BUITENLAND. men thans eveneens uit Zwolle, dat in Augustus onder de 50 overledenen 21 kinderen beneden het jaar waren. Volgens officieele opgaven der geneesheeren wordt deze sterfte alleen veroor zaakt door de minder goede afscheiding der moedermelk ten gevolge der buitengewone hitte, waardoor de zuigelingen aan ingewandskwalen bezweken. Eeno Duitsche photographische vereeniging heeft zich naar Egypte begeven, om aldaar een aantal monumenten en oude inscriptiën te pho- tographeeren. Den Öden September heeft dit gezelschap Kaïro verlaten en is het den Nijl opgevaren. Bij Memphis, waar de eerste halt gemaakt werd, heeft men in tegenwoordigheid van den bekenden oudheidkundige Mariette, ge tracht, om met behulp van magnesiumlicht af beeldingen van onderaardsche grafkelders te ne men. De proeven zijn volmaakt gelukt. Gisteren werden de Utrechtsche studenten, die te 's-Hage de overwinning behaald heb ben, feestelijk ingehaald door de geheele Stu- deuten-Scherpschutters-Vereeniging in uniform en al de overige leden van het studentenkorps met hunne banieren en muziek aan het hoofd. Na in optocht de stad doorgetrokken te zijn, worden hun ochtend- en avondfeesten bereid. Men meldt, dat tot commandeur der orde van de Eikenkroon benoemd is de kolonel Hoo- geveen, tot officieren de majoors De Koek, De Haas, Leyssius, Van Barneveld, Tundter en Sickens. In het algemeen Politieblad N°. 1767 komt het volgende voor //Den 15den Augustus is door den sergeant-ma. joor W. uit Harderwijk, een aangeteekende brief naar Hamburg verzonden, inhoudende een bank biljet van f 25 en geadresseerd aan //den heer A. Leids, aan het Amerikaansche depot" ten einde voor dit bedrag twee van de door hem in Nederlandsche dagbladen te koop aangeboden aquariums van Elson te ontvangen, waaraan de geadresseerde echter niet heeft voldaan. //Volgens ontvangen bericht van den direc teur van politie te Hamburg, heeft hij zich aan meer dergelijke oplichterijen schuldig gemaakt." Daar zeer weinig menschen het Politieblad in handen krijgen, wenschen wij hiermede het pu bliek te waarschuwen tegen dit annexatie-systeem van een onzer Duitsche naburen. De redacteur van het "Weekblad voor Hoo. ger Onderwijs meldt dat haar de stoffelijke on dersteuning ontbreekt, om haar werk voort te zetten. "Woensdag had te Tiel eene reünie van oud-jagers van Van Dam plaats, van welke ruim een twintigtal tegenwoordig was. De oud- strijders hebben een rijtoer gemaakt naar de spoorwegbrug te Culenborg en daarna het graf bezocht van wijlen den kommandant en oprich ter van hun korps, den heer E. W. Van Dam van Isselt. Na hunne terugkomst vereenigden zij zich aan een diner, terwijl 's avonds door het stedelijk muziekkorps een concert werd ge geven, dat door de oud-jagers werd bijgewoond. Onderscheidene ingezetenen betoonden hunne be langstelling in deze samenkomst door het uit steken der nationale vlag. Uit Groningen wordt gemeldZaterdag is alhier het bedroevend bericht ontvangen, dat de echtgenoote van den hoogleeraar in de rechts geleerde faculteit D. op noodlottige wijze is om gekomen. Vóór eenige dagen was zij met hare moeder naar Oostwolde gegaan, om haren broe der, predikant aldaar, een bezoek te brengen. Vrijdag-avond zouden zij vandaar terugkeeren. Daartoe namen zij plaats in een rijtuig, om zich naar het station te Vierverlaten te doen brengen. In de nabijheid van dit station werden de paar den schichtig en voerden het rijtuig in eene sloot. Mevrouw D. was, toen men te hulp snelde, reeds gestikt. De bejaarde moeder is eenigszins gekneusd, doch niet gevaarlijk. De overledene laat 11 kin deren na. Op den 8sten October, den dies natalis der hoogeschool te Groningen, zal de hoog leeraar Dr. Muurling het rectoraat over de aca demie overdragen aan zijn opvolger, den hoog leeraar Dr. W. Hecker. Bij die gelegenheid zal eerstgenoemde eene redevoering in de La- tijnsohe taal uitspreken. Uit Rome wordt gemeld, dat eene depu tatie van katholieke dames uit Nederland den paus een vaandel is komen aanbieden, bestemd voor het pauselijk leger. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den lsten October a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft de statuten van de vereeniging //tot verbetering der woningen van de arbeidende klasse" te Haarlem, goedgekeurd en de vereeni ging mitsdien als rechtspersoon erkend. Z. M. heeft, ten vervolge op het besluit van den 13den September 1867, n°. 94, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der gevechten op het eiland Ceram in de maanden October en November 1865 en Januari en Fe- bruari 1866, ter zelfde zake alsnog benoemd tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willems orde den bij het leger in Ned. Indië dienenden fuselier J. Mol. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 62°, des avonds te 8 uren 55°, te 10 uren 53°. Zondag 's morgens te 5 uren 50°, Wind, Z. O., te 8 uren 58°, 's namiddags te 12 uren 64°, Z. W., te 4 uren 64°, 's namiddags te 5 uren 62®, 's avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 54°. Maandag 's morgens te 5 uren 52°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 64°, te 8 uren 62°. Oostenrijk. De //Debatte" verneemt, dat de Porte naar aanleiding van de nalatigheid der Rumenische autoriteiten om de voorbereidingen voor den onlangs gedanen inval van vrijbuiters in Bulgarije tegen te gaan, aan do mogendhe den verklaard heeft dat zij het gebruik van al de haar ten dienste staande middelen als geoor loofd zal in aanmerking nemen, waar het geldt, aan dezen toestand een einde te maken en de integriteit van het rijk te vrijwaren. Engeland. De //Punch" wijst de Engelsche dames, die thans ook stemrecht verlangen, te recht met eene variatie van Hamiets gezegde aan Ophelia. Men ziet een sheriff afgebeeld, die, geroepen om te beslissen, of de dames op de kiezerslijsten zullen ingeschreven worden, aan eene van haar toevoegtget thee to a nur sery Italië. Voor eenigen tijd deelden de bladen mede, dat een zoon van den president Iturbide ergens in Amerika een danshuis had. Thans heeft men te Venetië een dergelijk toonbeeld van gevallene grootheid gevonden. Een nako meling van de Dogen van Venetië, een Foscari, is tegenwoordig portier aan het paleis zijner vaderen. De koning Victor Emmanuël en de prinsen hebben, nadat zij dit vernomen hebben, eene inschrijving open gesteld, om den jongen man eene aan zijn beroemden naam beter ge- evenredigde betrekking te bezorgen. Amerika. Omstandige berichten zijn te Lon den ontvangen, waardoor de noodlottige aard der aardbeving in Peru wordt bevestigd. De stad Iquique is tot een puinhoop gewordende steden Moquegua, Arica en nog drie andere hebben hetzelfde lot ondergaande stad Are- quipa is tot den grond verwoestin Tacua daar entegen zijn slechts 60 huizen ingestort. In Ecuador zijn zes steden geheel verwoest, en van twee dezer zijn de inwoners allen omgekomen; te Quito was de aardbeving minder hevig, doch hebben al de huizen zeer veel geledenvier der nabijgelegen steden zijn bijna geheel verdwenen. Het aantal der dooden is te Quito gering; iD de andere steden zijn 20,000 menschen om^ komen. OFFICIEELE BERICHTEN. Eerste liuwelijks-afkondiging te Leiden, den 27sten September 1868 .- C. Zandvliet wedr. 29 j. en H. C. Koene- jd. 29 j. A. Schippers jm. 24 j. en K. Hey. man jd. 20 j. T. J. Willemse jm. 25 j. et H. J. T. Fasbender jd. 23 j. H. A. Bont- jm. 21 j. en C. AVijeneken jd. 24 j. A. D, Haas jm. 22 j. en J. H. Vogelezang jd. 18 j.~ Mr. C. W. Kist jm. 26 j. en G. A. W. Ki«; jd. 20 j. ACADEMIEN1EUWS. Leiden, 28 September. Bevorderd totdocto: in de godgeleerdheid de heer P. K. Vintcent van de Kaap de Goede Hoop, met een acade misch proefschrift, getiteldDe Parabel vai den Farizeër en den Tollenaar." STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het gewijzigd ontwerp-adres der Tweede Ks mer in Antwoord op de Troonrede," luidt aL volgt: Sire 1. De Tweede Kamer der Staten-Generai acht zich gelukkig de verzekering barer gehecht heid aan Uw Doorluchtig Stamhuis te kunne, vernieuwen, en erkent dankbaar dat Uwe Mi jesteit bij het openen van de zitting der volk vertegenwoordiging op het vele goede heef: kunnen wijzen, dat het vaderland te beurt viel 2. Bijzonder aangenaam was ons de medede ling, dat de betrekkingen met de andere mo gendheden niets te wenschen overlaten. IJve rige behartiging der belangen van handel, scheep vaart, nijverheid en internationaal verkeer doo: Uwer Majesteits gezantschappen en consulate: wordt in meer dan een opzicht voor de vei vaart onzer natie gevorderd. 3. Met genoegen hebben wij weder uit de: mond Uwer Majesteit vernomen, dat zee- e: landmacht, zoowel hier te lande als in de over- zeesche bezittingen, zich loffelijk van hare taal kwijten. 4. Met belangstelling zien wij de wetsvoor stellen tot verbetering van het rechtswezen U gemoet. Het zal ons verheugen, indien de wetgeving er ditmaal in slagen mag, afschaffing der tienden tot stand te brengen. 5. Uwer Majesteits bijzondere zorg voor het onderwijs stellen wij op hoogen prijs. De wefe- voordracht tot regeling van het hooger onder wijs, die daarvan een vernieuwd blijk zal ople veren, wordt door ons met verlangen te gemoet gezien. 6. De voortgang in den aanleg der spoorwe gen en in dien van andere groote werken v30 openbaar nut wordt door ons met voldoeniDg gadegeslagen. Voortvarendheid in de voltooiing van het spoorwegnet, vooral door aansluiting in onze groote koopsteden, is voor levensbe langen des vaderlands een gebiedende eisch. 7. Met Uwe Majesteit verheugen wij ons in een voldoenden oogst, in den meer gunstigen toestand van onzen veestapel en in den voor uitgang van menigeen tak van nijverheid. Waar, zooals met opzicht tot de visscherijen, de uit komst min bevredigend was, laat Uwe Majes teit ons verbetering of uitbreiding ten gevolge van nieuwe ondernemingen hopen. 8. Met groote voldoening zagen wij het uit zicht openen, dat, bij eene altijd wenschelijke matiging in de raming der uitgaven, in alle eischen van den dienst, de spoorwegen daaronder begrepen, zonder buitengewone hulpmiddelen zal kunnen voorzien worden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2