van 'a-Gravenhage naar zijne woning terugkeerde, onverhoeds door twee mannen, die eensklaps uit het kreupelhout te voorschijn kwamen, over vallen. Zij betastten hem, deden een nauwkeu rig onderzoek naar hetgeen de tuinman bij zich droeg, en waarschijnlijk wrevelig dat zij niets van waarde bij hem vonden, wierpen zij hem over de leuning der genoemde brug in eene sloot. Gelukkig heeft hij, hoezeer het duister was, langzamerhand kruipende den wal weder kunnen vinden en zijne woning bereikt. De tuin man houdt bet er stellig voor, dat de aanran ders zich in zijn persoon vergisten en op een ander tuinier het oog hadden gevestigd, die wekelijks met eene aanzienlijke som gelds van de stad terugkeert. Korten tijd daarna beeft een van deze on verlaten op denzelfden weg een koetsier aange rand, die met eene vigilante den heer Dr. P. had weggebracht en nu naar de residentie te rugkeerde. De stoute aanrander greep de teugels en verlangde dat de koetsier stil zou houden, van den bok afstijgen en hij zijne plaats daar op innemen maar de koetsier, eensklaps van de zweep gebruik makende, bracht den over moedige eenige welverdiende gevoelige slagen toe, nam de verwarring van het oogenblik te baat om onverwijld op de bok te springen, zette de paarden op een draf en ontkwam aldus vhet gevaar dat hem dreigde. Toen hij op het einde der laan nabij de stad gekomen was, waarschuwde hij eenige personen, die den weg opgingen, om op hunne hoede te zijn. Het waren juist de bloedverwanten van den tuinier, die zich huiswaarts wilden begeven. Deze hebben toen de hulp der politie en van nachtwachten ingeroepen en zijn van een be hoorlijk geleide, huiswaarts vergezeld. Gisterenavond omstreeks denzelfden tijd legde, waarschijnlijk weder een van deze personen, eene proef af op het //proefveld" in de vlakte van Waalsdorp. Nabij het kruithuis is een wachthuis geplaatst, waarin gewoonlijk twee kanonniers, als vaste post, verblijf houden. Een van hen was toevallig naar de stad. De achter geblevene, een 17jarig jongeling, zag eensklaps door het venster eene hand te voorschijn ko men, die de kruk greep en de deur opende, waarop terstond een onbekend manspersoon binnentrad. De kanonnier hevig ontsteld, meer nog door de wijze van binnendringen dan door het onverwacht bezoek, liep ijlings uit het wachthuis, sloeg de deur toe en had nog de bewustheid die af te sluiten. Hij zette het vervolgens op een draf naar de stad om versterking in te roepen en kwam het eerst in een herberg aan den Mallemolen" het gebeurde verhalen. Een zestal personen, waaronder een rijksveldwachter, begaf zich terstond met hem naar de plaats van het voor val. Maar toen zij daar kwamen was de vogel gevlogen. Het valt niet te betwijfelen dat een en ander met de gebeurtenis van Zaterdag avond in verband staat. De justitie stelt, naar wij vernemen, ijverige pogingen in het werk om de daders op te sporen. Te Ar kei waren den 15den October de stemgerechtigden der Hervormde kerk opgeroe pen, ten einde voor de eerste maal de leden van het kiescollege te benoemen. Yan de 108 mans-lidmaten der gemeente bracht echter slechts een tweetal zijne stemmen uit. Onmiddellijk na dat hiervan proces-verbaal was opgemaakt, be sloot de kerkeraad protest aan te teekenen tegen een dergelijken uitslag en tevens bij hooger kerk bestuur advies in te winnen, in hoeverre het nu nog noodig wordt geacht, om met deze nieuwe verordening voort te gaan. Uit Deventer wordt geschreven Ten be wijze dat in deze gemeente geen gelden ten be hoeve van het onderwijs gespaard worden, dienen de volgende cijfers uit de begrooting voor 1869. De kosten van het openbaar onderwijs be dragen 79,945. Hiervan gaan af verschillende inkomsten tot een bedrag van 25,950, zoodat door de gemeente voor het onderwijs in het vol gende jaar zal worden uitgegeven 53,995. De kosten van het athenaeum komen in bo venstaande som voor tot een bedrag van ƒ16,690; de schoolgelden worden berekend op 2380. De onkosten der hoogere burgerschool be dragen 22,845 en van de burger-avondschool ƒ6660. De schoolgelden worden op de middel bare scholen op 5300 gesteld. De jaarwedden en toelagen voor het onder wijzers-personeel aan de lagere scholen bedraagt 24,753. De op die scholen te innen school gelden rekent men op ruim 10,000. De uitgaven voor onderwijs worden door De- venters ingezetenen gewaardeerd, en van het onderwijs wordt ook vrij goed gebruik gemaakt. Wel heeft men ook hier even als elders over schoolverzuim te klagen, maar dit tracht men vooral bij de behoeftigen tegen te gaan. Daartoe is voor een paar jaar door het hier bestaande departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene commissie in het leven geroepen, die, door jaarlijksche bijdragen der ingezetenen en door eene toelage van/" 100 van het departement daartoe in staat gesteld, aan de getrouwste bezoekers der armenschool spaar bankboekjes uitreikt met inschrijvingen van een verschillend bedrag, dat door den leerling op zijn 18de jaar met den verloopen interest kan ontvangen worden. Reeds driemaal heeft de commissie uitdeelingen gedaan. De eerste maal gaf zij 69 boekjes met een bedrag aan inschrijvingen van ƒ111.50. De tweede maal ontvingen 67 leerlingen inschrijvingen, waaronder 32 voor de tweede maal, tot een be drag van ƒ134. In de vorige maand eindelijk zijn weder 70 leerlingen beloond, waaronder 18 voor het eerst, met inschrijvingen tot een be drag van ƒ158. Door dezen maatregel is op de armenschool het schoolverzuim van 23 pCt. tot 15 pCt. ver minderd. Rekent men nu nog hierbij prijsuitdeelingen, kermis- en St.-Nicolaas-feesten, dan zal men moeten erkennen, dat het bezoeken der school hier voor de kinderen zoo aangenaam mogelijk wordt gemaakt. Bij Koninklijk besluis is T. Genet, thans te legrafist der 2de kl., benoemd tot onder-direc teur der 2de kl. van den rijkstelegraafbij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs zijn be noemd tot kapit. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. I. J. H. Gijsberti Hoden- pijl, van het korps, adj. bij den insp.-gen. van fortificatiën; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) A. E. Andrë de la Porte en H. Yan 't Sant, mede van bet korps. De heer Mr. L. D. Suringar heeft zich heden in cassatie voorzien bij de algemeene synodale commissie tegen de, onlangs door ons medege deelde, uitspraak van het provinciaal kerkbe stuur van Zuid-Holland. De Thermometer van Eahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 42®, te 10 uren 40°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 37°, Wind: N. W., te 8 uren 43°, 's namiddags te 12 uren 50°, te 4 uren 46°. KOLONIËN. Bij vonnis van den raad van justitie te Ma kassar is de heer Mr. W. C. J. Yan der Moore wegens de in het Dagblad van Celebes geschre ven artikelenDe regeering van den G.-G. Mr. P. Mijer" en //De tegenwoordige gouverneur van Celebes en onderhoorigheden," veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. BUITENLAND. Frankrijk. Een brief uit Madrid van den I7den zegt, dat de twee serieuze candidaten voor den troon van Spanje zouden zijn de ko ning van Portugal en de hertog van Mont- pensier. De verschijning van het gouvernementeel programma zou worden vertraagd door verschil- len, betrekking hebbende op het proclameereo van het beginsel van vrijheid der eerediensten De //France" bericht, dat de rivieren in het zuiden des lands sterk wassen. De telegra- phische gemeenschap tusschen Lyon en Mar seille en die tusschen laatstgenoemde plaats en Nice is dientengevolge gestoord. Spanje. De //Gaceta" bevat een decreet van het voorloopig bestuur, waarbij Rios Rosas be noemd wordt tot president van den staatsraad. De minister van justitie heeft een besluit ge nomen, strekkende tot onmiddellijke opheffing van de kloosters, de colleges, congregatiën en andere godsdienstige instelliugen van beider sekse, die sedert 29 Juli 1837 gesticht zijn. Al de goederen dezer instellingen, roerende zoove' als onroerende, komen aan den staat. De gees telijke broeders en zusters van gezegde kloosters zullen hun ordekleed kunnen behouden en it andere kloosters overgaan, of, zoo zij hun orde kleed afleggen, de gaven bij het intreden van het klooster door hen gegevea, kunnen opeischen De kloosters, die voor 1837 gesticht zijn, zullen tot de helft verminderd worden. De civiele gou verneurs zullen in overeenstemming met de bis schoppen bepalen, welke kloosters zullen blijven bestaan. Alle vrouwen-congregatiën zullen in wezen blijven onder jurisdictie der gewone gees telijkheid, ieder in zijne diocese. Het is voortaan verboden otn novices iu de vervallen verklaardt kloosters op te nemen. De geestelijke zusters, die de voorrechten van seculaire willen outvan gen, moeten zich tot den burgerlijken gouver neur wenden. De geestelijke zusters, die zich a3t het onderwijs willen wijden, blijven als zoodanig bestaan. Den 18den Oct. heeft eene democratisch: bijeenkomst plaats gehad in den circus. De dis cussiën waren zeer levendig en de volgende be sluiten zijn aangenomen dat de federale republiek de eenige democra tische regeericgsvorm is; dat aan het gouver nement een voorstel moet gedaan worden om alle Spanjaarden boven de twintig jaar bekwaac. te verklaren tot de uitoefening der politiek rechten; dat middelen moeten worden bijeen gebracht, ten einde brochures uit te geven, waarin al de verschillende regeeriDgsvormea uiteengezet worden; dat de regeering politiek onderwijs voor het volk moet instellen. Novaliches is zeer ziek. Eergisteren heeft aan de beurs eene bijeen komst plaats gehad van de leden der maatschappi; tot hervorming. Daarin is het douanen-tarie' goedgekeurd, en een adres aangenomen aan den minister van financiën om hem geluk te wen- schen en aan te sporen, de plannen op deze zaak betrekkelijk door te zetten. Rumenie. Krachtens eene door de kamer goedgekeurde wet, betreffende de inrichting vaa het leger, zullen eerlaug 10,000 man opgeroepen worden. Amerika. Per //City of Paris" zijn berich ten van New-York aangekomen. Generaal Sherman had per telegraaf troepeo- versterking gevraagd ten einde te voorkomen dat de oorlog met de Indianen langer slepende zou blijven. Te Pittsburg heeft een oproer plaats gehad, waarbij de burgemeester en anderen ge wond zijn. Santa Anna is uit Cuba verdreven. HANDEL. Rotterdam, 19 Oct. Mindere tarwe 25 ets lagerRogge 10 ets., Gerst 20 ets., Haver lö ets. en Witte boonen 25 ets. hooger, alles p«r mud; Boekweit 10 per last lager. Meekrap. De handel was heden vrij levendig:

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2