N°. 2649. Dinsdag A°. 29 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 28 September. Reeds meer dan een week is het, dat de re volutie in Spaüje is uitgebarsten, en nog is de uitkomst onzeker. Nog steeds betoogen eenige bladen, dat de beweging zoo goed als mislukt i9, en anderen, dat de revolutie dagelijks veld wint, en welhaast het oogenblik zal aanbreken, waarop de regeering zich zal moeten overgeven. De reden van de tegenstrijdige berichten ligt ia het groote gebrek aan juiste tijdingen, want terwijl de regeering voor zich alleen het recht heeft voorbehouden, om per telegraaf het bui tenland op de hoogte te stellen van den toe stand in Spanje, en van dit recht gebruik maakt om de meest optimistische tijdingen door Europa te verspreiden, deelen de Eransche bladen, par esprit de contradiction, dagelijks de meest onheilspellende geruchten mede. Een telegram van heden meldt nog buiten dien, dat de Spaansche bladen voortaan niets mogen openbaar maken omtrent den staat van zaken, wat zij niet uit het officieele dagblad hebben overgenomen. Wat men thans als zeker mag stellen is het volgendeal moge ook de opstand zich niet zeer snel uitbreiden, de positie van de regeering ia hoegenaamd niet verbeterd, en de eenige zege praal, waarop zij kan wijzen, is de inneming van de vesting Santander, aan de Golf van Bis- kaye gelegen, die aau de insurgenten door ge neraal Calonge ontnomen is. Nog steeds trekt generaal Novaliches naar het eigenlijke hart van den opstand, naar Se- villa en Cadiz: maar hoewel men reeds lang berichten had kunnen krijgen van zijne aan komst, verneemt men niets, dan alleen, dat een deel zijner troepen (volgens een telegram te Londen ontvangen, dus vrij officieel), zelfs 3000 man, zich bij de insurgenten hebben gevoegd, en dat hij versterking heeft gevraagd. Toch verwacht men een slag tusschen Nova liches en Serrano, en evenzoo verwacht men de aankomst van generaal Prim te Barcelona, die aldaar het sein tot den opstand zal geven. Te Logrono is de opstand werkelijk uitgebroken, en volgens het bovenvermelde telegram, te Lon den ontvangen, ook te Valencia. Uit al deze berichten mag men besluiten, dat, wordt niet eerstdaags een beslissende slag door de regeering geslagen, en vindt generaal Prim iu Barcelona dien aanhang, dien hij schijnt te verwachten, de revolutie in Spanje zal zege vieren. De twee adressen, bij de Tweede Kamer in gekomen en op verlangen van den heer Van Wassenaer Catwyck gedrukt, zijn beide uit de gemeente Wonseradeel, in Friesland. In het eene geven de ingezetenen van Wons en Eng- wier te kennen, dat de bestaande bijzondere school in de behoefte aan onderwijs voldoet dat zij zich aldus bezwaard gevoelen over de kosten tot oprichting eener openbare school vereischt; dat slechts twee kinderen van eene weduwe die openbare school zouden bezoeken; dat die kinderen thans in een naburig dorp schoolgaanen dat art. 16 laatste alinea der onderwijswet uitdrukkelijk zegt, dat naburige gemeenten zich omtrent de oprichting eener gemeenschappelijke school kunnen verstaan. Diensvolgens vragen de 67 onderteekenaars van het adres, dat een besluit van ged. staten vaa Friesland moge vernietigd worden, met zoodanig gevolg, dat de openbare school te Wons worde opgeheven. Het tweede adres ia onderteekend door 53 inwoners van Schraard: zij geven daarin te ken nen, hoe tijdens het vakant zijn van de open bare school, in Juni 1867 is opgericht eene ker kelijke gemeenteschool, die door 52 leerlingen, de geheele schoolplichtige bevolking van Schraard, bezocht wordt. Dat er evenwel besloten is door den gemeen teraad in W onseradeel om een nieuw school gebouw op te richten en de vakante betrekking van onderwijzer weder te vervullen. Met het oog op de belangrijke kosten hier aan verbonden en met een beroep op art. 16 der onderwijswet, verzoekt?» de onderteekenaars alzoo dat dit besluit worde vernietigd. Zaterdag-ochtend had te 's-Hage de uitrei king plaats van de prijzen aan de overwinnaars van den wedstrijd in het kamp te Waalsdorp. Het geheele garnizoen was onder de wapenen en had zich rondom het Binnenhof gesteld. Voor de Ridderzaal was eene tribune opgeslagen, waartegenover de scherpschutterskorpsen met hunne banieren en vele officieren der land- en zeemacht eene plaats hadden ingenomen. Te 10 uren ongeveer verscheen Z. K. H. de prins van Oranje en daarna Z. M. de Koning, vergezeld van Z. K. H. prins Alexander, om eigenhandig de prijzen uit te deelen. Z. M. wenschte den overwinnenden korpsen hartelijk geluk; en tot de 2 officieren en 12 onderofficieren en manschappen van het 1ste reg. infanterie, die den eersten prijs van de leger korpsen hadden behaald, zeide Z. M.Ik ben trotsch, dien prijs aan een regiment te kunnen uitreiken, welks vaandel onder wijlen mijnen doorluchtigen vader Willem II door een kogel doorboord is." Luide werden deze woorden toe gejuicht. De 1ste luitenant van het regiment gren. en jagers, Lutz, winner van den eersten prijs, mocht van Z. M. hooren: //Het is mij recht aangenaam, dezen prijs te kunnen ver eeren aan den luitenant van het regiment, waarbij ik tal van gelukkige dagen mijns levens heb doorgebracht, en waarin ik voortdurend veel belang heb gesteld." Ook de leden van scherpschutterakorpsen mochten de innigste ge- lukwenschen uit Zr. Ms. mond vernemen, en tot velen sprak HD. op bijzondere vleiende wijzedit was inzonderheid het geval met den lieer Balbian Van Doorn, van het Utrecbtsche korps, die twee eerste prijzen op 300 en 600 passen verworven heeft. Toen Z. M. hem een door HD. uitgeloofd milieu de table overhan digde, sprak de Koning nagenoeg aldus//Ik hoop, dat als gij dit middelstuk gebruikt, gij den gever niet zult vergeten." Ten slotte ont vingen eenige officieren de prijzen voor pistool, enz. HH. KK. HH. de prinsen van Oranje en Alexander deelden op HD. verlangen eenige prijzen uit. Dit was de laatste openbare plechtigheid van het feest, dat dien avond met een gemeenschap pelijk diner en een prachtig vuurwerk op het Gemeentebadhuis te Scheveningen besloten werd. De ruimte ontbreekt ons om een uitvoerig verslag te geven van het diner aan het Badhuis, door den Kroonprins geleid en waar Zijne Ma jesteit zoo menigen toast instelde. Den heer Burlage, die de rij der toasten opende, werd het officierskruis der orde van de Eikenkroon door Z. M. zeiven overhandigdde eerste heildronk door hem ingesteld was op den Prins van Oranje, den eere-voorzitter van den Weer- baarheidsbond. Ook werd door Z. M. een heil dronk gewijd aan de hoogescholen van Leiden, Utrecht en Groningen, die kweekscholen voor Neêrlands roem op het gebied der wetenschap pen, en welker jongelingen nu en vroeger steeds door vaderlandsche gevoelens uitblonken, terwijl Z. M. als van zelf daarbij geleid werd op de gebeurtenissen, toen de studenten-korpsen zich mede op de edelste wijze kweten, in de dagen, toen de veldheer, wijlen 's Konings doorluch tige vader, bij Hasselt en Leuven aan 't hoofd van Neêrlands Bcharen streed. Het was HD. verzoek, dat op dezen toast, aan Nederlands studeerende jongelingschap gebracht, het Iö Vivat als hartelijke groet zou worden aangeheven. Dat lied van den student klonk dan ook, zoo schrijft men, als uit éenen mond ongedwongen door de zaal. Aanzienlijk was het aantal toastenna afloop van het diner had een vuurwerk plaats van Van der Brugh, dat zeer goed gelukte, en de avond werd geëindigd in de sociëteit //de Ver- eeniging", waar Z. K. H. nog geruimen tijd aan de feestvreugde deelnam. Op de landbouw-tentoonstelling te Gorkum zijn onder vele anderen de volgende inzenders bekroond: P. Van Waveren Jz. en Comp. te Hillegom (1ste prijs voor mandelwortelen, lste prijs voor rapen en een prijs voor koepeen), A Van der Willik te Boskoop (lste prijs voor de fijnste tafelappelen, 3de prijs voor de fijnste ta felperen en 3de prijs voor altijd groene heesters), F. A. W. Weeningh te Koudekerk (lste prijs voor den grootsten meloen), F. W. Meijer te Leiden (2de prijs voor meloenen), Felix en Zn. te Boskoop (een prijs voor vruchtboomen, 2de prijs voor boetplantsoen, en 2de prijs voor altijd groene heesters), G. Vreeburg te Lisse (2de prijs voor Ned. en 2de prijs voor Leidsche boter, 3de prijs voor komijnde kaas). Terwijl vroeger ook in Arnhem op de groote sterfte van jonge kinderen gedurende dezen zomer was opmerkzaam gemaakt (van de 89 gestorve nen waren 55 kinderen beneden het jaar), bericht

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1