ver en in overeenstemming met het recht des Komngs tot sluiting der zitting. 6. De uitoefening van onderscheidene grond wettige rechten, aan de regeeriug toegekend. De voorsteller wil herhaalde staatkundige dis cussie vermijden; dat bij beraadslaging over wetsvoorstellen uien zich by den inhoud daar van uitsluitend bepale; dat dit speciaal het ge val moet wezen bij begrootingswetten, die enkel uit een finantieel oogpunt moeten behandeld worden. //De staten-generaal moeten zich geheel onthouden op de benoeming en het ontslag van ministers direct invloed uit te oefenen. Hunne bevoegdheid gaat niet verder dan den minister ter verantwoording te roepen en hun oordeel over de ontvangen inlichtingen op zoodanige wijze uit te spreken, dat de kroon daarover be slissen kan, hetzij door maatregelen te nemen, waardoor het vertrouwen hersteld wordt, hetzij door de betrokken ministers te ontslaan, hetzij door de Kamer ontbinden. Een zoogenaamde motie (zelfstandig voorstel) als het gevolg van gehouden interpellatie, wil de heer Kemper aan een voorafgaand onderzoek onderwerpen. Voorstellen van adressen of voordrachten aan den Koning moeten ook door een enkel lid kunnen gedaan worden. De bevoegdheid moet gegeven worden om, wanneer het een onderwerp van wetgeving ot administratie geldt, ook schriftelijke adressen aan den Koning in te dienen. Het recht moet gegeven worden om, iu een gegeven geval, het onderwerp van een verzoekschrift tot onderwerp van een be paald onderzoek in de afdeelingen te maken ol men daaromtrent het gevoelen van de Kamer zal doen kennen, hetzij in een voorstel van wet of in een adres aan den Koning. 7. Ondergeschikte punten en jaarlijksche of tweejaarlyksche herziening van het reglement van orde. Het Handelsblad van heden vestigt onze aan dacht op het feit, dat het niet alleen de redac tie der vliegende blaadjes van de Eriesche Ver- eeniging is, die meldt dat het eergisteren door ons geplaatste stukje door een kundig en rechtschapen Katholiek geschreven is, maar dat ook de redactie van het Volksblad indertijd dat stuk geplaatst heeft, met de verzekering, dat het afkomstig was van een Nederlandsch Roomsch- Katkoliek, die aller achting verdient. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de gelegenheid die zich hier, in de stads-gehoorzaal bij genoegzame deelneming, weder zal voordoen om het Amsterdamsche park- orkest van StumpiF te hooren. Wy vertrouwen dat de heer Linde man, die zich met de zorg hiervoor belast, niet te vergeefs op de ondersteuning, die hij van het publiek verwacht, en waarvan hij de zaak afhankelijk stelt, zal rekenen. De opbrengst der rijksmiddelen (^hoofdsom en opcenten) over de maand September 1S68 be droeg ƒ6,238,415.075 tegen ƒ6,123,471.46* in September 1867. Totaal gedurende de negen eerste maanden van 1868 51,437,049.12 tegen ƒ52,285,217.01 in de negen eerste maanden van 1867. Gisteren werd te Zeist het honderdjarig bestaan der Hernhutterskerk plechtig gevierd. Reeds vroeg kondigde bazuingeschal de feeste lijkheid aan. Des morgens is er buitengewone godsdienstoefening, daarna liefdemaal en des avonds buitengewone kerkelijke bijeenkomst, met concert uitvoering, gehouden. Voor't een en an der was het kerkgebouw allersmaakvolst versierd met groen, bloemen en een tal van vazen met bloemenruikers. De persoon te Maastricht, die dezer dagen ontvluchtte terwijl hij naar de kamer van den rechter van instructie werd overgebracht, is Vrijdag-morgen door de marechaussee weder gevat. Hij had zich werkelijk in de holen van den St.-Pietersberg verscholen. De officier van justitie te 's-Hertogen bosch bericht in het Politieblad, dat in het laatst der vorige maand twee vrouwen, de eene ongeveer 40 jaren oud, pokdalig, de andere om trent 20 jaren oud, beiden met zwart haar en geel aangezicht, de oudste blootshoofds en ge kleed niet langen mantel en kap, rok met roo- den rand, de jongste insgelijks blootshoofds en gekleed met korten mantel, beiden Hoogduitsch sprekende, te Tilburg bij verschillende ingezete nen gepoogd hebben diefstal te plegen, door bij hen te vragen naar muntstukken, meer bepaal delijk rijksdaalders, met het jaartal 1850 of 1853, waarvoor zij 10 cents boven de waarde boden en onder het nazien van het geld met behen digheid geldstukken in de mouwen hunner ja pons te steken. Zij behooren tot een troep rei zende lieden, bestaande uit vier mannen, twee vrouwen en twee kinderen, welke het land af reizen met een groot geel rijtuig, bespannen met twee paarden. Zij zijn nagespoord tot in de rich ting van Meijel, arr. Roermond. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch vestigt de aandacht der politie op bovengemelde vrouwen en verzoekt hare verdere opsporing en bericht. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te 's-Hertogenbosch Mr. A. H. Sassen, adv. aldaar en lid van de prov. staten van Noord-Brabant; tot plaatsv. kantonr. te Utrecht Mr. C. De Wilde, proc. bij de onder scheidene rechtscolleges aldaartot griffier bij het kantongerecht te Oldeberkoop Mr. C. W. Ament, advocaat te Sneek; by hetpersoaeel van den gen. dienst der landmacht in O.-I., tot offic. van gez. 3de kl. J. R. H. Van Son, doctor in de genees kunde, en E. W. Arnold, doctor in de genees-, heel- en verloskunde. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapit. der inf. van het leger in N.-I., F. Van Gen- deren, wegens ongeschiktheid tot het gaan her vatten vau den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, uit Zr. Ms. militairen dienst, onder toekenning van pensioen. Bij Koninklijke besluiten van 15, 16 en 17 dezer, is aan W. Lindemans te Sittard, H. Van Dijk, F. Zwaans en A. Van Uden te Berchem; P. J. B. Schlosser te Amsterdam en J. Vanger Hurk te Leeuwen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis //Eidei et Yirtuti", en den laatste tevens tot het dragen van de gouden medaille //Bene Merenti", 3de grootte; aan P. Van Wegen, J. Smits en T. Lenzen te Druten, tot het aannemen en dra gen van het hun door den paus toegekende kruis //Eidei et Yirtuti", en aan eerstgenoemde tevens dergelijke vergunning voor de hem mede door den paus geschonken gouden medaille 3de grootte. Bij onderscheiden besluiten van 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, te verleenen: 1°. do zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. Van Overbeek, kwartiermeester op Zr. Ms. rader- stoomschip //Timor", wegens het met levensge vaar redden van een officier op de reede van het eiland Onrust op 14 Augustus jl.; 2°. de zilv. medaille en een loffelijk getuigschrift aan den 2den schiemansmaat B. Van Vliet, en de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan dea matroos 1ste kl. J. W. Blesgraeft, bei den dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip //den Briel", wegens het met levensgevaar redden van twee over boord gevallen lichtmatrozen op 13 Juni jl. ter reede van Pontianak3°. de bron zen medaille en een loffelijk getuigschrift, we gens de redding van drie schepelingen van Zr. Ms. schroefstoomschip //Coehoorn", op 26 Juli 1866 ter reede van Menado, aan den toenmali- gen bootsman thans schipper J. De Vries, den 2den timmerman W. Kloppert en de matrozen der 3de kl. K. Vreeken en H. C. Stoppendaal, allen behoorende tot de bemanning van genoem den bodem. Z. M. heeft den apoth. 3de kl. J. B. Nagelvoon van het pers. van den gen. dienst der landmat! van het leger hier te lande, thans voor dea ti van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oos Indië, in zijnen rang en ancienneteit over* plaatst bij het pers. van den geneesk. diet- van laatstgemeld leger. Bij Koninklijk besluit van gisteren Z. K. H. de prins van Oranje benoemd t, eere-voorzitter van de zevende bijeenkomst het internationale statistische congres, dat 1869 te 's Gravenhage zal worden gehouden Bij een tweede besluit is ingesteld eene rij;! commissie ter regeling van den gang en van: werkzaamheden dier bijeenkomst. Zij bestaatt een voorzitter en elf leden. Hiertoe worden benoemd: tot voorzitter: )h C. Fock, minister van binnenl. zaken, en i: leden: Dr. H. Van Beeck Vollenhoven, lidvj de Eerste Kamer der Staten-GeneraalMr. 1 A. J. W baron Sloet van de Beele, lid van: Tweede Kamer der Staten-Generaal; Jhr. J. De Bosch Kemper, lid van de Tweede Kan; der Staten-GeneraalP. J. Bachiene, lid vanc;; Raad van State; Dr. W. R. baron Van Hoëre. lid van den Raad van State; Mr. J. A. Jolle lid van den hoogen raad der Nederlanden)\i J. B. baron Van Hugenpoth tot den Berenclaau? raadsheer in het prov. gerechtshof van Noor: Brabant; Mr. S. Vissering, hoogleeraar in d faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden; Mr M. M. Von Baumhauer, referendaris bij h departement van binnenlandsche zakenMr. A. P. Verkerk Pistonus, referendaris bij b; departement van financiën; Mr. H. Jacobi, co- mies ter provinciale griffie in Noord-Hollar, welke laatste tevens zal waarnemen de betrel king van secretaris. De Thermometer van Fahrenheit teekendei hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 44°, avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40°. Woensdag 's morgens te 5 uren 40°, Wind: l te 8 uren 42", 's namiddags te 12 uren 4S1 te 4 uren 46°, W. KOL ON IEN. Door den gouverneur-generaal vau Ne. Indië zyn o. a. de volgende beschikkingen gt nomen Civiel Departement. VerleendEen twee verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den pre: bij de Prot. gem. te Passoeroean C. G. S. Be gemann en aan den ambt. ter besch. bij di landel. ink. en cult. Mr. G. H. Lowe. OntslagenEervol, weg. ziekte, onder toeï van wachtg., de adsist.-res. van Kraksan (Probol G. R. Lucardie; op verzoek, als adv. en pro: bij den raad van just, te Samarang Mr. J. J Schneither. Benoemd: Tot lid in den raad van just, t; Batavia, de offic. van just, bij den raad vr. ust. te Padang Jhr. Mr. H. L. Wichers; to! ambt. ter besch. bij de landel. ink. en cult, d? ambt. voor den burg. dienst in Ned. Indië P H. J. Van Lawick; tot ambt. ter besch. vat den res. der Lampongsche districten F. P. J Mulder, ambt. op onderst., laatstel. ambt. ttr besch. van den res. van Palembang; tot lie van den residentieraad te Riouw K. W. 1 Van der Eb, ben. secr. der res. Riouw en Os derhoorighedenbij het dep. van binnenl. o.1 stuur, tot hoofdcomm. de 1ste comm. C. H Van Colbiertot lsteu comm. de 2de eomE J. P. De Vries; tot 2de comm. de ambt. te? besch. bij de landel. ink. en cult. A. Myer e: de 3de comm. J. M. Van der Burg Jzn.; to! 3den comm. de klerk F. Wetters; by de alge® secretarie, tot onderchef van de afd. statistiek de tijdel. waarn. 1ste comm. Dr. L. G. W. D' Roo; tot lsten comm. de ambt. ter besch. van den algem. secret. Mr. F. Ooster. Hersteld: bij den generalen staf: In aetifl teit de kol. op non-act. Jhr. F. W. R.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2