opdat hij zich schadeloos zie gesteld voor de vele kosten, die hij ter bereiking van zijn doel reeds heeft gemaakt. In het onlangs uitgegeven staatkundig en staat huishoudkundig jaarboekje komt eene opgave voor omtrent het aantal Vereenigingen ter be vordering van 's lands weerbaarheid, met eenige verdere bijzonderheden daaromtrent. Hieruit blijkt dat er thans 66 vereenigingen bestaan, waarvan 41 lid zijn van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond. Zij tellen gezamenlijk 5248 werkende leden. Bij 18 dier vereenigingen zijn uniformen ingevoerd, en 27 genieten ondersteu ning van het gemeentebestuur. Als rechtsper sonen werden erkend 13 dezer vereenigingen. De landgoederen van den prins van Oranje, gelegen onder Zwammerdam, in veiling gebracht, hebben opgebracht de som van ruim f40,000 Eenige gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden hadden Maandag-avond weder de noodige voorbereidselen ter ontvluchting in gereedheid gebracht; welk plan evenwel door tijdige ontdekking is verijdeld. Tusschen 8 en 9 uren namelijk, bespeurde een der bewaarders eene verdachtmakende beweging van een ge vangene op eene der slaapzalenwaarvan hij rapport maakte en tengevolge waarvan eene vi sitatie werd ingesteld. Daarbij bleek echter op de betrokken slaapzaal alles in orde te zijn, doch op de daarnaast zich bevindende werkzaal gekomen, vond men alles gereed wat noodig was om te ontsnappen. Van een der lichtramen aan de buitenzijde was het slot verbroken en door verbuiging was tusschen de daarvoor ge plaatste ijzeren staven de noodige ruimte ge maakt; terwijl door het verbreken der sluiting van een tot luchtschepping dienend raampje de toegang was gebaand van de slaap- tot de werk zaal. Ook had men weder, evenals bij de vorige ontvluchting, een touw weten te vervaardigen om den uitgang gemakkelijk te maken. Onder de ontwerpers van dit plan bevonden zich drie der uitvoerders van het vorige. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Zes Gehuchten A. A. Deelen, ten einde deze betrekking gelijktijdig met die van burgem. der gem. Heeze te bekleeden; herbenoemd tot bur gemeester der gem. Bergharen en Borssen J. H. Van Koolwijk; tot griff. bij het kantonger. te Bostel J. E. Hansse; tot griff bij het kan tonger. te Eindhoven J. J. Schutjes; tot kan- tonr. te Breda Mr. C. C. A. Beens; tot plaatsv. kantonr. te Breda Mr. C. A. Van Dam; tot grid", bij het kantonger. te Zevenbergen P. J. Huylman; tot plaatsv. kantonr. te Zevenbergen A. Van de Werk; tot griff. bij het kantonger. te Arnhem Mr. A. A. Putman Cramertot kantonr. te Zevenaer Mr. E. J. J. Colson Aber- son tot plaatsv. kantonr. te Elburg A. J. Kru- doptot plaatsv. kantonr. te Wijeben Dr. G. Schoutentot griff. bij het kantonger. te Eist G. Van der Horst; tot griff. bij het kantonger. te Druten Jhr. Mr. P. Bouwens van Horssen; tot plaatsv. kantonr, te Druten J. J. Kuppen; tot plaatsv. kantonr. te Doetinchem D. Simons; tot griff. bij het kantonger. te Tiel Mr. P. Van Wessem; tot plaatsv. kantonr. te 's-Gravenhage Mr. E. H. Karstentot kantonr. te Delft Mr. C. E. Overgaauw Pennis; tot kantonr. te Leiden Mr. H. Geverstot griff bij het kantong. te Vlaardingen Mr. A. Krusemautot plaatsv. kantonr. te Vlaardingen A. Van den Ham van Heijst; tot kantonr. te Schoonhoven Mr. L. Slingeland tot plaatsv. kantonr. te Ridderkerk D. VV. Stooptot plaatsv. kantonr. te Sliedrecht W. M. Van Haaftentot plaatsv. kantonr. te Haarden G. P. J. Mol; tot griff. bij het kantong. te Helder Mr. D. P. H. Aberson; tot plaatsv. kantonr. te Haarlem E. L. Kist; tot plaatsv. kantonr. te Axel Mr. J. P. Dronkers en S. A. De Smidt; tot griff bij het kantong. te Amers foort Mr. H. P. Hoog; tot kantonr. te Dok- kum Jhr. Mr. G. Van Suchtelen van de Haere; tot kantonr. te Harlingen Mr. K. Bangatot plaatsv. kantonr. te Heerenveen J. G. W. Zalm; tot griff. bij het kantong. te Almelo Mr. J. Crom- bod, tot griff. bij het kantong. te Groningen Mr. E. L. Van Sonsbeeck; tot griff. bij het kantong. te Onderdendam Mr. H. 0. Upmeijer; aan P. Cariot eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adj.-comm. bij het kabinet des konings, behoudens aanspraak op pens.aan den eervol ontslagen comm. bij het depart, van koloniën J. G. P. Serrurier verleend een pen sioen, groot f 1386 'sjaars; aan J. Schaper Az. en P. Veldmans Sz. te Workum vergunning verleend tot het dragen van het kruis Fidei et Virtuti, en aan den laatsten bovendien van de gouden medaille 4de kl., welke eereteekenen hun door den paus werden toegekendaan J. J. baron Taets van Amerongen, kamer heer bij Z. K. H. prins Erederik der Nederlan den, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der orde van de Poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Hoorwegen ge schonken; aan A. Heilbron, te Baranquilla, in Nieuw-Grenada, vergunning verleend tot het aannemen der betr. van vice-consul van Frank rijk aldaar. Z. M. de Koning heeft benoemd tot lid van de algemeene rekenkamer den heer Jhr. E. W. J. Six tot Oterleek, ref. bij het depart, van binnenl. zakenen tot voorziter den heer O. W. Hora Siccama voorts tot adj.-comm. bij de algemeene rekenkamer de heeren J. L. C. M. Hagtglas en C. L. Pabbruwé, thans 1ste klerken. Z. M. de Koning heeft aan den heer J. D. Cochius eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van controleur der dir. bel. en van het kadaster in de prov. Utrecht. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 52°, des avonds te 8 uren 47®, te 10 uren 43°. Donderdag 's morgens te 5 uren 42°, Wind: Z. W., te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 56°, te 4 uren 54°. BUITENLAND. Belgie. Te Antwerpen is den 14den Octo ber een hevige brand uitgebroken in de petro- leum-raffineerderij van de firma Yerdbois en Comp., op den linkeroever van de Schelde. De fabriek, die eerst sedert vijf weken in werking was, is geheel door den brand vernield. Peuisen. De //Prov. Corr." zegt, dat de land dag den 4den November geopend wordt. Het budget voor 1S69 zal bij de opening geheel wor den overgelegd. De koning verlaat den 20sten October Baden. Engeland. Yolgens berichten uit Haïti is het daar nog altijd onrustig. Salnave heeft ver lof gegeven om de steden, die in de macht der opstandelingen zijn, te plunderen; hij heeft tevens machtiging gegeven om Jacmel te omsingelen en gedreigd de stad in brand te zullen steken en te plunderen, tenzij men zich onmiddel lijk overgeve. Men onderstelt, dat de gouver nementstroepen weldra een aanval zullen doen op de plaatsen, die nog in het bezit der op standelingen zijn. Spanje. Aan een artikel van De Molinari, in het //Journal desDcbats",is het volgende omtrent Spanjes stoffelijken en zedelijken invloed ont leend Spanje heeft aan de regeering van Isa bella eene weldaad te danken, die wij misschien niet genoeg op pnjsstellen, omdat wij er allen aan gewoon zijn de veiligheid binnenslands, die ieder in de gelegenheid stelt om te leven en te werken zonder dat hij elk oogenblik voor de vruchten van zijn arbeid behoeft te vreezen. Dien noodzakelijken waarborg miste Spanje bijna geheel en al. Men beroofde er de reizi gers straffeloos en de geschiedenis van den be delaar van Gil Bias behoorde er dertig jaar geledeD, nog tot de dagelijksche gebeurtenissen. De gendarmerie, door Narvaez ingevoerd naar het Eranscke model, maakte een einde aan die rooverijen op den grooten weg, en, verloor Spanje al iets van zijne lokale kleur, het schonk aan de vreedzame landbouwers, arbeiders en koop lieden die vryheid om zich te bewegen en hunne voortbrengselen en koopwaren naar elders te breDgen, die noodzakelijk is voor de ontwikke ling van de welvaart. Tevens werden er pogin gen in het werk gesteld om haar te verbeteren, wat bij gebrek aan kapitaal en gemis aan kre- diet zeer bezwaarlijk was. Met uitzondering van eenige kleine kanalen, onder de regeering van Karei III gegraven, en van het gering aantal wegen, in denzelfden tijd aangelegd, bezat Spanje nog slechts de wegen die de Romeinen en de mooren hadden achtergelaten. Sedert 1834 gin? men ernstig aan het werk en op het laatst van 1860 waren er in Spanje 11,276 mijlen we? voltooid en 3,164 in aanleg. Kort daarna wer. een begin gemaakt met een spoorwegnet, waai voor aanzienlijke sommen werden gegeven ofgeg: randeerd; grootendeels geschiedde dit met behub van vreemd kapitaal. Zoo de kapitalisten juist geen reden hebben om te juichen, dat zij hunne ka pitalen in Spanje hebben gestoken, bevat bt land toch ongeveer 5000 mijlen spoorweg. Evei als de Russische spoorwegen zijn de Spaanse!- niet in rechtstreeksche verbinding met die va: Middel-Europa, wegens hun smaller spoorbreedte, maar toch bewijzen zij groote diensten. Me: kan thans het schiereiland van de Pyreneën te. Cadix doorsnijden met een spoortrein en vaa Alicante over Madrid, Lissabon bereiken. Yoorti zijn er een aantal particuliere maatschappijen die zich met de exploitatie van mijnen, ope: bare werken enz. bezig houden. Men telde in 1861 niet minder dan 109 met een kapitai van 5 milliard realen (een reaal is 12% cent De voortbrenging, verstoken van werktuig:: en hulpmiddelen, heeft zich slechts gebrekk:; ontwikkeld. De grond yan Spanje is, ondaat zijn onvruchtbaar en woest voorkomen, in l de streken, die door den spoorweg doorsnede: worden, over het algemeen vruchtbaar, en d; niettegenstaande hij niet bemest wordt, not! eenige andere zorg ondergaat. Hieraan is he: toe te schrijven, dat Spanje, hetwelk uit zij: eigen koren een deel van Europa kan voorzie?, zelf vaak tot andere landen zijne toevlucb moet nemen, om in het tekort van zijn oog-:: te gemoet te komen. Nogtans is de oogst den laatsten tijd zeer vooruitgegaanvan millioen in het begin dezer eeuw is hij tkac; gestegen tot 140 millioen fanega's (een faneg; is bijna 55 kop). Ha den graanoogst komt d: wijn het meest in aanmerking. De uitvoer be draagt bijna 136 millioen kan, vertegenwoor digende eene waarde van 50 millioen guide: Maar de bereiding laat, zooals men weet, zee." veel te weDSchen over. Slechts op weinige plas: sen worden verbeteringen, meestal door vreei- den invloed en voor vreemd kapitaal, totstac- gebracht. De bereiding van de olijfolie, die een: aanzienlijke winst zou kunnen afwerpen, is oo: nog zeer achterlijk. De vruchten gisten in <2 open lucht en geheel Spanje is doordronge: van die geur. De schapen, hetzelfde ras dü elders waar het werd ingevoerd, zoo groot voordeelen afwerpt, uithoofde van de voor treffelijkbeid der wol, zijn verbasterd, en ei wol die vroeger schatten gaf, brengt nuslecb: 3 millioen op. De mijnen van Spanje zijn de rijkste t Europa. Zij werden reeds onder de Arabiere: Romeinen, ja zelfs onder de Karthagers geö ploiteerd; thans hebben er bijna geene ontgit ningen meer plaats, ofschoon in de laatste jar^ eenige beterschap zich vertoont. Maar al w men uit de mijnen haalt wordt uitgevoerd f- buitenslands bewerktin Spanje zelt zijn ïjzere- werktuigen enz. zeer duur, ten gevolge vanb beschermend stelsel, dat den invoer met 10 percent belast.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2