V. 2(>M. Donderdag A°. 186^:; 1 October. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post.3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 30 September. Volgens den //Moniteur" was er gisteren nog eene tijding van overwegend belang uit Spanje ntvangen. Grenada zou zich voor den opstand erklaard hebben en de aldaar aanwezige ko- inklijke troepen zouden de stad hebben ont- uimd, welk feit zich ook moet voorgedaan ebben te Carthagena, alwaar de aankomst van irie fregatten de beweging zou hebben beslist, iet bet gevolg dat de kommandant met de roepen de plaats zou hebben ontruimd. De ntmoeting tusschen Serrano en Novaliches, ie men meende dat spoedig moest plaats hebben, leeft evenwel nog niet plaats gehad. Men is Igemeen van gevoelen dat dit gevecht belang- ijke gevolgen zou hebben. Uit dit uittreksel van den officieelen //Moniteur" lijkt aldus, dat Carthagena zich werkelijk heeft vergegeven. Weder is alzoo eene belangrijke laats voor de regeering verloren gegaan. Dat >e la Concha zijn ontslag heeft aangeboden ordt bevestigd. Direct uit Madrid zijn er gis- eren te Parijs geene dépêches aangekomen. Een telegram uit Parijs van gisteren-avond :eldt, dat er te Madrid een opstand uitgebar- ifcen, dat Novaliches teruggetrokken, en dat de oningin naar Frankrijk zou gereisd zijn. Te Londen is uit Madrid de volgende dé- êclie ontvangen: 29 Sept. Novaliches is bij Cordova teruggeslagen daardoor is Madrid in 7roote beweging geraakt, de troepen verbroe derden zich met het volk, geen bloed werd er echter vergoten. Het beeld der koningin werd door de straten gesleepteen provisoneele Junta opgetreden. Er heerscht de volmaaktste orde. De dépêche hield volgens de M. Herald oog in, dat de Junta den val der dynastie, al gemeen stemrecht, en bijeen roeping der C or ten had geproclameerd. Uit Parijs is heden een telegram ontvangen, waarin gemeld wordt dat de Spaansche ambas- iu de laatste 48 uren geen berichten heeft ontvangen: de //Débats" meldt alleen dat het leger van Novaliches is ontbonden. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hooge- school alhier Dr. E. Selenka, adsistent bij de zoölogische inrichting te Göttingen. De heer J. Ph. Van der Keilen, verbonden aan de Rijksmunt te Utrecht, heeft dezer dagen voltooid en verkrijgbaar gesteld een gedenk penning, ter nagedachtenis van Joost Van den Vondel. Die medaille, in middellijn groot 58 strepen, vertoont aan de eene zijde het met lauweren omkroonde hoofd van den grooten (lichteraan de andere zijde het monument, hetwelk ter eere van Vondel in het Vondels park te Amsterdam is opgericht. In de zitting van den gemeenteraad van 's-Hage, gisteren gehouden, is o. a. ingekomen een voorstel van B. en W. om, met inachtne ming van art. 121 der Gemeentewet, in overleg te treden met het gemeentebestuur van Leiden tot het doen vervaardigen van ontwerpen voor eene gemeenschappelijke waterleiding. Dat voor stel is ter lezing nedergelegd, om nader te worden behandeld. Het Amerikaansch blad de Grondwet" deelt, in zijn nommer van 2 September, het bericht mede van het overlijden van onzen vroegeren stadgenoot, den welbekenden predikant H. P. Scholte. Genoemd blad schrijft, dat dit sterf geval een zware slag is niet alleen voor de door Scholte gestichte stad Pella, maar voor de ge- heele Hollandsche bevolking in de Vereenigde Staten, u Zijn Eerw.," leest men daar, //was in vele opzichten een bekwaam en moedig vriend der menschheid en een voorstander van vrijheid en vooruitgang. Op godsdienstig gebied nam hij eene onafhankelijke positie in, maar was in leerstellige punten een beslist aanhanger en voor stander der orthodoxe richting. Hij was een sterk voorstander van het duizendjarige rijk en zijn tijdschrift //de Toekomst" wa3 voornamelijk aan de verspreiding van dit gevoelen gewijd. Naar het algemeen gevoelen was hij de be kwaamste en geleerdste Hollandsche leeraar van de Vereenigde Staten en stond aan het hoofd der kanselredenaars in dit land. Hij stond be kend wegens zijn onverschrokken moed en zijne onafhankelijkheid van zienswijze, waardoor hij een tegenstand uitlokte, die zelfs in Amerika werd voortgezet. //In 1805 te Amsterdam geboren, voltooide hij zijne studiën aan de hoogeschool te Leiden in 1833 werd hij tot den predikdienst toegela ten, was predikant te Leiden, en na aan het hoofd gestaan te hebben van hen, die zich in de Hervormde kerk afscheidden, vertrok hij in 1846 naar de Vereenigde Staten en vestigde zich in Jowa, waar hij de stichter werd eener bloeiende Hollandsche kolonie. Hij bepaalde zijne werkzaamheden niet tot het leeraarsambt, maar verwikkelde zich in alle bezigheden en was notaris, rechtsgeleerde, land-agent, redac teur en bankier. Velen keurden dit af, maar hij stoorde zich daaraan niet en het lijdt geen twijfel, dat zijne meening oprecht en zuiver was en dat hij in verschillende betrekkingen onbe rekenbaar veel goeds gedaan heeft. Hij werkte trouw voor de verkiezing van Lincoln en waar schijnlijk zou hi] ook in dit najaar deel geno men hebben aan den politieken kampstrijd. Hij had een vast geloof in de aanstaande ver kiezing van Grant, en meende zijne landgenoo- ten in Michigan voor dien te gaan winnen. De nagedachtenis des overledenen zal ongetwijfeld bij velen in zegening zijn." Het blad door hem uitgegeven, Pella's Week blad, heeft reeds 7 jaargangen beleefd het wordt in het Hollandsch uitgegeven, en deelt weke lijks de meest belangrijke gebeurtenissen uit Nederland mededeze berichten vullen echter slechts een klein gedeelte van het groote blad, dat verder aan Amerikaansche, kerkelijke en meer plaatselijke belangen is gewijd. Eergisterenavond had te Utrecht de plech tige ontvangst plaats van de leden der studen ten-weerbaarheid, die als overwinnaars uit 's-Hage terugkeerden. Aan het station bevon den zich, behalve de geheele kompagnie der studenten-weerbaarheid in uniform, met de ba nier, de senaat van het studentenkorps met de academische banieren, de burger-weerbaarheid in uniform en gewapend, de officieren en het kader der schutterij en afgevaardigden van de vereeniging //de Zwijger". Voorafgegaan door de muziek van het 7de reg. infanterie en begeleid door artilleristen te paard trok de stoet, bij het licht van een aantal toortsen met bengaalsch vuur, door onderscheidene straten naar het Groot-Auditorium. Aan het station was de ba nier der overwinnaars met het behaalde eere- blijk versierd, terwijl daaraan onderweg door eenige dames nog een lauwerkrans gehecht werd. In het Auditorium werden de overwinnaars namens den senaat geluk gewenscht, waarna in de studenten-sociëteit nog genoeglijke uren gesleten werden. Omtrent den brand, welke op den 7den September jl. een der stallen van do artillerie te Amersfoort heeft vernield, verneemt men, dat een onverwijld daarop ingesteld onderzoek naar de oorzaak niets heeft aan het licht ge bracht. Er bestaat alzoo geene aanleiding, om aan boos opzet of moedwil te denken. De mi litairen, op wie aanvankelijk vermoeden was gevallen, dat door hun toedoen de brand zou zijn ontstaan, zijn dan ook uit arrest ontslagen. Door heeren onderwijzers te Zwartsluis en omstreken is een adres aan het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap gericht, houdende het verzoek, dat het hoofd bestuur, in navolging van een tal van ambte naren, aan de hooge regeering den wensch te kennen geve, dat ook de vrouwen en minder jarige kinderen van onderwijzers in het genot van het pensioenfonds mogen deelen. Ook uit Br iel le is aan den minister van binnenlandsche zaken een adres ingezonden van hoofd en hulponderwijzers van openbare scholeD der gezelschapsafdeeling Brielle in het tiende schooldistrict van Zuid-Holland, inhou dende dat zij met groote belangstelling kennis hebben genomen van adressen, door rijks-amb tenaren bij de belasting en bij de telegraphic aan de hooge regeering ingediend, ten einde te verkrijgen, dat hunne pensioenen uitgestrekt mogen worden tot hunne weduwen en onmon dige kinderendat het geringe inkomen der meeste openbare onderwijzers hier te lande ook voor hen een beletsel is, niettegenstaande het zuinigste beheer hunner geldmiddelen, iets van belang af te zonderen tot verzorging hunner na te laten betrekkingen, door het overlijden van den man en vader nog altijd ter prooi aan de grootste ellende; weshalve zij verzoeken om, wanneer het ministerie des Komngs bij de wet gevende macht de adressen der rijks-ambtenaren zal gelieven in te dienen, ook de onderwijzers weduwen en onmondigen te willen gedenken. Door den gemeenteraad te Breda is be-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1