derhuis op den Yloeddijk, en bewegen zich van daar naar regenten van dat huis. Bij een dezer regenten is tuin en hekwerk vernield. De poli tie bevond zich toen juist in een der stille straten. Aanleiding tot deze beweging is de verwijdering van twee weeskinderen uit het gesticht, omdat zij tegen de buisorde zich verzet en den vader en de moeder valschelijk hadden beticht. Een dezer meisjes is reeds in het toevluchtsoord voor meisjes te Groningen opgenomende andere heeft tegen den tijd, dat zij vervoerd zou wor den, zich bij hare bloedverwanten weten schuil te houden. Zij is echter teruggekeerd en zal waarschijnlijk weldra het huis moeten ruimen. Op eene interpellatie in de raadsvergadering heeft de burgemeester alle mogelijke inlichtin- gen gegeven en den maatregel van heeren re genten verdedigd. Men verwacht, dat de zaak, zonder bloedstorting, wel zal doodbloeden. In- tus8cheu zou men zeer gediend zijn met wat regen, liefst 's avonds tusschen acht en tien uren. Gisterenavond kwam de regen juist, nadat de baldadigheden bij het huis van den regent wa ren geschied. Toch heeft het water wonderen gedaanbinnen een half uur waren de straten ledig. Een regenbui tegen den tijd dat de laatste avonden het straatrumoer begon, gaf hoop, dat het heden rustig zou blijven. Ook had de bur gemeester een soort van oproerakte laten afle zen bij trommelslag, waarbij samenscholingen van meer dan drie personen verboden werden. Doch de lucht helderde op en ouder begunsti ging van het heerlijkst maanlicht trok alras een steeds aangroeiende troep door de straten, aller eerst naar des burgemeesters huis, onder het gejuich: //jij kunt er niets aan doen! jij kunt er niets aan doenEr is dan ook niets aan gedaanzelfs zijn twee heihameis, die gevat waren, weer losgelaten. Door dit alles vermeer dert de spanning en is feitelijk het gemeen baas, ofschoon er dezen avond nog geene baldadig heden gepleegd zijn." Den volgenden avond was het rustig. Het is gebleken, dat het gemeen alleen korten tijd den baas gespeeld heeft, doch het daarom nog niet was. De burgemeester had zich verzekerd van den bijstand der militaire macht en vóór het sluiten der fabrieken wisten de arbeiders, dat de soldaten met scherp zouden gewapend zijn. Ook wist het gepeupel, dat er een aantal veldwachters uit Zwolle was aangekomen. Bo vendien viel er een hevige regen, die althans de nieuwsgierigen van de straat hield. Er is hoop, dat het rustig zal blijven, ofschoon er zijn, die er eene eer in stellen, om //voor de weezen," zooals zij zeggen, martelaar te worden. De grootste bezorgdheid is voor den Zaterdag-avond, wanneer de drank den overmoed verhoogd zal hebben. Naar aanleiding van deze zaak heeft de heer J. Allirol 't volgende stuk in de Kamper Courant van jl. Zondag geschreven, //De deelneming, die bijna de geheele burgerij in de zaak der wees meisjes betoont, de spanning daaruit ontstaan, de verkeerde weg door het volk ingeslagen, maar toch misschien de weg om aan veront waardiging lucht te geven, doet mij, die altijd belang blijf stellen in mijne vroegere leerlingen en die weet hoe diep ellendig voor jaren eene weeze, ook uit het gesticht gestuurd, is geworden, doet my> zeg ih, van het middel der courant gebruik maken, om tot meer licht, meer zekerheid te geraken. Zullen weezen ooit zoodanigen brief aan heeren regenten schrijven, als ze niet vast overtuigd zijn, dat ze gelijk, dat ze recht heb ben Drie hebben hare aanklacht weder inge trokken is het ook, omdat leveranciers karak terloos nu verklaringen aflegden, die onder eede anders zouden luiden Is bet misdrijf der meis jes, indien al geëvenredigd aan de straf, bewe zen Zal eene commissie uit den kerkeraad, wien het niet onverschillig mag zijn hoe de weezen der gemeente behandeld worden, of eene commissie van andere bezadigde mannen de zaak onpartijdig onderzoeken, ten einde weer de kalmte uit overtuiging bij de burgerij kotne, ten einde het zuiver als goud en helder als kristal zijn" bewezen worde, of wel het gelijk hebben der weezen blijke?" De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 56°, des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 48°. Woensdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 51°, 's namiddags te 12 uren 59°, Wind: N. W., te 4 uren 54°. KOLOM IEN. Aan het Bat. Handelsblad ontleenen wij nog het volgende: De sterfte onder Europeanen te Batavia, door welke ziekte dan ook, is eerder vermeerderd. In de eerste helft van elke maand gedurende het eerste halfjaar van 1868 bedroeg zij 15, in de eerste helft van Augustus 88, dat is bijna zesmaal zoo veel als van Januari tot Juni. De droge mousson doet telkens de hijgienische gebreken, waaraan Batavia mank gaat (gebrek aan goed drinkwater en geene behoorlijke weg ruiming der fecale stoffen) ten nadeele der bevolking uitkomen. Men zal echter in de sta tistiek der overledenen zien, dat een zeer groot gedeelte daarvan uit militairen bestaat, waar van, naar men ons mededeelde, alweder de meer derheid afkomstig is van een kort geleden hier aangekomen detachement suppletietroepen. Er bestaat hier een stelsel, dat men naar be lieven het roest- of het verroeste stelsel kan noemen volgens dat stelsel worden alle aanko mende detachementen suppletietroepen te Ba tavia ontscheept en hier een tijd lang gekazer neerd, tot zij onder de verschillende troepen- korpsen verdeeld zijn; dan worden ze naar hunne bestemmingsplaatsen gedirigeerd. Sedert lang heeft de (treurige) ondervinding geleerd, dat de plotselinge verandering van klimaat en voeding den staat op een percentsgewijs verlies aan manschappen te staan komt, kort na hun aankomst; dat verlies is geringer of grooter, naar den tijdelijken gezondheidstoestand van Batavia, dus altijd het grootst in de maanden Juli en Augustus. Moest een verstandig legerbestuur reeds uit een algemeen, èn philanthropisch èn finantieel oogpunt sedert lang gezorgd hebben dat aan komende detachementen, zonder tusschen verblijf te Batavia, dadelijk naar een koel en gezond klimaat, b. v. naar het plateau van de Diëng, gezonden worden, ten einde daar gedurende eenige maanden verblijf te houden en zich lang zamerhand aan het klimaat en het dieet te wen nen, te meer zou dit, //als tijdelijke maatregel/' in het oog springen, wanneer Batavia in een abnormalen toestand verkeert, gelijk thans. Het gezond verstand zou dan natuurlijk vergen, dat men de detachementen op de ree van Batavia had overgebracht naar een der ruime stoom schepen van de stoomvaart-maatschappij, ver volgens 's avonds te Samarang gedebarkeerd en onmiddellijk naar Oenarang (op 4 uren gaans ver gelegen) had doen roarcheeren. Zij bevonden zich dan op een der gezondste plaatsen van Java, op den grooten militairen weg tusschen Sama rang naar Willem I en Middel-Java; op een plaats, waar men goed drinkwater vindt en waar de levensmiddelen de helft kosten van hetgeen men er te Batavia voor betaalt; men krijgt daar o. a. voor 20 cents een Amst. pond vleesch van even goede qualiteit als het vleesch te Ba tavia, dat 60 cents het pond kost. Zulk een maatregel beveelt zich dus aan, uit welk oogpunt men hem dan ook beschouwt. Alleen het //roeststelsel" verzet er zich tegen. Indien men in de Kamers in Nederland niet al zijn tijd noodig heeft voor den strijd over een d en een v, en de officieren, die zich daar bevinden, het niet al te druk hebben met //sui- ker-interpellatiïn", dan zouden zij een weldaad aan het leger in Indië bewijzen (en tevens het batig slot in de hand kunnen werken) indien zij den minister over het boven medegedeelde interpelleerden en het zoover brachten, dat deze //bij het om zich heen zien," zijne attentie ook op die zaak vestigde. Hier iets gedaan te krijgen, vooral op het oogenblik, kunnen wij niet ver wachten de gouverneur-generaal op reis, de legerkommandant te Sindanglaya, de chef van den algemeenen staf op het punt, wegens ziekte, naar Nederland te vertrekken, wie kan er dan hier werk van maken, om verandering te bren gen in het //roeststelsel B U I T E M L A N D. Frankrijk. Men leest in den //Siècle": //Door een van die zonderlinge spelingen in 's men- schen lot, zoo gewoon in onzen tijd, doet zicli nu het verschijnsel voor dat paus Pius 15 vrijmetselaar is en Napoleon III kanunnik van Sint-Jan. Met betrekking tot dit kanunnik- schap zijn eenige bijzonderheden aan het licht gekomen, omtrent het aloude gebruik, volgeui hetwelk de keizer van Duitschland kanuunik moest zijn van de Sint-Maartenskerk te Touri, de hertogen van Berry kanunniken van Sint- Jan te Lyon enz. Het was uit gebrek aan geld dat Bonifacius III aan zijne leeken den titel van kanunniken verkocht. Die leeken-kanunuik- schappen waren langen tijd erfelijk. Keizer Napoleon III echter is geen kanun nik door erfopvolging, want zijn vader, de ko ning van Holland, noch zijn oom de keizer waren met die waardigheid bekleed. Hij heeft dus den titel moeien vragen en waarschijnlijk zeer duur moeten betalen. Het merkwaardigste is, dat keizer Napoleon III in hoedanigheid van kanunnik van Sint Jan het recht zou hebben om aan het volgende ecumenisch concilie deel te nemen, waartoe hij niet als keizer is gènoodigd. In dat geval zal bi- zich moeten tooien met den domheerenmantel Het recht om de concilies bij te wonen is erkend door het vierde concilie van Carthagena Engeland. De firma Stern. Brothers heeft het prospectus bekend gemaakt van de Itali- aansche 6 pCts. tabaksleening. Eene som vaü 9,404,762 pd. st. in obligatiën van 100 zal uit gegeven worden tegen den koers van 87/7 af losbaar in 15 jaar, bij halfjarige uitloting te be ginnen met 1 Jan. 1869, de interessen betaalbaar in goud te Londen, Parijs en Frankfort. Er is te Londen de tijding ontvangen van Mauritius van 18 September, dat de oogst der suikerplantages slecht is en de opbrengst niet meer zal zijn dan die van het vorige jaar. Home. Een schip heeft uit België Keming- ton-geweren aangebracht, benevens 100,000 poud kruit en lood voor de pauselijke armee. Spanje. De centrale junta is eergisteren de finitief gevormd. De //Gaceta" maakt het pro test der koningin openbaar, voorafgegaan door deze woorden//Isabella richt een manifest tot de Spanjaarden. De junta zal het niet qualifi- ceeren. De natie heeft oppermachtig een oordeel geveld over de daden der koningin zij moet ook over hare woorden het oordeel uitspreken." - Er is een dagblad verschenen onder den titel //de Iberische Unie." Portugal. Te Lissabon is eene proclamatie in omloop ten gunste van een Iberische repu- bliek, onder het presidentschap van Don Luü, doch regeering en volk beschouwen haar uiet onverschilligheid en verachting. Turkije. Zondag werd te Weenen verzekerd, oi dat er te Konstantiuopel eene samenzwenug onder de hervormingsgezinde partij (bet Jonge Turkije") ontdekt was, die ten doel bad den sultan van den troon te drijven en zijn neet, den erfgenaam der kroon naar het Oosterscbe recht, daarop te plaatsen In een schrijven uit Konstantinopel van 29

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2