BUITE N I, A N D. voorschot verstrekt tot het aankoopen van le vensmiddelen. De gouverneur is gemachtigd om, zoo noo- dig, nog nadere verstrekkingen te doen en om, bij wijze van tijdelijken maatregel, het aantal manschappen bij de vaste bezetting uit te breiden. Bij ontvangst der berichten nopens het ge beurde te Commendah werd in April jl. den gouverneur voorgeschreven, om ten aanzien van de in verzet zijnde stammen met de meeste om zichtigheid te handelen; alles te vermijden wat tot verdere botsingen aanleiding zou kunnen geven, en daarentegen te trachten van liever lede, door overreding en welwillendheid, het vertrouwen dier stammen te winnen. Voorts wordt zijne gedragslijn aangewezen door de eerste alinea van art. 12 van het re glement van bestuur, luidende //Zonder uitdruk- kelijken last des Konings mag tegen de inland- sche vorsten of volken geen oorlog worden aan gevangen. Vijandige aanvallen worden echter met geweld te keer gegaan." Overigens ziju bij de Engelsche regeering stappen gedaan, ten einde door haar bestuur ter Kuste de onder Engelsch protectoraat staande volken van verdere vijandelijkheden te doen terughouden. Evenals door vele rijks ambtenaren is geschied, is door een groot aantal ambtenaren bij 's rijks gevangenissen een adres aan den Koning ge zonden, houdende het verzoek tot wijziging der pensioenwet, in dier voege dat ook hunne we duwen of minderjarige kinderen daarin zullen mogen deelen, op grond dat volgens eigene ver klaring der regeering, na 1886 in het pensioen fonds niet meer gestort zal behoeven te worden. Men verneemt dat Z. M. den Koning be paald heeft, dat voor het volgende jaar de voor het leger benoodigde voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij wijze van proef, in het open baar zullen worden aanbesteed, met uitzondering echter van de lakens en andere wollen stoften, de lederen voorwerpen en enkele goederen van verschillenden aard, die door de administratie der gevangenissen worden geleverd. De hoofd- administratiën zijn gelast deze aanbestedingen in de dagbladen te publiceeren. Het bewind der //Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen" heeft, ter voldoe ning aan onderscheidene besluiten der jongste algemeene vergadering, drie adressen verzonden, twee aan den minister van binnenlandsche zaken en een aan de Tweede Kamer. Het eerste adres verzoekt de instelling van een ministerie voor nijverheid en openbare werken en zoo noodig van een raad van nijverheid als tusschen- persoon tusschen de regering en de Kamers van Koophandel en Fabrieken, en als adviseur van de regeering en casu quo van de Kamers. Het tweede adres geeft het denkbeeld in overwe ging, dat de regeering in het buitenland door hare vertegenwoordigers of consuls officieele medeelingen in de bij den handel meest geac crediteerde bladen laat plaatsen om den buiten- landschen handel meer bekend te maken met het lage Nederlandsche invoertarief, hetwelk het vrijgevigste is van alle staten van Europa. Het derde adres aan de Tweede Kamer dient tot ondersteuning van het vroeger door de Nederlandsche petroleum-raftinaderij ingezonden adres, waarbij betoogd wordt, dat ruwe petro leum tot de onbewerkte grondstoften gerekend en dus niet onderworpen moet zijn aan het recht, 't welk bij invoer van geraffineerde petro leum betaald wordt met 55 ets. de 100 kan. Vrijdag en Zaterdag zijn van de 14 can- didaten voor de hoofdonderwijzers-acte uit het lste, 4de, 6de en 7de district in Zuid-Holland 3 toegelaten en 11 afgewezen. Uit 's-Hage wordt aan de Arab. Cou rant geschreven Over de geruchtmakende zaak van Dr. Zaalberg is al veel geschreven en ge sproken, en na de uitspraak van de buitenge wone of, gelijk men ze algemeen noemt, dubbele synode, waarbij die predikant weder in zijn ambt is hersteld, ontbreekt het hier natuurlijk niet aan allerlei gissingen en geruchten omtrent de houding die de kerkeraad en de Hervormde ge meente bij eventueel wederoptreden van dien predikant zullen aannemen. Donderdag-avond heeft eene beraadslaging hieromtrent in den kerkeraad plaats gehad, ten gevolge waarvan besloten is, dat de vraagwat in dezen zal be- hooren te geschieden, een nauwgezet punt van overweging zou uitmaken afzonderlijk en op zich zelf staand, bij ieder der colleges van pre dikanten, ouderlingen, diakenen en kiezers ten einde daarna gezamenlijk een definitief be sluit te nemen. In ieder geval heeft men daar mede vier weken den tijd, daar met den dag der laatste beslissing van de synode, eerst de tijdelijke schorsing in zijn ambt van Dr. Zaal berg, die in revisie niet is vernietigd, zal in gaan. De gemeenteraad te 's - H a g e zal morgen behandelen een voorstel betrekkelijk de ontwer pen voor eene duinwaterleiding. Te Rotterdam zal in den aanstaanden winter eene reeks van godsdienstige voorlezin gen gehouden worden door de heeren Prof. L. W. E. Rauwenhoff, Prof. A. D. Loman van Amsterdam, Prof. A. Kuenen, J. H. Maronier, J. A. Lamping van den Helder en Prof. C. W. Opzoomer. Naar men verneemt, zal Prof. H. P. G. Quack, nieuwbenoemd hoogleeraar in de rechts geleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht, den 23sten October, des middags te 12 uren, zijne lessen openen met het houden eener redevoering in de groote gehoorzaal der academie. Uit Enschedé wordt aan het Handels blad geschreven: Met het onderwijs der kinde ren van 1215 jaren uit den werkenden stand is het hier treurig gesteld. Het getal dergenen die kunnen lezen en schrijven is al bitter klein. Onder de oudere lieden, b. v. van 3040 ja ren, is de verhouding veel gunstigerde mees ten hunner kunnen tamelijk goed lezen, som migen een weinig schrijven. De oorzaak ligt daarin, dat voor de invoering der stoomwerk tuigen de kinderen uit de arbeidende klasse, ofschoon dan ook vroeg aan het werk gezet, niet verhinderd werden de avondscholen te be zoeken. Destijds werden zij bij een baas in de leer gedaan, gewoonlijk onder beding, dat de kinderen 's avonds vroeg genoeg het werk moes ten staken, om naar de avondschool te gaan. Door de invoering der stoomwerktuigen is de handweverij allengskens vervallen, althans be paalt zij zich nu alleen tot hen, die te ver van de stad wonen, om hunne kinderen naar de fabriek te kunnen zenden. Sedert dien tijd is het onderwijs zeer achteruitgegaan door den tijdroovenden arbeid op de fabrieken. Onlangs is daarin eenige verbetering gebracht door het oprichten van fabriekscholen. Niet alle fabri kanten hebben daaraan deelgenomen, en zoo vindt men nog altijd een aanzienlijk aantal kinderen, die ook nog dat weinige onderwijs ontberen. Ook elders in Twente wordt in som mige fabrieken twee-, aan anderen drie- en vier malen per week onderwijs gegeven. In den regel is dat onderwijs gebrekkig en onvoldoende. Eene schoone uitzondering hierop maakt Hengelo, dat in de laatste jaren op het gebied van han del en nijverheid zoozeer is vooruitgegaan. Ofschoon ook daar evenmin als elders de be langen der jeugdige arbeiders door het plaat selijk bestuur ter harte zijn genomen, schijnt er een geheel andere geest de fabrikanten te bezielen. Door de firma C. J. Stork Co. werd reeds voor ongeveer tien jaren het voorbeeld gegeven door het benoemen van een goed ge- salarieerden onderwijzer, uitsluitend belast met het onderwijs der fabriekskinderen. Dat onder richt wordt gedurende minstens acht uren daags gegeven, zoodat de kinderen, in afdeelingen ge splitst, allen gedurende eenige uren daags ter school gaan. De goede vruchten konden niet achterwege blijvenwij hopen later in staat te zijn dit met cijfers aan te toonen. Het gege ven voorbeeld vond te Hengelo spoedig navol ging; de firma Dijk, en ook later Pol, verbon den insgelijks aan hunne kleinere etablissemen ten een onderwijzer, die geregeld eenige uren per dag onderwijs geeft. En thans vernemen wij, dat ook de Ned. stoomkatoenspinnerij, vóór een paar jaren te Hengelo opgericht, voorne mens is voor de verstandelijke ontwikkeling der jeugdige arbeiders zorg te dragen. Het is te wenschen, dat deze voorbeelden spoedig ook elders navolging vinden, of dat althans de ge meentebesturen de hand aan het werk slaan, door in overleg met de fabrikanten de scholen zoodanig in te richten, dat de kinderen gedu rende eenige uren daags onderwijs ontvangen. Z. M. heeft pensioen verleend aan W. G. De Bas, eervol ontslagen hoofdcomm. bij het dep. van binnenl. zaken, ten bedrage van f 1400 'sjaars; W. Cool, eervol ontsl. hoofdcomm. bij genoemd dep., ten bedrage van f 1533 'sjaars; J. G. Van Thiel, eervol ontsl. comm. bij ge noemd dep., ten bedrage van f 1386; P. Van Sluys de Quacq, eervol ontsl. coram, bij genoemd depart., ten bedrage van 1126 'sjaars. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en te vredenheid aan C. C. Guikers brigadier der rijksveldwacht te Druten, eene zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift verleend, wegens het met levensgevaar redden van twee kinderen uit den aldaar op deu 19den Juni 11. plaats ge had hebbenden brand. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 53°, Wind: O., des avonds te 8 uren 45°, te 10 ureu 42°. Zondag 's morgens te 5 uren 42°, te 8 uren 46°, 's namiddags te 12 uren 59°, te 4 uren 58°, 's namiddags te 5 uren 56', 's avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 43°. Maandag 's morgens te 5 uren 43°, N. O te 8 uren 46°, 's namiddags te 12 uren 58°, te 8 uren 54°. Duitschland. De redactie der Wiener Presse" deelt mede, dat zij het jongste werk van den schrijver Berthold Auerbach, een roman in vijf deelen, onder den titelHet landhuis aan den Rijn," heeft aangekocht en eerlang met afdrukken een begin zal maken. Voor dit werk zal de schrijver een honorarium van 12,000 thaler, zegge twaalf duizend thaler, ontvangen, en daarbij nog het recht hebben, dadelijk na de voltooiing van den afdruk in de courant, den roman afzonderlijk uit te geven. Volgens het be staande contract zal de firma Cotta de uitgave bezorgen. Zaterdag heeft de militaire conferentie der Zuid-Duitsche Staten hare slotzitting te Mun- chen gehouden, waarin de overeenkomst omtrent het gezamenlijk defensief stelsel, is ondertee kend. Oostenrijk. De regeering zal aan den Hon- gaarschen rijksdag en aan den Croatischen land dag voorstellen doen, waardoor aan de grieven van de inwoners van Fiume een einde zal komen. De //Wiener Zeitung" van Zaterdag bevat een keizerlijk besluit, waarbij op grond der be paling van de constitutie de bevoegdheid der ministers wordt omschreven om tijdelijk wet telijke bepalingen buiten effect te stellen. Daar enboven komt in gemeld dagblad voor een ministerieel besluit, door het gansche ministerie onderteekend, waarbij op grond van het aan gehaalde keizerlijk besluit, exceptioneele bepa-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2