voor rekening eener reederij onder directie van de heeren Rutgers Hissink, te Amsterdam. Uit Heeren veen wordt geschrevenAls een bewijs van karige bezoldiging van onderwij zers bij het lager onderwijs kunnen wij mede- deelen, dat de hoofdonderwijzer in de gemeente Ooststellingwerf, die aan het hoofd staat eener school van 265 leerlingen (middelgetal), en bij gestaan wordt door twee hulponderwijzers, een jaarhjksch inkomen heeft van 550, waarvan tel ken jare nog 9 pCt. aan rijks-, dorp- en gemeente belasting, alsmede wegens bijdrage tot het pen sioenfonds moet afgetrokken worden. In diezelfde gemeente is een hoofdonderwijzer, wiens school 100 leerlingen telt: en deze ont vangt de kolossale som van 400. De hulpon derwijzers genieten in Ooststellingwerf ƒ300. Zijn wij echter wèl ingelicht, dan zullen burgemees ter en wethouders eerlang een voorstel aan den raad doen, om eene betere verhouding te bren gen in de traktementen der openbare onderwij zers dier gemeente. Men verneemt dat de schadevergoeding, welke door mevrouw de wed. W. te Gronin gen van de Rijn-Spoorweg-Maatschappij ge vraagd is, ten gevolge van het ongeluk, haren nu overleden man bij Breukelen overkomen en waarvan wij in der tijd hebben melding ge maakt, door genoemde maatschappij is uitgekeerd en de zaak derhalve in der minne is geschikt. De schadevergoeding bedraagt naar men zegt, de som van ƒ40,000. Uit Oisterwijk werd van 15 October gemeldEene nabij deze plaats eenzaam in het bosch gelegen hut is dezen nacht het tooneel van een ontzettend drama geweest. De bewo ner, die vaak misbruik maakte van sterken drank, zou, zoo vertelde zijne vrouw, gisterenavond haar en vijf kleine kinderen de deur hebben uitgezet en alleen in huis zijn gebleven. Terwijl de vrouw den nacht in het busch doorbracht, hoorde zij in huis een groot geraas. Des morgens vond men den man, op meer dan 20 plaatsen door mes of bijl gewond, dood op zijne met bloed doorweekte legerstede. Een later bericht meldt, dat, terwijl men gedurende het onderzoek meer en meer grond voor het vermoeden kreeg, dat de vrouw de schuldige was, hoewel zij hardnek kig alle schuld ontkende, zij des avonds laat heeft bekend, de daderes te zijn. Met haar zui geling is zij nu gevankelijk weggevoerd, vier kleine kinderen achterlatende. Men deelt ons mede: Mejufvrouw Haanen te O os ter beek, de verdienstelijke schilderes, die ook op de thans te Amsterdam geopende tentoonstelling bekroond is geworden, heeft de voldoening mogen smaken, dat het door haar op de laatste Parijsche tentoonstelling geëxposeerde schilderij //De Octobermaand in Holland, blauwe druiven en gele rozen", door de keizerin van Frankrijk is aangekocht. Z. M. heeft tot dir. van een der rijkstele- graaf-kantoren benoemd de tel. 3 kl. H. M. A. A. Heymoolen en F. Versloot; als blijk van goed keuring en tevredenheid verleend de zilv. med. aan Th. A. De Boer, lichtw. op Schiermonnikoog en de bronzen med. aan C. Visser aldaar, als mede aan ieder een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden van een persoon uit zee nabij dat eiland. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 48°, Wind: Z. W., des avonds te S uren 46°, te 10 uren 46°. Zondag 's morgens te 5 uren 45°, N. O., te 8 uren 46°, 's namiddags te 12 uren 49°, te 4 uren 48°, 's namiddags te 5 uren 46°, 's avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 46°. Maandag 's morgens te 5 uren 46°, N. W., te 8 uren 46°, 's namiddags te 12 uren 48°, Z. W., te 8 uren 46°. BUITENLAND. Oostenrijk. Te Praag heeft de stadhouder- generaal den 17den Oct. andermaal eene bekend making uitgevaardigd, waarin hij, met ernstige bedreigingen, waarschuwt tegen alle onstuimige demonstratiën. Engeland. De //Herald" en de //Standard" zeggen, dat te Londen een telegram uit Lissa bon is ontvangen van den 16den October, mel dende dat 500 mannen van het leger van Lopez te Tebicuary zijn doodgeschotende broeders en zusters van dit legerhoofd zijn in de gevan genis geworpen. De consul van Portugal is doodgeschoten. De zwager van Lopez, Barrios, heeft door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. De leden der Amerikaansche legatie zijn mishandeld. Spanje. Er is besloten om een ander muntstelsel overeenkomende met het Fransche, in te voeren. De bladen deelen mede, dat er eene leening van 700 millioen realen zal genegotieerd worden met Engelsche huizen, op zeer billijke voor waarden. De junta van Malaga heeft de regeering er kend. Vrijdag zijn de miliciens met hun kapi tein, die te Bejar gestreden hebben, waar de troepen van het vorige gouvernement groote wreedheden begaan hadden, ter beschikking ge steld van de junta. De hertog en de hertogin van Montpensier hebben naar Madrid, Cordova en Santander aanzienlijke sommen gelds gezon den. Een Engelsch bankiershuis heeft aan de regeering op voordeelige voorwaarden 700 mil lioen realen aangeboden. De Gaceta" bevat een besluit, waarbij generaal Servino benoemd wordt tot directeur-generaal der karabiniers. De Gaceta" maakt eene verklaring van de centrale junta openbaar, die ten doel heeft om elke overhaaste meening ten aanzien van het plebiscit over den regeeringsvorm des lands te voorkomen. De junta protesteert tegen zoo danig plebiscit, op grond dat het de waarbor gen van rijp overleg, van bedaarde overweging mist. De junta stelt dus aan de voorloopige regeering voor om te verklaren, dat het recht om over den regeeringsvorm uitspraak te doen, alleen aan de constitueerende Cortes toekomt, gelijk in het manifest, te Cadix uitgevaardigd, reeds geproclameerd werd. Olozaga is te Madrid gearriveerd. Eene zeer aanzienlijke menigte was bij zijne komst op de been, en talrijke deputatiën hebben hem verwelkomd. Hij werd met muziek ontvangen. Volgens een gerucht zou bgt ministerie afzien van het voornemen, om, f ^-ezer dagen het plan was, den regeeringsvorm des lands voor de bijeenroeping der Cortes door eene volksstem ming te doen bepalen. De gemeentelijke ver kiezingen zijn bepaald op den 20sten dezer. Men gelooft dat de junta's eerstdaags zich ont bonden zullen verklaren. Amerika, 16 October. De //New-York He rald" meldt, dat de verhouding tusschen de voornaamste candidaten voor de democratische partij zich wijzigt, dat Seymour en Blair zich terugtrekken en Chase meer op den voorgrond gesteld wordt. De democraten beweren de over hand behouden te hebben bij de verkiezing in Indiana. Berichten uit Brazilië van 24 Aug. mel den, dat er eene nationale leening van 30,000 contos de reis, a 7 pCt. interest, in goud be taalbaar, is uitgeschreven, tegen den prijs van uit gifte van 80 pCt. in papier geld. De Paraguayanen hebben Tebiquary ontruimd. Lopez trok, met 12000 man van Vileta, en de Brazilianen van Villafransa uit op Assomption aan. Het congres moest den 16den Oct. te Washington vergaderen. Er was echter geen voldoend aantal leden tegenwoordig om de zit ting te openen, die daarop verdaagd is tot 10 November. Berichten van 6 Oct. melden dat naar men verzekert, de Loyal League getracht heeft 4000 geweren naar Arkansas te zenden, f bestemd waren voor de negers. De stoomboot? hebben echter geweigerd ze te vervoeren. Den 5den Oct. is te New-York eene dem-, cratische monster-processie gehouden, waarai 40,000 personen deelnamen. Een groot aanti Duitsche vereenigingen hadden er zich bij aa gesloten. De wetgevende vergadering van Georgia heel geweigerd zoodanige leden toe te laten, die no voor Y% negerbloed hadden. In Louisiana heeft een tumult plaats c had. Men meent dat de rapporten overdrew zijn. De blanken hebben 100 negers gedood. De raad van de burgerij van Richmond be? verklaard, dat de obligatiën, die door het vo malige Zuidelijke gouvernement gewaarbor; waren, niet betaald worden. Van Haïti wordt gemeld, dat de korvet //G latea" twee kruisers der Cacos in den gros heeft geboord. Salnave bevond zich aan boo: van de Galatea en is naar Mirogoane st trokken om de stad te bombardeeren. Cabi is gevangen genomen en door de inwoners tj Haïti gefusilleerd. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. 18 October 68. Mijnheer de Redacteur. De dood van Prof. Des Amorie Van der Ec ven, waarvan het bericht u in deze week toegekomen, maakt op ons publiek een u uiteenloopenden indruk. De ten allen zijdets rijke Philisterei" maakt zich vau de beo: deeling des overledenen af met de uitspraakn E was krankzinnig'' of ten minste: //hij onpraktisch," en keert terug naar haar kanio winkel, balie of ander lokaal waar aan de lossing gewerkt wordt van de groote quaer van dit leven eten, drinken en vroolijk v. Anderen vinden het niet zoo gemakkelijk e oordeel te vellen over den gestorvene. Er i. er die erkennen, dat zij door zijne voordracht; uit hun alltagsleben" zijn wakkergeschud, da: daarvoor in zich een drang hebben ontwaard: zich aan het platte, het gemeene te ontrukken, ook voor een andere wereld dan die der mate: het oog geopend hebben. Zoolang die indrs ken voortbestaan, moge men Van der Hoet; onpraktisch of krankzinnig noemen, het oord- volgens de wijsheid der bovengenoemde philisie kan niet geacht worden in kracht van gewij; overgegaan te zijn. En al bestond zelfs d: reden niet, om aan Van der Hoeven eene hoe waarde voor de maatschappij toe te keno? wie zal zeggen, hoeveel goeds hij gedaan bef door het enthousiasme dat hij bij zijne ho: ders zoo dikwijls heeft opgewekt, doon bewondering waartoe zijne welsprekendheid,i\ profetische gloed allen meesleepte! "Waarlij wij zijn niet zoo rijk gezegend aan welsprekes beid en krachtige individueele overtuiging, een zoo schitterend voorbeeld van beide als Ti der Hoeven, verdiende wel meer hulde dan be tot nu toe te beurt valt. Deze gedachten zijn met nog meer helde heid dan te voren bij mij opgekomen, ond het bijwonen der begrafenisplechtigheid op Oosterbegraafplaats. Met de beste bedoeÜD^ der wereld bezield, hebben, op éene uitzond ring na, alle sprekers de verdiensten van «de overledene geprezen, die hij juist in de min.:! mate bezat, of die hem althans niet ond? scheidden van elk ander hoogleeraar. IJver' het geven van colleges, gemeenzaamheid o> zijne leerlingen, groote geleerdheid, enz. —tl: dat de onderscheidende kenmerken van Ti der Hoeven geweest Is het niet eerder dl onverpoosde najagen van de werkelijkheid, dl hij in de idee zocht, die profetenblik ini onwaarheid van aangenomen, conventions waarheden, daarbij, gelijk zijn broeder juist zeide, die groote bescheidenheid, die nai*

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2