DBKINDBBDOKÏER HIJ IS MET JALOERSCH. SCHOUWBURG TE LEIDEN. Schuld en Boete. stellen gedaan, om, ten einde de neutraliteit van alles, wat voor de hospitalen bestemd is, te verzekeren, een artikel aan de conventie toe te voegen, waarbij aan iederen staat wordt opge dragen om straffen te bepalen voor hen, die van de verleende onzijdigheid zullen misbruik ge maakt hebben, om andere doeleinden te berei ken. Men vreest echter dat bij gebreke van vol macht de verschillende leden van het congres dit en andere dergelijke artikelen niet zullen aannemen. I Frankrijk. Het //Memorial Diplomatique" {verzekert, dat eerlang aan 30,000 manschappen [van het Fransche leger zesmaandelijksche ver loven zullen worden verleend. Eene gelijksoor tige maatregel zal ook bij de marine plaats [hebben. De //Patrie" bevestigt dat het leger eene ver mindering zal ondergaan en zegt dat thans slechts [351,000 man onder de wapenen zullen zijn. Het [blad meent dat de maatregelen van het depar tement van oorlog volkomen strooken met de [politiek van het gouvernement. Italië. In den //Movimento" maakt iemand melding van een bezoek dat hij Garibaldi op net eiland Caprera heeft gebracht. Garibaldi lag te bedhet was te 8 uren 's morgens en Uij had juist een bad genomen. Als altijd was Ibij kalm, vriendelijk en welwillend. //Ik lijd Binder", sprak hij, //maar ik word oudwat Kal ik daaraan doen Ik ben een oud vaartuig, ■at verre reizen heeft gemaakt. Nu eens laat Hen plank los, dan weer een spijker, altijd wat. B)e goede wil alleen maakt al die schade weer ■oed. Als mijn land de laatste plank van dit fcgeluks-vaartuig noodig heeft, zal ik het gaarne ■en offer brengen." Zijne familie, met name de wouw van Menottipast hem met de grootste Brg op. Menotti is een flink landbouwer en Bbeidt iederen dag in het veld met de ploeg, of ■ts dergelijks. Men leeft van hetgeen men zelf WQwt. De oogst is nu zeer goed uitgevallen. Baribaldi heeft 3100 liters wijn geoogst; zijn ■te heeft veel geleden. Aan koren heeft de ko- Bonie voor dit jaar overvloed. De herders, welke Bp het eiland wonen, worden door Garibaldi Bh zijne kinderen behandeld. Eene weduwe, die Biet de koorts te bed lag, liet hij onlangs uit Bare ongezonde hut in een woning naast zijn Buis brengen, om haar beter te kunnen doen Berplegen. De bewoners van Caprera leiden ge- Btel en al een patriarchaal leven. Vechtpartijen, Bielstal, moord vindt men er evenmin als po litie en gendarmes. Spanje, 15 October. Het manifest van het Bouvernement zal waarschijnlijk Zaterdag ver- Bhijnen. Daarbij zal verklaard worden, dat de Btota's hebben gedefungeerd. ■Eerstdaags zal een decreet worden afgekon- Bfed, waarbij zal bepaald worden op welke wijze B verkiezingen voor de constitueerende cortes p de koloniën zullen plaats hebben. De negers Billen van het kiesrecht zijn uitgesloten, zoo- Bpg er slavernij zal bestaan. Aan de afgevaar- Bgden uit de koloniën zal volmacht gegeven Borden, om het beste middel aan te geven tot Bchafling der slavernij. ■- Het bestuur van Madrid heeft de grond- Bgen gelegd van eene organisatie der nationale Bilitie aldaar. De junta van Madrid zal waar- Bbijulijk binnen weinige dagen aftreden. Bij Bjt besluit tot regeling van eene nieuwe belas- Bg in de plaats van de stedelijke accijnzen BNen militairen onder den rang van kolonel ■gesteld. Men verwacht eerstdaags de afkon- B'og van eene nieuwe wet op het openbaar ■erwijs. ■b£NEi£AEKEN. Bij den rijksdag is een ontwerp- B83 op de troonrede ingediend, waarin wordt Begd, dat men in de verloving van den Scan- ■ayiachen prins en prinses een waarborg ziet Br de eenheid en de handhaving der zelfstan- Btaid van het rijk. BP-üRkije. De //Société Générale" te Parijs Bk met de Porte eene leening gesloten van 125 millioen franken. Van dit bedrag zal 80 millioen tot schulddelging worden aangewend. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 16 October 1868, zijn veroordeeld I. v. d. V. te Leiden, wegens diefstal, tot eene cellulaire gev. van 6 m. N. v. d. B. te Sassenheim, wegens bedelarij met bedreiging en beleediging van een mag. persoon, tot eene cellulaire gev. van 4 m. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Met levendigen handel, terwijl de prijzen deze week circa 1 a 1 ets. vooruit zijn gegaan. Tegen 20 October zijn nog in veiling aangeslagen 529 balen Ceylon-koffie, van Lon den aangevoerd en bestaande uit ordinaire triage, waarvan de taxatie 15 ets- is. Suiker. Ruwe. De markt verkeert in eene vaste stemming; de partijen aan de markt ge bracht vonden koopers van kwart beneden tot ongeveer September-prijzen. Geraffineerd. Minder geanimeerd. Alleen voor gereed goed zijn hier en daar koopers, terwijl op verre termijn de omzet zeer beperkt is door het minder gunstig seizoen. Thee. Vast. De te verwachten lading in De cember van dit of in Januari van het volgende jaar bestaat uit 1307/4 en 4350/12 kisten CoDgo, 319/4 en 2260/12 kisten Souchon, en 286/4 en 282/12 kisten Pecco Souchon. Vandequali- teit is nog niets bekend. Rijst;. Vast. De prijzen van Arracan zijn thans 8.50, ƒ9. Rangoon [9. Voorloop 10.50, f 11. Specerijen. In Noten N°. 1 had een leven dige handel plaats en werd 85 ets. voor deze soort betaaldmen houdt op 86 ets. entrepot. Andere soorten in evenredigheid. Nagelen N°. 2 29 ets., N". 3 26% ets. Vruchten. Stil. Reek rap. Met goeden handel tot iets hoo- gere prijzen. Indigo. Tot vorige prijzen werden diverse partijtjes afgedaan. Potasschen. Petersburger niet onder f 12.25 te koop. Katoen. Met eenige vraag tot vaste prijzen. Wol. Zonder handel. Aangevoerd te Amster dam van Port-Elisabeth circa 1100 balen Kaap wol. Petroleum. Met weinig variatie in de prij zen en vrij goed gevraagd. Tot f24, f 24.25 zijn ruim 7000 vaten afgeleverd. Zeilend en op levering niet aangeboden. Oliën. Raapolie cont. f 33.50, f 33.25, Mei f35.25, Nov., Dec. f33.25, f33.50. Lijnolie cont. f35.25, Mei ƒ34.50, Nov., Dec. ƒ34.75, ƒ34.50. Patentolie cont. f 37.50, 37.25, Mei 39.75, Sept ƒ41. Cirancn. Tarwe slap. Rogge zeer vast door de geringe voorraad overige artikelen stil. Meel. 1ste qual. ƒ18.25, ƒ18.75; 2de qual. 15, 16; 3de qual. ƒ12.50, ƒ14; Keizersmeel 24, f27. ACADEMIENIEUWS. Groningen, 15 October. Bevorderd tot doc tor in de geneeskunde de heer A. Fockema, geb. te Dokkum, na het verdedigen van een academisch proefschrift, getiteld//de Thora centeses' GEMENGDE BERICHTEN. De Engelsohe dagbladen melden dat twee personen te Londen door de rechtbank tot 18 jaar en 9 maanden dwangarbeid veroordeeld zijn, wegens het uitgeven van onzedelijke boeken. In het huis van den eenen aangeklaagde vond men 35,000 onzedelijke boeken. Dientenge volge is de wetsbepaling tegen het te koop bie den van onzedelijke boeken en platen weder op groote schaal toegepast. Eene verzameling van duizenden vellen druks met afbeeldingen, als mede lithographische steenen en koperen platen, gezamenlijk eene waarde van 10 a 12,000 uit makende, is door de politie in een beruchten boekwinkel in beslag genomen, door den rechter ten vure gedoemd, en daarop dadelijk vernie tigd, een werk, dat een aantal politie-agenten vele uren werk verschafte. De luchtballons werden het eerst in den Amerikaanschen burgeroorlog gebruikt tot ver kenning der vijandelijke posten. Zij waren aan een touw bevestigd, opdat zij niet te ver zou den afdrijven, en uit de hoogte kon dan een officier van den staf de positie en de verster kingen der vijanden opnemen en afteekenen. Men nam zelfs proeven van eene telegraphische verbinding tusschen den ballon en het hoofd kwartier. Bij de Europeesche oorlogen heeft men dit voorbeeld nog niet gevolgd, in den Pruisisch-Oostenrijkschen oorlog van 1866 maakte de snelheid der operaties het dan ook bijna onmogelijk. Volgens de berichten uit Zuid- Amenka spelen echter in den oorlog tusschen Brazilië en Paraguay de luchtballons weder een groote rol. De president van laatstgenoemd land, de maarschalk Lopez, die zich achter zijne sterke vestingwerken tot nog toe met succes tegen de Brazilianen verdedigt, tracht die lastige verspieders af te weren door op verschillende punten groote brandstapels op te richten en aan te steken, wanneer de ballon zich verheft. Spoedig verspreidt zich dan een geweldige en dikke rook, die de positie der belegerden omhult, en het onmogelijk maakt uit den ballon iets nauwkeurig op te nemen STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Er zijn ingekomen de volgende wetsontwer pen: 1°. Herziening van de wetgeving op zee- brieven en turksche paspoorten en afschaffing van het registratie-recht op de vreemde zee schepen; 2°. Afschaffing van het zegelrecht op drukwerken en advertentiën in nieuwspapieren; verhooging van de belasting op den verkoop in het klein van tabak, thee en sterken drank en verhooging van de invoerrechten op de thee. ADVERTENT1EN. Koninklijke Hollandsche Tooneelisten, on der directie van J. C. VALOIS. Op .Maandag 19 October 1§08: of Drama in 5 bedrijven naar het Fransch van A. Bourgeois en A. Denneet, door C. R. H. Spoor. (Nooit vertoond.) daarna Blijspel met zang in 1 bedrijf, naar het Hoogduitsch van Alex. Elz, met nieuwe cou pletten van den Heer Rosier Faassen. Aanvang ten 7 uur. Prijzen der Plaatsen Loges 1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre ƒ1.—. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag 17 Oc tober en op den speeldag van 101 uur

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3