zijne ketens met een bout vastgeklonken die hem te sterk scheen te zijn. Toen men bemerkte met welken gevaarlijken snuiter meu te doen had, heeft men hem eens onderzocht en vond toen op zijn lijf een halve schaar, die hij wie weet waarvoor gebruiken wilde. Eene andere gevangene smeet een der bewaarders met een stuk ijzer naar het hoofd. Gelukkig raakte het slechts even. Het had hem ook het leven kun nen kosten. Deze zal nu wegens poging tot moord terecht staan. Woensdag, zoo schrijft de 's-Hertogen- bossche Courant, vierde mej. Yan der Yelden, geb. Ari, het 50ste jubeljaar van hare betrek king als stads vroedvrouw, gedurende welk tijd vak zij ruim 20,000 wereldburgers en burge ressen het leven hielp intreden; de jubilaresse gaat nog met ijver voort hare goede diensten der menschheid te wijden en vierde dit zeld zaam feest te midden van hare kinderen en kleinkinderen met tevredenheid over hare afge legde loopbaan. Z. M. heeft benoemdbij den pl. staf, tot maj. pl. komm. 3de kl. te Zutfen, den kap. lste kl. J. J. lteiche, van het 2de reg. inf., gedet. bij het kol. werfd.bij het wapen der inf., tot maj. den kap. lste kl. J. J. baron Melvill van Cambee, van hot wapen, thans op non-act., bij het 6de reg., tot kap. 3de kl. naar ouderdom van rang deu lsten luit. G. J. Sas, van het instr.-bat.bij het 7de reg. tot maj. den kap lste kl. G. J. Engelen, van het reg. gren. en jag.voorts is de luit.-kol. E. G. Bube, van het 3de reg. inf., op zijn verzoek in afwach ting van nadere beschikking, op non activiteit gesteld. Hedenmorgen circa halfelf trokken alhier door de staf en de eskadrons van het lste regiment huzaren, kol.-kommandant Jackson, komende van Deventer. Zij werden opgewacht door een aan tal militaire autoriteiten en door de mu ziek van het <Lde regiment infanterie uitgeleide gedaan. Toen zij te 1 uur te's-Hage aankwamen, werden zij aldaar door vele hooge militaire auto riteiten en door de muziek van de grenadiers en jagers tot aan de kazerne begeleid. Een der Leidsche Academieburgers heeft heden, gezeten in eene calèche met vier paar den bespannen en vergezeld van twee paranim- phen, allen in gala, zijno crediteuren bezocht ter betaling van het hun komende. Men is van meening dat vele Leidenaars zouden wenschen dagelijks een vierspan met zoodanig dool voor hunne woning te zien stilhouden. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Yrijdag des namiddags te 5 uren49°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren -19°, te 10 uren 48°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 48°, te S uren 51°, 's namiddags te 12 uren 55°, te 4 uren 52°. BUITENLAND. Engeland. De Koningin der Nederlanden heelt aan het zeemanshuis te Dover eene gift van 10 p. st. doen toekomen, als be wijs van ingenomenheid met die stichting, en naar aanleiding van de omstandigheid, dat de bemanning van een Nederlandsch wrak te Do ver is aangekomen, en in het zeemanshuis is opgenomen op hetzelfde oogenblik, waarop Hare Majesteit te Dover aankwam. Home. De roovers, door de troepen van alle zijden ingesloten, hebben den directeur van het Schotsch college, welke zij gevangen hebben, losgelaten. Spanje. Het telegram gisterenavond door ons medegedeeld als zou generaal Dulee. die tot kapitein-generaal van Cuba is benoemd, naar Nederland gaaD, was onjuist. GeueraalDulce vertrekt onmiddellijk, gelijk een ieder begrijpt, naar Cuba. De Impartial1', meldt, dat Oostenrijk en Pruisen het gouvernement hebben erkend. Per telegrauf wordt van Portorico bericht, dat de opstandelingen onderworpen zijn. De hertog en de hertogin van Montpen- sier hebben een groote geldsom gezonden aan de familie van hen die den 28sten September bij de verdediging van Bejar gesneuveld zijn. Zij zullen eerst na de volksstemming terug komen. Amerika. Te Rio-Janeiro zijn berichten uit Paraguay tot 20 September ontvangen, volgens welke de geallieerden zich bevinden op drie mijlen van Yilleta, waar Lopez zich schijnt te versterken. De Amerikaansche gezant heeft zich te Buenos-Ayres teruggetrokken en aan Lopez een krachtige nota gezonden betrekkelijk de schending der Amerikaansche legatie. De inschrij ving voor eene leening van 30.000 contos is gesloten. Er is voor meer dan 105,000 contos ingeschreven. Lopez met de troepen der geallieerden houdt Yilleta nauw omsingeld. De oorlogson- kosten bedragen ander half millioen pd. st. per maand. De ministerieele finantieele maatregelen zijn niet goedgekeurd. Een Amerikaansch eska der gaat naar Assumption, om te trachten her stel van grieven te krijgen. Yermomde personen zijn op een stoomboot op de Mississippi ontdekt, terwijl zij bezig wa ren 4000 geweren voor de negers in Arkansas over te brengen. Zij hebben, toen zij ontdekt werden, de geweren in de rivier geworpen. De volledige uitkomst der verkiezingen in West-Yirginië is bekend. De republikeinen hebben eene meerderheid van 4000 stemmen verkregen. Indie. Te Singapore heeft een hevige brand in eenige pakhuizen plaats gehad. Men bere kent de schade op 150,000 doll. De eigenaars zijn voor het geheele bedrag verzekerd. Japan. In een der Japansche dagbladen van den 21sten Augustus is opgenomen de tekst van de twee besluiten, in den naam van den mikado uitgevaardigd, waarvan reeds meermalen is melding gemaakt. Het eerste daarvan luidt aldus Daar de verfoeilijke godsdienst der chris tenen streng verboden is, zoo is ieder verplicht, om bij de bevoegde macht alle personen aan te klagen, die hem verdacht toeschijnen. Daar voor zal hem eene belooning worden toegekend. (Get.) Taiseikwan. Yierde jaar, Keio 3de maand (zijnde den 21sten Maart tot den 21sten April 1868). In het tweede besluit wordt meer be paaldelijk gewezen op het reeds sedert eeuwen bestaande verbod tegen de verspreiding van het christendom, waarbij vervolgens deze instructie wordt gevoegd: //Zij die met de bewaking van christenen belast zijn, moeten hen met zacht heid en menschlievendheid onderrichten in het geen goed is, en alle pogingen aanwenden om hen op den goeden weg terug te brengen. Maar wanneer dan die christenen weigeren berouw te toonen en hunne dwalingen te erkennen, moe ten zij zeer streng gestraft en zonder genade behandeld worden. Die menschen (christenen) moeten geene gemeenschap hebben met de inwo ners der plaatsen, alwaar zij gevankelijk zullen worden opgesloten, althans zoolang zij geen berouw toonen. Zij moeten dienstbaar gesteld worden tot de openbare werken in de steen groeven, in de goud- en steenkolenmijnen, en om verder alles te doen wat hunne bewakers goedvinden hun op te leggen. Zij mogen alleen in bergen en bosschen leven. Gedurende den tijd van drie jaren, in te gaan op den daartoe bepaalden dag, zal voor ieder hunner aan de hierbij genoemde daimio's eene dagelijksche portie rijst worden geleverd. Zij moeten bij kleine afdeelingen naar de hierbij vermelde plaatsen worden vervoerd. Iedere daimio, aan wien zij worden toegezonden, zal op de eerste kennisgeving van hunne aanstaande komst, sol daten te gemoet zenden om hen over te nemen.1' Hier volgt de lijst van 34 daimio's aan welke de gevangengenomen christenen moeten gezon den worden. Alleen te Ourakani, nabij Naga saki, zouden ten gevolge dezer besluiten, ruim 3000 personen gevangen genomen en naar verschillende andere plaatsen overgebracht zijn- STATEN-GENERAAL. Tweed© Kamer. In het afdeelingsverslag over het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der staatsbegrooting 1869 worden vele bijzondere punten behandeld, met aandrang tot aanbieding van velerlei wetten ol tot het nemen van administratieve maatregelen op onderscheiden gebied, zooals wetten omtrent de schutterij, den waterstaat, het benoemen van eene nieuwe commissie nopens de werken aan de Merwede, het vragen van inlichtingen over den stand der werken aan Holland op zijn Smalst: aandrang tot verbetering van de haven van Harlingen en het Zwolsche Diep enz. Er werd een klacht geuit over min goed toezicht op de spoorwegen en over de wijze van exploi tatie en de dienstregeling van den Noorder spoorweg. Yoorts werd aanbevolen de samen smelting van de posterijen met de telegraphie en de spoediger bezorging van de telegrammen; opheldering gevraagd wegens de inzichten der regeering betrekkelijk de rijkslandbouwschool en het landbouwkundig onderwijs. Sommigen achtten de richting van het middelbaar onder wijs eenzijdig, welke beschouwing door velen echter ongegrond werd geoordeeld. Over het lager onderwijs werd door voor- en tegenstan ders naar de jongste debatten verwezen. Wijders worden talrijke vragen gedaan nopens verschil lende onderdeelen van dit uitgebreid departement, dat sommigen gesplitst willen zien, waartegen echter vele andere leden groot bezwaar zagen. Yolgens het verslag over de begrooting no pens de spoorwegen is dringend inlichtingen gevraagd nopens den staat der onderhandelin gen over de aansluiting van den Noorder spoor weg met Ihrhove, en Enschede—Duitschland. Yelen hebben nadrukkelijk de lijn Arnhem Nijmegen voorgestaan. Ook is aangedrongen op eene spoedige beslissing over de verbinding te Rotterdam en aansluiting van Amsterdam. GEMEENTERAAD. Zitting van heden. Afwezig de heeren Kneppelhout. Goudsmit en Rutgers. Aan de orde is de voortzetting der beraad slagingen over de begrooting voor 1869. Het Hoofdstuk Armwezen geeft op zich zelf geeii aanleiding tot discussiën, wel echter de vraag of men de subsidiën voor de godshuizen nu reeds zal uittrekken tot het cijfer, eenige dagen geleden bepaald, of wel het gezamenlijk bedrag voegen bij de onvoorziene uitgaven, in afwach ting van eene nieuwe beslissing over de begroo tingen dier godshuizen, welke naar aanleiding van dat vroeger besluit waren teruggezonden Bij de behandeling van deze vraag wordt van verschillende kanten teruggekomen op het vroe ger genomen besluit tot vermindering der sub sidiën en dat door eenige leden scherp veroor deeld. Eindelijk wordt met 14 tegen 7 stemmeu besloten om nu reeds de posten op de begroo ting uit te trekken en dus te handhaven wat vroeger was overeengekomen. Tegen stemden de heeren Cock, Tichler, Hartevelt, Yan Kaat- hoven, Tollens, Meerburg en Yan Wensen. De post Pensioenen wordt met ƒ165 verhoogd, ten einde aan mej. Lancel te kunnen toeken nen een wachtgeld, gelijkstaande met het trak tement dat haar thans als onderwijzeresse bij de gemeente-bewaarschool is toegekend. Over de toelage aan de eigenaars van den schouwburg wordt eenige discussie gevoerd, maar ten slotte die post aangenomen met 15 tegen 6 stemmen, die van de heeren Schelteraa, Tichler,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2