genomen, en wel het eerst met de stalwacht. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 24sten dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft de wijzigingen in de statu ten van de vereeniging //tot het instandhouden van eene Bewaar-, Naai- en Breischool en tot godsdienstig Christelijke opleiding en ontwik keling," thans te noemen //Yereeniging tot het instandhouden van eene Bewaar-, Naai- en Brei school en tot godsdienstig Christelijke opleiding en ontwikkeling, mitsgaders vau eene bijzondere school voor het lager onderwijs te Voorschoten," gelijk die bij het verzoekschrift zijn overlegd, goedgekeurd. Z. M. heeft aan W. Latour, te Woensel, en J. Van der Put, te 's-llertogenbosch, ver gunning verleend tot het dragen van het kruis //Fidei et Virtut-ij" verleend als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift aan J. H. De Fock, fuselier bij het 2de reg. inf. te Maastricht, wegens het met levensgevaar redden van een jongeling uit de zwemkom aldaar op den 26sten Augustus jl.j als blijk van goedkeuring en te vredenheid de zilveren medaille met een loffelijk getuigschrift aan C. C. Guikers, brig, der rijks- veldwncht te Druten, wegens het met levens gevaar redden van twee kinderen uit den aldaar op den 19den Juni jl. voorgevallen brand. De minister van justitie heeft, onder dag- teekening van 3 Sept. jl., de volgende circulaire gericht aan de heeren procureurs-generaal bij de prov. gerechtshoven. //De bestaande aanschrijvingen betreffende de behandeling van preventief gevangenen hebben geleid tot opmerkingen, welke mij nopen aan heeren procureurs-generaal bij de prov. gerechts hoven als mijn gevoelen te dier zake mede te dee- len, dat het afzonderlijk plaatsen van preven tief gevangenen in cellen niet door wettelijke bepalingen wordt belemmerd, en dat die maat regel in vele gevallen voor de instructie noodig en in den regel voor de gevangenen zelve nut tig is. //Het komt mij echter voor, dat bij de be doelde afzondering vooral moet worden gelet op de gemoedsgesteldheid van de gevangenen, en dat deze nauwkeurig moet worden gadegeslagen terwijl, voor zooveel dit zonder nadeel voor den inwendigen dienst van het gesticht kan geschie den, de preventieve gevangenis ten opzichte van preventieven de hoofdzaak is, en zij niet verder moeten onderworpen worden aan de voorschrif ten van hen, die, als veroordeelden, hunne straf ondergaan, dan wat in het belang van orde als volstrekt noodig is te beschouwen. //Ik verzoek heeren procureurs-generaal aan deze toelichting het vereischt gevolg te willen geven." De beide Kamers der Staten-Generaal zullen morgen (Dinsdag) vergaderen, ten einde hare werkzaamheden aan te vangen. Gedurende den geheelen morgen zijn te 's - Ha g e deputatiën aangekomen van de scherp schutterskorpsen of van de schutterijen van ver schillende plaatsen, die aan den wedstrijd zullen deelnemen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 63°, Wind: O., des avonds te S uren 60°, te 10 uren 56°. Zondag 's morgens te 5 uren 52°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 68°, te 4 uren 66°, 's namiddags te 5 uren 61°, Z. O., 's avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 54°. Maandag 's morgens te 5 uren 52°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 65°, te 4 uren 63°. KOLONIËN. Uit Paramaribo zijn berichten ontvangen, loo- pende tot 19 Augustus. De Surinaamscbe Cou rant deelt in zijn geheel mede het door den heer J. D. Juda ontworpen en bij den gouver neur ingezonden plan van immigratie. Uit dat stuk blijkt, dat de heer Juda meent, dat Suri name uit zijn nood gered kan worden met eigene middelen en met ondersteuning van Ne derland, en wel hoofdzakelijk door het oprichten eener Immigratie-Bank in Suriname, welke door de regeering in Nederland gesanctioneerd en ondersteund zou moeten worden. Gedurende het tweede kwartaal dezes jaars waren van Paramaribo uitgevoerd naar Neder land 332,024 suiker, 37,265® cacao, 7675 katoen, 654 gallons melassie, 5533 gallons rum, 6695 kwassiehout en 4 ps. vierkant hout. De gezamenlijke uitvoer had bedragen aan sui ker 4,363,830 cacao 338,911 ffi, katoen 108,417®, melassie 110,927 gallons, rum 8,409 gallans, kwas siehout 6695 vierkant hout 35 ps. en 2000 vt. hout. Vergelijkt men deze opgave met die van het 2de kwartaal 1867, dan bespeurt men eene be langrijke vermindering, vooral wat den uitvoer naar het Moederland betreft. De uitvoer naar Nederland bedroeg toen1,250,161 suiker, 150,350 cacao, 34,780 katoen, 26,418 gall, melassie, 5,243 gall, rum, 11,890 kwassiehout en 20 ps. vierkant hout. De geheele uitvoer in het 2de kwartaal van 1867 bedroegaan suiker 4,913,767 cacao 424,210 katoen 142,256 iC, melassie 152,735 gallons, rum 21,256 gallons, kwassiehout 11,S90®, vierkant hout 166 ps. In de vergadering vau het //Surinaamsch ge nootschap tot bevordering van kennis", heeft de heer H. C. Ten Broeke gesproken over het middelbaar onderwijs. Hij toonde aan dat zulk een onderwijs daar nog tot de vrome wenschen behoort, en stelde ter invoering daarvan een programma voor. Omtrent de schoolgelden zeide hij, dat de bewoners van Suriname zouden kun nen worden verdeeld in klassen, naarmate zij meer of minder voor personeele belasting zijn aangeslagen. Naar gelang van die klassen kun nen zij maandelijks, bij wijze van belasting, eene zekere som betalen, die oneindig minder zal kunnen en moeten zijn dan het schoolgeld, dat thans .betaald wordt. Dat geld kan worden ge voegd bij eene som, die het bestuur elk jaar voor het ouderwijs op de begrooting brengt, en voor dat geld nu kan het bestuur het onder wijs in zijn geheel overnemen. De spreker be sloot zijne rede met een beroep te doen op don landvoogd en eene aansporing aan allen tot krachtdadige medewerking ter bereiking van het voorgestelde doel. BUITENLAND. Duitschland. De //Correspondenz Hoffman" meldt dat heden (Maandag) de conferentie van de militaire commissie te Munchen zal geopend worden voor het defensieve stelsel van Zuid- Duitschland. De minister Von Hohenlohe en de minister van oorlog Prankh zijn Beierens gevolmachtigden, de minister vau oorlog Wag ner en de staatsraad Scheurlen, Wurtembergs gevolmachtigden, en de minister van oorlog Beijer en de geheimraad Mohl, Badens gevolmachtigden. Frankrijk. Men schrijft uit Metz het vol gende Donderdag-namiddag te 2 uren hoorde men eene verschrikkelijke ontploffing in de geweer patronen-fabriek van het arsenaal. De werklie den, ten getale van 109, waren op dat oogenblik verdeeld in twee lokalen. In het eene bevon den zich 71 vrouwen en in het andere 14, ter wijl 10 manschappen van het korps jagers, 10 vuurwerkmakers, met een chef en drie onder chefs, in de beide lokalen verdeeld, met ver schillende werkzaamheden bezig waren. Naar men zegt, had eene der werksters om eene schaar gevraagd, en had eene der jongste arbeidsters haar toen eene groote schaar toegeworpen, die met zulk een geweld op een slaghoedje ned-Bdc kwam, dat dit ontplofte, waarop on middel» eene algemeene ontploffing volgde, zoodat fl]e: houten wanden van het lokaal uit elkandiHde sprongen en het dak geheel werd weggeslagpHje Daar er op hetzelfde oogenblik een groote he»ka patronen ontvlamde en er naar alle kanten i hevige uitbarsting ontstond, kan men begriji welk een schrik en verbijstering dit tewcJke bracht en wat al personen iu de nabijheid hiellu van de slachtoffers werden. Op het eerste alarl va waren de brandweer en het garnizoen bij ila] hand om ter hulp te snellen, terwijl inmiddfclzi de burgerlijke en militaire autoriteiten in allerl gepaste maatregelen namen, om aan de werilf lieden bijstand te verleenen; doch voor veblg van die ongelukkigen was het reeds te la "Id Het binnenplein van hei arsenaal lag reeds b-Hu' dekt met gewonden, maar in de werkplaailm lagen nog een aantal dooden en stervende!^ Onmiddellijk ging men aan het werk oui dl nog levenden uit de puinhoopen te reddeil Deze werden er ook wel uit te voorschijn g] bracht, doch men vond tevens 16 lijken, ze] danig gekneusd en verbrand, dat zij totaal ol| kenbaar waren. Van de gekwetsten werden el J dadelijk 59, die verschrikkelijk gekneusd, ve.lst minkt, sommigen zelfs balf verpletterd wareil naar het hospitaal overgebracht. Eenige dezel personen zijn in den loop van den dag of del nachts onder hun lijden bezweken. Yolgeol latere berichten, en de nadere opgaven der dl recti e van het militair hospitaal, zijn er nadeil hand nog meer gewonden getransporteerd, zoel dat het aantal daarvan in het geheel 82 beliep! Onder de slachtoffers waren vele huismoeder! Terwijl men zich met deze menschen be/i! hield, werd al het mogelijke gedaan om ander! ontvlambare of ontplofbare goederen uit bel brandend houtwerk te verwijderen, lliertol werd eene buitengewone inspanning en nieil minder moed vereischt, daar men zelfs eeiaigl vaatjes kruii midden uit den smeulenden boopl moest weghalen. En toch, hoe gevaarlijk dit werkl mocht zijn, het werd met volharding volbracht] Snel en voorzichtig werd de geheele voorraad! weggevoerd. De minister van binnenlandschtl zaken heeft terstond een bedrag van 10,000 frl beschikbaar gesteld, om in de eerste behoeften van de nagelaten betrekkiugen der omgekome nen te voorzien. De keizer en de keizerin heb ben per telegraaf hun leedwezen wegens de ramp te kennen gegeven en verdere ondersteuning toegezegd. Engeland. Kolonel Wilson Patten zal be noemd worden tot staats-secretaris voor Ierland, in de plaats van lord Mayo. Servie. De geruchten, dat de Turken zich gereed maken om het grondgebied van Rumeniê binnen te dringen, worden meer en meer waar schijnlijk. Aan den rechteroever van den Donau worden toebereidselen gemaakt, om de rivier te passeeren. Hongarije. Eene delegatie van het stadsge- richt van Pesth zal eerstdaags naar Semlin ver trekken, met den gewezen vorst Karageorgie- witz, die aldaar met de andere aangeklaagden wegens medeplichtigheid aan den moord op vorst Michaël zal geconfronteerd worden. In de zitting van het Lagerhuis heeft de heer Eotvös een ontwerp ingediend om aan de belijders der Christelijke leer gelijke rechten te verleenen. De heer Deak heeft voorgesteld, om de bud getten van 1S68 en bloc goed te keureu. Amerika. Volgens eene berekening, die men gemaakt heeft, zou de candidatuur van Grant en Colfax waarschijnlijk op 161 stemmen kun nen rekenen, die van Seymour en Blair op 133 Hierbij zijn niet gerekend de stemmen yan Vir- ginië, Mississippi en Texas, die nog buiten de Unie staan en dus geen recht hebben tot de keus mede te werken. De groote vraag, die, volgens de laatste berichten uit New-York, de gemoederen vervulde, was deze, of het Congres

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2