A°. \ml 25 September. V V DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. ONZE GEMEENTE-BEGROOTING. v. Voordat wij overgaan tot Hoofdstuk III, moeten wij eene onnauwkeurigheid herstellen, in )ds laatste artikel gemaaktde post voor wegen >n voetpaden is werkelijk op de begrooting met r747 vermeerderd, maar daaronder komen voor 500 als bijdrage in het onderhoud van den veg naar Alkemade, die ook later weder, als iintengewone uitgave, voorkomen, en alzoo per abuis in dit Hoofdstuk waren geplaatst. Hoofdstuk III, kosten voor eigendommen, velke de gemeente, naar het burgerlijk recht, jezit, met de deswege verschuldigde lasten, kun nen wij na onze aanmerking op den post van ie stadswerklieden, die in dit Hoofdstuk staat, !och eigenlijk hier niet thuis behoort, ter zijde aten. Alleen komt het ons vreemd voor, dat weder dit jaar voor grond- en personeele lasten dz. 1300 is geraamd, daar de ondervinding Tan de laatste jaren heeft geleerd, dat die som piet genoeg was. De kosten van invordering der plaatselijke >elastingen (Hoofdstuk IV) bedragen 3390 meer dan het vorige jaar. Hieronder is de be- oldiging van den ijker op de botervaten a 1000, naar tegen overstaat de geraamde opbrengst van het ijkloon a 1000, een post, dien wij in ons eerste artikel als eene nieuwe bate aanmerkten een dergelijk middel om de inkomsten te ver- hoogen zou niet met onze gemeentewet over een te brengen zijn. iDe vermeerdering der kosten is een gevolg an de nieuwe verordening op de plaatse- jke belasting. "Wij betwijfelen echter of de osten niet te hoog geraamd zijn: niet alleen wordt hier eene bezoldiging voor acht schatters uitgetrokken, terwijl de verordening spreekt van (Tier of meer, maar buitendien zal het toch, na de algemeene taxatie, die er dit jaar heeft plaats gehad, het volgende jaar niet weder noodig lijn, om eene zoo uitgebreide taxatie te doen plaats hebben, als door het voorgestelde cijfer schijnt bedoeld te worden. De bezoldigingen der brugophaalders zijn, tonder eenige toelichting, van ƒ1180 op ƒ1400 'gesteld. Voorts is een veearts belast met het toezicht op de Beestenmarkt: een maatregel, die hj besmettelijke ziekten zeker noodig is. De extra-onkosten in dit Hoofdstuk vermeld hjn vrij aanzienlijk: voor de plaatselijke directe belasting wordt voor kleine uitgaven, druk- en bindwerk 1075 geraamd; en voor de andere Middelen, aan drukwerk, schrijfbehoeften, schoon houden en verdere onkosten 850. Wij bevelen [ueze posten, die verleden jaar ook in den raad £iet onopgemerkt voorbijgingen, aan de critiek jbazer raadslieden aan. Het Vde Hoofdstuk bevat de kosten der open bare veiligheid en van de brandweer: Politie en torenwachter ƒ30415. Verlichting10000. Brandweer 2858. Schutterij6421.50. Plaatselijke adjudant, huis van be waring enz500. 50194.50. In de inrichting der politie is dit jaar eene belangrijke verandering gebracht, waardoor de kosten zeer zijn vermeerderd. De verbetering gold de nachtpolitie, die nu waargenomen wordt door gesalarieerde agenten, welke ook dagdienst doen. Men zal dus zeker dit jaar, in afwachting van de resultaten, dezen post zonder discussie aannemen. Voor de verlichting is weder het oude cijfer van ƒ10,000 aangenomen. Zien wij, hoeveel in andere gemeenten, bijv. in Delft en Schiedam, daarvoor uitgegeven wordt, dan moet dit cijfer te laag geraamd zijn. Hoewel hierdoor wel de winsten van de gasfabriek grooter schijnen, is het, dunkt ons, voor een juist beheer een vereischte, om op de begrooting niet een cijfer te plaatsen, dat eigenlijk slechts uit de lucht gegrepen is, en wellicht het dubbele zou moeten bedragen. De kosten voor de brandweer zijn uitgetrok ken voor hetzelfde bedrag als het vorige jaar. Wij willen hierbij alleen deze vraag doen: Is het waar, wat men ons heeft medegedeeld, dat er plaatsen hier in de stad zijn, met name de Langebrug, die, mocht aldaar brand ontstaan, niet door een brandspuit te bereiken zouden zijn, daar de slangen te kort zijn? Wij hopen, dat die plaatsen voor brauden mogen bewaard blijvenmaar het zou toch onverantwoordelijk zijn, wanneer uit te groote spaarzaamheid som mige deelen onzer stad aan een gevaar waren blootgesteld, dat door eenige meerdere uitgaven kon afgewend worden. BINNENLAND. LEIDEN, 24 September. De telegraaf brengt geene particuliere tele grammen uit Spanje meer over, en zoo moeten wij ons vergenoegen met de officieele berichten en hetgeen de Fransche bladen uit min of meer authentieke bron ons willen mededeelen. De Fransche Moniteur" van gisteren be weert, dat de revolutie, bij gebreke van deelne ming bij de bevolking, geen voortgang maakt. In Andalusië, waarheen de generaal Novaliches door de regeering is gezonden, vluchten de op standelingen bij het naderen der troepende bewegingen in het Noorden bepalen zich tot enkele steden: in Madrid, waar graat Girgenti is aangekomen, heerscht de volkomenste rust, en de general De la Concha heeft bij het pas- seeren eener revue, de goede houding van het leger geprezen. Aldus de //Moniteur." Volgens een telegram uit San Sebastian, van 23 September (aldus een bericht onder den invloed der Spaansche regeering afgezonden), zijn Catalonië, Arragon, Valencia, de beide Castiliën en Madrid rustig; alzoo het geheele Oostelijke en midden gedeelte van Spanje. De koningin, en dit is thans zeker, is echter wel uit San Sebastian vertrokken, maar we gens het gevaar teruggekeerd, en bevindt zich thans, naar hetgeen de //Patrie" beweert, op Fransch grondgebied. De //Pays" voegt hierbij, dat zij heden een onderhoud met den keizer zal hebben. Te Londen is gisteren het bericht ontvangen dat Malaga en Santona (bij Santander), de sterkste vestingen in Spanje, zich verklaard heb ben voor den opstand. Eene poging door de revolutionairen van Ferrol gewaagd, om Corunna in Galicia voor zich te winnen, zou, volgens een telegram uit San Sebastian, niet gelukt zijn. De Figaro en de Gaulois, twee Parijsche bladen, die niet altijd juist ingelicht zijn, dee len berichten mede, volgens welke de revolutie zich ook reeds in het Oostelijk gedeelte en zelfs in Madrid zou geopenbaard hebben. In Saragos3a zouden barricades zijn opgeworpen, en ook Valencia zou in opstand zijn. In Ma drid zou een revolutionair comité zijn opge richt, aan welks hoofd Markies Armigo, schoon zoon van O'Donnel staaten de Markies de la Habanna (de eerste minister) zou reeds met hem in onderhandeling zijn getreden, om de leiders der omwenteling te doen besluiten een regentschap aan te nemen in afwachting van de meerderjarigheid van den prins van Asturië (den eenigen zoon der koningin). Deze laatste berichten zijn echter, evenmin als de officieele, authentiek. Het eenige wat men uit de verschillende berichten mag opma ken is ditdat de opstand zich nog niet snel verbreidt, maar dat de regeering nog geenszins zeker is. Het terugreizen van de koningin naar San Sebastian, en, is het waar, het vertrek naar Frankrijk, is een groot bewijs van de zwakke positie der regeering. De //Times" bevat een brief van den kapitein der postboot //Carnatie", uit Suez dd. 28 Au gustus over de zonsverduistering, bij hem aan boord waargenomen in den ochtend van den 18den Augustus. Zijn schip bevond zich op 16 graden uooderbreedte en 54 graden 15 min. oosterlengte. De eklips was door hem slechts gedeeltelijk kunnen waargenomen worden. Het daglicht had eene vale, lijkachtige kleur, een droefgeestigen aanblik opleverende; het was on mogelijk om dat te beschrijven. Eene eerste waar neming toonde verscheidene zwarte strepen in het zichtbare gedeelte van de zon en op het oogenblik, dat al het overige het donkerste was. Als meteorologische bijzonderheid werd ont dekt, dat de temperatuur zelden zoo laag is ge-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1