"handel. gemengde berichten. staten-generaal. gemeenteraad. advertent1en. fcge nationale beweging het antwoord van Rus tend zijn, zoodra de Fransche adelaar zegepra lend in Duitschland vorderingen maakten de pude herinneringen van het eerste keizerrijk gouden iü haar volle kracht weder levendig ■orden en alle andere indrukken overheer- Ecben. I Turkije. Naar men verzekert heeft de re- geeriDg aan het oecumenische patriarchaat een Öntwerp medegedeeld, strekkende om de Bul- gaarsche kerk onafhankelijk van de Grieksche kerk te maken. Rome. Struikroovers zijn het landhuis van het Schotsche collegie binnengedrongen en heb ben den onderdirecteur weggevoerd. Zij eischen een losprijs van 100,000 franken. De heer Odo Eussell is ijverig werkzaam om de politie tot krachtig handelen aan te sporen. Er zijn troepen gezonden om de roovers na te zetten. Griekenland. De kamer heeft het budget voor het loopende jaar, als votum van vertrou wen aangenomen met eene meerderheid van 5 stemmen. De Fransche gezant, de heer Baude, is te Athene aangekomen. Amerika. De //City of London" is te Queen- own aangekomen. Volgens medegebrachte bo chten hebben de republikeinen met eene meer derheid van 2000 stemmen bij de verkiezingen in Nebraska de overhand behouden. In Ohio is Mor gan, de candidaat der democratische partij, tot lid van het congres verkozen. OVERZICHT DER "WEEK. Koffie. Zeer vast. Men noteert thans goede rdinaire 33% a 34 ets. Suiker. Ruwe. In eene zeer vaste stem- ling; door de terughoudendheid der verkoopers 933 de omzet echter beperkt. Geraffineerd. Met goeden kooplust zoowel No vember en December als op het voorjaar er zijn ook eenige vrij belaugrijke partijen af- jedaan. N°. 1 Crushed tot 36 a 36.25. Thee. Zonder omgang in afwachting der Java-veiling op 4 Nov. a. s. Rijst. Zeer gedrukt. Men noteert thans gepeld Rangoon 9, Voorloop 10.25 a ƒ11. iiddel-Java 8.50 en Voorloop ƒ11. Specerijen. In eene zeer goede stemming, ioot N°. 1, met 86 ets; N°. 2, 78 ets; N°. 4, 3S ets betaald. Nagelen N°. 2, 29 ets. N°. 3, [7 ets. Vruchten. Villa-Nova-Vijgen vonden een oeden aftrek tegen de prijzen van Condaats 10, heele matten Comadre ƒ11.50. Kwart latjes 13.50. Heden arriveerde eene lading per Catharina Louisa, die terstond aan de markt ebracht doch nog niet verkocht is. Van krenten iriveerde alsmede eene lading van Zanto die poedig aan de markt verwacht wordt. Naar ten verneemt, is men nog verschillende ladin- wachtende. Meekrap. Met goeden handel tot iets hoo ide prijzen. Indigo. Vast; er werden 24 kisten Java af gaan, terwijl de volgende week weder circa 50 "sten aan de markt komen. Polassclien. Petersburger ƒ12.75 gedaan II te koopen. Tin. In Banca hebben verschillende afdoe- ingen plaats gehad van 58.50 tot zelfs 59.50. hans is de markt echter weder iets kalmer h werden er 500 blokken tot 59.25 afgedaan. Billiton loco uiet ƒ08.25 zeilend met 58.50 'staalü. Huiden. Verkocht 2325 O. I. per County 't Ayr. Haloen. Met geregelden handel tot zeer fisie prijzen. Wol. Zonder handel. Petroleum. Met vermeerderde vraag voor k'Qgende behoefte tot steeds stijgende prijzen, "eden betaalt Standart White disponibel en [IP November-levering 25.50 a 25,75 waar toe thans nog maar moeilijk te koopen is. Oliën. Raapolie cont. 33.50, Mei 35.50, Dec. 33.75. Lijnolie cont. ƒ35, ƒ34.75, Mei ƒ34.25, Dec. ƒ34. Patentolie cont. f 37.50, 37.25, Dec 38. Vrane». Deze week over het algemeen, vooral Tarwe en Boekweit in eene zeer slappe stemming. Meel. 1ste qual. 17.75; 2de qual. 14.50, ƒ14,75; 3de qual. 12, ƒ12.50; Keizersmeel 23, 27. De geleerde Engelsche resident in Shanghai, sir John Bowring, verhaalt de volgende Chi- neesche rekenwijze: Iedere vinger van de lin kerhand vertegenwoordigd negen getallen; de pink de eenheden, de ringvinger de tientallen, de middelste vinger de honderdtallen, de wijs vinger de duizenden en de duim de tienduizen den. De binnenste gelederen vertegenwoordigen de getallen 1 tot 3, de drie buitenste 4 tot 6, de rechterzijde 7 tot 9. De wijsvinger der rech terhand wordt gebruikt om het getal aan te duiden, dat men noemen wil: zoo kan men tellen tot 100,000 toe. De doorloopende nauw keurigheid van het rekenen in China zoolang er geen opzet tot bedrog is en de snelheid, waarmede alle handelszaken worden afgedaan, zijn feiten, die iederen handelaar in China tref fen. Buiten het bekende rekenbord, dat lang zamerhand ook in Europa, algemeen reeds in Rusland op de lagere scholen wordt ingevoerd, zijn die tientellers een waar vademecum, waar door ieder bedrog spoedig ontdekt kan worden. Tweede Kamer. Uit het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over Hoofdstuk IX (Dep. van Koloniën) der staatsbegrooting voor 1869 blijkt, dat bij deze gelegenheid wederom het staatkun dig beleid van den minister van koloniën in de meeste afdeelingen is besproken. Sommigen meenden hem op grond daarvan hun vertrou wen reeds te moeten ontzeggen, anderen ver klaarden zich bereid om hem, wanneer hij den ingeslagen weg van vooruitgang met vasten tred blijft bewandelen, te steunen. Vrij algemeen werd het echter betreurd, dat er nog onzeker heid omtrent zijne inzichten ten aanzien van menig gewichtig vraagstuk van koloniaal be heer blijft bestaan en men drong er met kracht op aan, dat de minister alsnog zal inzenden eene volledige opening van zijn gevoelen over de in het verslag van de Indische begrooting voor 1S69 behandelde onderwerpen en eene duidelijke opheldering van de daarin opgeuo- men vragen en bedenkiugen omtrent de wet geving en het bestuur onzer overzeesche bezit tingen mocht geven. De iuhoud van bet over gelegd kort verslag van den staat onzer kolo niën was aan sommigen tegengevallen. Anderen velden geen zoo ongunstig oordeel over de in richting van dat kort verslag. Over de wettelijke regeling der cultuur-aan gelegenheden werden zeer uiteenloopende mee ningen voorgestaan. Sommigen verklaarden er zich bepaald tegen. Anderen stonden zoodanige regeling voor. Weder anderen achtten het on mogelijk, dat zulk eene agrarische wetgeving ooit tot stand zal komen. Men gaf het denk beeld aan, het regeeringsreglement te wijzigen de Staten-Generaal voor een deel van den last der wetgeving voor Ned. Indië te bevrij den, en dat gedeelte, in den geest waarin onze Engelsche naburen het in Singapore en de Street settlements deden, op te dragen aan den gou verneur-generaal met een raad van Indië, die door meerder ledental en gewijzigde samen stelling aan de vereischten van een wetge- venden raad voldoet. Zitting van heden. Tegenwoordig 22 leden. Afwezig de heeren Van Kaathoven en Kneppelhout. De geheele zitting welke te éen unr begon en tot ruim vier uren voortduurde, is gewijd geweest aan de behandeling van Hoofdstuk VII der begrooting voor 1869. Drie punten gaven meer in het bijzonder tot uitvoerige discussiën aanleiding: 1°. het voorstel der finantieele com missie om de kosten voor proeven bij het natuur- en scheikundig onderwijs aan de hoo- gere burgerschool en het gymnasium met 500 te verminderen2°. een amendement van den heer Cock om de voorgestelde verhooging voor de gemeente-bewaarscholen, ten bedrage van ƒ3432, niet toe te staan, en 3°. het voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot het bouwen van een nieuw schoollocaal, ter vervanging van dat, thans door jufvrouw Rensen gebruikt. Na uitvoerige en levendige beraadsla gingen werd het voorstel sub. 1 verworpen met 14 tegen 7 stemmen, die van de heeren Scheltema, Tieleman, Tichler, Cock, Tollens, Du Rieu en Meerburg; het amendement sub. 2 verworpen met 16 tegen 6 stemmen en dat sub. 3 aange nomen eveneens met 16 tegen 6 stemmen. Voor het amendement van den heer Cock en tegen het voorstel sub. 3 stemden de heerenSchelte ma, 'Rutgers, Tieleman, Tichler, Cock en Tol lens. De kosten voor het nieuwe schoollokaal, ten bedrage van ƒ17000, na aftrek van de ver moedelijke opbrengst van het tegenwoordig lokaal, zullen gevonden worden niet uit de gewone inkomsten, zooals burg. en weth. voor stelden, ook niet uit eene leening, zooals de finantieele commissie had voorgedragen, maar door verkoop van kapitaal. Intusschen worden burg. en weth. uitgenoodigd jaarlijks op de be grooting een som van ƒ1000 a ƒ2000 te bren gen, genomen uit de schoolgelden en bestemd tot wederinkoop van het kapitaal, dat nu voor de school bestemd zal worden. Morgen middag te twee uren worden de dis cussiën over de begrooting, beginnende met het hoofdstuk Armwezen, voortgezet. Met November worden te Ley- 'MBBsB* den gevraagd, gemeubileerde ,n.lAM»KAHKR§. Brieven met opgave van huurprijs en stand onder letter X. aan de firma JACs. HAZENBERG CORNsZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een Leeraar voor het Ëngelscli, aan de ge meente-Instellingen voor liooger en mid delbaar onderwijs, op een jaarwedde van 1350. Zij, die tot de vervulling dier betrekking bevoegd en genegen zijn, worden uitgenoodigd, daarvan te doen blijken bij een op zegel ge schreven adres, vóór of op 14 November e. k., onder overlegging der vereischte getuigschriften, aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTT KAM MER, Secretaris. Lbyden, 27 October 1868. Hoogheemraadschap van Rijnland. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoog heemraadschap, dat er op Maandag den 2den November a. s., des namiddags ten half één ure, in het Gemeenlandshuis te Leideneene Ver- eenlgdc Vergadering zal worden gehouden. De Dijkgraaf van Rijnland, H. C. J. HOOG.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3