N°. 2672. Maandag A°. 1868. 26 October. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 6.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12®. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15. LEIDSCH DAGBLAD. BINNENLAND. LEIDEN, 24 October. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkbuis albier opgenomen van 123 tot 138 volwassen personen en van 69 tot 79 kinderen. Morgen, 23 Oct., zoo schrijft een correspondent uit Amsterdam aan de Arnh. Courant, zal er in den dierentuin Artis natura raagistra" alhier eene belangrijke gebeurtenis plaats hebben. Het nieuwe gebouw toch verrijzende op het on langs aangekochte terrein bestemd voor de twee nijlpaarden, is nagenoeg gereed. De groote moeilijkheid evenwel bestaat in het transport der ontzaglijke dieren van het oude bassin naar het pas voltooide. Men heeft op het ter rein dat dezen scheidt en de afstand is nog al belangrijk rails moeten leggen, daar an ders het vervoer der samen ongeveer 8000 pon den wegende dieren nagenoeg onuitvoerbaar zou zijn geweest. Op de spoorstaven bevindt zich een transportwagen men zal hem in de onmid dellijke nabijheid van het oude hok brengen, daarvan een zijmuur gedeeltelijk wegbreken, en door de dus gevormde opening wil men dan de nijlpaarden nopen in den wagen //plaats te nemen." Voor de soliditeit der rails en des voertuigs ia behoorlijk gezorgd. Men heeft met dit laatste, door 10,000 ponden bezwaard, een proefrit on dernomen die zeer gunstig afgeloopen is. Wij hebben het nieuwe bassin, waartoe het publiek trouwens reeds, evenals tot de andere gebouwen van den overkant" (zooals men dat pas verworven gedeelte van Artis noemt) toe gang heeft, met genoegen en belangstelling be zichtigd. Het is juist eens zoo groot als het oude en ziet er gelijk het overige van het ge bouw keurig netjes uit. Het vroegere bassin eischte aan duinwater alleen over de f 1000 'sjaars: het is te voorzien dat dit nieuwe minstens het dubbele van die som aan dat vocht zal kosten. De directie is er ook op uit om voor zoover dit de nijlpaarden betreft het duinwater door ander water te doen vervangen. Uit den Haag wordt ons het volgende bericht gezonden, als wederlegging van dat. het welk het Haagsche Dagblad gisteren mede deelde In de vergadering van Woensdag 14 dezer beeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier besloten om zich opnieuw tot het klassi kaal bestuur te wenden met het verzoek 1°. otn Dr. Zaalberg te ontslaan als leeraar dier gemeente, op grond van immoraliteit en wel, blijkens zijne bewering in zijn Afscheidsgroet, '/dat zijn geweten hem verbood om langer die kerk als leeraar te dienen," waarvan naar zijne latere verklaringen o. a. in den Verboden Preek, niets is teruggenomen, en 2°. om in af wachting der uitspraak Dr. Zaalberg reeds da delijk te schorsen. De winter-inschrijving voor de Ned. Her vormde gemeente te 's-Hage heeft tot dus verre opgebracht eene som van f 16.988.77 zijnde ruim f 1100 meer dan het vorige jaar. De commissie voor de oprichting van een standbeeld voor Jan Pieterszoon Koen te Ba tavia is thans samengesteld en bestaat uit de heeren J. C. Reynst, voorzitter, N. Trakranen, H. C. Staring, Jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburg, Dr. W. Hester, J. W. H. Smissaert, Mr. D. C. A. graaf Van Hogendorp, Jhr. Mr. D. A. Junius van Hemert en H. D. Potter terwijl de heer J. S. G. Gramberg zich belast heeft met het secretariaat. De commissie wekt tot algemeene deelne ming op. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 46', Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 41°, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 49°, te 4 uren 46°. BUITE N L A N D. Engeland. Eene officieele dépêche van den 20sten Oct. uit Simla (Indi?) meldt, dat de Engel - sche legermacht te Hazara is teruggekeerd. Na eenige onbeteekenende gevechten hebben de stammen zich onderworpen. Op den feestmaaltijd, te Liverpool gehou den, heeft de Amerikaansche gezant verzekerd, dat het laatste punt van verschil betreffende de Alabama-quaestie eene eervolle oplossing nabij is. Lord Stanley en de heer Gladstone woonden het banket bij. Eerstgenoemde zeide, dat Engelands buitenlandsche politiek strekte tot instandhouding van den vrede, zich te ont houden van plannen tot het doen van aanval len en het eerbiedigen der internationale rech ten. Hij meende, dat, indien geheel Europa dit denkbeeld was toegedaan, er dan een ei ode zou komen aan de kolossale oorlogstoerustingen, die Europa ten smaad waren en eene finan- tieele ruïne na zich zouden slepen. Hij wees er op, dat er in Europa eene neiging bestond om de gevaren van den toestand te overdrijven en dat met gunstig gevolg eene neutrale be middeling zou kunnen aangewend worden. De toekomst werd beschouwd als niet absoluut vrij te zijn van bezorgdheid, maar hij hoopte dat elke staatsman een afkeer voor den oorlog zou hebben. Lord Stanley bevestigde voorts de ver klaringen des heeren Reverdy Johnson. De heer Gladstone voerde aan, dat eene wijziging van het oude regeeringsbeginsel in Europa de beste weg was om den oorlog te verhoeden. De regeering heeft de politiek van sir Philip Wodehouse, gouverneur der Kaapkolonie, in de zaak van bet Basuto-gebied, goedgekeurd. De aangeboden hervatting der onderhandelin gen met den Oranje-Vrijstaat zal waarschijnlijk eerst na de terugkomst der afgevaardigden uit Engeland plaats hebben. De Venezuelaansche consul te Londen beeft medegedeeld, dat volgens de jongste berichten uit Venezuela reeds in 15 staten, die zich bij de door de revolutie tot stand gekomen regee ring hebben aangesloten, rust en orde heerschen en dat er alle grond is om te gelooven, dat da staten Zamora en Portuguesa eerstdaags ook tot de revolutie zullen toetreden. Het bestuur van den minister van financiën werkt gunstig op den gang van zakende handel is verlevendigd en bet geld is ruimer. Spanje. De minister van justitie heeft be volen, dat de zes millioenen, die vroeger aan de seminariën werden uitbetaald, zouden wor den ingehouden. Donderdag-avond beeft Olozaga eene meeting gepresideerd, die in het belang der afschaffing van de slavernij werd gehouden. De meeting drong er op aan, dat alle kinderen na den 30sten Sept. uit slavenouders geboren, vrij zou den zijn. In een brief uit Malaga wordt melding gemaakt van eenige wanordelijkheden, die al daar zouden hebben plaats gehad, echter zon der ernstige gevolgen. De rust is hersteld. Rumenie. Er worden te Bucharest gewa pende benden georganiseerd, om opnieuw Bul garije te bemeesteren. Daartoe schijnt aanlei ding te zijn gegeven door het Garibaldiaanscbe element, dat door kolonel Bidescbim vertegen woordigd wordt, die als handelaar in glas ver kleed de recruteering bevordert. Amerika. Tijdingen uit New-York van 23 October melden, dat de berichten omtrent de verkiezingen in Virginië zeer onvolledig zijn; er blijkt echter uit, dat het aantal kieziers der democratische partij zeer vermeerderd is. Beide partijen beweren de overwinning te hebben be haald. Er loopt een gerucht dat in Brazilië de markies Da Sa als minister van oorlog zal af treden. Men zegt dat prins August vau Co- burg, schoonzoon des keizers van Brazilië, admi raal bij de Braziliaanscbe marine, als gast van den hertog van Montpensier eerstdaags naar Spanje zal vertrekken. Lopez, president van Paraguay, bevond zich volgens de laatste berichten in Yilleta en de Braziliaanscbe troepen stonden in de nabijheid van die plaats. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 23 October 1868, zijn veroordeeld J. v. d. M. te Leiden, wegens misbruik van vertrouwen, tot eene gev. van 2 m., 2 geld boeten ieder van f 12.50 of voor iedere geldb. subs. gev. van 2d. J. Z. te Leiden, wegens bedelarij, tot eene gev. van 14 d. J. W. te Rijpwetering, tot eene cell. gev. van 1 m., eene geldb. van f 8 of subs. gev. van ld. D. v. E. te Soeterwoude, wegens laster en boon, tot eene cell. gev. van 2 m., eene geldb. van f 25, en twee geldb. ieder van [8 of voor ie dere geldb. subs. gev. van 2d. J. D. te Leiden, wegens het in pand nemen van miliü. kleedingstukken, tot eene gev. van 14 d.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1