Men verzekert dat de Franscbe regeering besloten heeft, om een strikte onzijdigheid in acht te nemen. Desniettegenstaande hebben verscheidene oorlogschepen bevel gekregen, om zich gereed te houden, ten einde zich naar de Spaansche kusten te begeven, om de aldaar zich bevindende Franschen te beschermen. Drie Engelsche bladen van verschillende rich ting, de //Morning Post," de //Standard" en //Daily News" verklaren zich tegen elke tus- schenkoraet. Waarschijnlijk zullen onze lezers gaarne eenigs- zins nader bekeud gemaakt willen worden met de persoon, die thans zulk eene belangrijke, al is het eene passieve, rol in Europa speelt: wij bedoelen de koningin van Spanje. Zij is pas 37 jaar oud, doch ziet er veel ouder uitzij beeft dit gemeen met de Bourbons, die hetzij uit temperament, betzij ten gevolge hunner levens wijze, van de eerste jeugd onmiddellijk tot een rijperen leeftijd overgaan, zonder anderen over gang dan snelle afronding van lichaam en vroeg tijdige rimpels. De portretten van Isabella II, Lodewijk XVI, Lodewijk XVIII, Ferdinand VII, Louis Philippe stellen ons deze vorsten voor of zeer jeugdig of op gevorderden leeftijd. Isabella's gelaat is rond; zij heeft grove trekken, een wipneus, kleine, blauwe oogen, kastanje bruin haar en een hooge gelaatskleur. Zij heeft bet geluk niet den zonderlingen neus baars va ders te hebben geërfd, welke dezen den bijnaam van //Narizotas" (den man met den snuit) schonk, en het ongeluk evenmin de gratie harer moeder, koningin Christine, te bezitten; zij gelijkt noch op de een noch op den ander en in het alge meen heeft zij niets Spaanschhare physiono- mie draagt geen spoor van intelligentie, hare stem is hard, ietwat heesch, en klinkt schier als die van een man; hare manieren zijn alledaagsch, zonder fijne beschaving, niet vorstelijk. Lodewijk XVI was een voortreffelijk slotenmaker, Karei IV een uitmuntend schrijnwerker, Christine schilderde en borduurde met veel smaakko ningin Isabella houdt niet van handwerken, evenmin als van literatuur en fraaie kunsten. Ze kleedt zich kostbaar, maar niet eleganthaar moeder gaf eens haar naam aan eene kleurhet Christine-blauw geen stof, geen vrouwelijk toi letartikel, geene kleur heeft ooit in Spanje den naam gedragen van Isabella II. De koningin heeft hare levenswijze hoogst gemakkelijk, maar minder gezond ingerichtzij staat laat op, ontbijt zeer copieus tusschen 1 en 2 uren, en zeer dikwijls gaat zij eerst tegen 4 uren naar de mis, hetgeen minder aangenaam is voor hare aalmoezeniers, die tot dat oogen- blik nuchter moeten blijven. Tegen den avond maakt zij eene wandeling in het besloten ge deelte van den re tiro en menigmaal op de Ma- drileensche wandelplaats. Zaterdags bezoekt zij de kerk van Atocha, het klooster van pater Diaz, den beroemden astroloog van Karei II; als zij openlijk het paleis verlaat, geschiedt dit altijd in een gala-rijtuig met 6 paarden bespan nen en eene eskorte van ruiters, gevolgd door 4 a 6 groote rijtuigen door muilezels getrokken, veel hebbende van die der Romeinsche kardi nalen. Bij het vallen van den nacht keert de koningin terug naar het paleis en eet vervol gens gewoonlijk meer dan genoeg. Soms gaat zij naar de koninklijke opera, alweer met eene groote eskorte, waaronder lakeien, die vleesch- kleurige kousen aan hebben en groote hoeden op, zooals de pauselijke stalknechts ze dragen de schouwburg nu ligt zoowat een pistoolschot van het paleis. Na de voorstelling retireert zij zichdan presideert zij den ministerraad, om vervolgens hare geheime camarilla rondom zich te verzamelen, en zich eindelijk geheel en al over te geven aan die vertrouwelijke gesprek ken, waar zij zoo bijzonder veel van houdt. Moet men medelijden hebben met hare pries ters wegens hun lange vasten, de waardigheids bekleders moet men niet minder beklagen, aan gezien zij volgens Spaansch hofgebruik meer malen in 'tjaar voor de koningin tot den hand kus moeten verschijnen. Geen man nu zal er wel iets tegen hebben om eene jonge, schoone vrouwenhand te kussen; maar als die hand ge zwollen, leelijk, rood en door een geelachtigen uitslag bedekt is, dan verandert de zaak. Deze uitslag komt van eene ziekte, waaraan zij lijdt. De broeder des konings, de infant don Enrique, heeft in zijne te Parijs uitgegeven brieven veel over dit onderwerp gesproken. De koningin is geheel en al het tegendeel van haar gemaal; zij heeft mannelijke manieren, de koning is verwijfd; zij heeft een mannelijk uiterlijk, hij vrouwelijke vormen; zij bezit eene contraltstem, hij eene zeer hooge stem; zij houdt van sterke lichaamsoefeningen, hij durft niet paard te rijden wegens de zwakheid zijner 6pieren. Dit contrast verdwijnt bij den prins van As- turic en de princessen, die niets van hun vader en moeder hebben. Het aan den minister van binnenl. zaken ingediende verslag van den raad van den water staat in zake de droogmaking van de Zuiderzee, volgens het ontwerp van den heer J. A. Beije- rinck, is thans publiek verkrijgbaar gesteld. Aan het slot van het verslag trekt de raad den tegenwoordigen stand der zaak kortelijk samen en formuleert eindelijk zijne conclusie, waarvan de inhoud in korte woorden hierop nederkomtdat het raadzaam is zich te bepa len tot eene droogmaking van het zuidelijk deel der Zuiderzee, zonder uitsluiting van con- cessiën van kleineren omvang, zoo zich daar voor ondernemers mochten opdoen, voordat concessie is verleend voor eene droogmaking van het geheele zuidelijke deel; dat de uitvoe ring van het ontwerp Beijerinck mogelijk is, doch dat het nog belangrijke wijzigingen be hoeft, om uitvoerbaar te zijn zonder krenking van vele belangen dat het plan, met het oog op de thans bekende benaderende begrooting van kosten, geene geldelijke voordeelen kan op leveren dat de raad de onderneming, om het te wachten aanzienlijk verlies, niet aan den staat mag aanraden, en evenmin aan particu lieren dat nogtans de onderneming, onder behoorlijke waarborgen, kan worden opgedragen aan de //Nederlandsche maatschappij voor grond- crediet," zoo deze een ontwerp levert, waardoor al de nog bestaande bezwaren opgeheven wor den. Bij het verslag zijn, als bijlagen, de be richten gevoegd van de besturen, welke met de droogmaking der Zuiderzee in aanraking komen en daarover door de gedeputeerde staten der betrokken provinciën zijn gehoord. (Stoompost.) Gisterenochtend te 8 uren vereenigden zich in den Koekamp te 's-Hage de vertegenwoor digers van de verschillende scherpschuttersver- eenigingen, die aan den nationalen wedstrijd deelnemen, zoomede van de mededingende schut terijen en legerkorpsen, om gezamenlijk te din gen naar de prijzen uitgeloofd voor den wed strijd A, afstand 200 passen. De volgende scherp- schuttersvereenigingen deden zich daarvoor in schrijven, als: de vereeniging z/Wirts", te Gor- kum//Pro Patria", te Amsterdam; //Arnhem", te Arnhem; //Wageningen", te Wageningen; //Deventer", te Deventer; //Helder", te Helder; //Burgerwapenoefening", te Utrecht; //de Haag- sche scherpschutters vereeniging", te 's-Hage; //Hoorn", te Hoon; //Leiden", te Leiden//Een- dragt maakt magt", te 's-Hertogenbosch//de Zwijger", te Utrecht; //Zeist", te Zeist; //Loos duinen", te Loosduinen; //Voor Oranje", te Utrecht; //Studenten-Vereeniging", te Utrecht; //Rotterdam", te Rotterdam/'Groningen", te Groningen //Arena", te Schiedam //Breda", te Breda. Voorts een aantal schutterijen en de ver schillende legerkorpsen. Tegen 9 uren marcheerden al deze korpsen, onder begeleiding der muziek van de jagers en onder kommando van den majoor C. J. G. baron Van Hardenbroek, naar het kamp te Waalsdorp Te 10 uren nam de wedstrijd een aanvang oj zes schietbanen. Aan het kamp viel middelerwijl een druk bezoek ten deel. Tegen den middag verschenen afwisselend - het kamp HII. MM. de koning en de koningin HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Alexan der en Frederik. De leden der vorstelijke familie werden te! kens ontvangen door den kommandant van hei Haagsche korps, de regelings-commissie en leden van het centraal-comité van den Nede: landschen Weerbaarheidsbond. Overal waar z zich vertoonden werden zij met de meeste gees drift begroet. Ongeveer to 4 uren was de wedstrijd A af geloopen, en was de uitslag als volgt: A Ivoor scherpschuttersvereenigingen 1ste prijs behaa door de Utrechtsche //Studenten-Vereeniging 2de pr. door //Pro Patri", van Amsterdam3d: pr. de scherpschuttersvereeniging //de Zwijger van Utrecht4de pr. scherpschuttersvereenigin //Arena", van Schiedam. A 2 voor schutterijenlste pr., 2de bat Haagsche schutterij2de pr. schutterij vai Uti'echt. A 3 voor legerkorpsen: lste pr., lste re inf.; 2de pr. 5de reg. inf. A 4 voor idemlste pr. behaald door be lste reg. huzaren. Voor de scherpschutters of militairen, die eerst in de volgende dageu aan den schietwedstrijd zullen deelnemen, was een assaut en wedstrijd uitgeschreven op den degen, sabel en korte stok. Veertien nommers werden uitgevoerd, als een partij-degen wedstrijd korte stokparti sabel tegen geweer met bajonet; verschillend partijen wedstrijd sabel. Algemeene strijd door de leden der Haagsche scherpschutters-scherm vereeniging; partij schild en zwaard; wedstrijd degen sabel-colonne door de leden der genoemde scherm vereeniging; afwerking vau den wedstrijd op sabel en degenpartijen door meesters prevóts; partij korte stok voor vier personen partij bajonet; sluiting. Aanzienlijk is het aantal prijzen, voor deu wedstrijd ingezonden. Z. M. de Koning, H. de Koningin en Z. K. H. de prins van Oranje hebben verscheidene kostbare geschenken aan geboden. Door het prov. gerechtshof van Zuid-Holland is tot rechter-commissaris voor de volgende twee jaren alhier benoemd Mr. J. 1. Del Baere. Men meldt dat van de officieren, die bij Milligen gekampeerd hebben, zijn benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon de majoor J. Schuurman, van den generalen staf, chef van den staf der bij Milligen gekam peerd hebbende troepende lste officier vau gezondheid 2de klasse Dr. J. Weteling; tot officier dier orde: de majoor E. J. Van Bel van het reg. grenadiers en jagersde kapitein H. F. K. Van Overveldt, van het 7de reg infanterietot ridders dier ordede kap teins M. J. Nolthenius de Man, van den gene ralen staf, adjunct-chef van den staf der bij Milligen gekampeerd hebbende troepen; Jhr. A. R. J. Klerck, van het regiment grenadiers en jagers H. F. Scharp, van het 4de reg. infan terie; J. C. Van Gheel Roëll, van het reg. veld-artilleriede ritmeester G. Holtius, vau het 2de reg. huzaren, en de kapitein Van Es, van het korps mariniers. Te Dordrecht had Vrijdag de jaarlijk- sche algemeene vergadering der //Hollandsche maatschappij van fraaie kunsten en wetenschap pen" plaats. In de openingsrede herdacht de voorzitter, Ds. Perk, den pas ontslapen Van Lennep, dien men zoo gaarne, te gelijk met den heer G. Mees Az., het eeregoud had uitgereikt voor zijn laatste werk. Het antwoord op de prijsvraag: //De verdiensten van den Utrecht- schen hoogleeraar Schroder, als wijsgeer", viel

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2