2664. Vrijdag 1868:U 16 October. ■ï&-> -êp téU DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. |\oor Leiden, per 3 maandenf 3.00. ■Franco per postn 3.85. lAfzonderlijke Nommers....n 0.40. I Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75; iedere regel meerfOAl*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90iedere regel meer0.15. Li i N E N L A N D LEIDEN, 15 October. IMorgen. 16 October is de dag waarop de lidsche Spaarbank, opgericht door het hier Iveatigd Departement der Maatschappij tot ■ut van 't Algemeen, 50 jaren heeft bestaan. Jid de eerste comniissanssen, de heeren Mr. W. Tydeman, P. C. Lezwijn (grootvader la deu tegenwoordigen penningmeester), A. ■ussé de Jonge, Mr. W. Van Lelyveld en Hartevelt, is niemand meer in leven, maar luue opvolgers hebben getoond evenzeer bunne liYicbtige roeping te begrijpen, want, nu reeds halve eeuw werd door de zich periodiek Ivulgende commissarissen de Spaarbank zoo Ibeerd, dat zij steeds in hooge mate het ver- Tuwen van Leidens ingezetenen genoot, en lierdaad eene dier instellingen is waarop het Ipartement waaruit zij ontsproot met recht Itsch mag zijn. ■Blijve de Spaarbank immer wat zij steeds pest is, eene der nuttigste inrichtingen van riden, en moge zij tot in het late nageslacht 1 /oein zijn van het Departement Leiden der fmt^ebappij tot Nut van 't Algemeen. Jlu de memorie van toelichting van het nieuw gediende wetsontwerp betreffende de maten, pichten en weegwerktuigen, komt het volgende Pr: tt)e minister heeft terstond na zijne optreding het hoofd van het departement van binnen- Idsche zaken zijne aandacht aan het ontwerp Ier wet gewijd. Ofschoon gaarne de verklaring [bet voorloopig verslag over het eerste door vorige regeering ingediende wetsontwerp on- lichrijvende, dat de poging, om het metrieke pel zoo zuiver mogelijk in toepassing te bren- onderscheidene verordeningen in éen ten te vatten en een toezicht op de weeg- liktuigen en gasmeters in het leven te roepen, ljuiching verdiende, kwamen toch in het vo- wetsontwerp enkele bepalingen voor, waar- |üe hij zich niet wel vereenigen kon of waar- prent nader onderzoek hem noodig scheen. voornaamste wijzigingen, die hem wen- lehjk voorkomen, betreffen f'. de standaarden der maten en gewichten 1 de ïjkrecliten3°. het vaatwerk. JAd 1°. Zijns inziens moet de wet verwijzen |r de oorspronkelijke Parijsche standaarden 1 grondslagen der maten en gewichten (art. [en kopieën daarvan als standaarden in Ne tland voorschrijven (art. 2). pd 2°. Het komt hem voor, dat bij het ont- Ipen dezer wet in de eerste plaats is acht te op middelen, strekkende tot bevordering n het algemeen gebruik van wettelijke maten [gewichten. Wellicht geene bepaling zal daar- zoo dienstbaar zijn als de afschaffing der I dusver geheven ijkloonen, omdat de nering- nide geene telken jare terngkeerende uitgaven [elke door hem aangeschafte maat of gewicht *gd zal zien. JOmtrent de balansen geldt hetzelfde als ten aanzien der maten en gewichten aangemerkt is. Daarentegen schijnt het toezicht op de gas meters betaling toe te laten. Bij maten en ge wichten in het algemeen strekt het toezicht van overheidswege in het belang van het publiek, hetwelk met die maten en gewichten zich het gekochte ziet toegemeten of toegewogen; bij gasmeters daarentegen bepaaldelijk slechts in het belang van den éenen particulier, in wiens woning die meter geplaatst is, om de hoeveel heid van het door hem verbruikte aan te wij zen. Het is om deze reden, dat bij gasmeters de kosten van het toezicht voor rekening der belanghebbenden mogen worden gebracht, in afwijking van hetgeen bij de overige maten en gewichten behoort te geschieden. Het is hem overigens billijk voorgekomen, in het tarief der ijkrechten van gasmeters eenige vermindering te brengen. Vooral voor gasme ters, in gebruik bij minder gegoede ingezetenen, scheen het vroeger voorgestelde tarief te hoog. Het ijkrecht voor de kleinste soort van gas meters is in dit ontwerp van f 0.50 tot f 0.25 teruggebracht. Ad 3°. De minister vindt vrijheid om te ge- moet te komen aan de bezworen, zoowel in het tweede voorloopig verslag als in sommige adres sen van kamers van koophandel tegen de voor schriften omtrent het vaatwerk aangevoerd. Volgens de beginselen van het tegenwoordige wetsontwerp zal het vaatwerk, buiten elk toe zicht geplaatst, ook nimmer het karakter van maat kunnen aannemen. Art. 3. Het is schier overbodig op te mer ken, dat de minister het vraagstuk van de ma ten en gewichten aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen heeft. Na al hetgeen door de vo rige regeering tot verdediging der door haar voorgestelde terminologie, maar ook na de gronden van verdediging en bestrijding in de beide voorloopige verslagen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal overwogen te hebben, moet de minister tot de overtuiging komen, dat alleen door uitsluitende erkenning der in ternationale terminologie, geleidelijk hier te lande in te voeren, eene zuivere toepassing van het metrieke stelsel te verkrijgen is. De directie der Nijmeegsche spoorweg-maat schappij heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend om hare aandacht te vestigen op de be langen van de stad Nijmegen. Zij heeft bij dat adres overgelegd een request aan de regeering, om de concessie te erlangen van eene lijn Nij megen—Arnhem met overbrugging van Waal en Rijn, onder toekenning van een rijks-subsi die van drie millioen gulden. In dat adres wordt er op gewezen, hoe Nij megen, eene bevolking van 20,000 zielen tellende, niet met het groote spoorwegnet verbonden is, en hoe een equivalent voor de door de maat schappij gevraagde drie millioen zou kunnen gevonden worden, door.de vesting Nijmegen te slechten. Men leest in de Nijmeegsche Nieuwsbode het volgende ingezonden stuk, geteekend P. v. d. Burg: //Vrijdag-morgen, den 9den dezer, werd ik door den heer Reigers van Ulft in Gelderland uit- genoodigd om een door hem uitgevonden //kracht regulateur" te komen bezien, dien hij aan het stoomwerktuig van den stoom-houtzaagmolen, toebehoorende aan de heeren Quack en Bresser alhier, in werking had gebracht. Den bekenden //kogel-regulateur" vond ik vervangen door een //balans-regulateur" van den heer Reigers. Het hoogst vindingrijke van den toestel, de totale afwijking in samenstelling en grondbeginsel van al de mij bekende regulatoren trof al aanstonds de aandacht. Gedurende de twee uren, die ik bij de machine doorbracht, zijn er drie reeksen van proeven genomeneerst eene reeks bestaande uit drie proeven met den nieuwen regulateur, toen eene reeks weder van drie proeven met den gewonen kogel-regulateur, en eindelijk we der eene van twee proeven met den eerstge- noemden. Er moest bewezen worden, dat het werktuig, eenmaal zoodanig gesteld, dat er bijv. 30 heen- en weergangen van den arbeidszuiger in de minuut worden gedaan, niet meer noch minder dan die 30 slagen toeliet, om het even of de stoommachine werk te verrichten had, of niet. Dit bewijs werd overtuigend geleverd. Eerst liet men de machine los of vrij loopentoen zette men een zaagraam in; daarna liet men er twee, eindelijk drie werkenop eenmaal werden toen weder al de zagen buiten werking gesteld, en het getal der slagen bleef volkomen gelijk. Toen op mijn verzoek de kogel-regulateur, een der beste dien de machinist had gezien, in wer king werd gesteld, verkreeg men, bij verande ring van het te verrichten werk, ook eenige verandering in het getal der slagenhet maximum van het verschil bedroeg zelfs 7 tot S percent. Om dus eene geregelde werking der stoommachine te verkrijgen, zoo hoogst noodig in machinale papierfabrieken, spinnerijen, hout zaagmolens, graanmolens, drukkerijen, enz. is de regulateur van den heer Reigers een hoogst welkom hulpmiddel. Wij durven het beschaafd publiek zeer aanbevelen dit vernuftige samen stel eens te gaan zien. Ik noemde het een ba- lans-regulateur. Ik ken geen beteren naam. Men vindt er toch als hoofdbestanddeel een twee- armigen hefboom in, draaiende om een hori zontale as; de langste hefboomsarm ontvangt van zelf eene andere belasting, als de snelheid van bet vlieg- of drijfwiel verandert, en die verandering in belasting wordt teweeggebracht door een vierarmigen windvleugel, die om eene horizontale as draait, welke loodrecht op dien langsten hefboomsarm bevestigd is. Het spreekt van zelf, dat eene verandering in do belasting ook eene verandering in stand van den hefboom veroorzaakt, en het is juist deze laatste die de smoor- of stoomklep opent en sluit. De kinder lijke gevoeligheid van het werktuig is door een luchttrommel geregeld. Ik voelde mij gedrongen om eene beknopte beschrijving van dit fraai werktuigje te geven, en wenscli den uitvinder een uitmuntend debiet toe,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1