B U i T E N L A N D. gane leening van f 500,000, voorzien worden in eene uitgaaf van 6& raillioen gulden. Daar toe ia het noodig eene leening van f 6,000,000 aan te gaan, tot een maximum van 4% pCt. of f277,500 jaarlykache uitkeering aan rente en aflossing gedurende 68 jaren, in welk geval eene vermeerderde opbrengst van belasting van plus minus f 140,000 'sjaars gevorderd wordt, om aan alle verplichtingen der gemeente te kunnen voldoen en dientengevolge de overzet ting en den aanleg der bedoelde werken te kunnen ondernemen. Die belasting zou gevon den kunnen worden door heffing van een recht of loon op de riolen en voor de ontlasting der gebouwen van regen-, huiswater, enz. Daar ge bleken is «lat de gewenschte leening kan wor den verkregen tot een bedrag van pCt., stellen burgemeester en wethouders voor, te be sluiten 1°. tot het aangaan van eene 3 pCt. leening met premiën, waarvan de opbrengst voor de gemeente zal bedragen f 6,000,000 tot een bedrag van 4?i6 pCt. of f 273,750 per jaar, voor rente en aflossing inden tijd van 68 jaren 2°. om, te beginnen met 1 Januari 1869, voor alle gebouwen, welke een of meer riolen heb ben in de openbare straat of andere gemeente grond, of middellijk of onmiddellijk in eenig riool of water der gemeente het regen-, huis water enz. ontlasten, voor het gebruik of ge not te dier zake van de openbare gemeente werken, bezittingen en inrichtingen of voor den door of vanwege de gemeente verstrekten dienst, jaarlijks een recht of loon te heften en in te vorderen, volgens bij het voorstel ge voegde ontwerpen. Het plan der uit te voeren werken is:/"3,000,000 vooi uitbreiding der gemeente, in verband met de aanhangige spoorwegplannen; f 1,500,000 voor eene drinkwaterleiding; f500,000 voor een abattoir, en f 1,000,000 voor de voortzet ting van bet stratenplan, den afvoer van faecale stoften, een nieuw stoomgemaal, twee school gebouwen en geleidelijke uitbreiding van het ziekenhuis. Het college van burgemeester en wethou ders van Amsterdam beeft aan den raad een voorstel iugediend, om electro-magnetische uur werken op de grachten en straten aldaar aan te brengen. Na onderzoek is het aan dit college gebleken, dat in dezen do voorkeur verdient het gebruik van wijzers, die door den galvani- schen stroom elke minuut worden verplaatstin alle gedeelten der stad, ten getale van 98, zou den wijzerplaten, tegen de gevels van particu liere en openbare gebouwen, aangebracht wor den, terwijl de geleiding van den stroom langs een draad, die aan de lijsten der huizen beves tigd is, zou plaats hebben. Om een begin van uitvoering aan dezen maatregel te geven, stellen burg. en weth. voor, om een post van f 7800 op de begrooting van 1869 te brengen. Van den 27sten October wordt uit L e e u- warden nog geschreven Van de ontvluchte gevangenen is gisteren avond ook Gerardus Schafstal bij Kollum ge arresteerd en met den laatsten Groninger spoor trein hier overgebracht. Gisteren meldt men per telegraaf, dat Van Spelleken en Seip bij Westergeest (Kollum- merland) zijn gearresteerd. Te kwartier over drieën zijn zij per spoortrein, onder sterk ge leide teruggebracht. Al de ontsnapten zijn nu weer terug. Het kies-college bij de Ned. Herv. ge meente te 's-Hertogenbosch heeft ander, maal een twaalftal van predikanten gemaakt, bestaande uit de heeren Van Loenen te Harde- garijp, Van Hille te Rossum, Rutgers te Brurn- men, Smits te Hellevoetsluis, Boer te Ouwer- kerk a/d IJsel, Vliegenthart te Vreeland, Gillot te Assendelft, Maas te Zaandijk, Rademaker te Sneek, Van Stipriaan Luiscius te Scherpen- zeel, Bleeker te Fijnaard, Kan te Nieuw-en St. Joostland. De //Tijd" meldt, dat het pauselijk leger behoefte heeft aan vertrouwde manschappen voor de artillerie en dat daartoe de pauselijke regeering een beroep op de Nederlanders doet. Zij vraagt voor dat doel ongeveer 25 uitgezochte jonge lieden. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 45", des avonds te 8 uren 41°, te 10 uren40°. Don derdag 's morgens te 5 uren 45°, Wind: Z. W., te 8 uren 47°, 's namiddags te 12 uren 50°, N. W., te 4 uren 48°. Duitschland. Dit Munchen wordt geschre ven, dat aldaar veel sensatie wordt teweeg gebracht, doordien de koning van Beieren het door den overleden koning Max aau den dich ter Emmanuel Geibel toegekende jaargeld heeft ingetrokken. Toen deze voor eenigen tijd van Lubeck terugkeerde, waar hij ter gelegenheid van de feestelijke ontvangst des konings van Pruisen een gedicht had vervaardigd, waarin hij van zijne Pruisisch-gezindheid deed blijken, werd hem medegedeeld, dat het jaargeld inge trokken was. Geibel zal Munchen verlaten en heeft reeds ontslag aangevraagd als honorair professor der universiteit. Volgens den //Prov. Correspondenz" zal de heer Von Bismarck, dewijl zijne gezondheid nog rust noodig maakt, nog eenige weken te Varzin blijven en zal hij dus de opening van den landdag niet bijwonen. Oostenrijk. De //Neue Freie Presse" zegt, dat de heer Von Beust tegenover de commissie van het huis van afgevaardigden tot regeling van de militaire aangelegenheden zou verklaard hebben, dat Oostenrijk met Frankrijk en Enge land in de beste verstandhouding staat, terwijl het ook met Italië op den vriendschappelijksten voet is. Italië heeft evenwel niet altijd vrije hand tegenover Pruisen, zeide de minister. Ook met Rusland tracht Oostenrijk de vriendschap- pelijkste betrekking te onderhouden. Tegenover de eventualiteit van een oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk moet Oostenrijk immer berekend zijn, alsmede om de neutraliteit van den staat te doen eerbiedigen en andere mogendheden te doen afzien van den raogelijken wensch om een aanval te doen. Ten gevolge van deze verklaringen bepaalde de commissie dat de sterkte van het leger en de vloot op voet van oorlog, 800,000 man zal zijn. In de zitting van het Hongaarsche Lager huis is het wetsontwerp op de nationaliteiten ingediend. Ieder burger kan zijn moedertaal tegenover iedere ambtelijke instelling gebruiken. De stedelijke regeeringen kunnen hun notulen en besluiten ook in niet Hongaarsche talen op maken. De Hongaarsche officieele taal wordt alleen behouden voor posten bij het centraal gezag en den rijksdag. Het ontwerp is met voldoening ontvangen. Engeland. De aartsbisschop van Canter bury is gisteren overleden. Volgens berichten uit Bombay van den lsten dezer en uit Calcutta van den 5den 11., heeft de gouv.-generaal het aanbod van Shir- Ali tot het aanknoopen van vriendschappelijke betrekkingen met alle voorkomendheid beant woord. De Britsche troepen gaan voort met de dorpen der oproermakers in de Noordwestelijke hooglanden te verbranden. Er zijn nieuwe on geregeldheden in Muscate voorgekomen. Volgens berichten uit Japan heerscht daar de grootste wanorde en regeeringloosheid. Alle nadere tijdingen van daar ontbreken. Italië. Den 27sten October werd te Florence een banket gegeven ter eere van den afgevaar digde Corsini. De minister van financiën heeft daarbij eene redevoering uitgesproken, waarin hij de noodzakelijkheid betoogde eener finan- tieele reorganisatie en de afschaffing van den gedwongen koers van de bankbiljetten. Hij con stateerde dat het deficit voor 1868 gedekt was en dat dit voor 1869 minder zou zijn, aangezien de inkomsten vermeerderd, de uitgaven vermin derd waren. De minister eindigde met te zeggen, na er op gewezen te hebben dat de tabakslee- ning in den dienst voor 1869 zou voorzien, en na ettelijke aanstaande hervormingen te hebben opgesomd, dat het krediet van den staat zeer toegenomen was, terwijl het gouvernement werk zaam bleef om verbeteringen in te voeren en dat het gesteund werd door de meerderheid, die de eenheid van Italië onder Victor Emma nuel weuschelijk acht. De //Correspondauce Italienne" zegt, dat het gouvernement de Spaansche regeering heeft erkend. Volgens een te Napels uitkomend blad a de regeering dier stad voornemens om gedurende het bezoek, 't welk de kroonprins en de kroon prinses van Italië in de volgende maand aldaar zullen afleggen, een zeer eigenaardig en belan wekkend feest te geven. Het tooneel daarvan zal de opgedolven stad Pompeji zijn, die gedu rende een geheel etmaal tot haar vroeger leven teruggeroepen zal worden. De winkels zullen met waren en verkoopers bezet zijn de straten, tempels en openbare gebouwen zullen geheel in den stijl van den ouden tijd versierd worden er zullen wedloopen, vuistgevechten en meer andere Pompejische spelen uitgevoerd worden, eu de daarbij bohaalde prijzen zullen in den Tempel der Fortuin worden uitgereikt. In hel Forum zal op deu middag eene groote tombok worden gehoudenin deu namiddag zal in den geheel naar eene oude teekeuing gerastaureer den schouwburg een in het Italiaansch vertaald Grieksch treurspel worden opgevoerd, eu de; avonds zal iu het //a giorno" eu door een aan tal toortsen verlicht amphitheater een grooi bal worden gegeven. Spanje. De erkenning van bet voorloopi; gouvernement door België wordt spoedig ver wacht. Er loopt een gerucht, dat koningin Isabelli ten gunste van Don Carlos afstand van de re geering zal doen. De verkiezingen tot samenstelling der Cortes zulleu aanvangen den 29sten November. Het bevestigt zich, dat de pauselijke nuntius eene conferentie heeft gehad met den heer Lo- renzana. Men verwacht spoedig de erkenninj der regeering door het pauselijk gouvernemen' Te Madrid heeft eeu feestmaaltijd plaats ge had tot eene samensmelting tusschen de ledet der progressistische partij en die der liberal' unie. Olozaga heeft gepresideerd en hield bi deze gelegenheid eene rede, waarin hij tot ver dere eendracht aanmaande. Het is overal rustig. De //Gaceta" bevat eene circulaire van den minister Ayala aan den gouverneur-generaal der koloniën, waarin herhaald wordt de verklaring, dat de koloniën haar voordeel zullen kunne! doen met den toestand, door de revolulie is het leven geroepen. Het gouvernement zal voor de koloniën een zoo breed mogelijk stelsel van verkiezingen aannemen en houdt zich reeds me: het ontwerpen eener kieswet voor de kolonies bezig, die aan de behoeften beantwoordt, ft regeering zou gemeend hebben hare macht te overschrijden, indien zij de quaestie betreffend? de slaven had opgelost. Dit problema zal door de Cortes met medewerking der afgevaardigde van de koloniën opgelost worden. De minister belooft voorts, dat verkregen rechten niet ge* weldadig zullen worden vernietigd. In den ministerraad is het rapport o?ef den finantieelen toestand van den minister F guerola goedgekeurd, waarin de middelen w°r' den aangegeven om in de dienst van de schat kist te voorzien. Er is sprake van eene leening van 600 mi' lioen franken. De deelneming zou zoowel Spanje als in het buitenland opengesteld worde» Rusland. Een ukase des keizers verbiedt de

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2