""beroepen enz. 0ff1cieele berichten. staten-generaal. advertent1en. Publieke Verkooping en worden voorgeschreven ten opzichte van ag en zijne voorsteden. Ie stadhouder van Bohemen, de heer Van llersperg, is op pensioen gesteld en vervan- door den luitenant-veldmaarschalk Van Ier. ^geland. De overvloedige oogst van tarwe rogge in Engeland heeft ten gevolge, dat land dit jaar 15,060,000 minder zal hebben te geven voor vreemde granen dan verleden Maar de oogst van haver en garst is bijna »1 mislukt, zoodat men berekent, dat, om ia te gemoet te komen, ongeveer 10,000,000 en vreemde zal moeten worden besteed. De ogte heeft een noodlottigen invloed gehad de weiden, en het hooi is schaarsch en duur. heeft, om hierin te voorzien, Turksche in New-Orleans gekocht, en de aldus ver ben voorraad berekent men op 10,000 quar- per dag. De kosten daarvan zouden voor jeheele jaar 5,000,000 bedragen. Het zal prijs van het vleesch doen stijgen, meent correspondent van de Times," indien het ede grasgewas werkelijk niets oplevert, en ids in het najaar den oogst van de Mis- ppi en den Ohio noodig heeft. Maar de dappelenoogst is overvloedig uitgevallen. Gladstone heeft een manifest aan zijne in Zuid-Lancashire gericht, waarin hij oogt, dat het noodzakelijk is om de belem- eüde en lastige artikelen uit de reform-wet rerwijderen om nauwlettend toe te zien op hoog opgedreven staatsuitgaven en om de itskerk in Ierland op te heffen, van welke idstone zegt, dat zij de kerk der rijke min- leid is, terwijl het toch duidelijk is, dat de idhaving door den staat van een anti-natio- kerk slechts eene verontschuldiging zou men hebben, zoo zij namelijk een kerk van was. De staatskerk in Ierland is eene be tting, waarvan de afschaffing een plicht van itvaardigheid is, waardoor een schandaal za; rden weggenomen, 't welk door heel de we- bekend is. Spanje. De komst van generaal Prim te idrid kenmerkte zich door eene geestdrift, zelfs in Spanje, waar de licht bewogen ge- ederen aan elke publieke samenkomst zulk levendigheid geven, zonder voorbeeld is. eheele stad vierde feest. Prim wordt dan beschouwd als de ware man, in wiens hand lot van Spanje rust. Hij en Serrano han- vooralsnog eendrachtig; evenwel zijn zij zekere mate vertegenwoordigers van verschil de partijen en richtingen. Serrano is hertog, irschalk van Spanje en een rijk man in zijne jrippen is hij liberaal, maar natuurlijk met ne overhelling naar de aristocratische zijde, is strikt eerlijk, rondborstig, vol liefde voor land, maar niet uitstekend in talent; in laarste opzicht staat hij ver beneden Prim, at dezen laatsten betreft, hij is nog jong en gezegd worden enkel door eigen toedoen ?ekomen te zijnbekwaamheid, beleid en stkracht kenmerken hem, en zijne begrippen die van de ultra-progessisten. Omtrent den vermoedelijken regeeringsvorm is niets te zeggen. Enkele bladen beweeren, een Engelsohe prins als koning zou in aan- erking komen, en dat zelfs Prim zijne candi- ituur zou ondersteunen. Of het echter waar- pijnlijk is, dat de Spanjaarden zich een pro- itantschen vorst zullen kiezen, mag betwijfeld >rden: ook een broeder van den Belgischen oning wordt genoemd. Eene vereeniging met 'rtugal wordt door verscbeidenen gewenscht, zou, naar men uit Parijs schrijft, ook door spoleon het liefst worden gezienbij de hoofden revolutie vindt dit plan echter weinig steun, federatieve republiek wordt door som den voorgesteld als de beste oplossing: de itandigheid van de provinciën, is, niette- tostaande de militaire centralisatie van den itsten tijd, in Spanje nog zeer groot daar groote moeilijkheid hierbij is, dat een derge lijke regeeringsvorm een zekere mate van poli tieke ontwikkeling bij het geheele volk nood zakelijk maakt; men moet in elke provincie geschikte personen tot vorming van een gou vernement vindenelke provincie is, bestaat er geen krachtig centraal bestuur, op zich zelve aangewezenen elke poging, om de vroegere toestanden weder te herstellen, die na zulk eene revolutie niet achterwege zal blijven, zal meer kans van slagen hebben wanneer Spanje in ver schillende kleine staten verdeeld is, en eene kleine partij aldus in eiken van dezen meer vermag, dan wanneer Spanje nog een rijk is. "Volgens de Gaulois zouden de kiezers reeds tegen den 15den November bijeengeroepen zijn, om de Cortes te verkiezen, die over den regee ringsvorm zullen te beslissen hebben. Intusschen bericht de telegraaf ons dat de nieuwe ministers hunne taak hebben aanvaard tevens wordt gemeld dat alle provinciën het nieuwe bewind hebben erkend. De revolutionaire junta te Madrid (in elke pro vincie zijn buitendien junta's, commission die zich met het voorloopige bestuur belasten, opgericht) heeft de uitgevaardigde verklaring omtrent de rechten der natie gecompleteerd, door den wensch te kennen te geven, dat de doodstraf zou wor den afgeschaftdat de individueels vrijheid zou worden geproclameerd en dat het domicilie onschendbaar zou zijn. De junta heeft, ten einde in de behoeften van de arbeidende klasse te voorzien, eene lee ning uitgeschreven van 10 millioeu realen, ge waarborgd door gemeente-obligatiën. Deze som zal worden gedelgd door verkoop van gemeente-terreinen. Twintig kapitalisten van Madrid hebben gisteren ieder voor 50.000 realen ingeschreven. Een telegram van gisteren meldt dat de in schrijvingen der leening 500,000 fr. bedragen. Vrijdag heeft er te Madrid een kleine rust verstoring plaats gehadde secretaris van Gon zales Bravo is door het volk op straat ernstig gekwetst. Generaal Prim heeft echter de hou ding van het volk zeer gelaakt. Hij zeide dat men de grieven zou vergeten, en dat men zich voor ergelijke tooneelen behoorde te hoeden. Het bericht dat Novaliches dood zou zijn is onjuist. Hij is integendeel op weg van beter schap Madoz is, in weerwil zijner weigering ten tweeden male tot gouverneur der hoofdstad benoemd. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Noord-ScharwoudeM. Buijs te Callantsoogte SoesterbergE. A. Remv te Renswoude; te Zalk: de cand. B. T. Granpré Molière (die deze beroeping heeft aangenomen); te Nieuwolda: J. J. Boerman te Twijzel; te Nijkerk a/d. Yeluwe: P. Deelman te Klun- dert. Bedankt: naar Oud-Yossemeerdoor G. C. Boomer te Ritthem; naar Goudriaandoor E. C. Yan Baarle te Hooglandnaar Anjum door W. v. d. Bijtel te 's-Grevelduin-Capelle naar 's-Bosch: door J. Eigeman te Delfshaven. Eervol emeritaat is verleend aan A. Lambrecht te Lienden, op zijn verzoek. Eerste huwelijks-afkondiging te Leiden, van den llden October 1868: C. C. Eoppe jm. 22 j. en H. J. Reutber jd. 22 j. W. A. Halderiet jm. 31 j. en M. L. E. Pallmee jd. 22 j. J. Gorree jm. 24 j. en M. Delmeer jd. 24 j. P. Verver jm. 30 j. en J. Stijger jd. 33 j. J. Eoza jm. 23 j. en J. Den Hollander jd. 27 j. P. B. Pont jm. 25 j. en E. Briijer jd. 19 j. P. Massaarjm. 29 j. en J. Yan der Eeyden jd. 26 j. D. Smit jm. 24 j. en M. Vlasveld jd. 22 j. J. Blommendaal jm. 23 j. en S. M. Crama jd. 24 j. Tweede Kamer. Zitting van heden. Zijn ingekomen wetsontwerpen nopens maten en gewichten en wijziging Hoofdstuk YII B. Staatsbegrooting 1867. Tot rapporteurs over de ontwerpen der staatsbegrooting 1869, voor zoo verre zij de financiën en de wet op de middelen betreffenzijn door de afdeelingen gekozen de heeren Yan Eoreest, Yan Delden, Blussé, Thor- becke en J. K. Yan Goltstein. Bevallen van een Zoon A. M. T. PATJLI- DES Stallinga. Leyden, 11 October 1868. Voor de menigvuldige en hartelijke blijken van belangstelling zoowel binnen als buiten deze stad ondervonden ter gelegenheid van het overlijden van onzen geliefden Zoon, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. D. VAN DEE HENST. G. YAN DER HENST, geb. Sigaar. Leiden, 12 October 1868. De Controleur der Directe Be lastingen enz. in de 2de afdee- ling te Leyden brengt ter kennisse dat met den 15den October e. k. zijn Kantoor gevestigd is op den Ouden Rijn, Wijk VI, ]%To. 95. Zij, die genoemden Controleur in zake de Rijks Belastingen wenschen te spreken, wor den uitgenoodigd zich aldaar aan te melden des Maandags, "Woensdags en Vrijdags tusschen tien uur des voormiddags en één uur des na middags. De Controleur voornoemd, C. M. VISSER. Leyden, 10 October. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een derden Hulponderwijzer van de 3de klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager on derwijs der 2de klasse, voor jongens, in het be zit eener acte van bekwaamheid als Hulponder wijzer, alsmede voor de Eransche taal, tegen genot eener jaarwedde van f509* Zij, die tot de vervulling dezer betrekking bevoegd zijn en daarvoor wenschen in aanmer king te komen, worden uitgenoodigd hunne be wijsstukken van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag vóór of op 14 October e. k., aan Bur gemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTT KAM MER, Secretaris. Leyden, 1 October 1868. om contant geld, op Zaturdag den 17den October 1868, des middags ten 12 ure aan den Doele te Leyden van 12 stuk» Reform-Paarden, be- hoorende tot het 4de lle- gement Hussaren in garnizoen te Leyden. Bij de veiling voor den Notaris Mr. H. OBREEN te Leyden op Zaturdag den lOdeu October 11. in het Heeren-Logemenl aan den Burg zijn de perceelen in bod gekomen als volgt N°. 1. Het HEERENHUIS, TUIN en ERF en ACHTERHUIS aan de Hooigracht Wijk YII N°. 774, opf 9100.— en verhoogd met400. N°. 2. Het HEERENHUIS, TUIN en ERF, op7000.—

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3