GULDENTOP zömerzorg; PARKSTRIJKORKEST, LOSGELATEN GALEIBOEF. Pax-Intrantibus. voor puike onberoofde werden weder iets hoo- gere prijzen betaald. Middelbare qualiteiten on veranderd. Ylas. Met tamelijken aanvoer en levendigen bandel tot vaste prijzen begeerd. Tin. 300 bi. Billiton zijn afgedaan tot 57, 300 bl. Billiton tot f 57.25 en 500 bl. Banca iot f 58.25. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te 's-GravesandeB. Mossel te Nederhorst den Berg (ten gevolge van het bedanken door W. Vliegen hart)te Goudriaan l. Van Dalen te St.-Philipsland te Leimuiden E. A. G. Van Ho ogen hui] se te Ter-Aa; te WoudsendJ. C. Eijkman te Bruchemte LutteDA. Pijer te Heemse; te Andel: C. De Wilde te Poortvliet; te Willemstad: M. J. Wentink te Loon-op-Zand. Aangenomen: naar Durgerdam: door den and. H. E. Van Biet; naar Grouwdoor H. f. G. Greeben te Dokkum naar Nieawerkerk ild IJseldoor W. Koelman te Uitwijk. Bedankt: naar Oudeschoot: door C. A. Klinkenberg te Aaltennaar Deersumdoor C. De Haas te St.-Jacobi-Parochienaar Ommeren door W. Van Veen te Eethen. Door het prov. kerkbestuur van Noord-Bra- lant zijn tot de evangeliebediening toegelaten le heeren P. C. Vincent, th. dr., A. H. Claasen, 3. Visser, L. Van 't Sant, J. A. F. Van der Meer van Kuffeler en J. H. Kruseman Aretz; ioor het prov. kerkbestuur van Zeeland de beren A. Modderman, J. F. Van Binsbergen n M. J. Schroder; door dat van Overijsel ie heer Cornelis Diehl, cand. te Utrecht. Waalsche Kerk. Eervol emeritaat is verleend aan P. J. I. Mounier te Amsterdam. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Westmaas: H. A. Jonkman, te Kruiningen. Aangenomen: te Naaldwijk: door J. J. Dekkers, cand. Bedankt: te Wanswerd: door H. Van Hoogen te Bierurate 's-Gravenhagedoor W. H. Gispen, te Kampen. RECHTSZAKEN. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden, op den 12den Octo ber 1868. 3 wegens het baggeren in den Bijn zonder con sent van het Hoogheemraadschap van Bijuland. 2 het werpen van vuilnis in het water. 1 het rijden over de kleine steenen. 1 de Vrouwesteeg in verkeerde richting te rijden. 1 het verontreinigen der straat. 3 het schrobben der straat zonder ge geven last. 6 het mesten van varkens zonder con sent. 1 het zwemmen in gemeentewater. T00NEELNIEUWS. Omtrent het drama//De kinderdokter of schuld en boete", dat gisterenavond door bet Haagsche tooneelgezelschap werd opgevoerd, &an ons oordeel niet gunstig zijn. Het is van bet begin tot het einde onnatuurlijk en vol onge rijmdheden en onmogelijke toestanden. Een on gelukkig uitvloeisel van den nog altijd gehuldigden Franschen wansmaak Een echtgenoot, die, door djne Yrouw bedrogen zijnde, de in overspel ge boren dochter aan den waren vader met geweld ontneemt om haar als zijn eigen kind op te voeden, ên zich daartoe verbergt en een valschen naam aanneemt, verschaft naar onze meening een vrij zonderling en weinig aantrekkelijk onder werp voor een tooneelstuk. Een Eransch pu bliek, dat zich reeda zooveel raara liet welgeval len, ia misschien al tevreden wanneer een auteur maar weer iets nieuws heeft bedacht, maar voor Holl. toeschouwers is het zeker niet geschikt. Onkiesche uitdrukkingen vindt men gelukkig niet, maar toch is de strekking niet onberispe lijk, want de verleider der schuldige vrouw boe zemt eigenlijk meer medelijden in dan de be drogen echtgenoot. Maar genoeg, wij willen liefst kort zijn en er alleen nog bijvoegen, dat het ons speet dat een der eerste voorstellingen van het Haagsche tooneelgezelschap zich niet door een degelijker stuk gekenmerkt heeft. Een tooneel- directeur moet zeer nauwgezet zijn in de keus zijner stukken, en geen enkel slecht stuk toe laten, of hij zal langzamerhand den toeloop zien verminderen en voor leege zalen moeten spelen. E e n e onbeduidende of slecht gekozen voorste 1- ling kan hem in de oogen van het publiek meer benadeelen, dan hij misschien zelf vermoedt. Wij raden daarom den heer Valois in zijn eigen be lang ernstig aan om toch vooral te bedenken, dat alleen een degelijk repertoire hem de gunst der schouwburgbezoekers kan doen behouden. Levert de dramatische literatuur van den laat- sten tijd niets belangrijks op welnu, dan zijn goede stukken uit de zoogenaamde oude doos verre te verkiezen boven nieuwe prullen Bovengenoemd drama werd gespeeld zooals dergelijke stukken gewoonlijk gespeeld worden, dat wil zeggen niet bepaald slecht, maar ook met weinig blijken van studie der verschillende rollen. Wij beklagen echter in zulke gevallen de acteurs meer, dan dat wij hen gestreng be- oordeelen. Het spel van den heer Kiehl verdient niettemin wel eene gunstige vermelding. Het nastukje: //Hij is niet jaloersch," is van veel beter gehalte, dan het vorige stuk. Het is recht vroolijk en geestig en bevat allerkod- digste tooneelen, die blijkbaar algemeen volde den. De uitvoering door Mw. Picéni en de hee- ren Faassen, Nuggelmans en Van der G-rijp kwam ons ook zeer verdienstelijk voor. Vooral heb ben de twee eerstgenoemde personen uitgemunt. Mw. Picéni was in deze rol weer volkomen op hare plaats. GEMEENTERAAD. Vergadering ,van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 22 October 186S, 's namid dags te twee uren. Onderwerpen1°. Verzoek van den stads chirurgijn J. L. A. Desertine, om continuatie in zijne betrekking. 2°. Voordragt tot het ver- leenen van een eervol ontslag aan den leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middel baar onderwijs. 3°. Begrootingen van de ge- subsidiëerde instellingen van weldadigheid en het Israëlitisch armbestuur, voor 1869, in ver band met het rapport omtrent de subsidiën. 4°. Onderhandsche verhuring van: a. den kel der op de Breêstraat; b. het magazijn en den zolder in de Smidssteeg. 5°. Bekening van het Israëlitisch armbestuur, over 1867. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Heden is aan de leden rondgedeeld het voor- loopig verslag der commissie van rapporteurs over de ontwerpen der begrooting van Neder - landsch Indië voor 1869. De meerderheid der leden oordeelde het oogenblik tot bespreking van het staatkundig beleid des ministers min der geschikt en wilde die tot de behandeling der staatsbegrooting uitstellen. Velen twijfelden of bij de vaststeling der cijfers, in de begrooting voorkomende, wei op de eischen van den dienst en op de koloniale bijdrage voor de schatkist was gelet. Zeer velen vroegen of er werkelijk deugdelijke gronden bestaan voor de meening der regeering, dat door de aangevraagde som men in alle eischen van den dienst kan worden voorzien. Algemeen werd erkend, dat in de ver deeling en rangschikking der middelen tot dek king van uitgaven, groote verbetering is aan gebracht. Velen achten de raming van de op brengst der middelen uit de cultuurproducten overdreven hoog. Velen vonden de raming der koloniale bijdrage niet geheel gerechtvaardigd. Anderen meenden dat het geraamde cijfer van die bijdrage in elk geval gewaarborgd was. De groote meerderheid deelde niet in de meening van sommigen, die tegen meerderen verkoop van producten in Indië wareu. Door den Hoogen Baad is eene lijst van aanbeveling van zes candidaten aan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal ingezonden, om te voorzien in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van Jhr. Mr. Godelridus Andreas Melort. Op die lijst zijn geplaatst de HH. Mrs. A. F. X. Luyben, J. B. Baron Van Hu- genpoth tot den Berenclaauw, J. H. Jessé, J. W. Gefken, E. G. P. Gertsen en P. Hof stede. ADVERTENTIES. Wouwburg te luiden. Het Vlaamsch Tooneelgezelschap van Noord en Zuid onder directie van VICTOB DBIES SENS, zal de eer hebben te vertoonen Op Maandag 26 October 18C8: of de Geschiedkundig tooneelspel in twee afdeelingen en vier bedrijven, door Victor Driessens. Het heeft Zijne Majesteit Leopold II, Ko ning der Belgen, behaagd dit stuk met de pre mie te bekroonen den 7 September 1868. Het stuk speelt in de proviucie Antwerpen op het laatst der 18de eeuw. djjlbna. DE NASLEEP VAN EEN EERSTE HUWELIJK. Kluchtspel in een bedrijf, door L. Bastiaens. Aanvang ten 7 uur. Prijzen der Plaatsen Loges ƒ1.60. Baignoires 1.20. Parterre 1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag 24 Oc tober en op den speeldag van 101 uur. Door bijzondere omstandigheden ziju de aange kondigde CONCEBTEN (Strijk orchest) ouder directie van den heer H. Völlnia r uitgesteld geworden. Op vereerend verlangen zal in den loop der volgende maand door den ondergeteekende in de STADS-GEHOOBZAAL alhier voorloopig één OOBïCJEItT worden gegeven door het zoo gun stig bekende bestaande uit 40 personen en eenn»e solisten. onder directie tan den heer W. STIIMPFF. De entree per persoon is bepaald op 99 cents, oin de beperkte rninite der zaal worden HH. Officieren en studenten beleefdelijk verzoekt op de in de volgende week circulerende lyst van hunne deelneming te willen doen bli|ken. Hoogachtend UEd. Dw. dienaar, J. LINDEMAN,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3