S". 2(>47. ,MÏ Zaterdag 26 September. 131 N N E N L A N D. ftu. iwL DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden f 3.00. Franco per post3.85. \fzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 1 0.75; iedere regel meer/"0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 25 September. De rust in Spanje schijnt nog allesbehalve gemeen te zijn. Te Londen, alwaar men de linder gunstige berichten, die de regeering ont- angt, meer bekend maakt dan in Frankrijk, aar de regcering steeds de meest gunstige tij gen mededeelt, is gisteren het volgende tele- rain uit Madrid van den 22sten ontvangen: eheel Andalusië, de troepen van de marine van het leger te Ferrol, Galicië, Corunna, antander, hebben zich voor de omwenteling •rklaard. Maarschalk Serrano heeft het bevel 'er de troepen der opstandelingen. De schout-bij-nacht Topete heeft het bevel over eskader. De verbannen generaals, welke weder land zijn, hebben de verschillende komman- ementen overgenomen. Te Santander en in idere steden zijn de beeltenissen der koningin de openbare markt vernield. Het provisio- eel gouvernement te Sevilla wordt gepresideerd oor maarschalk Serrano. Espartero is eere-pre- dent. De omwenteling heeft in Andalusië en ramadura eou leger van 20,000 soldaten, elke op Madrid aantrekken, onder kommando an maarschalk Serrano en generaal Prim. De president van het kabinet Concha schijnt eneigd, om een transactie voor te stellen, waarin abdicatie der koningin zou opgenomen zijn." Van het verblijf der koningin wordt thans liets meer gemeld. Aangezien haar verblijf in panje het grootste démenti zou zijn. dat aan 11e onrustbarende geruchten kou gegeven wor- mag men uit de onbekendheid van haar irblijf veilig opmaken, dat zij zich ergens in frankrijk, gelijk gisteren reeds werd vermeld, •phoudt. '/De Gaulois" deelt mede, dat gisterenochtend door de revolutionaire partij te Madrid een programma is uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, lat alle weerstand tegenover de revolutionaire •artij nutteloos is en dat alle militairen, die bevel zullen geven om op het volk te vuren, schouwd zullen worden als verraders. Het volgende telegram werd reeds den 21sten uit Madrid gezonden //De Spaansche regeering heeft een telegram •ntvangen, waarin gemeld wordt, dat Santander den afgeloopen nacht in opstand was geko men, en dat de burgergarde bedenoehteud eenige burgers gewond heeft. De autoriteiten te Madrid hebben de sluiting winkels bevolen en de burgers gelast in bunne woningen te blijven." Uit geen enkel bericht blijkt heden iets, waaruit men mag opmaken, dat de revolutie is ge tuit. len, der De afdeeling natuurkunde der koninklijke academie van wetenschappen zal op Zaterdag 26 Sept. e. k., eene vergadering houden. De onderwerpen ter behandeling zijn o. a.: missiven van den minister van binnenl. zaken en van Dr. Beinsbrief van den minister van koloniën toezending van den heer C. Van der Sterr, te Helder; kennisgeving van den heer Stamkart. //Heden, de vierde dag van den nationalen wed strijd, - zoo schrijft men van gisteren uit 's-IIage - was niet minder schitterend dan de vorige dagen. Het is inderdaad voor het centraal-comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond en de 's-Gravenhaagsche regelings-commissie eene groote voldoening, dat hunne pogingen met zulke uitnemende gevolgen bekroond worden. Orde en regel laten, dank zij hunne maatrege len, in alle opzichten genomen, niets te wen- schen over. Mogen zij hiermede geluk worden gewenseht, niet minder mogen zij trotsch zijn, alsmede alle scherpschutterskorpsen in Nederland, op de overgroote belangstelling, die de vorste lijke familie in deze zaak aan den dag legt, en waarin onze beminde Koning steeds voorgaat. Hedenochtend waren Z. M. en Z. K. H. de Prins van Oranje reeds vroegtijdig te midden der talrijke weerbaarheidskorpsen, die te 10 uren een aanvang hadden gemaakt met den derden wedstrijd (C), atstand 200 passen. Alvorens daar over in bijzonderheden te treden, moeten wij nog tot den wedstrijd B, die gisteren gehouden werd, terugkeeren, om den uitslag te vermelden van het kampschieten, dat hedenochtend te 8 uren plaats had tusschen 11 deelnemers, die gisteren voor sommige te behalen prijzen een gelijk aantal punten verkregen hadden. Die uit slag was, dat de 4de prijs, twee kristallen met zilver gemonteerde schenkkannen, werd behaald door den jager Koemausde 5de prijs, eene pendule, door den heer A. J. Becht, Haagsche scherpschutter; de Ode prijs, eene kanapé-tafel, uitgeloofd door het rijk, door den heer De Jonge Van Zwijnsbergen, kommandaut der weer baarheid te 'a-Bosch de 7de prijs, een zilveren horloge, door den serg. bij de normaal schiet school, De Visserde 9de prijs, een revolver, door den lsten luitenant Van der Marie, van de infanterie to Groningende 10de prijs, een revolver, door den jager Nieuwenhuyzen; de 11de prijs, idem, door den sergeant De Boer, te Utrecht, en de 12de prijs, een zakrevolver, door den heer Lazouim, Loosduinsch scherpschutter. Keeren wij thans tot den wedstrijd van heden terug met de vermelding, dat de Koning en de Prins van Oranje de meeste schietbanen be zochten en dezelfde voorkomendheid en min zaamheid als de vorige dagen aan den dag leg den. Niet te verwonderen is het dus, dat alle aanwezigen daarover opgetogen zijn en in eene stemming verkeeren, die zich in luide juichto nen lucht geeft, waar de vorstelijke personen aanwezig zijn. Als bijzonder blijk van Zr. Ms. ingenomen heid met de Haagsche scherpschuttersvoreeniging kan het geschenk dienen, door HD. aan die vereeniging heden vereerd, bestaande in een prachtigen veldkijker. De kroonprins wijdde weder eenige uren aan het deelnemen in den wedstrijd en sprak daarbij de meeste schutters aan van de serie, waarin HD was opgenomen. Het was juist die serie, waardoor de eerste prijs werd behaald, en wel door den heer Van Doorn, lid vandeStu- denten-Scherpschuttersvereeniging te Utrecht, die daarvoor met de hartelijkste gelukwenschen van Z. K. H. werd vereerd. Van de schietbanen werden de vorstelijke per sonen, door eene talrijke menigte omringd, naar 's Konings paviljoen geleid, alwaar eenige ver- verschiugen werden gebruikt. Gedurende deze verpoozing voerde het muziekkorps van do jagers verschillende stukken uit. Na haren afloop had in tegenwoordigheid van Z. M. door Z. K. H. den Prins van Oranje de uitdeeling van de vermelde prijzen plaats aan de overwinnaars van het eergisteren gehouden assaut. Vervolgens be zocht Z. M. nog de ambulance, waarbij HD. een langdurig onderhoud had met den officier van gezondheid vau de Haagsche scherpschut ters, Dr. Vinkhuyzen, en vertrok alstoeu, on geveer te halfnegen, naar do residentie, terwijl Z. K. H. de Prins van Oranje eerst na den afloop van den wedstrijd, te halfvijf, het kamp verliet. De overwinnaars van heden zijn de volgende acht heeren: lste prijs, een kristallen, met zil ver gemonteerd milieu de table, de heer Van Doorn, van de //Studenten-Scherpschuttersver- eenigiug" te Utrecht, met 4G punten2de prijs, een pendule met twee coupes, de heer Bouw man, van de Arnhemsche scherpschutters, met 46 punten 3de prijs, zes zilveren couverts, de heer G. M. Stolte, Haagsch scherpschutter, met 44 punten4de prijs, een gouden horloge, do heer Appel, serg.-maj. bij de Haagsche scherp schutters, met 44 punten 5de prijs, eene canapé tafel, de heer Jans, scherpschutter van Breda, met 43 punten; 6Je prijs, twee met zilver ge monteerde wijnkaraflen, de heer H. T. Sas, Haagsch scherpschutter, met 41 punten7de prijs, een zilveren inktkoker, de heer A. Haze- broek, schutter van 's-Hage, met 41 punten, en 8ste prijs, twee vazen, de heer Snoeck Hen- kemans, Haagsch scherpschutter, met 41 punten. Het kamp werd heden weder bijzonder druk bezocht. De meeste scherpschutters verlieten het, om hedenavond den Botanischen tuin, al waar muziek en illuminatie zal zijn, te bezoeken." Naar wij vernemen, zal de commissie, belast met de regeling van den wedstrijd, daartoe wel willend in staat gesteld, op Vrijdag 25 Septem ber aanst. nog de gelegenheid openen voor de volgende wedstrijden, 's morgens te 10 uren a. Met het pistool, bij den schutter in ge bruik, op den afstand van 25 paslste prijs, twee kristallen wijnaf koelers, met zilver gemon teerd, uitgeloofd door Z. K. H. de prins van Oranje2de prijs, een voorwerp in zilver, uit geloofd door den heer Nobel, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. b. Met den revolver, bij de marine in gebruik, afstand 25 pas. Prijs: een voorwerp in zilver, uitgeloofd door Jhr. Van Swinderen, lid van de Eerste Kamer, oud-officier der Kon. Ned marine. c. Met de karabijn, afstand 100 pas. Prijs;

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1