dagbladen beperkt, omdat de dag bladen toch hun abonnementsprijs niet hooger kunnen stellen, en omdat zij, daar die abonne mentsprijzen zoo laag zijn, hunne kosten moe ten goedmaken met advertentiënen deze krijgt een nieuw dagblad eerst na vele jaren. Daarom kost thans de concurrentie met een bestaand dagblad zoo belangrijke sommen. Het Dagblad gaat verder van de veronderstel ling uit, dat concurrentie) alleen mogelijk is, met volkomene gelijkheid van geldelijke middelen. Heeft men die twee gelijk, dan alleen kan men concurreeren: alsof talent, kennis enz., niet bij elkeindustrieele onderneming, en a plus forte r ais on bij een dagblad niet dikwijls gemis aan kapitaal vergoeden 1 Maar daartoe is het noodig dat de concur rentie vrij is, en een dagblad zoo weinig moge lijk eene soort van industrieele onderneming zij, zooals zij thans door de zegelbelasting ge worden is. LEIDEN, 2 November. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat de heer J. A. Van Dissel, in zijne betrekking van stads-geneesheer te Samarang is hersteld. Op den 24sten December a. s. wordt te s-Hage, ten behoeve der Staatsspoorwegen, aanbesteed de overbrugging van het Hollandsch Diep. De brug heeft 14 openingen, elk wijd 100 el; de spoorstaven komen 6.89 el boven Am- sterdamsch peil, dat is ongeveer op 7.60 el boven gewoon laag water. De hoeveelheid materialen, voor de vervaar diging voorgeschreven, bestaat uit: 5,600,000 Ned. pd. getrokken ijzer, 196,000 Ned. pd. ge smeed ijzer, 455,000 Ned. pd. getrokken staal, 119,000 Ned. pd. gesmeed staal, 77,000 Ned. pd. geribd plaatijzer, 9800 Ned. pd. lood, 329 kub. el bezaagd eikenhout, en 161 kub. el gree nenhout. De oplevering moet geschiedenop den lsten December 1869 2 openingen, 1 December 1870 6 openingen, 1 December 1871 de laatste 6 openingen en op 1 Juni 1872 de brug geheel klaar. Voor iederen dag te late oplevering van elke tijdsbepaling wordt den aannemer 500 op zijne aannemingssom gekort. Men mag dus verwachten, dat binnen vier jaren Noord-Brabant met Zuid-Holland zal ver bonden zijn. //De ongeregeldheden te Rotterdam heb-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1