W. A. H. Gelderman, van het 4de reg. huza ren, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 690 'sjaarsbij het wapen der cavalerie benoemd, bij het 1ste reg. huza ren, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. J. H. D. graaf Van Limburg Stirum, van het korps; en bij het korps ingen., min. en sap. benoemd tot luit.-kol. den maj. E. A. Del Campo, genaamd Camp, comm. in de 10de stelling der genie; tot maj. de kapi teins 1ste kl. G. Kuyper Hz. en A. Tutein Nolthenius, van het korps, eerstgemelde toege voegd aan den itisp.-gen. van fortificatiëntot kapit. 3de kl. (n. o. v. r.) den, lsten luit. K. Eland, van het korps, werkzaam by de kon. mil. acad.; tot lsten luit. (n. o. v. r.) den 2den luit. G. Witteveen, mede van het korps. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 55°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 50°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 54°, 's namiddags te 12 uren 59°, te 4 uren 57°. BU1TENLA N D. Zwitserland. De laatste zitting vau het congres voor vrede en vrijheid was gewijd aan de emancipatie der vrouw. De meest brutale stellingen werden daar geuiteen redenaar be sloot zijn pleidooi voor de rechten der vrouw met de woorden: //je voudrais que la femme soit un hommel" Ook verscheidene dames voer den het woord. Na vele discussiën, of liever declamaties, verklaarde het congres, dat aan de vrouw alle rechten, economische en burgerlijke, sociale en politieke, behooren toegekend te worden, en dat de middelen moeten op gespoord worden, om aan de vrouwen de uitoefening daarvan te verzekeren. Waarin die verschillende rechten bestonden, verklaarde het congres echter niet. Uit Solothurn meldt men het volgende treurige voorval: //Een Poolsch majoor, Bed- Darsky, uit Lublin, even 36 jaar oud, die 15 veldslagen heeft bijgewoond, kwam voor eenige dagen naar Zuchwyl, om hulde te brengen aan het graf van den held Kosziusko, en huurde kamers in eene boerenwoning. Op een avond terwijl eene afdeeling infanterie aan 't schijf schieten was, verliet hij zijne woning, om met zijn zoontje van anderhalf jaar aan den oever van de Aar te gaan wandelen, en om, meende zijne vrouw, het schieten en het snorren der kogels te hooren, wat steeds op hem eene eigenaar dige aantrekkingskracht had uitgeoefend. Hoe wel hij op een afstand van circa 2500 pas van de schietende manschappen verwijderd was, doch in de lijn van het schot, trof hem een kogel, die hem onmiddellijk dood deed neer vallen. Na eene afwezigheid van twee uur liet zijne vrouw naar hem zoeken en het duurde niet lang of men vond zijn lijk en daarop lig gende zijn zoontje, dat zeker vermoeid van het weenen, op de borst van zijn dooden vader lag te slapen." Spanje. Generaal Novaliches is gisteren och tend overleden aau de gevolgen zijner bekomen wonden. Calonge is op zijn vlucht naar Frank rijk gearresteerd. Te Madrid heerscht rust en het geheele land is tot de revolutie toegetreden. Oostenrijk. Tegen den aartsbisschop van Bohemen, prins Von Schwarzenberg, en de bis schoppen zal eene strafrechterlijke vervolging worden ingesteld wegens de instructiën, die zij aan de geestelijkheid hebben gegeven, betrekke lijk de tenuitvoerlegging van de wet op het bur gerlijk huwelijk. Amerika. Het Huis van vertegenwoordigers van Georgia heeft de bill goedgekeurd, waarbij de negers worden uitgesloten om deel uit te maken der j-ury. Er is eene commissie benoemd uit die leden, welke geweigerd zijn; deze zal naar Washington vertrekken om protest in te dienen bij het congres. In Californië hebben boschbranden plaats. Het hout is reeds over eene uitgestrektheid van honderden mijlen verwoest. HANDEL." OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Zeer stil, vooral doordien de afleve ring verre minder is geweest dan de verwach ting, zoodat verschillende nummers nog tot vei- lingsprijs te koop zijn. Afdoeningen hadden deze week geen plaats. Suiker. Ruwe. In eene zeer vaste stemming. Gedurende deze week werden alhier verkocht Circa 3000 kranjangs Java binnen, tot ongeveer 50 ct-s. onder de laatste veiling. Geraffineerd. Met goeden kooplust. Verschil lende verkoopen vonden plaats. October- en November-levering tot 36 voor eerste soorten Crushed en ƒ35.24 voor N°. 2. Tliec. Vast, doch de omgang was zeer ge ring. Met verlangen wordt tegen het volgende jaar de lading te gemoet gezien, die in Aug. 11. van China gezeild is. Specerijen. Vast. Algemeen had men een groote rijzing verwacht in Notenmuskaat, daar de afleveringen Circa 700 vaten bereikt heb ben, doch deze verwachting is teleurgesteld en dit artikel weder tot een kalme rust ge doemd. Vruchten. Op de oorlogzuchtige berichten van Malaga was eenige handel in Muscadel- rozijn; de voorraad is hiervan echter zeer ge ring. Andere soorten zonder omgang. Katoen. Iets gunstiger gestemd met eenige omzettingen tot vaste prijzen. IVol. Zonder handel. Meekrap. Met goeden handel tot vaste prijzen. Indigo. Tot 20 en 25 ets. avans werden 110 kisten Java afgedaan. Potassclicn. Peterb. 12. Petroleum. Tot ƒ24 zijn Ca. 2000 vaten omgezet en daaronder is niet te koop. In drie schepen zijn aangevoerd Ca. 8000 vaten. Op termijnen is veel omgegaan en wel tot den prijs van ƒ24, 23,50 voor Nov. en De cember. Oliën. Raapolie cont. ƒ33, Mei ƒ34.75, Oct., Dec. 32.75, 33.25. Lijnolie cont. 36, Mei ƒ34, Oct., Dec. 34.50, ƒ33.50. Patent olie cont. f 37.50, 37.25, Mei 39, Naj. 37.50, 38. Granen. Deze week zeer stil en in prijs houdende stemming. Meel. 1ste qual. ƒ18,50, ƒ19; 2de qual. ƒ15.50, 16.50; 3de qual. ƒ13, ƒ14; Keizers- meel 24, 27. 0FF1C1EELE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van 1°. Johannes Slok, vleeschhouwer, waarbij hij verzoekt het pakhuis gelegen in do Korte Bouwen-Louwen steeg en geteekend wijk VI n°. 468roodtot slagt- plaats" en veestalling" te mogen inrigten en bezigen2°. Maarten Palm, koopman in lom pen, houdende verzoek om zijne panden in de Koenesteeg, geteekend wijk III n°. 596, 596a, 595 en 594, tot magazijn van lompen" te mogen inrigten en bezigen3°. Hendrik Koo reman, koopman in lompen, daarbij verzoe kende zijne panden in de Koenesteeg, wijk III n°. 568, 569 en 570a en op het Levendaal wijk III n°. 198, te mogen inrigten en gebruiken tot magazijn van lompen4. Jacobus Beu link, broodbakker, waarbij hij toestemming vraagt tot het houden en mesten van één of meer varkens" in het pakhuis achter zijn huis in de Janvossensteeg, geteekend wijk VI n°. 976; en 5°. Alexander Slok, varkenslag- ter, om vergunning tot het houden en mesten van één varken," op het open erf achter zijne slagt- en veestalling, gelegen in de Mirakel- steeg, wijk VI n°. 1086 B Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, alsmede op art 224 der Algemeene Policieverordening, vastge steld den 24sten October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën //de commodo et incoramodo," door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 5den October aanstaande, 's voormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Leyden, 1 October 1868. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen al hier is ter hand gesteld een, op den 22sten dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentregt, over het dienstjaar 1868 en 1869, houdende aanslagen voor wijk 6, terwijl iedere verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Leyden, 30 September 1868. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der beraad slagingen over het adres van antwoord. 6. u De voortgang in den aanleg der spoor wegen en in dien van andere groote werken van openbaar nut wordt door ous met voldoe ning gadeslagen. Voortvarendheid in de voltooiing van het spoorwegnet, vooral door aansluiting in onze groote koopsteden, is voor de levens belangen des vaderlands een gebiedende eisch." Amendement van den heer Yiruly. Uit dew de woorden: //vooral door aansluiting in onze groote koopsteden," te doen vervallen. De heer Yiruly lichtte dit amend, toe. Hij wilde de aansluiting niet praejudicieeren. De heer Pijnappel was dit eens, maar ging verder. Hij stelde de waterwerken op den voor grond, en stelde dus voor de geheele 2de zin snede weg te laten. De heer Thorbecke verdedigde de redactie, doch veranderde, namens de commissie, het woord in van de 2de al. in het woord van. Na nog eenige discussiën werden de amen dementen met groote meerderheid verworpen. 7, 8 en 9. Zonder discussie aangenomen. Bij 10 (koloniën) deed de heer Sijpestein eenige vragenwelke gerustellende mededeelin- gen kan de min. v. kol. geven Zullen buiten de in de troonrede genoemde wetsontwerpen, geene op kol. gebied worden ingediend Waar om van gronden in erfpacht, niet van woeste gronden gesproken? Hoe is de toestand van Suriname en de Kust van Guinea? De heer Lenting vroeg inlichting omtrent Busken Huët, en de heer Nierstrasz vroeg naar aanleiding daarvan eene opgave van allen, die in de laatste 8 jaren vrijen overtocht hadden gehad. De min. van kol. meende dat het geheel ver keerd was, indien men in de troonrede een re den tot ongerustheid vond. Wettelijke regeling was noodig. De troonrede sprak slechts van de wetten, in deze zitting in te dienen. Zijne wet sprak niet alleen van woeste gronden. De immigratie in Suriname hield de re geering bezig de toestand van de Kust vaD Guinea was niet met éen woord aan te duiden. De stukken omtrent B. Huët zouden overge legd worden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2