ingezonden. academien1euvvs. officieele berichten. gemeenteraad. staten-generaal. advertentien. circulatie ran obligatiën, certificaten of pro messen van binnenlandsche loterij-leeningen. Naar aanleiding van de vorming der Bul- gaarsche bende in Rumenië zegt de //Invalide Russe," overtuigd te zijn, dat de vorst van Ru menië alles vermijdt, wat den vrede in Europa zou kunnen storen, dat de vredesverstoorders in Rumenië bij Rusland geen hulp vinden en steun mogen zoeken daar, waar met allerlei kuustgrepen de Oostersche quaestie wordt gaande gehouden. Amerika. Per //Douro" zijn de volgende be richten ontvangen In Peru bestond het plan tot het sluiten eener leening van 10 millioen, tot herstel der schade, veroorzaakt door aardbevingen. Alleen te Arequipa moeten een duizendtal gebouwen weder opgericht worden. Te Lusia zijn 167,000 quintalen salpeter vernield. Van Jamaica luiden de berichten gunstig voor den oogst. Uit Panama wordt bericht, dat de ingenieur Baldwin in een toestand van delirium den «uper-intendent Parker heeft doodgeschoten. Op Portorico was het rustig. De suikeroogst stond gunstig. In Chili is veel schade teweeggebracht door zware regens en grondverschuivingen. Volgens berichten uit Ecuador bedroeg het aantal dooden, naar de officieele lijsten der slachtoffers van de aardbeving, in het geheel 54,000. Mijnheer de Redacteur Ik ben geen partijman. Ben ik van harte bereid het goede te erkennen in het Haagsche Dagblad, evenzeer ben ik bereid het te erken nen in couranten van andere richting. Nu hebt U u verdienstelijk gemaakt door een voorstel dat ik als vriend van openbaarheid en rondborstigheid in hooge mate apprecieerik bedoel het voorstel om de namen der stemmende kiezers openbaar te maken. In hoever het in strijd met de Grondwet is, dit vermag ik niet te beslissen. M. i. echter is het een onbetwistbare waarheid dat geheim houding bij de stembus verderfelijk is. Immers, zal die geheimhouding ergens toe dienen, dan is het alleen hiertoe, het gemis aan moed van sommige kiezers te compenseeren en bij gevolg te sanctionneeren. Ondeugd sanctionneeren nu is ondeugd aanmoedigen. En gemis aan moed aanmoedigen dat is nu, vooral ten onzent, al zeer bedenkelijkNeen, liever dan den kleinmoedigen te gemoet te komen, moest ra. i. eene goede staatsregeling uitgaan van dat beginsel, dat een burger, die den moed niet heeft voor zijne overtuiging uit te komen, geen echt heeft op den gang van zaken invloed uit >e oefenen. Men zal zeggeD is de stemming niet geheim aa wordt hierdoor individueele pressie bevorderd, laar vraag ik is er dan geen middel om deze pressie tegen te gaan dan zulk een, waarbij lafheid en valschheid bevorderd v orden F. A. HARTSEN. Wij kunnen den lof, ons door den geachten zender gegeven, ons niet toeëigenen. Het be wuste voorstel, wij maakten er nog reeds een- 1 aal opmerkzaam op, ging niet van ons uit, 1 aar was bij ons ingezonden. Red. Utrecht, 27 Oct. Bevorderd tot doctoren de rechten de heeren J. F. Schuurbeque Boeije, b. te Middelburg, en R. Van Harinima thoe ooten, geb. te Beesterzwaag, beiden na ver- diging van Stellingen. 28 Oct. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. C. Uyttenboogaart, geb. te Loenen op de Veluwe, na verdediging van Stellingen. Burgerlijke stand van Leiden, van den 22sten tot en met den 2Ssten October 1868. He vallen: D. Oostdijk, geb. Bakker, Z. J. Yervark, geb. Kuyt, D. C. E. J. Coster, geb. Schoondergang, Z. E. Yan Kralingen, geb. Rosmolen, D. S. Yan Hove, geb. Yan der Heyden, Z. C. M. Yan der Burgh, geb. Brittijn, Z. A. C. Yan Geer, geb. Kleyn van Willigen, D. A. Hoogenstraaten, geb. Brouwer, Z. C. C. Voorzaat, geb. Schild, Z. J. E. Yan Gendt, geb. La Rivière, Z. C. Duiverman, geb. Marijt, D. J. DeYrind, geb. Du Pon, D. J. Taffijn, geb. Ebbers, D. C. L. Hermans, geb. Leclerq, Z. E. La Lau, geb. Kuiper, Z. A. M. Verhaar, geb. Duiverman, Z. J. M. Herruer, geb. Labordus, Z. M. Betgen, geb. Gijzenij, D. S. C. Timp, geb. Den Ouden, D. F. Smits, geb. Longepee, D. M. J. Hallemeijer, geb. Yan der Kamp, D. L. Braxhoven, geb. Paats, Z. W. M. Brakel, geb. Schouten, D. J. W. De Gunst, geb. Nollee, D. G. Frankhuizen, geb. Yan der Kwaak, D. Oeliuwd: D. Smit jm. en M. Vlasveld jd. D. Blansjaar jm. en M. Teljeur jd. J. Ligt- voet jm. en C. Lafeber jd. P. Korpersboek jm. en C. Dubbelaar jd. A. H. Moote jm. en L. Duyverman jd. Overleden: M. L. Teunenbroek, geb. Boo neman, 81 j. A. Van Haarlem D. 4% j. L. H. Staneke Z. 1 m. en 16 d. J. Colpa Z. ruim 2 m, H. C. Yan der Burch77j. G. Ros 55 j. G. De Heyder, geb. Balten, 25 j. J. C. Bulpaap D. bijna 2 m. P. C. Yan der Poel 29 j. H. Onvlee Wr. 79j. H. Helfenstijn 66 j. A. E. Gerritsen, wed. J. J. Dille, 53 j. M. Teske D. j. A. Yan der Spek 49 j. P. J. Egberts Z. 1 j. en 9 ui, J. Martijn Z, 3& j. C. M. La- gerberg D. 1% j. Vergadering van heden. Tegenwoordig de HH. Yan den Brandeler, Stoffels. Hubrecht, De Eremery, NVttewaal, Tickler, Cock, Hartevelt, Tollens, Meerburg, Yan Wensen, Krantz, Driessen, Yan Outeren, Yan Heukelom, Scheltema, Rutgers, Hoog, Du Rieu, Goudsmit, Buijs. Wordt besloten tot de onderbandscbe verhu ring van bet ijkbuisje op het raadhuis. Thans zijn aan de orde de algemeene beschou wingen over de gemeente-begrooting voor den dienst van 1869, waarover het woord gevoerd wordt door de heeren Scheltema, De Fremery Cock, Meerburg, Hartevelt, Goudsmit. Hoofdstuk I van de uitgaven wordt zonder wijziging aangenomen met uitzondering van art. 11 (Schrijfloonen) dat vermeerderd wordt met f 150, die op de oorspronkelijke begroocing on der N°. 78 waren gebracht, doch daarop naar bet oordeel der commissie van financiën niet be- hooren, omdat zij worden uitbetaald aan een beambte der secretarie boven de hem krachtens de verordeningen toegekende jaarwedde, waar door de volgens die verordeningen bestaande ver houding tusscben de beambten verbroken wordt. Hoofdstuk II wordt aangenomen na eenige discussie over art. 1 (Aanleg en onderhoud van straten en pleinen), art. 2 en art. 4. Hoofdstuk III wordt goedgekeurd met eene wijziging op art. 78, dat met f 500 wordt ver minderd en overgebracht op den post van on voorziene uitgaven. Hoofdstuk IY wordt zonder wijziging aan genomen. Evenzeer Hoofdstuk Y en Hoofd stuk YI. Tweede Kamer. Uit bet verslag der commissie van rappor teurs nopeus Hoofdstuk YI (Marine) blijkt, dat het voornemen algemeen werd goedgekeurd om alleen ons eigen pantseretablissement, dat, als men nog meer schepen in het buiten land ging aankoopen gelet op het vroeger genoemde aantal benoodigde schepen spoedig voor den aanbouw overbodig zou worden, te bezigen, en daar in 1869 twee monitors en een gepantserd riviervaartuig op stapel te zetten! Terwijl eenige leden verklaarden, dat naar hunne meening telken jare grootere uitgaven in bet belang der verdediging worden gedaan, dan de finantieele krachten van ons land toelaten, is de zucht tot bezuiniging, waarvan dit hoofdstuk der staatsbegrooting de doorslaande bewijzen geeft, door eenige andere leden betreurd De meerderheid der leden juichte bet streven der regeering, om, zonder noodzakelijke uitgaven achterwege of de behoeften van den dienst onver vuld te laten, in de begrooting der marine al die bezuinigingen te brengen, welke door den toestand onzer geldmiddelen worden gevorderd, gaarne toe. Uit het verslag over Hoofdstuk YII C (Her vormde Eeredienst enz.) blijkt, dat de ophef fing der afzonderlijke departementen van alge meen bestuur voor de zaken der Eerediensten door sommige leden werd afgekeurd en door andere toegejuicht. Uit bet verslag over Hoofdstuk YIII (Oorlog) blijkt, dat door vele leden er krachtig werd op aangedrongen, dat door eene wettelijke rege ling van het vestingstelsel aan de maatregelen tot verdediging van bet land eene vaste leiding mocht worden gegeven, welke zij thans bij de uiteenloopende inzichten der elkander afwisse lende hoofden van het departement van oorlog maar al te zeer missen. Eenige leden wezen met nadruk op de noodzakelijkheid eener spoedige voltooiing van onze verdedigingsmiddelen, waar toe zij groote opofferingen, zelfs zoo noodig, eene leening niet te zwaar zouden achten. An deren gaven er hun leedwezen over te kennen, dat deze minister van oorlog niet met meerde ren spoed tot de verdere opheffing der schade lijke vestingen, en den aanbouw van nieuw©, ook door hem noodig gekeurde, versterkingen overgaat. Yrij algemeen wensebte men, dat de minister zijne denkbeelden omtrent de voltooiing van het vestingstelsel nader zoude ontwikkelen. Yan meer dan eene zijde werd op de noodza kelijkheid eener versterking van onze levende strijdkrachten gewezen. Sommigen drongen daar toe op eene legerorganisatie bij de wet aan, anderen waren er tegen gestemd. In de eerste plaats dient het gehalte der militie te worden verbeterd. Voor de aanvulling der levende strijd krachten is eene herziening van de scbutterij- wet onmisbaar. Dan wenschte men de vereeni- gingen ter bevordering der weerbaarheid in eene betere verhouding gebracht te zien tot het leger en de schutterij. Het eindcijfer van deze begrooting is, hoewel schijnbaar lager dan dat der begrooting van 1868, in werkelijkheid lager opgevoerd. Het HOOFDBESTUUR der Leidsche Maatschappij van Welda- «S» digheid brengt bij deze ter ken- nisse van belanghebbenden, dat de itekenln- geu van het afgeloopen Boekjaar met bet Ver slag, daaromtrent uitgebracht door de Com missie, welke de jongste Algemeene Vergadering met het onderzoek dier rekeningen belastte, op Vrijdag en Zaterdag 30 en 31 October des mid dags van 121 uur en Dinsdag 3 November 1868 des namiddags van 23 uur, ter inzage zullen liggen voor de HH. Medewerkers en Bijdra gende Leden, in een der localen van de La kenhal.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3