J. J. VAN HIJ IS NIET JALOERSCH. BEETEN nieuwste Fransche Model len voor OiVniES-rv^- Waterproef voor Itc^ cnman tels in alle kleuren en kwaliteiten. SCHOUWBURG TE LEIDEN. Schuld en Boete. Bij-KANTOOR te LeidenHoogewoerd. Hoopt de met primo November verschenen coupons tot den hoogstcn koers. f3ii verlichting, met dienzelfden ijver voort te ietten als hij tot nu toe deed Hedenmorgen te acht uren ontstond ai oier brand in de bergplaats voor steenkolen van jen heer Ph. Van der Beyden. Men heeft da delijk een aanvang gemaakt met het wegruimen der kolen, en zoo is men er in geslaagd, om het gevaar, dat in den aanvang zeer dreigend scheen, af te wenden. In de heden gehouden zitting van den aeineenteraad van 's-Hage is een voorstel van B. en W. aangenomen, om de machtiging der Ged. Staten te vragen tot het in overleg treden met de gemeente Leiden, omtrent het doen vervaardigen van ontwerpen voor eene duin waterleiding, voor gemeenschappelijke rekening. De Thermometer van Fahrenheit teekende al- bier Maandag des namiddags te 5 uren 53°, Wind: 0., des avonds te 8 uren 46% te 10 uren 40°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 38°, te S uren 44°, 's namiddags te 12 uren 56°, Z. 0., te 4 uren 56°. BUITENLAND. Duitscelland. De Noordpool-expeditie is Zaterdag-namiddag te halfvier behouden op de Weser aangekomen. De feest-commissie voer haar met een stoomschip te gemoet. Oostenrijk. Zaterdag heeft te Semlin de confrontatie van prins Karageorgewitch met zijne medebeschuldigden plaats gehad. Daaruit moet de volledige schuld van den prins aan den moord van prins Michael gebleken zijn. Heden zal bij waarschijnlijk naar Pesth teruggebracht worden. Frankrijk. De keizer zal eerst den 17den dezer Biarritz verlaten. Te Angers heeft men onlangs eene aller belangrijkste ontdekking gedaan bij het graven voor de fondamenten van den schouwburg, die den afgebrande moet vervangen. Angers staat bekend als de bakermat van den christelijken godsdienst in Aujou. Men heeft gevonden eene onderaardsche kapel, waarin de eerste bisschop pen van Anjou de tot het christendom be keerde heidenen plechtig inwijdden. Twee kryp- len zijn reeds opgegraven van Romeinsche en Gothische bouworde, waarin vele merkwaardig heden voor de bouwkunst aanwezig zijn. Ze bevatten een groot aantal sarcophagen, waarin geraamten, in zeer goeden staat bewaard, wor den aangetroffenvoorts kerksieraden, wapens en een groot aantal kleinoodiën, waaronder vele ringen. Al hetgeen verplaatst kan worden, is oaar het museum aldaar vervoerd. Voor de ar cheologie is deze vondst van de grootste waarde te achten. Italië. Te Napels hebben opnieuw uitbar stingen van den Vesuvius plaats gehad. Griekenland. Dit Candia wordt gemeld, dat de Britsche consul, op het besluit der voorloo- pige regeering om zich onder Britsche bescher ming te stellen, op last van het Engelsche mi nisterie heeft geantwoord, dat de Britsche re geering noch van de voorloopige regeering, noch van de insurrectie op Candia iets weet. Spanje. Prim heeft een brief geschreven aan de//Gaulois," waarin hij aan dat blad zijn dank betuigt voor de sympathie, die het voor de revolutie aan den dag heeft gelegd. Verder geeft hij zijne verwondering te kennen over het ongeduld van een gedeelte der Fransche drukpers, hetwelk van oordeel is dat Spanje niet spoedig genoeg aan bet werk gaat. Prim zegt, dat acht dagen genoeg geweest zijn, om eene drie eeuwen oude dynastie omver te wer pen en een ander gouvernement te vestigen. "Wij zullen thans niet dralen om den nieuwen staat van zaken met de constitueerende cortes te grondvesten op de grondslagen van het pro gramma, dat gij kent. Alsdan zullen wij er in geslaagd zijn het ideaal in de staatkunde voor Spanje bereikt te hebbennamelijk de ware constitutiouneele monarchie, gebaseerd op grond slagen zoo liberaal als met dezen regeerings- vorm slechts overeen te brengen is." Eei'gisteren werd door bet volk het concor daat verbrand en daarna begaf het zich naar het hotel van den pauselijken nuntius en den Franschen gezant. Serrano kwam toen en vroeg de menigte, of de buitenlandsche vertegenwoor digers niet rekenen kunnen op persoonlijke veiligheid en op den eerbied des volks. Serrano antwoordde hierop j a, en bood vervolgens aaD, om schildwachten voor de hotels der vreemde gezanten te plaatsen. Hij betuigde echter, dat de manifestatie slechts was ten gunste der pro clamatie betreffende de godsdienstvrijheid. De minister van oorlog heeft een besluit genomen, waarbij aan de korporaals en officie ren van het geheele leger tot aan den rang van luitenant-kolonel, een hoogere rang toegekend en aan de soldaten vermindering van diensttijd verzekerd wordt. De generaal Nouvillas is benoemd tot kapi tein-generaal van Catalonië en generaal La Torre tot kapitein-generaal van Valencia. Er hebben voorts verschillende benoemingen in het civiele bestuur plaats gehad, en er zijn opnieuw eenige staatsraden ontslagen. De inschrijvingen voor de gemeentelijke lee ning hebben een bedrag van omtrent 900,000 fr. bereikt. De /,'Patrie" zegt, dat er te Barcelona en in andere steden van Catalonië adressen circuleeren, die den wensch te kennen geven, om aan Prim den titel en de waardigheid van dictator te geven. Het Fransche adviesjacht //Bougainville" is dezer dagen naar de noordkust van Spanje ge zonden en men heeft, zegt de //Patrie," toen de ervaring opgedaan, dat geen enkel vreem deling gedurende de laatste gebeurtenissen ver ontrust is geworden. Er is eergisteren te Madrid eene democra tische bijeenkomst gehouden, die zeer rustig af- geloopen is. De redevoeringen wareu gematigd en werden met kalmte aangehoord. Er heerschte de volmaakste orde. De bijeenkomst heeft een stemmig eene verklaring aangenomen, dat de democratie de regeering moest ondersteunen, zoolang zij getrouw blijft aan de beginselen der revolutie. Het vergevorderde tuur belette de bijeenkomst om te stemmen oyer een voorstel van den heer Orense. Eene tweede bijeenkomst zal eerstdaags gehouden worden. Portugal. Verscheidene bladen vallen het Portugeesche ministerie hard, hetwelk zij be schuldigen van de Iberische Dnie te wenschen. De dagbladen publiceeren eene proclamatie, die te Lissabon is aangeplakt, welke zij veronder stellen in Spanje geschreven te zijn en waarin de Iberische Unie wordt gewenscht onder koning Luiz. Rumenie. De minister van justitie is te Ga- latz aangekomen en doet in persoon onderzoek naar de jongste ongeregeldheden. De Joden zijn geheel tevreden gesteld en laten een adres van dankbetuiging aan de] Rumenische regeering in de groote Europeesche dagbladen publiceeren. Amerika, 30 Sept. Men verzekert dat de heer Johnson aan de delegatie van Alabama heeft geantwoord, dat de troepen gereed zouden wor den gehouden om de autoriteit ter hulp te komen, in geval er ongeregeldheden mochten plaats grijpen. De democraten van Lancaster en Pennsyl- vanië hebben eene republikeinsche processie aangevallen. Talrijke personen zijn gewond. In vele plaatsen bestaan politieke oneenigheden, die echter van weinig belang zijn. Eene talrijke bende Indianen dreigt den Pacific-spoorweg, naar de grenzen van Kansas, te vernielen. Er zijn troepen heen gezonden, waarop eene botsing heeft plaats gehad. HANDEL. Rotterdam, 12 Oct. Jarige Tarwe 25 ets. lager; Rogge 20 ets en Gerst 10 ets. hooger; Bruine Boonen 25 ets. lager; Blauwe Erwten 25 ets hooger. Alles per mud. Boekweit ƒ5 per last hooger. Meekrap. Bij vrij ruime aanbiedingen waren de vraagprijzen heden meestal veel te hoog, waardoor de omzet niet zeer groot was. ADVERTENT1EN. Hoogstraat, wijk VII N°. 3, heeft de eer de ontvangst te berigten der ■£- oil WI1VTEK- MAHITEIiS. Koninklijke Hollandsche Tooneelisten, on der directie van J. C. VALOIS. Op Maandag 19 October 1868: of Drama in 5 bedrijven naar het Fransch van A. Bourgeois en A. Dennery, door C. R. H. Spoor. (Nooit vertoond.) daarna Blijspel met zang in 1 bedrijf, naar het Hoogduitsch van Alex. Elz, met nieuwe cou pletten van den Heer Rosier Faassen. Aanvang ten 7 nur. Prijzen der Plaatsen: Loges ƒ1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre ƒ1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag 17 Oc tober en op den speeldag van 10—1 uur. Incasseringen;, op het Binnen- en Buitenland. In- en verkoop van Binnen- en Buitenlandsclie Wissels, Effecten, Coupons en vreemde Muntspeciën. Opent Rekening-Courant en Cheque-Rekening met rentevergoeding en neemt gelden a deposito. 1 dag zigt2 pCt. I 1 maand zigt 3 pCt. 8 dagen zigt 2% 3 maanden zigt 3% u jCangcr termijn na overeenkomst.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3