X°. 2654. Maandag A°. 1868i 5 October. BINNENLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 3 October. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 131 tot 138 volwassen personen en van 72 tot 78 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting //Rhijn- zigt" zijn gedurende deze week 27 baden genomen, en gedurende de maand September 1311 baden. Volgens een bericht uit Suriname, dd. 2 Sep tember jl. is aldaar op 20 Augustus jl. aange komen bet schip //Marie Thérèse", kapitein Bonnefon, met 239 Chineesche arbeiders, aan gevoerd uit Hongkong door bemiddeling van de Surinaamsche immigratie-maatschappij. Ge durende de reis van ongeveer 113 dagen waren 5 immigranten overleden, terwijl de ontscheepte Chineezen zich allen in goeden welstand be vonden en onmiddelijk naar de plaats hunner bestemming waren vertrokken. In het jaarboek der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, komt omtrent de //spaarban ken" het volgende voor, dat in verband met eeue grondige regeling van ons spaarbankwezen wel de aandacht verdient. Bij sommigen van de oudste spaarbanken der maatschappij was langzamerhand het bedrag van haar overwinst, als reservefonds belegd, tot zulk eene hoogte, dat het bijna verlegenheid baart en in elk geval de noodzakelijkheid doet inzien om maatregelen te treffen, dat in het vervolg aan hetgeen de bank met de toevertrouwde pen ningen boven de rente, die zij vergoedt, wint, een andere bestemming worde gegeven. Zou het b. v. hier en daar niet mogelijk zijn door on dersteuning der bloeiende spaarbank een hulp bank op te richten Of kan het ook in som mige omstandigheden raadzaam zijn geen //fixum" van rente voor de inbrengers vast te stellen, maar jaarlijks de geheele winst, door de bank met haar kapitaal gemaakt, aan hare deelheb bers uit te keeren. (De Economist De Gids voor October bevatProf. R. Fruin, een onuitgegeven werk van Hugo de Groot: dit artikel behandelt het nieuw ontdekte werk van onzen grooten landgenoot, voor 4 jaren bij eene verkooping van handschriften in den Haag voor de Academische bibliotheek alhier gekocht; in een eerste gedeelte worden de om standigheden geschetst, waaronder dit boek ge schreven is. De 8cbr. resumeert zijne beschou wingen aldus: //De Oost-Indische Compagnie, in overleg met de Staten, dacht voortaan in Indië oorlog tegen den landvijand te voeren en zich te ver rijken met den buit, op hem te behalen. Doch haar recht om dit te doen werd betwist, en de gemoedsbezwaren, die er tegen oprezen, werden door haar vijanden als voorwendsel gebruikt om eene gevaarlijke mededingster naast haar in het leven te roepen. Het scheen gepast, niet slechts voor de landgenooten, maar voor geheel Europa, het recht der Compagnie om te handelen zooals zfj voorhad, te betoogen, en de voor wendsels te weerleggen, waar achter zich de bandelsnijd verscholen hield." Het slot van dit artikel wordt in het volgend nummer beloofd. De heer C. C. Huijsmans geeft naar aanlei ding van twee werkjes over de perspectief een belangrijk artikel over kunst en weten schap op dit gebied de schr. toont aan, hoe beide steeds hand aan hand zijn gegaan. Een vervolg op de vijftig jaren der D u i t s c h e Bondsgeschiedenis van M. L. Van De venter, een eerste stuk over de nieuwe g e- pantserde schepen onzer marine, Nij 1- d r o p p e 18, eene reisbeschrijving van H. P. Van Karnebeek, en Bibliographisch Album (waarin een critiek van S. Gorter over de nieuwe ge laarsde kat van Dr. Heije) maken den verderen inhoud uit. Tijdspiegel voor October: Dr. J. A. Wijnne en Dr. M. Salverda geven in een eerste artikel een uittreksel uit eene Belgische dissertatie van den heer L. Van der Kinderen over de rassen en den invloeu, dien zij op het ka rakter der verschillende volken uitoefenen. M. Levane vervolgt zijn politiek overzicht, en W. A. Van Rees zijne schetsen uit het leven van Vermeulen Krieger; eene bijdrage van Mevrouw Van Westrheene en enkele kleinere stukjes, waaronder eene aan kondiging van de Lampongsche manus cripten, uitgegeven door H. N. Van der Tuuk, treft men in dit N°. aan. Het gerucht, dat de heer Insinger voor nemens zou zijn te bedanken voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, wordt van conserva tieve zijde tegengesproken. Eergisteren is de volle synode voor de zaak van Ds. Zaalberg bijeengekomen. De miliciens der lichting van dit jaar, be- hoorende tot de regimenten huzaren, het reg. veld.- en het reg. rijdende artillerie zijn Don derdag bij die korpsen in werkelijken dienst ge treden, ten einde gekleed en in den wapenhan del geoefend te worden. Tot en met den 30sten der vorige maand zijn te Scheveningen aangebracht niet min der dan 10,480,000 stuks steurharing en onge veer 1000 ton pekelharing. De steurharing van de beste soort gold nog [20 het duizendtal, die van de minste soort ƒ10. Als eene opmerkelijke en verblijdende om standigheid kan vermeld worden, dat de kamer van het provinciaal gerechtshof te Amsterdam, bestemd ter behandeling van crimineele zaken, in deze en in de voorgaande week geene zitting heeft gehouden, omdat geene zaken te behan delen waren. Wij voegen er bij, dat de voor zitter, ter bespoediging der afdoening van bur gerlijke zaken, voorshands elke week een dag meer dan gewoonlijk voor civiele pleidooien heeft beschikbaar gesteld. De tentoonstelling te Arnhem is W oens dag op feestelijke wijze gesloten met eene ma tinee musicale en concert van de muziek van het 77ste reg. inf. van Pruisen, met een fraai vuurwerk en bal. Uit Maastricht wordt dd. 29 Septem ber geschrevenDoor het alhier gevestigde Oud heidkundig Genootschap werd bij het gemeente bestuur een verzoekschrift ingediend, om bij het slechten der vestingwerken, de Akerpoort (oude Wijkerpoort) niet af te breken, zijnde deze de oudste poort der stad en daaraan vele geschied kundige herinneringen verbonden. Eenige heet hoofden, minder van archeologische gedenktee- kens houdende dan wel van het verfraaien van dit gedeelte der stad, hebben hedennacht, van houweelen en breekijzers voorzien, zich aan het afbreken van voornoemde poort begeven. Te oordeelen naar het door hen geslechte, moeton zij nog al talrijk geweest zijn. De justitie doet ijverig onderzoek, ten einde de daders op te sporen. Bij de overdracht van het rectoraat aan de Groningse he hoogeschool zal Prof. W. Huur ling eene ovatie in de Nederlandsche taal houden. Te Zutfenis een zeer brutale diefstal gepleegd. Zekere H., een wijnkoopersknecht, had onlangs van zijn overleden schoonvader nagenoeg ƒ150 geërfd, en bewaarde dit geld in eene ladetafel, staande in het eenige vertrek, dat hij met zijne vrouw bewoonde, in een klein huis in de Polsbroek, eene dicht bewoonde wijk van mindere burgers en ambachtslieden. Terwijl zij nu op een nacht dezer week rustig lagen te slapen, drongen dieven boven door het dak op den zolder, en van daar langs een ladder in de kamer, braken de ladetafel open, haalden er het geld uit, ledigden ook de knipbeurs der vrouw, die zij op den grond achterlieten, en hadden zelfs, naar men verhaalt, de brutaliteit, op een papier, dat men later op de tafel vond, te schrij ven, dat zij den man aanraadden dienst te ne men en de vrouw om zich op te hangendan hadden zij geen verdriet meer 1 Men spoort de daders ijverig op. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat in de maand December voor de tweede maal in dit jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der natuur kundige examens, bedoeld in art. 4 der wet van 1 Juni 1865, terwijl mede in die maand voor het eerst zullen worden gehouden de exa mens, bedoeld in art. 9, ter verkrijging der be voegdheid als apotheker. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht Dr. P. J. Van Kerck- hoff, thans hoogleeraar in dezelfde faculteit aan de hoogeschool te Groningen; Dr. E. Mulder eervol ontheven van de leiding der practische oefeningen in het scheikundig laboratorium der hoogeschool te Utrecht, en hem benoemd tot buitengewoon hoogl. in de wis- en natuurkun dige faculteit aan de hoogeschool aldaar, thans onder den titel van buitengewoon hoogl. met de leiding der practische oefeningen hierboven

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1