iooperij, tot eene gov. van 14 d. D. P. te Leiderdorp, wegens mishandeling, tot eene aeldb. van 3 of subs. gev. van ld. H.E. te Leiden, wegens mishandeling en hoon, tot cell. gev. van 15 d., eene geldb. van 8 of Id. en eene geldb. van 25 of 2 d. J. W. J. te Utrecht, wegens het doen ontstaan van ge vaar voor een spoortrein, tot eene cell. gev. van 3 m. J. B. te Amsterdam, wegens mis handeling en beleediging, tot eene cell. gev. rao 15 d., eene geldb. van 5.50 of subs. 1 d.; twee geldb. ieder van 8 of cell. gev. voor iedere boete van 1 d. GEMEENTERAAD. Vergadering van heden. Afwezig de heeren Cock, Kueppelhout, Van Kaathoven, Rutger3 en Tieleman. Onder de ingekomen stukken behoort een voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van pensioen aan den heer Perrin, onlangs eer vol ontslagen als leeraar bij het gymnasium en de hoogere burgerschool. Dit voorstel wordt gesteld in handen van de finantieele commissie en zal bij de begrooting voor 1869 in behande ling komen. Aan de orde is het vaststellen van het be drag der subsidiën voor verschillende instellin gen van weldadigheid, in verband met het rap port van de commissie, op die subsidiën be trekkelijk. De voorzitter doet intusschen na mens Burgemeester en Wethouders het voorstel, om dat rapport alsnog aan te houden, ten einde de betrokken instellingen van weldadig heid nader in de gelegenheid te stellen hare bezwaren tegen de voordracht der speciale com missie te doen gelden. Naar het oordeel van Burg. en Weth. levert het uitstel te minder bezwaar op, omdat de finantieele commissie de vermindering van subsidie in elk geval eerst wil beginnen met 1870. Het voorstel van B. en W. wordt door ver schillende leden bestreden maar ten slotte toch aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Tegen het uitstel stemden de heeren Wttewaall, Dries- seo, Van Outeren, Van Heukelotn, Buijs, Goud- saiit en Krantz. De vergadering alsnu overgaande tot het be palen der subsidiën voor 1869, vereenigt zich na eenige discussie met het voorstel van de 1 finantieele commissie, om niet in te willigen de aangevraagde verhooging, maar zich als maximum te houden aan de sommen voor 1867 toege staan. Dientengevolge worden de subsidiën be paald als volgtHeilige Geest Weeshuis ƒ13500, UiDnehuis ƒ14500, R. Catholieke Weesbuis 114000, Luthersche Weeshuis ƒ2800, Israëlie- tisch Armbestuur ƒ510. Tegen deze verminde ring van de subsidiën stemden de heeren Meer burg, Hartevelt, Tichler en Van WenseD. Het verzoek van C. P. Van Leeuwen tot bet in eigendom bekomen van gemeentegrond wordt overeenkomstig het voorstel van de finan tieele commissie aangenomen. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 29 October 1868, 's namid dags te e e n uur. Onderwerpen: 1°. Voordragt tot de onder- handsche verhuring van het locaal op het Raad huis, thans al» ijklocaal in gebruik. 2°. Ge- meentebegrooting voor 1869. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Uit het verslag over Hoofdstuk I (Huis des Koniugs) blijkt, dat in twee der afdeelingen de jongste kabinetsformatie door eenige leden werd gegispt, in een derde dit onderwerp aan geroerd, terwijl men elders, na de opzettelijke beraadslagingen in de openbare zitting der Ka mer, verdere uitweiding daarover ten eenenmale overtollig achtte. Van een bewind, samengesteld op de wijze als het tegenwoordige, liet zich niet dan een wankele gang verwachten. Daartegen deed men gelden, dat reeds daarom aan de le den van het ministerie voor hunne aanvaarding van het bewind dank moest worden geweten, omdat zij aan een toestand van spanning een einde hadden gemaakt, niet ten onrechte even voorbeeldeloos als treurig genoemd. Blijkbaar was bij de vorming van het kabinet de leidende gedachte geweest zooveel mogelijk staatslieden te kiezen, aan den jongsten parlementairen strijd vreemd gebleven. Sommige leden vroegen, of dit bewind liberaal of conservatief was. Omtrent het koloniale vraagstuk bleef volslagene onzekerheid heerschen. Andere leden maakten er eene grief van, dat het ministerie aan de verzoenende gedachte, waar mede het was opgetreden, niet getrouw was ge bleven. Vooral in twee der afdeelingen waren leden, die, op grond der verklaringen des mi nisters van bmnenlandsche zaken, omtrent het onveranderd in stand houden der wet op het lager onderwijs, of ook met het oog op vermoe delijke richting van het ministerie ten opzichte van het koloniaal vraagstuk, nu reeds hun ver trouwen aan dit bewind meenden te moeten ontzeggen. Anderen gingen niet zoo ver, maai gaven te kennen, bij voorraad tegenover het kabinet eene afwachtende houding te zullen aannemen. Ter gelegenheid dezer verklaringen werd door enkelen weder de vraag geopperd, of het wel geoorloofd was, begrootingen af te stemmen om redenen daarbuiten gelegen. Zij beantwoordden die vraag ontkennend en noemden eene dergelijke handelwijze zeer strijdig zoo met het algemeen belang als met den geest onzer constitutioneele instellingen. Tegenover het tot nu toe vermeld afkeurend oordeel stond dat van een aantal leden, die verklaarden sympathie voor het tegenwoordig ministerie te koesteren, althans de daartegen ingebrachte grieven als ongegrond of schromelijk overdreven te beschouwen. Zoo dat bewind geen sterk sprekende politieke kleur had, was dit onder de omstandigheden, waarin het vaderland verkeerde en had verkeerd, misschien een we zenlijk voordeel. In elk geval had het ministerie, hetwelk eerst sedert weinige maanden aan het bewind is, nog den tijd niet gehad, om op zeer kennelijke wijze van zijn politiek karakter te doen blijken. Wat den finantieelen toestand betreft, werd die door velen niet gunstig, door sommigen zelfs zeer ongunstig genoemd. De ware verhou ding tusschen onze gewone inkomsten en uit gaven, en daarmee de afhankelijkheid van de altijd onzekere baten, duurt voort. Terwijl men aan de eene zijde den minister beschuldigde, dat hij er zich te zeer op had toegelegd de lichtzijde onzer financiën in het oog te doen vallen, antwoordde men aan den anderen kant, dat die beschuldiging niet anders dan als geheel onverdiend te beschouwen was. De minister had, in zijne rede, eene rede van een gansch ander karakter dan men gewoon was van den vorigen minister te hooren, den waren staat van zaken eenvoudig, maar duidelijk, zonder omwegen en zonder iets te verbloemen, uiteen gezet. Allerminst had hij het bezwaar, in de afhankelijkheid van de koloniale geldmiddelen gelegen, ontveinsd. Voorts werd de vraag be handeld, of in de begrooting, zooals zij wordt voorgesteld, de geraamde uitgaven door de aau- gewezen middelen behoorlijk worden opgewogen Verscheiden leden meenden die vraag ontken nend te kunnen beantwoorden. Door vele leden werden deze ongunstige verwachtingen omtrent de waarschijnlijke uitkomsten der staatsbegroo- ting voor 1869 als alleszins overdreven en de beschuldigingen tegen den minister van finan ciën als geheel ongegrond beschouwd. De minister van oorlog heeft inlichtingen verstrekt op het adres van den heer Stieltjes, te Delft, betreffende de bespoedigde slooping der vestingwerken van Nijmegen, enz. Z. Exc. heeft, hoezeer zijne overtuiging omtrent het al dan niet noodzakelijke om, met het oog op de be langen der algemeene landsdefensie, Nijmegen als vesting te behouden, sedert geruimen tijd is gevestigd, niettemin nogmaals al de omstan digheden overwogen, welke in deze gewichtige aangelegenheid van invloed kunnen zijn; en dit zoowel naar aanleiding van den inhoud van het bij de Kamer ingekomen en aan hem, met ver zoek om inlichtingen, toegezonden adres, als uit aanmerking van den oprechten wensch om de bijzondere belangeu der gemeente Nijmegen, immers in zoover dit mogelijk zou blijken te zijn, met de algemeene rijksbelangen in over eenstemming te brengen. De minister is van oordeel gebleven, dat Nijmegen boven vele an dere vestingen strategische waarde bezit, zoowel wanneer ons zuidelijk, als wanneer ons oostelijk frontier wordt aangevallen, daar zoowel het Maas-Waalsche als de Over-Betuwe door deze vesting beschermd wordt. GEMENGDE RER1C11 TEN. Ook de 19de eeuw kent nog heksenprocessen. Dit werd onlangs bewezen in Noord-Duitsch- land, in het dorpje Jaschhütte: een boer aldaar brak zijn been en meende dat dit de schuld was eener oude vrouw in het dorp, die hem behekst had, en hem haren 25sten duivel, Peter, op zijn dak had gestuurd. De heks werd daarom gelast, om bij den bezetene te komen, en d3ar drongen de aanwezigen haar, om den beheksten van haar bloed te drinken te gevendan zou duivel Peter den boer wel loslaten: de vrouw stelde voor om zich met een speld in den arm te prikken, maar dit was, meenden zijne vrien den, niet genoeg: het bloed moest uit de neus komen, en twee man gingen daarop met hunne vuisten aan het werk. Het duurde niet lang of het bloed begon te vloeien, en nu moest de ongelukkige vrouw dat bloed laten loopen in den mond van den lijder, die hierbij reeds iets beter werd; om echter tegen alle eventualiteiten beveiligd te zijn, werd er nog wat bloed in een kopje vergaard. Toen mocht de zoogenaamde heks weggaan; haar eerste gang was gelijk zich denken laat naar den dokter, die haar onderzocht, vau het gebeurde aangifte deed, en de beide heksenbezweerders werdeu tot 3 maan den veroordeeldde bezetene werd van alle rechtsvervolging ontslagen. CORRESPONDENTIE. Het ,/Tooneel- nieuws" moest wegens plaatsgebrek tot morgen blijven liggen. ADVERTENTIElN. Gevraagd een gemeubileerd ItO Vl<:\llli<*>. Opgave van stand en prijs bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhan delaren alhier. Brieven franco onder Letter P. ondergeteekende maakt bij dezen aan zijne geëerde begun- stigers en stadgeuooten bekend, dat bij hem verkrijgbaar zijn PUIKE FRIE- SCHE HVTËKAl 11 UAPPtiLEX Ouden Rijn nabij het Weeshuis. W. P. OSINGA. Dr.ROMEKSHAUSENSOOGWATER tot behoud, versterking en herstel van het gezigt, in groote flacons a 1.en in kleine a 30 cents; HAARBALSEffl, EAU DE COLOGNE PHILOCOME. Deze voor het versterken en tegen het uit vallen der haren, algemeen beminde balsem is in groote flacons a 90 en in kleine a 45 cents, verkrijgbaar gesteld te Ley den bij Ai. H. Sweiner; te Delft bij Frankamp; te Haarlem bijj. P. Kart- liaus en J. v. «I. Pavord Smits. Brochures over het gebruik enz. gratis.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3